Plusy
- Dobře čitelný Full HD Super AMOLED
- Osmijádrový Exynos, 4GB RAM
- Trojitý fotoaparát přidává nové možnosti
- Dva sloty pro SIM karty
- Slušná výdrž na jedno nabití
Minusy
- Plastovému tělu chybí odolnost IP68
- Fotoaparát mívá problém s věrností barev
- Pomalé přepínání mezi fotoaparáty
- Chybí notifikační dioda
- Nekonzistence - starší microUSB
Šéf Samsungu, DJ Koh, rozhodl, že se nové funkce a inovace nejprve ukáží ve střední třídě, a pokud uspějí, dostanou se i do řady Galaxy S a Galaxy Note. A stalo se. Otestovali jsme první Samsung se třemi fotoaparáty na zadní straně, který patří do střední třídy, a nabídne tak daleko přijatelnější cenovku, než aktuální topmodely značky.
Trojitý fotoaparát má své plusy, zejména při focení památek a velkých objektů, které by se vám do hledáčku běžně nevešly. A povedené jsou i snímky s rozmazaným pozadí, v horších světelných podmínkách si však fotoaparát „není jistý v kramflecích“. Mimo to se však jedná o slušně vybavený smartphone vyšší střední třídy, který část funkcí převzal z vybavenějších modelů. Bez nedostatků to ale nebude, navíc si budete lámat hlavu nad nekoncepčností. Proč telefon nepodporuje zvýšenou odolnost IP68, a proč nemá konektor USB-C?
|
| rozměry a hmotnost: 160 × 77 × 7,5 mm, 168 g displej: 6,0", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 220, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: USB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Samsung Exynos 7885 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 24MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Recenze Samsungu Galaxy A7 (2018) začíná na následujícím listu.
Design
Hodně protáhlý do výšky. Samsung Galaxy A7 (2018) je zaoblený kvádřík o rozměrech 160 × 77 × 7,5 mm, který má, oproti ostatním áčkům, netradičně plastovou konstrukci. Níže postavený Galaxy A6 i výše postavený Galaxy A8 totiž mají kovové unibody. Boční lesklý rám je v případě černé verze tmavě modrý, na čelní a zadní straně je doplněn odolným sklem Gorilla Glass. Výrobce však nezmiňuje, o jakou konkrétní verzi skla se jedná, podle našich informací by se mělo jednat minimálně o třetí generaci. I přes plastovou konstrukci se váha usadila na vyšší metě 168 gramů.
Samsung Galaxy A7 (2018) vypadá z přední strany jako běžný smartphone
Přechody mezi plastem a sklem jsou plynulé, díky zahnutým rohům telefon dobře padne do dlaně, ovšem má tendenci dost prokluzovat. Telefon mi několikrát sklouzl z gauče, záda jsou opravdu dost hladká. Telefon musíte vždy držet jistě, jinak se vám to může vymstít. A nepočítá se ani se zvýšenou odolností IP68, kterou disponuje opět až výše postavený Galaxy A8. V průběhu testování, které probíhalo v prostředí lesů, jezer a moře, telefon nijak neutrpěl. Byl sice přenášen v pouzdře za pasem, ovšem i v něm jsem nalezl zrnka písku z pláže, která (naštěstí) zadní kryt nijak nepoškrábala.
To nejzajímavější skrývá zadní strana - trojitý fotoaparát
Spodní hrana potěší zastánce 3,5mm jacku. Rozhodně to nevypadá, že by jej Samsung chtěl v dohledné době ze smartphonů odstranit. A navrch přidává FM rádio, které naladí stanice pouze s připojenými sluchátky. Vedle však najdeme starší microUSB konektor, který znamená tak trochu krok zpět. Řada Galaxy A je tak letos dost nekonzistentní, některé modely už mají USB-C, jiné zase starší microUSB. A nenajdete v tom žádný přesný řád.
Spodní hrana potěší 3,5mm jackem, zamrzí však starší microUSB
Levý bok obsadil slot, v němž najdete pozice pro dvě SIM karty spolu s pozicí pro microSD kartu. Smartphone je tedy plnohodnotným Dual SIM telefonem v režimu Active Standby. Na příjmu jsou vždy obě karty, jakmile je jedna z nich „zaneprázdněná“ hovorem, druhá se tváří dočasně jako nedostupná.
Regulátory hlasitosti najdete vůbec poprvé na pravé straně telefonu...
Pokud jste si zvykli na regulátory hlasitosti vlevo, musíte se přeučit na prvou stranu. Jsou dost vystouplé, takže je nahmatáte i poslepu, musíte se však prsty natáhnout, protože jsou umístěny dost nahoře. Rovná ploška pod nimi slouží jako zamykací klávesa, jinak plní i roli tečky otisků prstů. Její stisk však působí trochu „zvláštně“, minimálně dost nejistě.
... a v jejich blízkosti je zabudovaná čtečka otisků prstů. Zvykat si na ni budete trochu déle
Samsung vůbec poprvé použil čtečku na boku, ke které stačí jen přiložit palec pravé ruky nebo jím po čtečce přejet shora dolů, a displej se hned rozsvítí a odemkne. Přikládat palec je však trochu nestandardní, u stávajících čteček od Samsungu se vždy přikládal ukazováček. A pokud si nezvyknete, budete muset měnit pozici ruky Čtečka na boku však i přesto funguje spolehlivě, byť o něco pomaleji, než jsme byli zvyklí. Jejím dvojklikem rychle spustíte fotoaparát.
Trojitý fotoaparát se u Samsungu objevuje vůbec poprvé
To nejzajímavější vás ale čeká na zadní straně, kde se levém horním rohu ve vystouplém modulu nacházejí hned tři fotoaparáty. I přes netradiční umístění se telefon na rovném povrchu téměř nekolébá (pokud to tedy cíleně nechcete zkoušet). Jedná se o první Samsung se třemi fotoaparáty, jaké konkrétní snímače výrobce použil, si ukážeme v kapitole Fotoaparát. Zatím stačí zmínit jen to, že telefon má základní fotoaparát s vyšším rozlišením, širokoúhlý snímač a foťák, který pomůže s rozmazáním pozadí.
Takto vypadá Galaxy A7 (2018) při nošení v dlani
Telefon jsem přenášel v pouzdře za pasem, takže z vlastních zkušeností doporučuji, abyste si dali pozor, pokud má pouzdro magnetické zavírání. Samotný magnet se u citlivého smartphonu chová tak, jako byste na smartphonu přivírali a otevírali flipový kryt. V pouzdru za pasem tak byl telefon vkládán zamknutý, po vložení do pouzdra se však i v polovině případů sám odemknul. Telefon tedy raději noste přímo ve flipu nebo na něj nasaďte alespoň základní ochranný kryt, který ochrání zadní skleněnou část.
V základním balení najdete mimo telefonu USB kabel, napájecí adaptér, špendlík pro vytažení bočního šuplíčku, základní pecková sluchátka a uživatelský manuál.
Displej
Špičkový displej, až na odrazy. Galaxy A7 používá šestipalcový Infinity Super AMOLED displej, který zabírá podstatnou část čelní plochy. O žádného rekordmana se ale nejedná. Displej smartphonu má rozlišení Full HD+ (2 220 × 1 080 pix), což plně postačuje. Při běžném používání si žádných grafických nedostatků nevšimnete. AMOLED panel má velmi dobré pozorovací úhly a nulovou degradaci barev při bočních pohledech. Negativně vnímáme jen větší úroveň odrazivosti okolních objektů. Uvnitř je to překvapivě bez problémů, horší je to např. v lese.
Použitý Super AMOLED panel se zakulacenými rohy nabídne velmi dobrou čitelnost i na přímém slunci. Nad displejem najdete čidlo okolního osvětlení, stavová dioda však chybí. Pokud si na displej nalepíte fólie, je třeba si zvýšit jeho citlivost v Nastavení
Absolutní černá uspoří energii, proto se v zamknutém stavu může na displeji zobrazovat Always-on režim s časem a notifikacemi. AOD slouží i jako náhrada za chybějící LED diodu, se kterou se u levnějších Samsungů již několik let nepočítá. Displej není promačkávací, takže se z AOD na domovskou obrazovkou přepnete dvojitým poklepáním na čtvereček, a pokud poklepete ikony, dostanete se rovnou do odpovídajících aplikací. Režim AOD se může spouštět automaticky v závislosti na aktuálním čase. V noci však stále dost svítí, takže na to pozor.
Nastavení zobrazení, výběr zobrazovacího režimu, úprava teploty bílé a jednotlivých odstínů RGB
Černá se dostala i do podbarvení spodní lišty s tlačítky, ovšem pouze při spuštěných aplikacích, při navigaci v systému a v Nastavení je však sněhobílá, stejně jako pozadí základního schématu v Nastavení. Pokud chcete něco málo z baterie pošetřit, stáhněte si z integrovaného obchodu s motivy úplně černé téma. Na výběr máte desítky různých variací na téma černá. V liště s tlačítky můžete prohodit pozici zpětné šipky (vlevo/vpravo) nebo potažením přepnout na dotyková gesta. Místo tlačítek stačí jen na jejich místě prstem posouváte vzhůru. Gesta nás však zatím moc nepřesvědčila.
Nastavení zamykacího displeje, lišty s ovladači, snadného režimu a systémového fontu
AMOLED je synonymum pro syté a koukatelné, byť mnohdy dost nereálné, odstíny barev. V základu máte přednastaven Adaptivní režim, který tóny barev přizpůsobuje spuštěným aplikacím. Ale, abychom byli upřímní, nějakou dynamickou změnu mezi různými aplikacemi jsme při testování nezpozorovali. Máte však svobodu ve volbě teploty bílé a ručně si můžete nastavit jednotlivé odstíny RGB. Další tři režimy (Kino, Fotografie a Základní) se liší zejména barevnými kontrasty a většími rozdíly v tónech jednotlivých odstínů. Obraz se tak již výrazně neposouvá do žluta, jako u dřívějších modelů.
Volba hodin na zamykací obrazovce a AOD, filtr modrého světla změní barvy displeje směrem dožluta
Výrazně dožluta se displej zabarví až při aktivaci nočního režimu, stačí si navolit jeho intenzitu na maximum. A to je třeba, protože při práci v úplně tmě displej stále dost výrazně svítí a oslňuje. Na sluníčku je však zobrazovací panel velmi dobře čitelný, automaticky se nastaví jas na maximum, rychlý přístup k úpravě jasu hledejte v horní liště. Z dalších nastavení můžeme vypíchnout zvětšení aplikací na celou obrazovku, volbu zvětšení UI, typu a velikosti fontu.
Hardware
Pomalejší biometrika. Samsung v Evropě opět vsází na vlastní čipsety, tentokrát osmijádrový Exynos 7885 Octa určený pro střední třídu. Stejný čipset najdeme i u letošního Galaxy A8. Jeho součástí je šest úsporných 1,6GHz jader Cortex-A53, které doplňují dvě 2,2GHz jádra Cortex-A73 pro výkon. V testované konfiguraci můžeme k čipsetu připočíst 4GB RAM. Aplikace zůstávají na pozadí spuštěny delší dobu, garbage collector tedy není až tak agresivní. Plynulost prostředí je slušná (ale není blesková), běžné hry telefon taktéž zvládne, u náročnějších se však grafika Mali G71 MP2 trochu zapotí.
Výsledky benchmarku AnTuTu 7.1.1:
- CPU: 53 856
- GPU: 26 558
- UX: 35 753
- MEM: 6 077
- Celkem: 122 244
Pokud budete hrát náročnější real-time hry, kde záleží na každé vteřině, např. PUBG, apod., telefonu to dá zabrat. Hratelnost navíc nebude tak plynulá. Jinak jsem na problém s mobilními hrami nenarazil. Samotné prostředí se zdá slušně optimalizované, při načítání některých aplikací se však systém zcela zbytečně zasekne. Google mapy, které se otevírají sedm vteřin, mi rozhodně jako normální nepřijdou. Telefon měl problém i s webovým prohlížečem od Samsungu, který neustále padal a zasekával se. Při obnovení z pozadí trvalo i deset vteřin, než fungovalo rolování stránky. Přitom Chome fungoval bez problémů...
Antutu, CPU-Z a paměťový benchmark Androbench
Interní úložiště má kapacitu 64GB, z čehož máte k dispozici přes 40 GB. A k tomu můžete připočíst až 512GB microSD kartu. Apky nainstalované do paměti můžete následně na paměťovku přesunout. Nemusíte se uskromňovat, můžete ji mít v telefonu spolu se dvěma SIM kartami. Pokud vám na jednu z nich někdo volá, druhá se tváří jako nedostupná, pokud si mezi nimi v systému nezapnete přesměrování. Každá karta má svůj název, ikonu a můžete si napevno nastavit, která z nich má sloužit pro mobilní data, a také pro hovory a SMS zprávy. Přesnou SIM však můžete vybrat až při vytáčení či před odesláním textovky.
Nastavení připojení, využití dat a správce SIM karet
Na spodní hraně telefonu je umístěn jediný reproduktor, který hraje dost hlasitě, zvukům však chybí patřičná hloubka. Skladby znějí dost „plechově“. V základní balení dostanete obyčejná pecková sluchátka, která mají vcelku slušné zvukové podání (navíc si pomůžete i ekvalizérem), plastové špunty mi však v uších nechtěly držet. Zvukový efekt Dolby Atmos funguje pouze se sluchátky (efekt je skutečně znát), stejně jako FM rádio. Zajímavou zvukovou hloubku objevíte u UHQ audia, určitě jej doporučuji vyzkoušet.
Navigace v Google mapách, nastavujeme otisk prstů a připojení k hodinkám Galaxy Watch
Konektivita telefonu je tradičně bohatá. K internetu se připojíte přes LTE Cat. 6 nebo lokálně přes Wi-Fi. Komunikaci se sluchátky zajišťuje pětkový Bluetooth, Wi-Fi Direct přijde vhod při přenášení velkých souborů, NFC se zase bude hodit pro bezkontaktní platby mobilem. GPS má slušnou citlivost i v budovách, v terénu je pak navigace s telefonem bezproblémová. A to, nejen pro autonavigaci, ale i pro pěší navigaci, např. s využitím apky Mapy.cz. GPS mi vždy ukazovala pozici přímo na značené trase.
Snímač otisků je netradičně umístěn na pravém boku a je na náš vkus trochu pomalejší.
Co se týká biometrického zabezpečení přístupu, k již zmiňované pomalejší čtečce na boku můžeme připočíst skener obličeje. Ten jsem zkoušel při nasazených brýlích, v lepších a světelných podmínkách, a vykoumal jsem, že je třeba na telefon koukat víceméně přesně a stát klidně bez pohybu, jinak vás A7čka nerozpozná. Nestačí tedy jen letmý pohled na telefon jako u Galaxy S9. I u snímání obličeje je patrná prodleva při vyhodnocování.
Antutu battery test:
- Celkové skóre: 13 903
(Lehce nadprůměrné skóre, loňský Galaxy S8+ pro srovnání získal 9 202 bodů, letošní Galaxy S9+ pak 11 154 bodů)
Baterie má kapacitu 3 300 mAh, což sice mezi obdobně vybavenými telefony, nijak zásadně nevyčnívá. Testovaný model však zvládne solidně pracovně nabitý pracovní den a ještě mu zbude okolo čtvrtiny kapacity baterie. Volnočasový provoz přesahuje lehce přes dva dny. S dvojicí úsporných režimů ve spojitosti s nižší úrovní jasu můžete z baterky vyždímat ještě trochu více. Nabití z nuly na sto trvá přesně dvě hodiny, protože chybí Fast Charging.
Software
Občas si vybere slabší chvilku. V telefonu běží Android 8.1 Oreo s grafickou nadstavbou Samsung Experience 9.5. Prostředí rozhodně nepůsobí neznámým dojmem, je prakticky identické s Galaxy S9 či Galaxy Note 9. Prostředí přebarvíte schématy, z obchodu si také stáhnete samostatné balíky ikon, tapety nebo styly režimu Always On. Dále si můžete upravit hustotu ikon na obrazovce, uspořádání zástupců v horní liště, styl, velikost fontu a zvětšení systémových nabídek. Pro hůře vidící je připraven i Snadný režim s obřími ikonami, velikost textu můžete selektivně zvětšit i u SMS zpráv.
V obchodu Samsung Themes si můžete stáhnout tapety, schémata, balíky ikon a vzhled Always On displeje
Možnosti personalizace jsou skutečné bohaté, a pokud se vám základní schéma přeplněné barvičkami nebude líbit, vzhled prostředí i některých systémových aplikací si jednoduše kompletně změníte. Prostředí je vcelku svižné, ale, jak jsem již zmiňoval v dřívější kapitole, občas si vybere slabší chvilku. Čekání je však někdy až příliš zdlouhavé, padající webový prohlížeč je pak důkazem ne úplně ideální SW optimalizace. Pomalosti si všímáme i ve fotoaparátu, a to při přepínání mezi fotoaparáty, resp. při přechodech mezi fotorežimy.
Vzhled prostředí se nijak zásadně neliší od jiných Samsungů
Ikony v horní liště jsou rychle na dosah, delším podržením se dostanete do odpovídajících aplikací. Hlavní nabídka nabídne obvyklou skladbu aplikací, včetně základní nabídky Samsungu a povinné porce obsahu od Googlu a Microsoftu. U posledního zmiňovaného se k editorům MS Office přidává i OneDrive s bezplatnými 100 GB či mobilní LinkedIn.
Nastavením úprava voleb domovské obrazovka a roztažení aplikací na celý displej. Základní systémové schéma na pozadí nepochopitelně „plýtvá“ bílou barvou
Aplikační výbava od Samsungu je poměrně strohá, pokud jste si však na chybějící aplikace navykli, můžete si je postahovat z aplikačního obchodu Galaxy Apps. To se týká např. hudební a video přehrávače. V základu je, mimo povinných položek, k dispozici přehledný správce souborů, hlasový záznamník, webový prohlížeč nebo aplikace Samsung Health, která se stará o správu vašich aktivit a monitoring ušlých kroků. A to jak z telefonu, tak z připojených hodinek Gear.
Jednoruční režim, přejetím po čtečce můžete stáhnout horní lištu, aktivace režimu Multidispleje a funkce Dual Messenger
Nastavení vypadá na první pohled stroze, ale pokud nakouknete trochu hlouběji, objevíte doslova „poklady“. V telefonu tak můžete mít třeba dva Facebook messengery, každý pro jiný uživatelský účet. Pro mobilní hry je připravena nabídka Game Launcher, ve které můžete optimalizovat poměr výkon/spotřeba. Trojitým stiskem domovské klávesy spustíte jednoruční režim, kde je prostředí snadněji ovladatelné jen pomocí palce jedné ruky. V režimu Multidisplej zase můžete pracovat se dvěma otevřenými aplikacemi na displeji. Dále objevíte celou spoustu gest, většinu z nich zřejmě nikdy nepoužijete, ale někomu se mohou hodit.
Bixby Home je součástí domovské obrazovky, Bixby Vision dokáže přes fotoaparát rozpoznat objekty nebo etikety vín
Součástí výbavy je i asistent Bixby, a to bez hlasové syntézy. Potažením z domovské obrazovky do boku se dostanete do centralizované nabídky Bixby Home, která je nabitá informacemi. Spíše než toto informační centrum jsme používali funkci Bixby Vision, která přes fotoaparát rozpoznává objekty, památky, QR kódy nebo překládá texty v reálném čase. Překlad je sice strojový (Google Translate), ovšem nemusíte pro něj stahovat samostatnou aplikaci. Součástí Bixby Vision je i čtečka QR kódu nebo skener etiket vín, který funguje pouze u těch zahraničních.
Klávesnice nás moc nepřesvědčila, bez vibrační odezvy bude produkovat spoustu překlepů
Postěžovat si musíme na klávesnici, která neumí na dotyk zavibrovat, což se podepisuje na velké míře překlepů. A to i přesto, že telefon při vyzvánění vibruje bez problémů. Doporučujeme tedy, abyste se poohlédli po jiné z Google Play. Hlasitost sluchátka byla při hovoru dostatečná, protistrana si na srozumitelnost z mé strany nikdy nestěžovala. Občas se mi však uchem podařilo nechtěne hovor přes kontextovou nabídku utlumit. Dostatečně hlasité bylo i vyzvánění smartphonu, pokud jej zapomenete na maximu, telefon vyloženě „řve“ do okolí.
Fotoaparát
Širokoúhlý snímač se hodí. Galaxy A7 (2018) je prvním Samsungem, který má na zádech tři objektivy vyskládané „do semaforu“:
- Hlavní foťák se světelností f/1,7 má rozlišení 24 MPx, standardní úhel záběru (77°) a automatické ostření
- Druhý má 8 MPx, široký 120° úhel záběru, clonu f/2,4 a fixní focus
- Třetí snímač má pouze 5MPx, objektiv f/2.2 a slouží k hrátkám s hloubkou ostrosti, fixní focus
„Semafor“ je umístěn v levém horním rohu zadní části
Fotoaplikace je podobná jako u Galaxy S9 či Notu 9, novinkou je přepínač mezi hlavním a širokoúhlým fotoaparátem v pravé části hledáčku. Přepnutí se hodí zejména při focení místností či budov. Zatímco ostatní si musí při focení památek pořádně odstoupit, u A7 stačí přepnout na širokoúhlý objektiv, a do záběru dostanete celý objekt. Musíte počítat s deformací obrazu typickou pro širokoúhlou optiku. Rovné linie blízkých objektů tedy budou zaoblené, pozadí už méně. A berte v potaz, že širokoúhlý snímač má fixní focus.
Rozhraní fotoaparátu, proč se v hledáčku objevilo žlutá kružnice, se mi rozklíčovat nepodařilo
Třetí objektiv se do hry dostává až v režimu Živého zaostření, kdy doplňuje základní 24MPx snímač. Snímaný objekt musíte dostat do vzdálenosti 1 - 1,5m od fotoaparátu, následně se vám zobrazí žlutý informační pruh, který potvrdí, že můžete začít fotit s proměnlivou hloubkou ostrosti. Snímač navíc dokáže automaticky ostřit na tváře, případně mu můžete ručně vybrat objekt zaostření ještě před pořízením snímku. V galerii si následně můžete upravit úroveň rozostření pozadí (volte maximálně 5, maximální 7 často vypadá uměle). A to i několikrát po sobě, protože si snímek v sobě neustále drží prostorová data.
Po vyfocení snímku v režimu Živého zaostření můžete v galerii zvednout rozostření nebo přeostřit na úplně jiný objekt
Novinkou je to, že si v galerii můžete vybranou oblast na snímku zaostřit, zatímco z té druhé se stane rozmazané pozadí. Částečně tak můžete napravit rozostřené snímky, kde snímač neostřil přesně na místo vašeho zájmu. Rozmazání opět vypadá stylově, pokud je však objekt v popředí odlišný od naučených portrétů osob, můžete se stát, že hrany rozmazání a ostrosti nebudou přesně sedět.
Rozpoznávání jednotlivých typů scén poznáte podle ikonky v pravé části hledáčku (zde konkrétně voda)
Umělá inteligence zvládá i automaticky upravit podání barev. Fotoaparát rozpozná vodu, stromy, krajinu, květiny, zeleň, osoby, zvířata, nebe, budovy a další objekty, v případě potřeby také sám aktivuje režim HDR.
A7 automaticky rozpozná 19 různých typů scén a podle toho upraví nastavení
Kamerka pro selfie má rozlišení 24MPx a neumí zaostřovat. Toto se částečně snaží napravit režim Zaostřená selfie, v němž umělá inteligence uměle doostří obličej a rozmaže pozadí, jako byste fotili selfíčka duálním fotoaparátem.
Ukázkové fotografie:
Porovnání základní (první pozice) a širokoúhlé fotografie (druhá pozice)
Různé podoby rozmazaných snímků, nemusí se nutně jednat jen o portréty. Za horších světelných podmínek bokeh na maximum vypadá už trochu uměle, místo sedmičky volte raději pětku. Svůj účel ale fotky splní
V pořízených fotografiích jsou bohatá prostorová data. V Galerii tak můžete jednoduše přeostřit na novou oblast zájmu, třeba na pozadí. Na prvním snímku je pak oblast mezi plyšáky zaostřena, i když by měla být rozostřená. Umělá inteligence tedy není všemocná
Focení detailů je u Samsungu vždy spíše silnou stránkou
Ukázkové noční snímky, u kterých musíte telefon držet skutečně pevně, jinak budou fotky rozmazané
Porovnání fotky bez blesku a s přisvětlením
Na přímém slunci v jednu po obědě pořídíte snímky se slušnou barevnou věrností, realistickým vyvážením bílé, ovšem detaily na snímcích se už občas vytrácejí. Ztráta detailů je však daleko více patrná u fotek pořízených za zhoršených světelných podmínek, kdy foťák používá agresivní redukci šupu. Do fotek se i tak někdy dostane výraznější „zamlžení“. Na střední třídu tedy telefon nabídne „standard“ s několika bonusy, ovšem s výrazným post-processingem.
Pokud fotíte fotky „širokáčem“, vyjdou z toho za dobrého počasí dost zajímavé scenérie, ovšem absence detailů za horšího osvětlení je zde ještě o úroveň nižší. Selfíčka jsou i přes fixní ostření povedená, můžete si pomoci přisvětlovací LED diodou, a určitě bych se nestyděl selfie nahrát jako profilovku na sociální sítě. (Pozn. red.: Další fotografie pořízené telefonem najdete v další kapitole, každá z fotek má velikost 4 - 8 MB)
Selfie pořízená za různých světelných podmínek
Maximální rozlišení videa je Full HD s 30 FPS, podpory 4K jsme se tedy nedočkali. Přitom řada smartphonů v podobné cenové relaci natáčení ve 4K zvládá. Videa používají vcelku slušnou elektronickou stabilizaci, optika je ale optika. Kontinuální ostření je pomalejší. Stejně jako u fotek chybí na záznamu detaily. Natáčet můžete klasickým snímačem nebo širokoúhlým, při natáčení však mezi nimi nelze přepínat. Videa lze natáčet i zpomaleně, nečekejte však Superzpomalený režim jako v případě Galaxy Note 9.
Ukázková videa:
Závěr
Samsung změnil strategii a jako poprvé chce novinky a inovace přinášet ve střední třídě. A to je zřejmě ta správná cesta. Fotoaparát si sice občas vybere slabší chvilku, jindy vás zase překvapí. Širokoúhlý foťák je vítaný bonus, stejně jako hrátky s rozmazaným pozadím. Za dobrého osvětlení budete s focením spokojeni. Výkon zařízení je horší než vlajkové modely,na druhou stranu, po používání Galaxy S9 mi u A7, až, na pomalejší prostředí a horší kvalitu fotek v interiéru, nic vyloženě zásadního nescházelo.
Samsung Galaxy A7 (2018) designově vyloženě nenadchne, ale ani neomrzí, ve skrytu brzkého Galaxy A9 (2018) s jedním foťákem navrch však zřejmě trochu zapadne. Je to však tradičně koncová cena, která je u Samsungu Achillovou patou. Bez deseti korun devět tisíc je meta, kde je v současné době dost přeplněno. Za podobnou cenu se prodává Pocophone F1, Nokia 7.1 či Honor 10. Prodejnosti A7ky by určitě prospěla nižší koncová cena.
Hlavní konkurenti:
|
| rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 8,8 mm, 182 g displej: 6,2", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 246, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 150 × 71 × 9,1 mm, 160 g displej: 5,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 280, 435 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 060 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 636 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 150 × 71 × 7,7 mm, 153 g displej: 5,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 280, 435 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt:
Prvotina Samsungu se třemi fotoaparáty má při focení ještě rezervy. Za slušného počasí si ale se třemi čočkami na zádech vyhrajete dosytosti.
Plusy:
- Super AMOLED displej s Full HD rozlišením a výbornou čitelností
- osmijádrový Exynos, 4GB operační paměť
- trojitý fotoaparát do střední třídy přidává nové možnosti
- plnohodnotný Dual SIM
- 64GB paměť rozšiřitelná microSD kartami
- slušná výdrž na jedno nabití
- FM rádio
Minusy:
- pouze plastové tělo
- chybí zvýšená odolnost IP68
- pomalejší načítání a přepínání mezi fotoaparáty
- fotoaparát má občas problém s adekvátním podání barev
- chybí notifikační dioda
- starší microUSB konektor
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium