Plusy
- Povedený 90Hz Super AMOLED
- Moderní nadstavba One UI 3.1
- Slušná výdrž baterie
- Variabilní fotoaparát
- Dual SIM, NFC, FM rádio
Minusy
- Slabší čipset
- Pomalé reakce prostředí
- Nepřesná a pomalá čtečka otisků
- Lesklý kryt je magnetem na dotyky
- Nedostupnost 4K videí
Mezi smartphony se stále častěji prosazují displeje s vyšší obnovovací frekvencí, které se dostávají do stále nižších cenových pater. Testovaný Galaxy A32 je vůbec nejlevnějším Samsungem s 90Hz Super AMOLED displejem, který se opírá i o slušnou kapacitu baterie, čtyřnásobný fotoaparát a také o Android 11 s nejnovější verzí nadstavby One UI 3.1. Použitý čipset od Mediateku je ale velký otazník. Vyplatí se Galaxy A32 nebo uděláte lépe, když se porozhlédnete u konkurence?
Telefon na první pohled vypadá velmi dobře, jeho nedostatky se však objevují již po pár dnech používání. Čtečka otisků prstů je velmi pomalá, čipset neoplývá zrovna vysokým výkonem, z čehož vyplývá i místy slabší odezva systému. Pokud jste zvyklí na rychlou práci s telefonem, budete muset ze svého tempa dost slevit. 90Hz AMOLED je skvělý, foťáky vcelku univerzální, jenže konkurenční telefony jsou na tom výbavově lépe. A to nemluvíme o tom, že se vám (i nám) bude telefon plést se zdánlivě podobným Galaxy A32 5G...
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 74 × 8,4 mm, 184 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (800|75 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio G80 (8× Cortex-A75, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: 5 400 Kč až 7 563 Kč
|
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
Celou recenzi Samsung Galaxy A32 si můžete přečíst v následujících kapitolách.
Design
Fotomodul vypadá neokoukaně. Samsung v letošní řadě experimentuje s designem zadního krytu. Zatímco první Galaxy A42 5G měl kryt rozdělen na několik segmentů, Galaxy A52 a Galaxy A72 zase vsadily na matnou záď. Zadní skořápka Galaxy A32 je však tentokrát lesklá a vyjímají se na ní použité fotoaparáty. Klasický čtvercový či obdélníkový fotomodul zmizel, nahradily jej jen tři samostatně vystouplé objektivy, u nichž vidíme vzdálenou podobnost s LG Velvet. U tří foťáků to ale nekončí, čtvrtý snímač je spolu s přisvětlovací diodou zarovnám se zbytkem těla.


Samsung Galaxy A32 jsme otestovali ve fialové barevné variantě
Zadní kryt je sice lesklý a odráží se v něm okolní objekty, pokud však máte telefon natočený k sobě, vizuální dojem nic nekazí. Otisky prstů ani zbytkovou vlhkost prostě nevidíte. Záda navíc v dlani neprokluzují, je však stejně pravděpodobné, že je brzy oblečete do nějakého ochranného pouzdra, protože čekáme, že by se na zadním krytu mohly objevit mikroškrábance. Škoda, že Samsung přímo do základní krabice nepřibalil alespoň obyčejný průhledný „bumper“.



Barva zadního krytu se mění podle intenzity dopadajícího světla. Stěžejní součástí zad je netradičně vypadající čtyřnásobný fotoaparát
Telefon jsem otestovali v neotřelé fialové barevné variantě, která se zcela jistě zalíbí dámskému osazenstvu. Pány zřejmě zláká modrá, nebo dvě „unisex“ barvy pro konzervativní uživatele - černá a bílá. Fialový nádech je decentní, bílá vypadá dost obyčejně, jenže... výběr je na vás. V česku se na volném trhu prodávají všechny barevné varianty, pouze u operátorů některé z nich budou chybět.

Fotoaparáty nepatrně vyčnívají ze zadního krytu
I přes 6,4" úhlopříčku displeje telefon v dlani působí „kompaktním“ dojmem. Je až neuvěřitelné, kam se kompaktnost smartphonů posunula v posledních několika letech. Boční rám je na první pohled metalický, jedná se však jen o speciálně upravený plast, který plynule obepíná všechny boky. Do pravé části jsou vsazeny regulátory hlasitosti a zamykací klávesa, které se ovládají jistě a bez překlepů i poslepu.





Srovnání designu a displejů Galaxy A32 a Galaxy A32 5G
Na levém boku se schovává šuplík, do něhož vložíte do dvou samostatných pozic nanoSIM karty, a do třetího slotu zase microSD. Na horní hraně je připraven sekundární mikrofon. Nabíjení zajišťuje USB-C konektor na spodní hraně, vedle něhož najdete hlavní reproduktor se spíše průměrnou hlasitosti a také primární mikrofon. Mimo to potěší i přítomnost 3,5mm jacku.
Čím se od Galaxy A32 liší Galaxy A32 5G?
Samsung si v Česku na zákazníky připravil „past“ v podobě Galaxy A32 5G. I když označení „5G“ napovídá, že se došlo jen ke změně čipsetu, pravdou je pravý opak. Smartphone dostal pouze 60Hz TFT displej, jehož úhlopříčka narostla na 6,5 palce, čtečka otisků se přesunula na pravý bok telefonu. Dále došlo ke snížení rozlišení hlavního fotoaparátu i selfe kamerky a narostly celkové rozměry telefonu.
Boční šuplík je tentokrát hybridní. Buď si do telefonu přidáte druhou nanoSIM nebo microSD kartu. Ve všech ohledech „5G“ verze oproti námi testovanému modelu hardwarově ztrácí, tedy až na použitý čipset. Mediatek Helo G90 nahradil podstatně výkonnější Mediatek Dimensity 750 s podporou 5G sítí. Při výběru Galaxy A32 od Samsungu si tak dejte dvakrát pozor na to, jak se telefon vlastně jmenuje. Určitým vodítkem může být i koncová cena, 5G verze totiž stojí dokonce až o tisícovku více! Po přečtení předchozích řádků byste možná cenový rozdíl tipovali přesně naopak...
V základní krabici najdete spolu s telefonem i USB-C kabel, síťový adaptér a špendlík pro vytažení bočního šuplíku. V krabičce nechybí ani základní uživatelské manuály, naopak postrádat budete přibalená kabelová sluchátka. Do 3,5mm jacku si tak budete muset zapojit svá vlastní, a nebo se spolehnout na bezdrátová.
Displej
AMOLED překvapí 90 Hz obnovovací frekvencí. Telefon nás mile překvapil po displejové stránce. Do výbavy se totiž protlačil 6,4" Super AMOLED displej s rozlišením Full HD+ a poměrem stran 20:9. Ve výřezu na vás čeká 20MPx selfie (F2.2) s fixním ostřením, poblíž spodní hrany zase nechybí optická čtečka otisků prstů.

Samsung u Galaxy A32 vsadil na 6,4" Super AMOLED displej, u A32 5G už musíte počítat s levnějším TFT displejem. Rozdíl v kvalitě obou panelů je velmi výrazný
Výrazným bonusem je až 90Hz obnovovací frekvence displeje, která je aktivní hned od výroby. A ruku na srdce, na 60 Hz se jen těžko vrátíte. Systém má i tak občas problémy se svižností a rychlými reakcemi, takže návrat na 60 Hz by celkový dojem z prostředí ještě zhoršil. Galaxy A32 je tak vůbec nejlevnější Samsung s podporou 90 Hz, obnovovací frekvence je však na rozdíl od „es dvacítek“ fixní, takže panel běží na maximum i při statickém obrazu, např. při psaní SMS.


Účkový výřez pro selfie, systémové ovladače Androidu ve spodní liště s vibrační odezvou
U levnějších Samsungů nebývá zvykem režim Always On, který je tak často uměle a zbytečně odebrán. U Galaxy A32 AOD nahrazuje chybějící notifikační diodu, a je s podivem, že Samsung na notifikace nevyužívá ani okraj účkového výřezu, který se zcela zbytečně (a také trochu neviditelně) využívá při skenování obličeje. Tento vizuální prvek by šlo využít daleko lépe.





Nastavení zobrazení, 90Hz obnovovací frekvence, filtr modrého světla a displejové režimy
Jas displeje je na přímém slunci výborný, automatika funguje velmi dobře, takže prakticky nebudete potřebovat ani jezdce v horní liště pro ruční korekci jasu. Snad jen v noci, kdy panel stále dost svítí, takže si jas utlumíte na minimum a současně aktivujete režim Pohodlí pro oči, který utlumí intenzitu bílé, která se, dle uživatelského nastavení, přesune až výrazně ke žluté. A nebo můžete vše nechat na automatice, která se postará o zapnutí a vypnutí filtru, i o jeho adekvátní intenzitu vzhledem k okolním podmínkám a spuštěným aplikacím.
A jak je na tom Galaxy A32 5G?
V oblasti displejové kvality, že 5G verze nemůže LTE variantě vyrovnat ani po kotníky. 5G varianta totiž dostala do výbavy 6,5" TFT panel s rozlišením HD+, který při přímém srovnání vypadá jako chudý příbuzný. Displej má nižší jemnost, nižší kvalitu barev, podstatně horší čitelnost na přímém slunci, pouze 60Hz obnovovací frekvenci a také velkou odrazivost okolních objektů.
Snad jedinou výhodou 5G verze je přesunutí čtečky do bočního rámu. Čtečka je totiž svižnější a také vyhodnocuje otisky daleko rychleji, než u LTE verze telefonu. To je však, s ohledem na zobrazovací kvalitu, dost slabá náplast... Čtečku totiž používat nemusíte, displej telefonu je prvek, který vidíte neustále.
Displejové režimy jsou opět dva, buď dáte přednost reálnějším, nebo líbivějším barevným odstínům. Pokud upřednostňujete líbivé odstíny, můžete si ještě pohrát s nastavením úrovně červené, modré a zelené. Absolutní černou (= vypnutý pixel) oceníte zejména při sledování tmavých scén u seriálů nebo pro plnohodnotný zážitek při hraní her. Součástí displeje je i optická čtečka otisků prstů, která je však dost pomalá a ani ve vyhodnocování otisků nijak neexceluje. Prst budete muset přikládat i na několikrát, a často jej čtečka vůbec nedokáže rozpoznat.
Hardware
Dýchavičný čipset od Mediateku. Výpočetní výkon zajišťuje Mediatek Helio G80 vyráběný 12nm technologií, od něhož nemůžete čekat žádné výkonové rekordy. Čipset složený ze dvou 2GHz jader Cortex-A75 a ze šesti 1,8GHz jader Cortex-A55 posbíral v Antutu jen 173 tisíc bodů (porazíte jen 3 % dalších Androidů), a je zřejmě i jedním z faktorů, proč je odezva systému taková, jaká je. Herní výkon je, na Mediatek, stále poměrně slušný. U většiny her vám k větší plynulosti postačí snížit grafickou kvalitu, občasné záseky, ztráty framů nebo horší kvalitu textur budete muset jednoduše překousnout.


CPU-Z a nepříliš lichotivý výsledek v benchmarku Antutu
S testovanými hrami se telefon popral vcelku slušně, jedním dechem je ale třeba dodat, že se občasnému sekání (konkrétně u Titan Quest a Asphalt 9) nevyhnete. PUBG běží i při nižší nastavené kvalitě překvapivě plynule, Fortnite podporován není. A to ani tehdy, když si instalátor hry stáhnete z internetu. Na Google Play aplikace chybí a ke stažení není ani v Galaxy Storu (kde u vybavenějších Samsungů bývá), což je jedním z důležitých vodítek, že hra není grafickým čipem podporována.




Testované hry - Titan Quest, Hearthstone a PUBG v maximální kvalitě (HD/High)
V systému je adresovatelná 3,8GB RAM, které je v rámci jednoho dne průměrně zaplněna z 65 procent. Garbage Collector je poměrně agresivní, takže se aplikace, zvláště paměťově náročnější hry, na pozadí poměrně záhy ukončují. A při jejich obnovení se hry spouští znova. Abyste nebyli překvapeni, je vhodné při odchodu od telefonu zamknout displej tlačítkem v pravém spodním rohu. Hra sice pořad běží pauznutá na popředí, jenže jas displeje je ztlumen na minimum, čímž šetříte baterii.





Nastavení konektivity
Telefon je osazen 128GB pamětí, která by vám měla bez větších problémů stačit. A pokud ne, jsou tu ještě microSD karty, které vkládáte do samostatné pozice. Chování karet si detailně upravíte ve Správci SIM. Konektivita telefonu je slušná, maximem mobilních sítí je LTE (5G je jen u Galaxy A32 5G), ovšem absencí 5G sítí, ještě s ohledem na jejich (ne)dostupnost, rádi oželíme ve prospěch kvalitnějšího displeje. Ve výbavě dále nechybí Wi-Fi, Wi-Fi Direct, Bluetooth, NFC a komunikační kanály Quick Share, Sdílení nablízko či Smart View pro zrcadlení displeje na domácí televizi Samsung.






Správce zařízení sdružuje informace a statistiky o RAM, úložišti, baterii a zabezpečení
Telefon má jen jeden reproduktor na spodní hraně, který by rozhodně mohl být o něco hlasitější. Samsung to u telefonů umí, jenže tentokrát nás telefon zklamal. Jeho kvalita také není kdovíjak vysoká, basy by mohly být výraznější, ovšem na hudební podkres při hraní her nebo sledování videí to zřejmě bude stačit. Alternativně můžete do telefonu zapojit sluchátka přes 3,5mm jack, která využijete i pro poslech FM rádia, z něhož lze nahrávat úryvky v méně kvalitním formátu *.m4a. V základní krabici však sluchátka překvapivě chybí.





Rádio bude potřebovat zapojení sluchátek do 3,5mm jacku, u USB-C sluchátek nepochodíte. Sluchátka můžete využít i pro poslech hudby (včetně Dolby Atmos) nebo pro diktování hlasu v záznamníku. Hodit se bude i vestavěný ekvalizér
Do stále poměrně kompaktního těla se dostala velmi slušná 5 000mAh baterie. Ta je ve střední třídě nepsaným „standardem“, na jedno nabití můžete počítat se slušnou dvoudenní výdrží. Pokud však budete několik hodin v kuse hrát hry nebo déle fotit a natáčet videa, je velmi pravděpodobné, že se ráno nabitý mobil nedožije večera. A to je smutná pravda o drtivé většině současných smartphonů. Měl jsem i náročné pracovní dny, kdy jsem telefon prakticky nedal z ruky, a mohu potvrdit, že jsem jej do nabíječky dal až večer. Preventivně, aby se mi přes noc nevybil úplně.



Statistiky využití baterie a další nastavení
Jenže, dobíjení z nuly na sto je velmi zdlouhavé. I se základním 15W adaptérem si počkáte dvě a čtvrt hodiny! A to je další ukázka toho, že použitý Mediatek Helio G80 stojí až třetí v pořadí, zatímco telefony se Snapdragony a Exynosy (s identickou kapacitou baterie) nabijete daleko rychleji. A Galaxy A32 5G se nabíjí stejně „rychle“.
Software
Pomalé reakce neoptimalizované nadstavby. Samsung do telefonu dostal plnohodnotnou nadstavbu One UI 3.1 na Androidu 11, a to byl poměrně špatný nápad. Prostředí není evidentně dobře optimalizované, takže vás skoro na každém kroku čekají zdržení. Načekáte se při načítání aplikací, několikrát denně dokonce některé aplikace, např. Google Play, nenajedou, a místo nich vidíte jen černé nebo bílé pozadí. Aplikace se spustí až poté, co z ji z posledních aplikaci odstraníte a spustíte nanovo.



Pohotovostní nabídka, editační režim a hlavní menu
Zapomeňte na rychlé přístup k fotoaparátu dvojklikem na boční tlačítko. Sama funkce funguje, ale čekat až 6 vteřin na to, aby se zpřístupnil fotoaparát (bez odemčení telefonu otiskem prstu) a delší dvě vteřiny na to, až zareaguje spoušť, je hodně silná káva. Foťák občas najede jen ve zmenšené podobě na displeji, a až poté se roztáhne tak, jak má. A k tomu musíme připočtíst čtečku otisků prstů, které to i několik vteřin trvá a dost často stávkuje.



Povinný aplikační obsah od Samsungu, Googlu a Microsoftu
Pomalost je patrná při práci s aplikacemi, načítání webů v aplikaci Samsung Internet je zpomalené. Stačí, když kliknete na odkaz, stránka se mezitím odroluje a je vyhodnocen klik na reklamní banner. Slabší odezvu systému částečně zachraňuje alespoň 90Hz obnovovací frekvence displeje, bez níž by byla „jakž takž“ práce se systémem takřka nemyslitelná. Galaxy A32 není nic pro uživatele, kteří chtějí mít práci rychle hotovou. Musíte se obrnit trpělivostí a čekat na odezvu systému.






Správce souborů, Galaxy Store, webový prohlížeč, Game Launcher, Galaxy Store a Google Play
Prostředí jinak vypadá moderně, prakticky stejně jako u Galaxy S21. V systému můžete rychle přepnout na světlý/tmavý režim, využit schémata, která změní design celého systému i základních aplikací. Lišta rychlých zástupců v horní liště je stále hodně užitečná, jezdce pro regulaci jasu si můžete zobrazit pod ikonami, takže nebude třeba lištu vysouvat nadvakrát. Aplikační nabídka je víceméně standardní, nechybí povinný obsah od Samsungu, Googlu a Microsoftu. Hudební přehrávač si však musíte, tradičně, stáhnout sami z Google Play či Galaxy Storu.





Rozšířené funkce, pohyby a gesta, Dual Messenger
Vyzdvihnout musíme vibrační odezvu systémových ovladačů a klávesnice, která se u levných Samsungů zase až tak moc často nevidí. Ovšem i základní úroveň vibrací je dost „hrubá“, takže mačkání tlačítek bude v absolutní tmě a tichu znít až nepříjemně hlasitě. A to jsme měli vibrace na prvním stupni, posunem níže je vypnete, na dvojce jsou ještě výraznější. Chtělo by to půlkrok uprostřed.


Plná a rozdělná klávesnice v režimu na šířku displeje
Telefon si však vypůjčil celou řadu softwarových přídavků z mnohem dražších strojů. Nijak vám je nevnucuje, ale pokud budete jen trochu náročnější, mohou se někdy hodit. Mezi nejdůležitější doplňky patří jednoruční režim či práce ve dvou oknech najednou. Nastavení je řazeno logicky, tedy tak, jak jste zvyklí z jiných modelů řady Galaxy.
Jak je na tom se softwarem 5G verze?
Svižnost prostředí je u 5G verze srovnatelná s LTE verzí telefonu, a to přesto, že 5G varianta využívá jen displej s 60Hz obnovovací frekvencí. Drobný vizuální nedostatek v podobě ne až tak plynulých přechodů a animací vyvažuje svižnější čipset a všeobecně rychlejší načítání aplikací. Vzato kolem a kolem, výhody a negativa se u obou modelů srovnaly, takže je u obou modelů rychlost prostředí identická.
Samsung již dříve oznámil, že i u vybraných modelů řady Galaxy A nabídne až tři generace Androidu a tři roky bezpečnostních záplat. Zda se to bude týkat i testovaného telefonu, však zatím není jasné.
Fotoaparát
Klasická sestava čtyř fotoaparátů. Na zádech telefonu najdeme prakticky jen dva „smysluplné“ fotoaparáty. Hlavní 64MPx foťák (F1.8), který využívá pixel binning 4:1 je doplněný 12MPx širokáčem. Do obvyklé čtyřky je fotosestava doplněna 5MPx makrem a 5MPx hloubkovým objektivem se shodnou světelností F2.4. Foťáky díky většímu rozlišení (standardem bývají 2 megapixely) sice nejsou vyloženě jen do počtu, ale v praxi je jejich využití, přinejmenším, diskutabilní. Ostrost maker často přesně netrefíte, a rozmazávat portrétové snímky již několik let hravě zvládne umělá inteligence.

Uživatelské rozhraní fotoaparátu je oproti jiným Samsungům prakticky identické
Uživatelské rozhraní fotoaplikace se oproti jiným smartphonům značky v zásadě neliší. V pravé části máte spouště, poblíž hledáčku přepínáte fotorežimy, resp. objektivy. Rychlé volby máte vyneseny vlevo, komplexní volby jsou k dispozici v nastavení. Umělá inteligence se stará o adekvátní rozpoznávání scén, dost často se jí to však nedaří. Fotorežimů máte k dispozici celou spoustu, např. nechybí Noční režim ani mód Pro Foto, v němž si navíc upravíte vyvážní bílé, korekci expozice a ISO.


Umělá inteligence není při detekci scén vždy 100%
Na sluníčku budete pořizovat povedené fotografie se slušnou úrovní detailů a barevnou věrností. Už při zatažené obloze však budete pozorovat lehký šum a úbytek detailů. Auto HDR režim navíc není příliš jistý, a tak i dvě po sobě přímo pořízené fotografie budou mít zcela jiný barevný nádech. Makro je skutečně jen do počtu, protože ostrá makra jsou snad ze světa sci-fi. A rozmazání při portrétovém focení? To hravě zvládne (a ještě lépe) umělá inteligence.


Zóna AR a nastavení fotoaparátu
Vzato kolem a kolem je fotografická kvalita průměrná. A to jsme čekali již před testování. Žádné překvapení se (bohužel) neodehrálo.
Ukázkové fotografie:








Fotka pořízená hlavním foťákem a širokáčem, paleta barev se mezi oběma snímači trochu liší




Základní fotka a postupné digitální přiblížení (max 10 ×)








Ukázkové fotografie za slunečného počasí


Foťák má místy problém adekvátně zaostřit, na druhé fotce jsme nepřeostřili dotykem, takže je snímek nepoužitelný


Tyto dvě fotky dělí jen dvě vteřiny, a přesto zvolila automatika po každé jiné nastavení




Ukázkové fotografie z interiéru








Ukázkové makrosnímky. Aby byly alespoň náznakem ostré, musíte jich pořídit několik po sobě. A pak při prohlížení doufat, že aspoň jedna z nich bude použitelná...




Noční režim dokáže snímky o dost prosvětlit, bez šumu navíc to ale nebude
20MPx selfie kamerka F2.2 automaticky nezaostřuje, pouze detekuje obličej, na nějž aplikuje zkrášlovací efekty. Pro účely sociální sítí jsou selfíčka dostatečná, při prohlížení v počítači vám však budou vadit chybějící detaily, resp. jejich slévání, a také nízký dynamický rozsah doplněný barvami lehce mimo. V základu jsou selfie navíc ořezávány, abyste si mohli aktivovat „širokoúhlé“ selfie, na které se vám vejde více osob najednou. Kvalita selfíček nás příliš nepřesvědčila.
Ukázkové selfie:






Zapomeňte na 4K nebo na framerate 60 fps. Testovaný smartphone natočí maximálně Full HD videa s 30 fps. Absence optické stabilizace obrazu je na videích velmi vidět, a elektronická stabilizace nijak výrazně nepomáhá. Při chůzí je patrné roztřesení obrazu, které je následované neustálým hledáním ideální úrovně zaostření. V mobilu si toho nevšimnete, v počítači však zjistíte, že jsou videa pořízená „z ruky“ nebo dokonce za pohybu velmi špatná. A troufnu si říci, že takovýchto videí budete pořizovat 9 z 10ti.
Dynamický rozsah je slušný, stejně jako reálné podání barev, jenže obraz vypadá na monitoru počítače velmi přeostřený, s čímž jde ruku v ruce i absence detailů. Kvalitativně mají videa blízko k základnímu Galaxy A12, i když jsme doufali, že budou mít spíše blízko ke Galaxy A52. Inu, nedočkali jsme se...
Ukázková videa:
Závěr
Bude to tuhý boj. Samsung Galaxy A32 se opírá zejména o povedený 90Hz AMOLED displej a o hlavní 64MPx foťák, jenže o úspěchu telefonu na trhu mnohem častěji rozhodují jeho nedostatky. Použitý čipset od Mediateku je skutečně poddimenzovaný, takže se svou měrou podepisuje i nad nevalnou svižností systému. Prostředí je často zpomaleno, aniž by se „cokoliv dělo“. Minimálně není systém optimalizován tak, jak by měl být, a korunku tomu dává vyloženě nepovedená čtečka otisků prstů.
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 74 × 8,4 mm, 184 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (800|75 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio G80 (8× Cortex-A75, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: 5 400 Kč až 7 563 Kč
|
Zatímco jindy by Samsungu tyto nedostatky prošly, Galaxy A32 bude mít na trhu problémy. Konkurenční telefony v podobné cenové hladině jsou mnohdy vybaveny lépe, popř. jen s mírnými ústupky v displejové kvalitě dostanete podstatně výkonnější „železo“. Poco X3 Pro stojí o pětistovku méně, navíc má výkonný Snapdragon 860, větší RAM a větší baterii, Realme 8 Pro nebo Redmi Note 10 Pro sice stojí o tisícovku více (tj. jako Galaxy A32 5G), výbavově jsou však na tom o poznání lépe...
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 9,1 mm, 205 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 600, 270 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (800|75 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 720 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: 5 888 Kč až 8 390 Kč
|
Po Galaxy A32 zřejmě sáhne jen nepříliš náročný uživatel, který dříve používal Samsungy, a vysoký výkon až tak moc nepotřebuje. A Galaxy A32 5G? Kvůli výkonnějšímu čipsetu a 5G zřejmě nebudete chtít obětovat obrazovou kvalitu a ještě k tomu připlácet tisícovku! Galaxy A32 v Česku stojí 6 999 Kč, Galaxy A32 5G vychází na 7 999 Kč. Oba modely si můžete vybrat v černé, modré, bílé či ve fialové.
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 75 × 8,3 mm, 179 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 020 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 678 (8× Krait 460, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 74 × 8,1 mm, 176 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1600|1800 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 720G (8× Cortex-A76, 2 GHz) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 77 × 8,1 mm, 193 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 5 020 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 732G (8× Kryo 470, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 5 045 Kč až 7 999 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 77 × 9,4 mm, 215 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 5 160 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 860 (8× Kryo 485, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt:
Nejlevnější Samsung s 90Hz Super AMOLED displejem doplácí na podprůměrný čipset od Mediateku a také na velmi slabou optickou čtečku otisků prstů.
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
Plusy:
- povedený 90Hz Super AMOLED displej s výřezem
- povedený design, netradiční vzhled fotoaparátů
- moderní grafická nadstavba One UI 3.1 nad Androidem 11
- slušná výdrž baterie
- variabilní fotoaparát
- NFC a FM rádio
- Dual SIM
Minusy:
- konkurenční telefony mají výkonnější čipset
- pomalé reakce prostředí
- čtečka otisků prstů je velmi pomalá, občas vůbec neodemkne
- lesklý zadní kryt je magnetem pro otisky prstů
- horší stabilizace obrazu, telefon nenahrává 4K videa
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium