Špičkový Super AMOLED displej
Optická čtečka otisků v displeji
Plnohodnotný Dual SIM
Trojitý fotoaparát s přisvětlením
4 000mAh baterie s 15W dobíjením
Občas zpomalené reakce prostředí
Čtečka otisků není vždy stoprocentní
Chybí notifikační LED dioda
Reproduktor by mohl hrát lépe
V cenové relaci 9 tisíc je zdatná konkurence
Huawei šlape Samsungu na paty a je to vidět i na skladbě smartphonů střední třídy. Po skvělém poměru výkon/cena u Galaxy M20, který Samsung prodává pouze na e-shopu, aby co nejníže srazil prodejní cenu, nám do redakce dorazil plnokrevný zástupce vyšší střední třídy od Samsungu. Galaxy A50 je sice o tři tisíce dražší, o to výrazněji však ubylo kompromisů. Do hry jde trojitý fotoaparát, čtečka otisků v displeji, velký Super AMOLED, osmijádrový čipset nebo 4 000mAh baterie.
Galaxy A50 se v testu ukázal jako slušný smartphone, který má co nabídnout i náročným uživatelům. Dostatečný výkon a skvělý displej, to jsou základy, na kterých se dá stavět. Spoustě uživatelů bude tento „balíček“ plně dostačovat, a to za cenu, která je oproti řadě Galaxy S10 poloviční až třetinová. Bez chyb se to však neobejde ani tentokrát, postrádat budete zejména notifikační diodu, bezdrátové nabíjení nebo fotoaparát s optickým přiblížením. Na vyšší střední třídu je Galaxy A50, i ve srovnání s předchozími lety, velmi slušný počin.
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 7,7 mm displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Samsung Exynos 9610 (8×, 2,3 GHz) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 25MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Samotná recenze Samsung Galaxy A50 začíná na následujícím listu.
Pokračování 2 / 8
Design
Příjemně tenký, zato obrovský! Střední třída od Samsungu se letos nese na vlně „3D Glasstic“. Nehledejte v tom však žádné zázraky ani nové materiály budoucnosti - záď a boky jsou vyrobeny z plastu, který je vysoce leštěn tak, aby zajímavými odlesky připomínal sklo. Samsungu se povedly přechody mezi hranami, které jsou příjemně zaoblené a prst mezi nimi přejíždí plynule bez zadrhnutí. Jen do nich občas zapadnou nečistoty, pomůžete si však rohem libovolného papírku. Zadní kryt je navíc u krajů nepatrně zakřivený, aby se telefon pohodlněji držel v ruce.


Samsung Galaxy A50 je obří smartphone. Velikostně jej můžeme zařadit někam mezi Galaxy S10+ a Galaxy Note 9 - tedy nic pro uživatele s drobnými dlaněmi
A to bude třeba, protože Galaxy A50 je doslova obří telefon! Rozměrově vychází podobně jako Galaxy S10+, a je jen nepatrně menší oproti Galaxy Note 9. Přesné rozměry činí 159 × 75 × 7,7 mm. Na testovaný model si budete muset připravit velké univerzální pouzdro nebo sáhnout po originálních obalech od výrobce. Díky menší tloušťce vám však nebude připadat, že by byl smartphone nějak výrazně přerostlý.



Do bočního šuplíčku na levém boku umístíte dvě nanoSIM spolu s microSD kartou, veškerá doplňková tlačítka se přestěhovala na pravý bok
Displej se zakulacenými rohy zabírá většinu čelní plochy, na notifikační diodu se v telefonu místo nenašlo. Plastové boky obepínají telefon jednolitě po celém obvodu. V levé části je připraven šuplíček pro dvě nanoSIM, k nimž můžete do samostatného slotu ještě přidat microSD kartu. Veškerá tlačítka najdete poměrně nečekaně na boku pravém, a to dobře vystouplé regulátory hlasitosti a zamykací klávesu s jistým stiskem.



Spodní hraně dominuje USB-C, 3,5mm jack a reproduktor. Vizuálně lákavým prvkem na zádech je trojitý fotoaparát uskupený „do semaforu“
Na horní hranu se dostal doplňkový mikrofon, ten hlavní je umístěn na hraně spodní. Vedle mřížky reproduktoru, který zahraje hlasitě, ale na úkor zvukové kvality. Napájecí konektor USB-C doplňuje stálice - 3,5mm sluchátkový jack. Až na zádech si podle velikosti fotoaparátů uvědomíte, že se skutečně jedná o obří smartphone. V levém horním rohu se totiž krčí tři objektivy „do semaforu“, které jsou nepatrně vystouplé. To má za následek to, že se A50 na rovném povrchu nepatrně kolébá. SMS na telefonu položeném na stole však napíšete bez problémů.



Mimo modré je Galaxy A50 v prodeji i v bílé a černé. Obě tyto barvy pojí netradiční a „nefotitelné“ duhové odlesky
Foťáky doplňuje již jen přisvětlovací dioda, pokud si ji však zapnete jako svítilnu, rozzáří se i kraje zadního krytu, což zřejmě nebylo plánované. Na druhou stranu vypadá kryt v noci při svícení svítilnou dost zajímavě. Galaxy A50 testujeme v atraktivní modré barevné variantě, telefon je alternativně dostupný v bílé a černé, která má velmi netradiční odlesky hrající „všemi barvami duhy“. Modrá s bílou se lesknou také, ale daleko střídměji.


Základní krabice a pohled na to, co obsahuje
Celkově vzato je Galaxy A50 určen milovníkům velkých zařízení. Ještě před případným pořízením si alebudete muset vyřešit otázku „Kam s ním?“. V základním balení najdeme mimo smartphonu 15W síťový adaptér Adaptive Fast Charging, USB-C kabel, pecková sluchátka, špendlík pro vytažení bočního šuplíčku a rychlou uživatelskou příručku.
Pokračování 3 / 8
Displej
Drží si vysoký standard. Samsung u Galaxy A50 vsadil na 6,4" Super AMOLED displej, který je opět trefou do černého. Výrobce panel nazývá Infinity-U, a to podle charakteristického výřezu pro 25Mpx selfie kamerku. Displej je v rozích zakřiven a nabízí rozlišení 2 340 × 1 080 pix, které je pro používání smartphonu plně dostačující. A zatímco rozlišení si upravit nemůžete, barevné podání displeje už ano.


Galaxy A50 nabídne 6,4" Super AMOLED, který je na přímém slunci a maximálním automatickém jasu velmi dobře čitelný
Na výběr jsou čtyři režimy, přičemž u základní Adaptivní obrazovky si můžete pohrát s vyvážením bílé i s intenzitou jednotlivých odstínů červené, zelené a modré. V tomto režimu jsou barvy líbivé, dost syté a celkově trochu mimo realitu. Reálnější odstíny, které tolik nebijí do očí, nabídne Základní režim. Při používání jsem se rozhodoval mezi touto dvojicí. Režimy pro fotografie a videa jsou na můj vkus až moc „přepálené“.



Součástí displeje je výřez do tvaru písmene U pro 25Mpx selfie. Rohy panelu jsou zakulacené, jeho spodní rámeček je o dost širší, než rám u zbývajících stran
Použitý displej má velmi malou odrazivost okolních objektů, skvělé pozorovací úhly a samozřejmě i absolutní černou. Ta přijde vhod, když si budete chtít softwarově schovat výřez pro selfie - bude doplněn černými rámečky, ale zobrazovací plocha se vám trochu zmenší. S černým rámečkem se spouštějí i hry a aplikace, tedy pokud jim explicitně nenastavíte roztažení přes celou plochu.






Nastavení zobrazení, displejové režimy, adaptivní jas a volba mezi softwarovými tlačítky a gesty
Na sluníčku využijete výhody automatického jasu, který vybudí jas displeje na maximum, takže vše zobrazené bez problémů přečtete. V noci by naopak panel mohl svítit o něco méně, i na minimum dost oslňuje, a to i při aktivaci Filtru modrého světla. Ten posune odstíny barev směrem ke žluté, displej však i tak stále dost svítí.


Optická čtečka otisků má v displeji své přesné místo, přidání otisku vám bude trvat zhruba minutu, celkem lze do telefonu uložit tři otisky najednou
Součástí displeje je optická čtečka, která zřejmě pochází od společnosti Synaptics. Je o něco méně bezpečná, než ultrazvuková čtečka u Galaxy S10, optické čtečky však používá spousta dalších výrobců, takže bychom se bezpečnosti dat v telefonu rozhodně nebáli. Čtečka má pod displejem své přesné místo, které je trochu větší, než snímací oblast u Galaxy S10, musíte však prostor přesně trefit poslepu, protože na Always On Displeji Samsung logotyp čtečky nezobrazuje.



Výřez v displeji nejvíce vynikne na tapetě a také při ponechání světlého systémového schématu, už u tmavé verze se však poměrně šikovně schová. Ovládací prvky systému hledejte ve spodní liště
Po přiložení prstu je z displeje ostře zeleně prosvícen, načež dojde k vyhodnocení a případnému odemknutí telefonu. Čtečka po první firmwarové aktualizaci začala fungovat o něco spolehlivěji, její výkon vylepšil i druhý update A505FDDU1ASC7. Samsung si byl jistě vědom, že čtečka není v úplně top kondici. Do čtečky se již za pár dní budete strefovat poslepu, je však trochu pomalejší. Vyhodnocení otisku občas trvá výrazně déle, než průměrné dvě vteřiny. Rychleji se odemyká Galaxy S10 s ultrazvukovou i Huawei P30 s čtečkou optickou.




Roztažení aplikací na celou obrazovku, schování výřezu a nastavení režimu AOD
I přes dvě aktualizace si čtečka přesto občas vybere slabší chvilku. Snímání otisků běžně funguje „na první dobrou“, občas ale čtečka prst nechce rozpoznat a na displeji uvádí popisek „Žádná shoda“ a to poté, co vás instruuje, abyste prst na displeji podrželi déle. A je úplně jedno, že prst přikládáte na displej pod různými úhly pětkrát po sobě či prst na displej vyloženě přitlačíte. Vypadá to, jako by vyhodnocovací engine nebyl ještě připraven. Někdy také čtení otisků trvá až dvakrát déle, čtečka na prst stále svítí a telefon odemkne až po opravdu dlouhé době.


Rychlé přepnutí mezi tmavým světlým režimem, třeba podle nastaveného času nebo automaticky podle zapadajícího slunce
V systémovém nastavení je prvním krokem volba černého režimu, který využívá výhod AMOLEDu (černá = vypnutý pixel). Standardní bílé prostředí je sice vizuálně poutavější, bílá však neúměrně zatěžuje baterii. U ovládacích prvků ve spodní liště displeje můžete prohodit pozici šipky a klávesy posledních spuštěných aplikací, nebo rovnou přejít na gesta potažením. Displeji nebude vadit ani nalepení ochranné fólie, příp. pohlídá náhodné dotyky na displej v pouzdře a kapse.
Pokračování 4 / 8
Hardware
Sázka na známé osmijádro. Samsung u Galaxy A50 vsadil na osmijádrový Exynos 9610, zatím nejvýkonnější vlastní čipset určený pro střední třídu. Je vyráběn 10nm procesem a nabídne dva čtyřjádrové clustery. První čtveřice jader Cortex-A73 je taktovaná na 2,31 GHz, druhá čtveřice jader Cortex-A53 má maximální takt na hodnotě 1,74 GHz. Z papírových 4 GB operační paměti je v systému adresovatelných 3,8 GB. Průměrné využití RAM za 24 hodin bylo 2,6 GB, a to při běžném pracovním nasazení.



Výsledky a detail testu Antutu, AIDA64 prozradila počet a typ různých podpůrných snímačů
Použitým grafickým adaptérem je Mali-G72, který si i s náročnějšími hrami poradil bez problémů. Na rovinu je ale třeba zmínit, že kvůli grafice není s telefonem kompatibilní Fortnite, zato PUBG běží bez větších problémů na střední obrazovou kvalitu. Postupem testování přibyla podpora závodního Asphalt 9, který byl hratelný bez problémů stejně jako hry Life is Strange či Batman: The Enemy Within, u nichž měly starší Samsungy střední třídy s Full HD displeji problém s častým zasekáváním animací. Telefon se ani při delším hraní nijak citelně nezahřívá.

Průměrné využití operační paměti za 24 hodin
Operační paměť je 4GB, její průměrné využití se v rámci 24 hodin zastavilo na metě 2,8 GHz, takže určité rezervy na paměťově náročnější aplikace zde jsou. V případě potřeby přejde Garbage Collector do agresivnějšího režimu a ukončuje vše, co mu přijde pod ruku. Není výjimkou ani to, že otevřete aplikaci či hru, minimalizujete, zamknete, okamžitě odemknete, přepnete na hru, a ta se spouští úplně znova. Úložiště telefonu je 128 GB, po započtení základního obsahu a systémové ROM se dostáváme na cca 103 GB volného místa.




Hearthstone běžel stejně jako na jiných smartphonech, Fortnite nebyl podporován. Náhradou vám bude PUBG. Hra Life is Strange byla hratelná bez sekání, s čímž mívaly starší Samsungy střední třídy problém
Maximem mobilních dat je LTE, případně je k dispozici Wi-Fi ovšem bez rychlého přepínání. Při vzdalování od routeru je třeba Wi-Fi ručně vypnout, jinak vám s nulovou intenzitou signálu nebudou chodit e-maily. NFC využijete třeba pro mobilní placení, Bluetooth ke spojení s hodinkami či k bezdrátovým sluchátkům. Telefon vám často dá o novém zařízení sám vědět, a vy jen potvrzujete spojení klikáním na displej.




Možnosti nastavení konektivity
Ve správci SIM karet můžete nastavit chování jednotlivých SIM pro zprávy, volání a mobilní data. Kupříkladu při vytáčení se může telefon vždy dotázat nebo použít předem navolenou kartu. V roamingu je třeba si ručně jezdcem aktivovat mobilní data, samotný výběr operátora však musíte učinit také ručně, telefon se sám nechtěl připojit do jiné sítě, dokud jsem mu nezadal automatické přihlášení. A i to trvalo pár minut.



Správce SIM, mobilní sítě a využití mobilních dat
Reproduktor na spodní hraně je ve středně velké místnosti dost hlasitý, v hlučných prostředích jej však snadno přeslechnete. Může za to absence jakýchkoliv basů, výšky jsou zase občas dost pronikavé, takže ani samotný poslech není dvakrát příjemný. Pokud nechcete zmeškat hovor, volte vyšší úrovně vyzvánění doprovázené vibracemi. Můžete si ale vybrat pouze typ, nikoliv jejich intenzitu. Maximální hlasitost ve sluchátku nám přišla dostatečná.







Správce úložiště, operační paměti a zabezpečení. Nastavení režimu Dolby Atmos a přednastavené volby ekvalizéru. Rádio zahraje pouze s připojenými sluchátky
Pro poslech hudby a FM rádia Samsung přibalil základní „pecky“ z dřívějších modelů Galaxy J, kvalita hudebního poslechu je spíše průměrná. Ze sluchátek vymáčknete maximum ekvalizérem a režimem Dolby Atmos, který lépe oddělí levý a pravý kanál, a to i u Bluetooth sluchátek.



Správa baterie, telefon vás bude informovat i tehdy, pokud některá aplikace baterii neúměrně zatěžuje. Systém ji dokáže třeba omezit přístup k datům na pozadí
Při opravdu náročném pracovním nasazení vydržel telefon na jedno nabití celý den, pokud ho nebudete ždímat na úplné maximum. A to se bavíme při použití dvou SIM karet a režimu Always On, který z výdrže také pár hodin ukousne. V případě ne tak náročného využívání jsem vždy překonal minimálně jeden a půl den na jedno nabití. Baterii o kapacitě 4 000 můžete nabíjet zrychleně přes 15W nabíjení Adaptive Fast Charging, z nuly na sto se telefon dobije za necelé dvě hodiny.
Pokračování 5 / 8
Software
Prostředí bude potřebovat optimalizaci. Galaxy A50 dostal Android Pie s nadstavbou One UI, jako vůbec první smartphone mimo vlajkové modely řad Galaxy S a Galaxy Note. Prostředí tak vypadá identicky jako u Samsungu Galaxy S10. Ze startu nám u velkého displeje nevyhovovaly obří ikony, hustotou mřížky si ale můžete upravit. A to, nejen na plochách, ale i v hlavní nabídce. Každá ikona aplikace má svou charakteristickou barvu, takže se je rychle naučíte ovládat i poslepu.










Domovská obrazovka, nabídka aplikací, výsuvná lišta se zástupci, editační režim a obchod se schémat, tapetami, ikonami a vzhledy AOD (Always On Display) režimu
Tapety, ikony, barvy a podbarvení vyřešíte schématy, která můžete stáhnout z obchodu Samsungu, spousta z nich je k dispozici zdarma. My jsme si vystačili se základním schématem, které můžete obohatit o tmavý režim, který pošetří baterii. Bílá na pozadí je jinak dost intenzivní. V horní liště jsou připraveny ikony rychlého spuštění, takže máte hlavní položky pěkně po ruce, včetně ruční regulace jasu.
Základní aplikační výbava se smrskla na nutné minimum, kde jsou zastoupeny povinné aplikace od Googlu a Microsoftu, jehož Word, Excel a PowerPoint se smrskly do jediné aplikace. Před otevřením první přílohy v mailu však musíte přes Wi-Fi stáhnout plnou verzi aplikaci z Galaxy Apps, jinak vás čeká stažení 86MB balíčku přes mobilní data. Samsung v základu přidává aplikace pro správu souborů, obsluhu volání a pro psaní textovek. Nechybí ani webový prohlížeč či základní aplikace pro organizaci času.




Součástí systému je i hlasový asistent Bixby, který však stále umí pouze anglicky. Využít však můžete i jeho moduly, např. Bixby Reminder či Bixby Vision
Samsung Health se postará o evidenci počtu kroků, Galaxy Wearable zase o spojení s chytrými hodinkami od Samsungu. Bonusem je FM rádio, které zahraje pouze s připojenými sluchátky, ale třeba takový hudební přehrávač, tak ten chybí úplně. Musíte si jej ručně stáhnout z Galaxy Apps nebo z Google Play. Součástí nadstavby One UI je i spousta softwarových vychytávek známých z vlajkových modelů.






Zabezpečená složka, rozšíření funkce, systémová gesta, Dual Messenger, Multidisplej a jednoruční režim
Součástí systému je hned několik gest, displej třeba může svítit do té doby, než se na něj přestanete dívat. Nestane se tak, že by při prohlížení webovek displej zhasl. U vybraných instant messengerů a sociálních sítí můžete v telefonu používat dva účty, každý z nich bude určen pro samostatnou kopii aplikace. Systém lze oddělit i na systémové úrovni, tzv. Zabezpečená složka může být váš soukromý prostor chráněný heslem, PIN kódem nebo třeba otiskem prstu.




V herním režimu můžete upravit grafický výkon na míru jednotlivým hrám, a je zde připravena i náhrada za Bixby tlačítko. Může nahradit delší podržení zamykací klávesy
Displej je u smartphonu obrovské, takže může přijít vhod jednoruční režim. Stačí třikrát poklepat na domovské tlačítko, a obraz se smrskne k jednomu z krajů. Displej tak displej vcelku pohodlně obsloužíte palcem, což se bude hodit pravákům i levákům. Optimalizaci herního výkonu nabídne Game Launcher, pro každou hru můžete nastavit, zda preferujete spíše větší výdrž či raději větší výkon.

Funkce Digitální pohoda je pevnou součástí Android 9.0 Pie
V telefonu nechybí ani hlasový asistent Bixby, byť postrádá své akční tlačítko na boku telefon. Jeho roli může suplovat stisknutí a delší podržení vypínacího tlačítka. Power menu se následně přesune do stavové lišty, a to poblíž ozubeného kolečka pro vstup do Nastavení. Protože však Bixby neumí česky, můžete jej směle přeskočit. Funkce Digitální pohoda vám zase umožní odhalit, jak dlouho u jednotlivých aplikací trávíte, takže můžete aplikacím nastavit časové limity s upozorněním.


Čtečka otisků při snímání osvětlí prst tímto zeleným světlem
Již po pár dnech testování jsme však v prostředí narazili na zádrhely. Při odemknutí telefonu otiskem prstu a následném spuštění aplikací to zhruba jednou denně vypadá, jako by ještě prostředí nebylo úplně probuzeno ze spánku. Místo Google Play se načte jen bílá stránka, která ani po pár minutách nic nedělá, musíte z ní vyjet a opětovně aplikaci spustit, načež se bleskurychle načte.




Nastavení biometriky - rozpoznávání obličeje a čtečka otisků prstů
To stejné dělá i aplikace Fotoaparát, zvláště při rychlém spuštění dvojklikem na zamykací tlačítko nebo potažením zamykací obrazovky. Stačí jen mít zamknutý telefon otiskem. Rekordem byla až 10 vteřin černá obrazovka, takže vám objekt pro momentku již dávno zmizel z dosahu. První reakcí je opětovné spuštění fotoaparátu, a protože se stále nic neděje, zkusíte to i napotřetí. Po 10 vteřinách se fotoaparát zapne, vypne, zapne, vypne a telefon zamkne. Toto se nám u telefonu stávalo jednou denně, ovšem vždy v tu nejméně vhodnou chvíli. Poslední firmwarová aktualizaci však tento neduh již eliminovala.






Galaxy Apps, Google Play, průběh hovoru, webový prohlížeč a kalkulačka
Prostředí jinak funguje svižně bez problémů, ale tyto detaily vás budou „nadzvedávat ze židle“. Softwarová optimalizace určitě nebude na škodu, na druhou stranu, pokud nebudete používat čtečku otisků, nic z výše uvedeného vás nepotká. Tedy, až na restart telefonu po dvouminutovém zaznamenávání dění na displeji. I to však zcela jistě vyřeší budoucí firmwarový update.
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
Tři objektivy, zoom však chybí. Galaxy A50 na zadní straně nabídne hned tři fotoaparáty. Tím hlavním je 25Mpx snímač se světelnost F1.7, který je doplněn ultraširokoúhlým 8Mpx snímačem (F2.2, 123° úhel záběru) se zaostřením v celém rozsahu. Třetím do party je 5Mpx kamerka pro rozpoznání hloubky ostrosti. Mnohem raději bychom sice viděli zoomový objektiv, Samsung však dal přednost hrátkám s rozmazaným pozadím.

Uživatelské rozhraní fotoaparátu, mezi objektivy přepínáte pomocí ikon stromů
Mezi objektivy ve Fotoaparátu přepínáte ikonkami stromů, v pravé části displeje procházíte mezi režimy, přepínáte mezi fotoaparáty, nechybí zde samozřejmě ani spoušť pro focení a natáčení videa. Pro něj je k dispozici samostatný režim, nemůžete tedy začít natáčet video, „kdykoliv se vám zlíbí“. Levý bok obsadil vstup do nastavení a několik rychlých voleb, včetně vstupu k rozpoznávání objektů Bixby Vision či k vytvoření vlastních animovaných AR emoji. Obě funkce fungují stejně jako u řady Galaxy S10.


Umělá inteligence zvládá velmi dobře rozhodnout, co že se vlastně nachází v hledáčku
Fotografických režimů je na výběr hned sedm a to včetně videa a zpomaleného videa. Jeho maximální rozlišení je Full HD a kvalitativně odpovídá pořizovaným fotografiím, bez optické stabilizace však nelze čekat žádné zázraky. Poměrně překvapivě si také neupravíte tak základní vlastnost, jako je rozlišení fotografií. Tuto možnost zapomněly snad všechny novinky od Samsungu běžící na Androidu Pie, a ani Galaxy A50 není výjimkou. A to ani v režimu Pro, kde vám navíc vyskočí nastavení ISO, vyvážení bílé a korekce expozice.





Průvodce přidáním nové AR Emoji.
Jak tedy Galaxy A50 fotí? Kvalitativně snímky zapadají do stření třídy, kvalita je téměř shodná s loňským Galaxy A7 (2018). Za běžného osvětlení pořídíte slušné fotografie, s úbytkem světla se však vytrácejí detaily. A pokud budete fotit v šeru s vícero zdroji umělého osvětlení, budou fotky často přeexponované. Ultraširokoúhlý snímač si budete pochvalovat zejména při focení památek či při focení místností v zámku, ovšem optika potřebuje dost světla, jinak jde i kvalita těchto snímků rychlé dolů.
Ukázkové fotografie:




Snímky pořízené za jasné oblohy




Fotky pořízené při zatažené obloze




Snímky v šeru, resp. při umělém osvětlení




Detaily








Základní a ultraširokoúhlý snímek


Ukázka režimu Živého zaostření

Při focení v režimu AR Emoji může vaši hlavu nahradit digitalizovaný obličej. Nejedná se ale o 100% věrnou kopii



Selfie s rozmazaným pozadím




Další ukázková selfíčka
I když ultraširokoúhlý objektiv neumí ostřit, můžete u něj alespoň upravit expozici, což u dřívějších smartphonů možné nebylo. Ovšem chybí nám korekce zkreslení, někdy fotky vypadají jako focené „rybím okem“. Rozmazání pozadí často vypadá dost uměle, a to podobně jako u přední 25Mpx kamerky, která však k rozostření používá software. Za dobrého osvětlení jsou selfíčka i bez autofocusu použitelná, uvnitř přibývá šumu a detaily tváře už nejsou až tak výrazné
Ukázková videa:
Pokračování 7 / 8
Závěr
Samsung má po modelu Galaxy M20 další želízko v ohni střední třídy, u něhož nic výrazně nevyčnívá, tedy až na povedený AMOLED displej. Vhod jistě přijde i ultraširokoúhlý objektiv, celodenní výdrž i při náročném pracovním nasazení či moderní vzhled prostředí s nadstavbou One UI.
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 7,7 mm displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Samsung Exynos 9610 (8×, 2,3 GHz) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 25MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
V průběhu čtyřtýdenního testování, kde jsem A50 používal jako hlavní smartphone, se v telefonu objevily dvě aktualizace, které řešily problematickou čtečkou otisků prstů. Před prvním updatem bych k optické čtečce přidal značku „nepoužitelná“, po druhém updatu už slevuji na „použitelná, ale pomalejší“. Celkově nabízí čipset slušný herní výkon, kvalita fotek by však mohla být lepší, zejména v horších světelných podmínkách.
Samsung prodává Galaxy A50 v bílé, černé a modré za 8 990 Kč. V případě, že slevíte z AMOLED displeje a novější verze Androidu, přijde nám stále jako lepší volba Galaxy M20 s 5 000mAh baterií a lépe ovladatelnou čtečkou otisků na zádech. Navíc ušetříte rovné tři tisíce! Na druhou stranu, kdo už jednou vyzkoušel AMOLED displej, bude se jen těžko vracet zpátky...
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 75 × 7,6 mm, 169 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 409 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 340 mAh procesor: Hisilicon Kirin 710 (8× Cortex-A73, 2,2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,1 mm, 186 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 409 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 660 (8× Kryo 265, 2,2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
ii.jpg) | rozměry a hmotnost: 147 × 71 × 8,0 mm, 151 g displej: 5,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 280, 435 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 060 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 636 (8× Kryo 265, 1,8 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
ii.jpg) | rozměry a hmotnost: 160 × 77 × 7,5 mm, 168 g displej: 6,0", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 220, 411 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Samsung Exynos 7885 (8× Cortex-A73, 2,2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 24MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 8,8 mm, 183 g displej: 6,3", kapacitní PLS TFT, 1 080 × 2 340, 409 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Samsung Exynos 7904 (8× Cortex-A73, 1,8 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Verdikt:
Dobře vybavený telefon střední třídy, u něhož vám toho mnoho chybět nebude. Čtečka otisků je však pomalejší a prostředí si někdy vybere slabší chvilku.
Plusy:
- špičkový AMOLED displej s dostatečným rozlišením
- tenké tělo, smartphone se dobře drží
- čtečka otisků integrovaná v displeji
- dostatečný výkon, smartphone rozjede i graficky náročnější hry
- plnohodnotný Dual SIM se samostatným slotem pro microSD
- trojitý fotoaparát s přisvětlením
- 4 000mAh baterie se zrychleným nabíjením
- FM rádio (zahraje pouze s připojenými sluchátky)
Minusy:
- zpomalené reakce prostředí, zejména po odemknutí telefonu
- optická čtečka otisků si občas vybere slabší chvilku
- místo snímače hloubky ostrosti by se hodil zoomový objektiv
- postrádáme notifikační LED
- reproduktor by mohl mít kvalitnější výstup
- postrádáme vibrace ovladačů a klávesnice
- ultraširokoúhlý fotoaparát má nízké rozlišení
- v cenové relaci kolo 9 tisíc se najdou i zajímavější kousky
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně