Plusy
- Povedený Super AMOLED displej
- Kompaktní rozměry akorát do dlaně
- Slušný fotoaparát bez zbytečností
- Rychlé 15W dobíjení
- Samsung nezanevřel na 3,5mm jack
Minusy
- Horší optimalizace systému, zdlouhavé načítání aplikací
- Slabší grafický výkon daný použitým čipsetem
- Pomalejší čtečka otisků prstů
- Absence natáčení 4K videí
- Konkurence má za stejnou cenu výkonnější HW
Áčková řada od Samsungu táhne prodeje. V loňském roce se mezi nejprodávanější kusy v Česku zařadil Galaxy A50 a Galaxy A40. A zatímco nástupce „á padesátky“ jsme u nás již otestovali, dnes došla řada na, o něco níže postavený, Galaxy A41. Samsung tentokrát neexperimentuje se speciální edicí, telefon seženete ve volném prodeji i u operátorů a to o 1 500 Kč levněji, než Galaxy A51. A pak je tady také Galaxy A31, který stojí úplně stejně, jenže má větší displej a baterii s větší kapacitou...
Galaxy A41 se ukázal jako slušný model střední třídy pro milovníky kompaktnějších zařízení, kteří si, tu a tam, něco vyfotí, zahrají hry nebo jen používají telefon pro běžné pracovní a soukromé účely. AMOLED je velké lákadlo, stejně jako moderní vzhled nadstavby One UI 2.0 naočkované na Androidu 10. Odradit vás ale může čipset a koncová cena. A pokud oželíte Super AMOLED, můžete za 8 tisíc korun na trhu sehnat i o něco vybavenější stroje. Jenže kdo si AMOLED jednou vyzkouší, ten už se k IPS panelu horko těžko vrátí...
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
|
 | rozměry a hmotnost: 150 × 70 × 7,9 mm, 152 g displej: 6,1", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 431 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Mediatek Helio P65 (8× Cortex-A75, 2 GHz) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Samsung Galaxy A41 si přečtete na následujících listech.
Design
Jedno z menších „áček“. Testovaný Samsung Galaxy A41 můžeme v „áčkové“ řadě od Samsungu označit za spíše menší smartphone. Do celoplastového těla o rozměrech 150 × 70 × 7,9 mm a hmotnosti 152 gramů byl integrován 6,1" Inifity-U displej. Oproti jiným „obrům“ působí testovaný smartphone v dlani skutečně kompaktním dojmem, a velmi dobře se drží v jedné ruce. Poděkovat za to můžete krajním zakřivením zadního krytu.


Samsung Galaxy A41 nám na testování dorazil v bílé barevné variantě
Smartphone se v Česku prodává v modré, černé a bílé, kterou jsme obdrželi na testování. Je to zřejmě ten nejméně atraktivní odstín, každopádně u všech barev je záď rozdělena do čtyř segmentů s odlišnými odlesky. Jen u bílé nejsou rozdíly mezi čtyřmi částmi tak vidět. Je také třeba zmínit, že u všech barevných variant zůstává rámeček na displejové straně vždy černý. Mění se jen barva zad a boků.


Na zádech je připraven fotomodul se třemi objektivy, který vystupuje zhruba 2 milimetry nad okolní povrch
Boky jsou příjemně útlé a plynule navazují na přední a zadní díl. Drsnější povrch je naomak jen u bočního šuplíku na levém boku, což nepůsobí moc příjemně. Jinak je telefon konstrukčně velmi dobře zpracován. Ani při násilném krutu ze z útrob neozývají žádné pazvuky. Pravá hrana je osazena dostatečně vystouplými regulátory hlasitosti a zamykacím tlačítkem, které mají na náš vkus už dost hlasitý stisk. V lesklém bočním rámu je na horní hraně vsazen sekundární mikrofon, druhý najdete na spodní hraně, a to poblíž hlavního reproduktoru. K nabíjení slouží USB-C, do jacku zase zapojíte sluchátka.


Z boku vysunete široký šuplíček, do něhož vložíte dvě nanoSIM a microSD
Vracíme se zpět na záda, kde je připraven trojitý fotoaparát. Základní 48MPx foťák (F2.0) doplňuje 8MPx ultraširokoúhlý snímač (F2.2), 5MPx kamerka pro hrátky v režimu Živého zaostření a přisvětlovací dioda. Fotomodul z těla vystupuje necelé dva milimetry, takže se připravte na to, že při psaní textovky na stole se bude A41 dosti kolébat.


Konektorová výbava na spodní hraně, telefon se dá vcelku slušně ovládat i jednou rukou
Sluší se také zmínit, že telefon nedisponuje žádnou formou zvýšené odolnosti, a že v základním balení chybí jakékoliv ochranné pouzdro. Tedy, ne že by jej Samsung k telefonům přibaloval, ovšem konkurenční výrobci se této „přidané hodnotě“ příliš nebrání.


Základní balení telefonu obsahuje rychlonabíjecí adaptér i obyčejné pecky
V základním balení spolu s telefonem obdržíte 15W síťový adaptér Adaptive Fast Charging, USB-C kabel, základní pecková sluchátka a uživatelské manuály.
Displej
Kompaktnější AMOLED s pomalejší čtečkou. Jedním z největších lákadel testovaného smartphonu je displej. Samsung vsadil na 6,1" Super AMOLED panel s rozlišením 2 400 × 1 080 pix (poměr stran 20:9). Jemnost displeje 431 ppi je na veškerý zobrazený obsah dostatečná, texty jsou dostatečně ostré a u graficky náročnějších her nepozorujeme nijak výrazné „zubaté“ textury.


Samsung u Galaxy A41 použil 6,1" Super AMOLED displej s rozlišením Full HD+
Displej má dostatečnou citlivost, takže jej můžete ovládat i přes zimní rukavice, při skenování otisků prstů je však samozřejmě musíte sundat. Samsung opět vsadil na poddisplejovou optickou čtečku od Egistecu (model ET715), která na displeji položený prst prosvětluje trávníkově zelenou. Subjektivně je čtečka přesná ve vyhodnocování, jen ji to trochu déle trvá. Musíte počítat s tím, že musíte prst ponechat na místě, které je logotypem zvýrazněno i na zamykací obrazovce, trochu déle. Často i přes dvě vteřiny.


Nedílnou součástí displeje je průstřel ve tvaru U pro selfie a také optická čtčka otisků prstů
U displeje můžeme vyzdvihnout syté odstíny barev v Živém režimu, navíc si ještě můžete upravit teplotu bílé a vyvážení tónů červené, modré a zelené. Pro vyznavače displejů, které vám barvami „nevypálí oči“, tu je ještě Přirozený režim, který teplotu barev a syté odstíny výrazněji utlumí. Zobrazovací kvalita displeje je špičková, Samsung dává „čichnout“ k AMOLEDům, a pokud si na displej zvyknete (trvá do dost rychle), v budoucnu už smartphone bez AMOLEDu chtít nebudete.

Lišta s ovladači ve spodní části displeje
Na sluníčku je čitelnost na displeji velmi dobrá, protože automatika nastaví jas nad jinak nedostupné maximum. Musíte však displej otřít hadříkem, jinak se proti slunci budou dost výrazně odrážet šmouhy a otisky prstů na displeji. Uvnitř je automatika bezproblémová, v noci však panel svítí ještě stále trochu více, než bych si přestavoval. Částečně si však pomůžete aktivací filtru modrého světla.




Nastavení zobrazení, filtr modrého světa a displejové režimy
Další výhodou panelu je absolutní černá, která se rovná vypnutému pixelu. Díky tomu můžete z Always On režimu vytěžit maximum, aniž by se nějak výrazně podílel na vybíjení baterie (přes noc ztratíte navíc jen pár procent baterie). A pokud poklepete na ikony zástupců, dostanete se hned do odpovídajících aplikací. Další výhodou displeje je tmavý systémový režim, který přepne sytě bílá pozadí do efektivnější černé. Ovladače ve spodní liště (pozice zpětné šipky lze prohodit) můžete alternativně zaměnit za gesta, škoda jen, že tlačítka nemají vibrační odezvu. Telefon jinak při hovorech zvládá vibrovat obstojně.




Efekty na okraji displeje, nastavení ovládání, úprava fontu a zvětšení prvků uživatelského rozhraní
Celkově vzato se kompaktnější displej nadmíru povedl. Samsung AMOLEDy jednoznačně umí, a to se potvrdilo i u Galaxy A41.
Hardware
Jeden z mála Samsungů s MediaTekem. Jednou z cest, jak uspořit, bylo poohlédnout se po čipsetu u alternativních dodavatelů. U Galaxy A41 tak nečekejte Exynos, jak je u Samsungu obvyklé, ale MediaTek, konkrétně Helio P65 (MT6768). Jeho největší vadou na kráse je 12nm výrobní proces, který je energeticky náročnější než 10nm Exynosy. A to se podepisuje nad výdrží baterie, která zřídkakdy překročila den, i nad samotným výpočetním výkonem.


Výkon v benchmarku Antutu? Slušně řečeno „nic moc“. Samsung na čipsetu šetřil a zřejmě proto nevsadil na svůj Exynos 9611 ale na levnější MediaTek Helio P65, které výkonem rozhodně neoplývá
Výkonově je čipset na chvostu startovního pole. 172 tisíc v benchmarku Antutu znamená, že telefon za sebe dostal jen 8 % testovaných zařízení. A je to vidět i v praxi. Vyzkoušeli jsme hry Hearthstone, PUBG, Call of Duty a Asphalt 9. U všech her je typické sáhodlouhé načítání, to, co jinde trvá deset, patnáct vteřin, u telefonu zabere i přes minutu! Hearthstone je hratelný bez větších problémů, ovšem u PUBG narazíte. I při grafickém nastavení Balanced Medium je hra občas trhaná a při větším počtu hráčů na jednom místě má telefon problémy.



Hearthstone a Call of Duty bylo hratelné bez větších obtíží, což však neplatí pro Asphalt 9 a zejména pro PUBG
Třeba takový Call of Duty je ale hratelný bez obtíží i při větší hustotě nepřátel na jednom místě. Při hraní Asphalt 9 pozorujeme občasné zaseknutí při jízdě, kdy se evidentně načítají okolní textury. Celkově tedy Galaxy A41 na hry berte s rezervou, prakticky u všech testovaných her je společným znakem delší loading. Operační paměť je u telefonu 4GB, v rámci jednoho dne ji telefon využívá poměrně efektivně, je zaplněna ze 75 procent. Garbage collector je navíc dost agresivní, takže hry v paměti často nezůstanou uložené ani pět minut. 4GB RAM však není nic, co by neměla konkurence. Pro používání telefonu s nadstavbou od výrobce bereme 4 GB jako nutné minimum.



Péče o zařízení se stará o úložiště, RAM, baterii a o zabezpečení telefonu
Paměť telefonu je 64GB, systémová ROM však zabírá téměř 14GB. Pro vaše oukromé účely tak zůstává necelých 50 GB plus vložená microSD karta. Tu vkládáte do společného šuplíku s dvěma nanoSIM kartami, jejichž chování si upravíte ve Správci SIM karet. Jednoduše si nastavíte, která ze SIM má být použita pro odchozí hovory a textovky, a která pro mobilní internet. Pokud se nerozhodnete, můžete si SIM vybrat při každém vytočení, resp. pokusu o odeslání textovky.





Nastavení připojení, režim Váš telefon, Správce SIM karet, testujeme rychlost LTE u T-Mobile
Na příjmu jsou jinak obě SIM zároveň, pokud na jedné probíhá hovor, druhá se dočasně tváří jako nedostupná. Můžete si sice nastavit podmíněné přesměrování, a to z jedné SIM na druhou, takže se příchozí hovor na druhou SIM indikuje jako druhý hovor na první kartě. V kombinaci dvou českých operátorů je však slušná šance, že se vám funkce nepodaří zprovoznit.





Hudební přehrávač, ekvalizér a FM rádio, které zahraje pouze s připojenými se sluchátky. To stejné platí o pro režim Dolby Atmos
Ke kvalitě hovorů a maximální hlasitosti telefonního sluchátka, nemáme co dodat. Nebude vám vadit ani volání v hlučnějších prostředích. Při volání přes hlasitý reproduktor byla protistrana slyšet čistě, ale maximální hlasitost by mohla být trochu vyšší. Audiovýstup do repráčku postrádá středy a propustí jen minimum basů, mnohem lépe uděláte, když k A41 připojíte přibalené pecky. Sice mi padaly z uší, do 3,5mm jack si však můžete zapojit své „oblíbence“ a výstup doladit ekvalizérem. Jakákoliv kabelová sluchátka ostatně budou potřeba i pro poslech FM rádia, z něhož si můžete úryvky v horší kvalitě i nahrávat.


Statistiky využití baterie nejsou u Android 10 zrovna dvakrát přehledné...
Nevyměnitelná Li-Pol baterie o kapacitě 3 500mAh často vystačí jen na den běžného provozu. Pokud ze zástrčky telefony vytáhnete ráno a budete hrát delší dobu hry, kolem čtvrté, páté už můžete být úplně na nule. Z vybitého stavu doplna dobijete baterii 15W adaptérem zhruba za 1 hodinu a 20 minut. S bezdrátovým nabíjením nepočítejte.
Software
Bixby nijak nezaclání. Při spuštění telefonu je třeba chvíli počkat, než se inicializují všechny systémové součásti, jinak bude prostředí chvíli výrazněji zpomalené. Pokud se přes občasné delší prostoje při používání systému dokážete přenést, zřejmě budete nenáročný uživatel, a v tom případě na systému nenajdete žádný zásadní nedostatek. Vzhled prostředí je moderní, a pokud po telefonu nebudete chtít rychlé úkony s neustálým přepínáním aplikačních oken, bude vám (zřejmě) vyhovovat.





Domovská obrazovka, hlavní nabídka, notifikace a zástupci v horní liště, poslední spuštění aplikace a režim Multidisplej
Za vším můžeme zřejmě hledat horší optimalizaci systému na čipset od MediaTeku, který Samsung u svých modelů používá zřídka, a zatím jen krátkou dobu. A to není žádná výmluva, jen prosté konstatování. Svižnost systému výrazně ovlivňují zbytečně zdlouhavé animace, které dávají pocit těžkopádnosti. Jenže, pokud si animace omezíte v nabídce Rozšíření nebo snad úplně vypnete přes Vývojářské menu, je jasné, že animace částečně maskují zdlouhavé načítání aplikací. Chyba je tedy úplně někde jinde, a uživatelé se s tím budou muset nějak popasovat.




Prostředí upravíte schématy, hry můžete sdružit do samostatné nabídky, režim Samsung Daily nemá žádný lokální obsah. A jediné stopy Bixbyho? V modulu Bixby Vision pro rozpoznávání objektů pomocí fotoaparátu
Samsung u telefonu vsadil na Android 10 a grafickou nadstavbu One UI 2.1, která je se 4 GB RAM jinak vcelku dobře ovladatelná. Čekat můžete spoustu softwarových doplňků v rámci bohatého Nastavení, podporu schémat, widgetů nebo velkou paletu zástupců v horní liště, ze které můžete rychle spustit Zabezpečenou složku, funkci Odkaz na Windows, skenování QR kódů, Dětský režim, Filtr modrého světla či svítilnu. I na tom se ukazuje, že je nadstavba od Samsungu i u levnějšího modelu stále dost bohatá.

V jednoručním režimu si displejovou plochu ještě dost výrazně zmenšíte. Ovládání jednou rukou tak nebude žádný problém
Prostředí je s minimálními přehmaty vcelku slušně ovladatelné jednou rukou, byť si můžete trojklikem na home button aktivovat ještě výraznější zmenšení zobrazovací plochy, ve které bude palec „jako doma“. Škoda jen, že systémové ovladače nepodporují vibrační odezvu. Uživatelé s většími palci se dost často při běžném ovládání překliknou, aniž by o tom měli sebemenší ponětí. Pozici zpětně šípky můžete prohodit, příp. ovladače nahradit za gesta.



Povinný obsah od Samsungu, Googlu a Microsoftu
Ústup ze scény hlásí hlasový asistent Bixby, který by v telefonu stejně mnoho neudělal. V testovaném „áčku“ zbyl jen modul Bixby Vision, který využijete k rozpoznávání objektů přes hledáček fotoaparátu. Aplikační nabídka je víceméně základní. Povinné tituly zde má Google, Microsoft i Samsung, byť třeba takový hudební přehrávač si musíte stáhnout dodatečně. Dodávaný YT Music vám totiž pořád podsouvá přihlášení a předplatné, a není zrovna dvakrát přehledný.


Hlasový asistent od Googlu a možnosti rozšířené reality
Samsung dále od startu „vnucuje“ aplikace Spotify a Netflix, v prvním případě můžete využít i bezplatný poslech, v případě druhém se bez platební karty neobejdete. FM rádio zahraje pouze s připojenými sluchátky, vyzdvihnout musíme i šikovný webový prohlížeč, přehledný správce souborů, aplikaci Samsung Health měřící vaši aktivitu nebo apku Galaxy Wearable starající se o připojení hodinek a náramku řad Galaxy, Gear a Fit.






Webový prohlížeč, galerie, Samsung Health, záznamník, správce souborů a Galaxy a aplikace Wearable
Softwarové klávesnice má poměrně malá tlačítka a z toho vyplývá i větší množství překlepů. Zcela uměle opět chybí vibrační odezva tlačítek, byť telefon vibrovat při příchozích hovorech samozřejmě umí.

QWERTZ klávesnice v rozvržení na šířku displeje
Repráček je dostatečně hlasitý, takže vyzvánění stěží přeslechnete. Samotná kvalita sluchátka je taktéž na výbornou, protistranu dobře slyšíte, a obdobné je to i opačným směrem. O dodatečný aplikační obsah se starají portály Google Play a Galaxy Store.
Fotoaparát
Jen několik fotorežimů, důležitá je jednoduchost. Fotografická výbava Samsungu Galaxy A41 je dost podobná modelu Galaxy M21. Do akce se tak dostává obvyklá trojice s hlavním snímačem o vyšším rozlišení, jemuž sekunduje širokáč a kamerka s variabilní hloubkou ostrosti. Dodavatelem hlavního snímače a selfie kamerky je společnost Sony, foťáky jsou ještě doplněny přisvětlovací diodou. Oproti vybavenějšímu Galaxy A51 dostal telefon ultraširokoúhlý objektiv s nižším rozlišením a navíc mu chybí samostatné pětimegapixelové makro.


Základní rozhraní fotoaplikace a doplňkové režimy, kterých rozhodně není mnoho...
Samsung u levnějšího „áčka“ nijak zásadně neexperimentoval a na zádech přichystal trojici objektivů. Hlavní foťák s fotočipem IMX582 od Sony (tj. stejným jako u Galaxy A51) v základu aplikuje slučování čtyř pixelů do jednoho. Přednastaveno je tak focení 12MPx fotografií v poměru stran 4:3, pokud si však přepnete na formát 4:3H, budete fotit v maximálním rozlišení 48 MPx. Musíte však počítat s tím, že při focení v nativním rozlišení se zvýší prodleva mezi pořízením a uložením samotné fotografie.




Ukázkové fotografie za slunečného počasí
Za příznivých světelných podmínek pořizuje telefon venku povedené fotografie s širokým dynamickým rozsahem, dostatečnou úrovní detailů a s věrnou barevnou věrností. Pokud však budete fotit při zatažené obloze, zjistíte, že jsou fotky často ne úplně ostré, detaily slité do mazanice a často neodpovídá ani barevná věrnost.




Ukázkové fotografie při zatažené obloze
Foťák u Galaxy A41 podporuje automatické zaostřování, i když občas mu musíte pomoci dotykem správně určit hladinu ostrosti. Co však musíme vyzdvihnout, je rychlý autofocus, který vám umožní zachytit ptáka v letu.

Pokud budete dostatečně rychlí, dokážete pomocí Galaxy A41 (těsně ale přece) zachytit i letícího ptáka
Při focení můžete rychle přepnout na širokoúhlý snímač, ovšem kvůli odlišné světelnosti musíte počítat se odlišnou teplotou barev. V rozích se objevuje neostrost a dost výrazně se ztrácejí detaily.








Základní fotka a odpovídající ultraširokoúhlý snímek
Poměrně povedené je focení v režimu Živého zaostření, v němž dokážete vykouzlit zajímavé fotografie. Stačí jen počkat na to, až je telefon v ideální vzdálenosti od objektu, nastavit úroveň rozmazání a stisknout spoušť. Jindy obyčejné snímky dostanou s rozmazáním úplně jinou dimenzi, i když u třetí fotky je vidět, že větvička na stejné úrovni jako strom, je jen částečně ostrá. I zde tedy narazíme na určité rezervy.



Focenív režimu Živého zaostření dokáže vykouzlit snímky se zajímavým rozmazáním
Přiblížení je pouze digitální, a to maximálně osminásobné. Kvalita je však špatná. Mnohem lepší je fotit v maximálním rozlišení 48 MPx a pak si vybranou část „přiblížit“ formou výřezu. Budete však potřebovat ideální světelné podmínky, jinak bude 48MPx fotka pro výřezy nepoužitelná.




Přiblížení je pouze digitální, a to nevalné kvality...
Tradičně silnou oblastí jsou makrosnímky a fotky detailů. Foťák sice ne vždy ideálně zaostří (občas musíte prstem přeostřit), detaily jsou však ostré, mají povedené barevné podání a snímač dokáže vyfotit ostře i objekty v pohybu, např. včelu procházející se po květu. Makro a snímky detailů jsou jednou ze silných stránek testovaného smartphonu








Jenže, záhy zjistíte, že softwarová nadstavba jaksi chybí. Zatímco u jiných Samsungů máte k dispozici režimy superzpomaleného videa, hyperčas nebo noční režim, nic z toho se u Galaxy A41 nekoná. Fotky v interiéru, šeru nebo v noci tak musíte fotit na automatiku, a to znamená, že se z fotek vytrácí detaily a úměrně s úbytkem světla přibývá šum. Režim Auto HDR sice využijete venku, ovšem optimalizátor scény vám při focení nijak zásadně nepomůže. Při jeho vypnutí a následné aktivaci jsem nepozoroval žádnou výraznou změnu.






Ukázkové fotografie z interiéru
Selfie kamerka má rozlišení 25 MPx, přesto však na výstupu produkuje 8MPx (základní) nebo 12MPx (široká selfie) fotografie. Abyste fotili v maximálním rozlišení, musíte opět přepnout poměr stran na 4:3H. Díky chybějícímu autofocusu je jasné, že kvalita selfie pořízených uvnitř bude průměrná. A to bohužel platí i při venkovním focení. Detaily se stírají, vousy nemají jednotný tvar a jsou rozpixelované, což ostatní platí i o vlastech. Jsme však v segmentu zařízení nižší střední třídy, takže průměrně fotografické dovednosti nijak nepřekvapí ani nezaskočí.




Základní a širokoúhlá selfie. Venku a uvnitř
I videonabídka je tentokrát dost omezená, Maximem je Full HD s 30 fps, stabilizace chybí, takže jsou pořízené videosekvence nanejvýš průměrné kvality. Při natáčení mezi objektivy nepřepnete, můžete však přímo natáčet pomocí širokáče. Při rychlejších pohybech hledáčkem vás však při přehrávání začne bolet hlava. Telefon má navíc často problém na snímaný objekt správně zaostřit. Foťák u Galaxy A41 je stvořen pro nenáročně uživatele, pokud budete chtít jen trochu něco navíc, poohlédněte se jinde.
Ukázková videa:
Závěr
Samsung Galaxy A41 na trhu čeká tuhá (a také rozměrově větší) konkurence. Telefon můžeme doporučit nenáročným uživatelům, kteří hledají něco na způsob „kompaktního“ smartphonu. Ano, telefon má sice 6,1" Super AMOLED, ale s minimálními rámečky a průstřelem, což odpovídá menším displejům okolo pěti a půl palce s podstatně širšími rámečky. Pokud však za své peníze chcete dostat ten nejvýkonnější hardware, je na tom konkurence lépe. Pro Galaxy A41 hovoří prakticky jen kompaktnější rozměry a AMOLED displej.



Galaxy A41 stojí stejně jako Galaxy A31, oba telefony však mají jinou úhlopříčku displeje a odlišnou kapacitu baterie
Vybrané smartphony od Redmi, Xiaomi či Huawei nabídnou za stejnou, nebo i nižší cenu, výkonnější hardware. Oželet budete muset jen Super AMOLED displej. Stačí se však podívat i do vlastní stáje, konkrétně na model Galaxy A31. Ten totiž v Česku stojí stejně jako testovaný Galaxy A41, jenže nabídne větší displej, makroobjektiv navíc a k tomu podstatně větší baterii. Cenová politika se Samsungu u dvou zmiňovaných áček nepovedla. Telefony by rozhodně neměly stát stejně, a s ohledem na výkon a použitý čipset, bychom u nich očekávali nižší cenu. Minimálně o tisícovku.
|
 | rozměry a hmotnost: 150 × 70 × 7,9 mm, 152 g displej: 6,1", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 431 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Mediatek Helio P65 (8× Cortex-A75, 2 GHz) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 73 × 8,6 mm, 185 g displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio P65 (8× Cortex-A75, 2 GHz) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 166 × 77 × 8,8 mm, 209 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSD, RAM: 6 GB, baterie: 5 020 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 720G (8× Cortex-A76, 2 GHz) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 157 × 74 × 8,8 mm, 191 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 730 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 76 × 8,7 mm, 183 g displej: 6,4", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 310, 398 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, NM Card (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 200 mAh procesor: Hisilicon Kirin 810 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,9 mm, 188 g displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 6 000 mAh procesor: Samsung Exynos 9611 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt:
Samsung Galaxy A41 je určen pro milovníky kompaktnějších telefonů a také jako vstupenka do světa AMOLEDů. Pokud však slevíte z kvality displeje, najdete na trhu za stejnou cenu výkonnější (ale také větší) smartphony.
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
Plusy:
- špičkový Super AMOLED displej
- kompaktní rozměry, dobře padne do dlaně
- slušný fotoaparát bez zbytečných fotorežimů
- rychlé 15W nabíjení
- moderní nadstavba One UI 2.1 nad Androidem 10
- Samsung zachoval 3,5mm jack
Minusy:
- pomalejší čtečka otisků prstů
- horší optimalizace systému, zdlouhavé načítání aplikací
- slabší grafický výkon, u her budete muset snížit kvalitu
- u fotoaparátu chybí další režimy (např. noční mód)
- s natáčením 4K videí se nepočítá
- konkurence nabídne za stejnou cenu více muziky
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium