Samsung Galaxy A6+ je dalším důkazem nového stylu značení smartphonů Samsungu. Už žádné letopočty, základní označení řady a číselného modelu doplní maximálně znaménko plus. A to je právě případ dnes testovaného novinky vyšší střední třídy.
Galaxy A6+ se ukázal jako zajímavý celokovový model, který převzal řadu funkcí z vybavenějších smartphonů, dokonce i duální fotoaparát nebo 24MPx selfie. Vadou na kráse je jen občasné krátkodobé zaseknutí systému. To a mnohem více se dočtete v dnešní recenzi smartphonu, který si tak trochu konkuruje se starším Galaxy A8.
|
| rozměry a hmotnost: 160 × 76 × 7,9 mm, 191 g displej: 6,0", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 220, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 450 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Recenze Samsungu Galaxy A6+ pokračuje v následující kapitole.
1. Design
Stejně velký jako Galaxy S9+. Samsung Galaxy A6+ je celokovový unibody smartphone s rozměry 160 × 76 × 7,9 mm. Design telefonu je prakticky identický s loňskými Galaxy J5 a Galaxy J7, postupný vývoj však můžeme vidět v roztažení displeje přes větší část přední strany. Prostor okolo něj vyplňují úzké krajní rámečky, ovšem ty pod displejem a nad ním jsou už poměrně dost široké. V tom horním najdete 24MPx selfie, přisvětlovací diodu, čidlo okolního jasu a reproduktor, LED dioda bohužel chybí. Spodní rámeček zůstává nevyužit. Systémové ovladače se totiž přesunuly do spodní lišty v displeji.
Samsung Galaxy A6+ a pohled na čelní stranu
V redakci jsme otestovali tu nejvíce konzervativní barevnou variantu - černou. Mimo ní jsou na trhu dostání i atraktivnější verze, zejména zlatá, popř. šedomodrá, která je však v oficiálních kruzích nazývána neprávem jako „fialová“. Modrá se na našem trhu (zatím) neobjevila. I když se však bavíme o různých barvách, mění se jen tónování boků a zad, přední část zůstává vždy černá. Telefon se v dlani drží dobře díky příjemně zaobleným hranám a rohům, jedná se však už o dost velké zařízení. Nenechte se zmást označením, A6+ je totiž zhruba stejně velká jako Galaxy S9+.
Kovové unibody - kov na zádi plynule přechází na boční hrany. Tento design Samsung použil již loni u řady Galaxy J (2017). I přesto, že jsou záda kovová, pokládání na různé povrchy a pobyt v kapse kov zvládl bez jakýchkoliv viditelných škrábanců
Kovové unibody spojilo boky a záď v jeden celek. Záda příjemně chladí, ovšem zvláště v létě si na zadním krytu velmi brzy všimnete vlhkosti z vašich dlaní, která na krytu ulpívá v podobě jakýchsi „map“. Dominantním prvkem je zde nepatrně vystouplý duální fotoaparát. Hlavní 16MPx snímač doplňuje 5MPx sekundární kamerka, ve společném vyvýšení nechybí ani čtečka otisků prstů. Na zádi ji již po pár dnech ukazovákem nahmatáte s přehledem, mohla by však mít trochu zdrsněný povrch. Zpocený prst totiž po čtečce poměrně dost klouže.
V dlani je Galaxy A6+ dost velké zařízení. Rozměry jsou téměř shodné s Galaxy S9+
Levý bok obsadily dobře ovladatelné regulátory hlasitosti a hned dva sloty. Do toho menšího vkládáte nanSIM kartu, do druhého pak druhou nanoSIM a microSD kartu. Galaxy A6+ je tak plnohodnotným Dual SIM smartphonem, u něhož nemusíte kvůli druhé kartě obětovat rozšíření paměti. Zamykací tlačítko na pravém boku doplňuje netradičně umístěný reproduktor, který při vyzvánění může zahrát dostatečně hlasitě. Žádnou velkou zvukovou kvalitu při přehrávání hudby od něj ale nečekejte.
Duální fotoaparát a vycentrovaná čtečka otisků. Všimněte si vlhkosti na zadním krytu, která je zvláště u černé barevné varianty dost vidět. Při zpocených dlaních telefon v ruce už nedrží tak jistě a trochu klouže
Příslušnost k méně vybavené modelové řadě je dána přítomností microUSB konektoru, což ostře kontrastuje s aktuálními vybavenějšími modely Samsungu. Vždyť i o chlup výše postavený Galaxy A8 již funguje na USB-C. Naštěstí se nezapomnělo na 3,5mm jack, do něhož si můžete zapojit přibalená nebo svá vlastní sluchátka. Telefon díky použitému kovu váží 191 gramů, ovšem při běžném používání tuto zátěž nepozorujeme. Telefon se ani při dlouhodobém hraní nebo focení nepronese.
Detaily - regulátory hlasitosti, microUSB a 3,5mm jack, sloty pro dvě SIM karty a paměťovou kartu
V základním balení najdete mimo telefonu nabíječku, datový kabel, základní pecková sluchátka a rychlou příručku.
2. Displej
Sázka na jistotu. Samsung u Galaxy A6+ použil rovný 6" Super AMOLED Infinity panel s rozlišením 2 220 × 1 080 pix a poměrem stran 18,5:9. Zakulacení v rozích nemá žádný funkční bonus, doplňuje jen zaoblené rohy telefonu, aby smartphone z přední strany vypadal symetricky. V některých hrách však zakulacení padnou přímo do „zavíracích křížků“, takže se může stát, že vám poloviny tlačítek budou chybět.
Super AMOLED displej je v rozích zakulacen, rámečky nad a pod displejem jsou na tom rozměrově zhruba stejně
Samsung i v rámci střední třídy vsází na Super AMOLED displeje, a je to jedině dobře. Jejich největší výhodou je velmi dobrá čitelnost na přímém slunci. Při srovnání v dva roky starým Galaxy S7 však musíme uznat, že displej u A6+ by na slunci mohl svítit výrazně více. Ano, s drobnými problémy sice texty přečtete, ale Galaxy S7 vyhrává na plné čáře. Oba modely přitom používají adaptivní automatiku, která na přímém slunci nastaví největší možný jas.
Volba displejových režimů. V rámci adaptivního můžete upravit odstíny RGB i celkovou teplotu barev
Z elitní řady Galaxy S si telefon vypůjčil i displejové režimy. V základu je na výběr adaptivní režim, u něhož si můžete pohrát s teplotou bílé a také s přesným poměrem červené, zelené a modré. Každý z dalších tří režimů barvy posouvá určitým směrem, základní režim pak utlumí jinak velmi syté odstíny barev. Displej má velmi dobré pozorovací úhly a absolutní černou, v noci si tak můžete v prohlížeči aktivovat noční režim, který invertuje barvy, takže se z bílých pozadí stanou téměř černá.
Nastavení lišty se softwarovými tlačítky a rychlá úprava jasu v horní liště. Ten je však bez větších problémů obsluhován automatikou, pomoci si budete muset jen v noci, a to posunem na minimální jas se společnou aktivací Filtru modrého světla
Na minimální jas tak budete v noci okolí oslňovat jen minimálně. Současně si totiž můžete aktivovat i filtr modrého světla, který na maximální intenzitu barvy displeje nasměřuje výrazně ke žluté. V zadaném časovém intervalu si můžete na displeji nechat zobrazit i Always On režim, vyhněte se však nočním hodinám, protože hodiny i přes veškerá vaše nastavení stále dost nepříjemně svítí. V AOD režimu navíc svítí obrys domovské klávesy, která ale není promačkávací. K oživení telefonu je třeba na ní dvakrát klepnout nebo telefon rozsvítit zamykacím tlačítkem.
Aktivace Filtru modrého světla a Always On displeje může probíhat podle předem nastaveného časového harmonogramu
Rozlišení displeje na naprosto dostačující, navíc jej v systému ani nejde nijak změnit. Co upravit lze, je podbarvení spodní lišty, na které najdete základní systémové ovladače. Bohužel, pokud si nechcete s barvami pohrát přes Android ADB, jsou k dostání jen světlé odstíny, které pro AMOLED panel nejsou dvakrát užitečné. Pozici zpětné šipky si můžete v této nabídce prohodit s klávesou posledních spuštěných aplikací.
Nastavení roztažení aplikací na celý displej. V základu se spouští v poměru stran 16:9, zbytek prostoru je vyplněn černou. Pokud je roztáhne na celý displej, barva pozadí ovladačů se přebarví do světlé, což pro AMOLED není úplně to pravé
Aplikace a hry se spouštějí standardně v rozvržení 16:9, zbytek displeje vyplní černá barva, která se překvapivě „přelije“ i pod ovladače. V nastavení můžete aplikaci povolit roztažení na celý displej, poklepáním na tečku v levé části spodního řádku lištu s ovladači schováte. Při každém použití ji bude třeba nejprve vysunout ze spodní hraně. Vzato kolem a kolem, až na volbu rozlišení a „promačkávací“ klávesu Home vám Samsung A6+ nabídne podobné možnosti jako u současných topmodelů Galaxy S9 a Galaxy S9+.
3. Hardware
Po delší době na Snapdragonu, je to ale výhra?. Samsung nejen u modelů střední třídy sází výhradně na čipsety Exynos vlastní výroby, proto je pro nás velkým překvapením, že testovaný A6+ běží na Snapdragonu. Konkrétně na osmijádrovém Snapdragonu 450 střední třídy. Čipset je taktován na 1,8 GHz, jeho součástí je i grafický adaptér Adreno 506.
CPU-Z s detaily o procesoru a výsledky benchmarku Antutu
Čipset je určen pro modely střední třídy, takže u A6+ je doslova jako doma. Běhá svižně, řekli bychom úplně dostatečně, až na jeden podstatný detail. Telefon se i při banálních operacích při testování zhruba jednou denně zasekl a nechtěl se „hnout z místa“. Bylo třeba jej zamknout, odemknout, displej se však rozsvítil třeba až po 30ti vteřinách. Někdy nepomohlo vůbec nic, takže se telefon zhruba po minutě restartoval. V čem hledat problém, netušíme.
V benchmarku Androbench jsme otestovali i rychlosti interního úložiště
Problém mohl být na straně operační paměti, podle všech našich měření však se zdroji hospodaří tak jak má, bez jakýchkoliv problémů. V každodenním zápřahu je v ní zabráno zhruba 2,2 GB, a bývá v ní volných zhruba 500 MB. Garbage Collector není až tolik agresivní, náročnější hry v paměti zůstávají i přes noc. Grafický výkon je plně dostatečný, při delším hraní se však záď telefonu výrazně zahřívá.
Údržba zařízení, správce RAM a interní 32GB úložiště, v němž máte k dispozici cca 20 GB volného místa. Navíc máte 15GB Cloud od Samsungu, do něhož můžete zálohovat nastavení a soubory z telefonu
Interní úložiště je 32GB, což je u levnějších smartphonů od Samsungu vítaná změna. Bohužel, do celé kapacity je započítána i ROM a předinstalované soubory, takže se dostáváme „jen“ na 20GB paměť. Tu můžete využít pro instalaci aplikací, které lze následně přesunout na vloženou paměťovou kartu (o maximální kapacitě 256 GB), a to přes Nastavení - Aplikace - <vybraná aplikace> - Úložiště - Přesunout na SD kartu.
Benchmark Antutu 7.0.8:
- Celkové skóre: 71 709 bodů
- CPU: 36 470 bodů
- GPU: 12 170 bodů
- UX: 18 041 bodů
- MEM: 5 082 bodů (RAM: 2 183 bodů, ROM: 2 845 bodů)
Slot pro microSD je společný i pro SIM2. Galaxy A6+ je plnohodnotným Dual SIM standby smartphonem, obě vložené karty jsou ve velikosti nano. Ve správci SIM karet si můžete nastavit preferovanou kartu pro hovory, textovky a pro mobilní data. Pokud si kartu napevno nevyberete, telefon vám před jednotlivými úkony dá ze SIM karet na výběr. SIM jsou aktivní obě najednou, jakmile na jedné probíhá hovor, druhá se tváří jako nedostupná. Můžete si však mezi kartami nastavit přesměrování, takže ve sluchátku uslyšíte oznámení druhého hovoru z druhé SIM. Funkce nám však se SIM od dvou různých operátorů nastavit nešla.
Správce SIM karet, statistika využití dat, mobilní hotspot a NFC. Dual SIM verzi najdete pouze na volném trhu, operátoři prodávají A6+ jen s jedním slotem pro SIM
Konektivita telefon je poměrně slušná, k internetu se připojíte přes Wi-Fi nebo LTE, lokální konektivitu zajišťuje NFC, Bluetooth 4.2 či kabelové spojení přes microUSB konektor. I na tom se ukazuje, že Samsung hardware inovoval „tak napůl“, všechny jeho dosavadní letošní novinky již totiž používají USB-C nebo Bluetooth 5.0.
Antutu battery test:
- Celkové skóre: 14 215
(Lehce nadprůměrné skóre se podepisuje pod individuální dojmy z testování. Baterie tak rychle neubývá jako např. u Galaxy S9, výdrž okolo dvou dní na jedno nabití je dost pravděpodobná i při delším hraní nebo brouzdání na webu.)
Přes microUSB dobíjíte integrovanou 3 500mAh baterii, samotná doba nabíjení se pohybuje okolo dvou a půl hodiny, a to proto, že se smartphone nezvládne nabíjet zrychleně. Postrádat budete i bezdrátové nabíjení, byť v kovovém těle by bylo značně problematické. Výdrž telefonu se pohybovala mezi jedním a půl až dvěma dny. V případě nouze si můžete aktivovat dva úsporné režimy, jako pozitivum však vidíme to, že v případě menších kapacit baterie se telefon tak rychle nevybíjí. Pokud se budete v sedm večer vydávat do víru velkoměsta s 25% baterií, máte jistotu, že vydrží až do půlnočního návratu, ať už budete s telefonem dělat (téměř) cokoliv.
Statistiky využívání baterie, optimalizace aplikace a dva úsporné režimy. Maximálním omezí vzhled systému a umožní spouštět jen vybrané aplikace
Čtečka otisků prstů je na zadní straně umístěna přesně uprostřed, ovšem kvůli rozměrům telefonu se na ní budete ukazovákem již trochu natahovat. Čtečka funguje i při zamknutém displeji a naskenovaný prst rozpoznává za vteřinu bez větších problémů. Stejně je to i se skenerem obličeje, který můžete nakombinovat i s otiskem prstu. Jen před skenováním musíte telefon rozsvítit.
Přidáváme čtečku otisků prstů a skener obličeje
Smartphone si na spodní hraně zachoval sluchátkový jack, do kterého můžete zapojit dodávaná pecková sluchátka. Jedná se o starší model, který moc dobře nedrží v uších a hudba z něj nezní moc kvalitně. Při přehrávání si můžete v hudebním přehrávači od Samsungu aktivovat režim Dolby Atmos, jenž vám do sluchátek přinese efekt prostorového audia. Vychutnáte si jej však až v kvalitnějších sluchátkách. Potěšitelným bonusem je i FM rádio, které však zahraje jen s připojenými sluchátky sloužícími jako anténa.
4. Software
Uniformní vzhled prostředí. V telefonu je připraven Android 8.0 Oreo s grafickou nadstavbou Samsung Experience 9.0, tedy stejnou, jaká je použita u současného topmodelu Galaxy S9. Prostředí běhá dostatečně svižně až na již zmiňované občasné zaseknutí prostředí, které se objevilo několikrát, např. po odemknutí telefonu, přecházení mezi hlavní nabídkou nebo po kliknutí na tlačítko zobrazené na webové stránce.
Plocha, editační režim, hlavní menu, vysunutá lišta se zástupci a nabídka posledních spuštěných aplikací
K dispozici máte několik ploch s widgety, vzhled systému si upravíte pomocí schémat, které si lze stáhnout z obchodu Theme Store. Upravit si lze i hustotu mřížky na pohotovostní obrazovce či ve výsuvné liště, příp. vrátit mezi spodní zástupce tlačítko pro otevření hlavní nabídky. Pokud vám tedy nebude vyhovovat gesto potažení prstem. Ikony rychlého spuštění jsou stále po ruce v horní liště, delším podržením se dostanete hned do odpovídajících nabídek.
Obchod se schématy a možnost zobrazení dvou aplikací najednou v režimu Multidispleje
Z obrazovky posledních spuštěných aplikací můžete využívat režim Multidisplej, stačí u aplikací stisknout tlačítko s dvěma obdélníky, a hned se přesunete do rozvržení dvou aplikací. Přepínání mezi okny a změna poměrů je sice trochu kostrbatá, tento režim však můžete využít i efektivně při práci. Do e-mailového prohlížeče lze např. z galerie přímo přetáhnout obrazové přílohy.
Doplňková výbava od Samsungu a povinný obsah od Googlu a Microsoftu
Aplikační výbava od Samsungu je poměrně strohá, pokud jste si však na chybějící aplikace navykli, můžete si je postahovat z aplikačního obchodu Galaxy Apps. To se týká např. hudební a video přehrávače. V základu je, mimo povinných položek, k dispozici přehledný správce souborů, hlasový záznamník, webový prohlížeč nebo aplikaci S Health, která se stará o správu vašich aktivit a monitoring ušlých kroků. Pokud nechcete, aby kroky počítal, můžete si k telefonu připojit hodinky řady Gear.
Do zabezpečené složky se dostanete třeba otiskem prstu, můžete v ní mít i druhé účty různých messengerů, které fungují nezávisle na sobě
Do systému byla naočkovaná i Zabezpečená složka, ve které si můžete vytvořit soukromý prostor chráněný heslem, znakem nebo otiskem prstu. Zabezpečené složce můžete změnit ikonu, aplikaci přejmenovat nebo ji úplně schovat, abyste na ni ani nevzbudili podezření. V soukromé části můžete uchovávat citlivé údaje, můžete zde mít i druhé účty populárních messengerů (např. Facebook, Messenger nebo WhatsApp), a to i přesto, že v běžně „přístupném“ Androidu využíváte jiný účet.
V telefonu je přítomen asistent Bixby bez hlasového modulu Voice. Nejzajímavější je zřejmě rozpoznávání objektů přes fotoaparát, resp. strojové překlady v reálném čase. Rozpoznávání etiket u českých vín nefunguje
Součástí výbavy je i asistent Bixby, sice bez hlasové syntézy, potažením z domovské obrazovky do boku se dostanete do centralizované nabídky Bixby Home, která je nabitá informacemi. Spíše než toto informační centrum jsme používali funkci Bixby Vision, která přes fotoaparát rozpoznává objekty nebo překládá texty v reálném čase. Překlad je sice strojový (Google Translate), ovšem nemusíte pro něj stahovat samostatnou aplikaci. Součástí Bixby Vision je i čtečka QR kódu nebo skener etiket vín. Ovšem ze všech českých, které jsme měli k dispozici, nebylo ani jedno rozpoznáno.
Klávesnice na výšku a na šířku displeje
Postěžovat si musíme na klávesnici, která neumí na dotyk zavibrovat, což se podepisuje na velké míře překlepů. A to i přesto, že telefon při vyzvánění vibruje bez problémů. Doporučujeme tedy, abyste se poohlédli po jiné z Obchodu Play. Hlasitost sluchátka byla při hovoru dostatečná, protistrana si na srozumitelnost z naší strany nikdy nestěžovala. Dostatečně hlasité bylo i vyzvánění smartphonu, pokud jej zapomenete na maximu, telefon vyloženě „řve“ do okolí.
5. Fotoaparát
24MPx selfie je velkým překvapením. Telefon je na zadní straně osazen duálním fotoaparátem SLSI_S5K2P6, který si Samsung vyrábí sám. Hlavní snímač má rozlišení 16MPx (světelnost F/1.7) a doplňuje jej sekundární 5MPx (F1.9) snímač sloužící k rozmazání pozadí snímaného objektu v rámci režimu Živého zaostření. Oproti Galaxy S9 sice máte k dispozici duální fotoaparát, ovšem nepočítá se již s optickým zoomem.
Rozhraní fotoaparátu a výběr fotorežimů
Oproti Galaxy S9 však testovaný model používá zastaralé uživatelské rozhraní z dob před Galaxy S9, proč se k tomu Samsung uchýlil, je nám záhadou. Na pravém boku hledejte spouště, režim živého zaostření a nálepky, kterými můžete „obohatit“ obličeje na fotkách. K režimům se dostanete potažením doprava, na výběr je i režim Pro, který vám dovolí nastavit korekci expozice, ISO a vyvážení bílé. Potažením doleva přejdete na fotoefekty.
Nastavení fotoaparátu a výběr rozlišení u selfie kamerky
Kvalita fotografií je spíše průměrná. Při focení na maximální rozlišení a za slunečního počasí si všímáme ostrých detailů, naopak při horší úrovni osvětlení (zejména v interiérech) se detaily ztrácejí a přibývá šumu. Automatika si také občas vybere slabší chvilku, takže jsou snímky, trochu překvapivě, zahaleny do mlžného oparu. A to i přes dostatek okolního světla.
Ukázkové fotografie:
Tak to vypadá, když si automatika vybere slabší chvilku, ve fotkách se i při dostatečném okolním světle objevuje mlžný opar...
...ve většině případů však automatika při dobrém světle pořizuje mnohem kvalitnější snímky
Tradičně silnou stránkou jsou makrosnímky
Režim Živého zaostření vykouzlí z fádních fotek zajímavé výstupy. Úroveň rozostření pozadí můžete u fotek upravit i zpětně
Interiér s bleskem a bez něj. LED dioda je efektivní jen na krátkou vzdálenost od foceného objektu
Noční snímky s přisvětlením
Noční fotografie. Takto ostrá se vám však povede v jednom z deseti případů. Při focení v noci tedy raději pořiďte hned několik snímků navíc
Poměrně překvapivou součástí výbavy je 24MPx kamerka pro selfie (F1.9), která taktéž pochází z dílny Samsungu. Kamerka bohužel nepodporuje automatické zaostřování, fixní focus však poměrně zdatně zaregistruje váš obličej, a to při focení z větší blízky i z větší dálky. V rámci režimu Zaostřené selfie si umělá inteligence zkusí poradit s rozmazání pozadí vašeho selfíčka. Ne vždy se jí to však úplně daří. Pokud budete fotit v rozlišení 24 MPx, počítejte s tím, že se vám fotografie budou ukládat i několik vteřin. Jejich velikost je mezi 4 - 6 MB.
Ukázková selfíčka:
Selfie v různých fázích dne, i když snímač neumí automaticky zaostřovat, výsledky jsou poměrně slušné
Selfie s přisvětlením od intenzity 1 až po trojku, rozdíly téměř nejsou vidět. Váš obličej není ani při vyšších úrovních přesvětlen. Trojka se hodí např. pro focení skupinových selfie, kde je vás více, pro běžné focení stačí jednička
Telefon pořizuje videa při maximálním rozlišení Full HD. Platí pro ně to stejné, co pro fotografie. Navíc si všímáme i častého přeostřování snímače, záběr se tak někdy vlní doslova jako vodní hladina. V kvalitě pořizovaných videí tedy vidíme značné rezervy.
Ukázková videa:
Závěr
Samsung Galaxy A6+ z testu vyšel jako slušný zástupce střední třídy, který se naučil spoustu funkcí z modelů vyšších tříd. Výrobce jej však nabízí spíše jako levnější alternativu ke Galaxy S9, nežli jako samostatný model střední třídy se zaměřením na poměr výkon/cena. Za 8 990 Kč dokážete sehnat smartphony s lepší výbavou, příp. podobný hardware za o něco lepší cenu.
Nový model je cenově nadsazen minimálně o tisícovku, na druhou stranu toho má hodně společného s Galaxy A8, a je oproti němu o čtyři tisíce levnější. Má o něco menší RAM, postrádá zvýšenou odolnost IP68 a nemá duální fotoaparát. Místo toho A6+ nabídne hlavní duální foťák, větší baterii a také novější verzi Androidu. Levnější Galaxy A6 zase přišel o duální fotoaparát, má nižší rozlišení displeje s menší úhlopříčkou, baterii s menší kapacitou a měnil se i použitý čipset. Oproti A6+ však ušetříte rovnou tisícovku.
|
| rozměry a hmotnost: 150 × 71 × 7,7 mm displej: 5,6", kapacitní AMOLED, 720 × 1 440, 287 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Samsung Exynos 7870 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celek však do sebe příjemně zapadá, uživatelé mohou telefon brát i jako předstupeň k budoucím topomodelům a nebo na něj upgradovat ze staršího Samsungu. Pokud totiž nechcete přejít na telefony s dvakrát zakřivenými displeji, mimo doprodávajícího se Galaxy S7 toho mnoho výkonnějšího v nabídce jihokorejského výrobce nenajdete. Proč se však prostředí občas zasekne i při těch nejbanálnějších operacích, je nám záhadou. Je to vina nedostatečné optimalizace čipsetu? Snapdragony totiž ve střední třídě od Samsungu moc nevídáme.
Hlavní konkurenti:
|
| rozměry a hmotnost: 149 × 71 × 7,4 mm, 145 g displej: 5,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 280, 435 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,1 mm, 181 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 636 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
A530 |
| rozměry a hmotnost: 149 × 70 × 8,4 mm, 172 g displej: 5,6", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 220, 441 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Samsung Exynos 7885 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 158 × 77 × 7,8 mm, 155 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 268 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 430 (8× Cortex-A53, 1 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Plusy:
- Super AMOLED displej se slušnou čitelností na slunci
- 24MPx selfie se třemi úrovněmi přisvětlení
- Duální fotoaparát s režimem živého zaostření
- slušný čipset od Snapdragonu a 3GB RAM
- Android Oreo s grafickou nadstavbou Samsung Experience (stejná jako u S9)
- režim Dolby Atmos Audio po připojení sluchátek
- FM rádio (zahraje pouze s připojenými sluchátky)
Minusy:
- postrádáme vibrační odezvu softwarových tlačítek a klávesnice
- prostředí občas zčistajasna přestane reagovat, příčinu neznáme
- displej na přímém slunci není tolik jasný, jako dva roky starý Galaxy S7
- hodila by se informační LED dioda
- 24MPx selfie nezostřuje, má jen fixní focus
- duální fotoaparát nenabízí žádnou formu optického přiblížení
- chybí podpora pro rychlé nabíjení přes kabel
- nedočkali jsme se zvýšené odolnosti IP68
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium