Plusy
- Skvělý Super AMOLED displej
- Obří 5 000mAh baterie s rychlodobíjením
- Podpora NFC a dvou karet typu nanoSIM
- Android 10 s moderní nadstavbou One UI 2.1
- Samsung nezanevřel na 3,5mm jack
Minusy
- Pomalejší čtečka otisků prstů
- Čipset není stavěn pro mobilní hráče
- I kvůli čipsetu je výdrž spíše průměrná
- Od foťáků jsme čekali vyšší kvalitu
- Konkurence má za stejnou cenu výkonnější HW
Počáteční strategie Samsungu s „áčky“ byla jasná. Galaxy A51 jako střed, Galaxy A71 jako výkonnější sourozenec. Jenže pak do řady Galaxy A začaly přibývat další modely - Galaxy A41, Galaxy A21s a také Galaxy A31, který je dnes objektem našeho zájmu. Telefon stojí téměř stejně jako Galaxy A41, ovšem rozměrově a specifikacemi jej můžeme spíše srovnávat s Galaxy A51, který je o sedmnáct set dražší. Vyplatí se ušetřit nebo si úsporou budete spíše házet klacky pod nohy?
Pokud pokukujete pro telefonech s velkými AMOLED displeji, patří Galaxy A31 mezi jedny z nejlevnějších telefonů. Když k tomu připočteme velkou baterii a variabilní čtyřnásobný fotoaparát, papírově vypadá model dost zajímavě. Jenže, čipset Helio P65 od MediaTeku vás zase hezky rychle vrátí zpět na zem. Telefon se hodí spíše méně náročným uživatelům, ovšem vyloženě na hry také není. Z výkonu a grafické kvality budete zklamáni, na druhou stranu je uživatelské prostředí svižnější, než u „výše postaveného“ Galaxy A41, a to je vcelku zajímavý paradox, který si v recenzi detailněji rozebereme.
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
|
| rozměry a hmotnost: 159 × 73 × 8,6 mm, 185 g displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio P65 (8× Cortex-A75, 2 GHz) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Samsung Galaxy A31 si přečtěte na následujících listech.
Design
Vzhledově stejný jako loňský Galaxy A30s. Testovaný telefon pokračuje v nastoleném trendu „3D Glasstic“, čekejte tedy celoplastový bytelný smartphone, který má záda z vysoce leštěného plastu. V námi testované černé barevné variantě vidíme na zádi duhové odlesky, které jsou rozděleny úhlopříčně do čtyř různě velkých segmentů. Pokud máte záda vyleštěná, vypadají dost pohledně, ve většině případů však bude záď upatlaná (v tom horším případě) nebo bude na zádech nasazen ochranný kryt. Smartphone se mimo černé nabízí ještě v modré barevné variantě. Záda nevypadají prémiově, ovšem také ne vyloženě levně. Prostě zlatý střed.
Galaxy A31 nám do redakce dorazil v černé barevné variantě
Krabička o rozměrech 159 × 73 × 8,6 mm a hmotnosti 185 gramů má příjemně zakulacené rohy a celkově bytelnou konstrukci, ze které se ani při násilném krutu neozývají žádné pazvuky. Plast však v dlani dost klouže, a to nemusíte mít ani zpocené dlaně. Kryt nebo obal tak bude absolutní nutností, jinak je dost pravděpodobné, že vám při rychlém vytažení z kapsy může telefon vypadnout z ruky.
Na spodní hraně najdeme repráček, USB-C a 3,5mm jack, na levém boku je připraven obří šuplíček pro dvě nanoSIM a microSD
Boční hrany jsou hladké, jen na pravém boku nahmatáte lehce vystouplé regulátory hlasitosti a zamykací tlačítko. Mají jistý stisk „tak akorát“, a jsou i dostatečně vystouplé. Na levém boku je připraven masivní šuplíček, do něhož vložíte dvě nanoSIM a do samostatné pozice i microSD kartu. Horní hrana je osazena pouze sekundárním mikrofonem, spodní zase USB-C, primárním mikrofonem, hlavním repráčkem a sluchátkovým jackem.
Fotomodul se čtyřmi objektivy na zadním krytu vystupuje do prostoru jen nepatrně
Fotomodul na zádech vystupuje z těla jen nepatrně. Do tvaru písmena L je zde zarovnán hlavním 48MPx snímač se světelností 2.0, širokáč (F2.2), makro (F2.4) a také objektiv pro focení v režimu Živého zaostření (také F2.4). Čtveřici objektivů doplňuje přisvětlovací dioda, již teď vám ale prozradíme, že maximem jsou pouze Full HD videa s 30 fps. Nic více z foťáků „nevyždímáte“.
V dlani se jedná už o poměrně velký smartphone, pokud hledáte kompaktnější variantu, sáhněte raději po Galaxy A41 (ale počítejte s horší optimalizací systému)
Pod zadním krytem je připravena 5 000mAh baterie, kterou dobijete zrychleně 15 Watty. Na akumulátor si však dokážete „sáhnout“, zadní kryt má totiž mezi baterií drobnou vůli, takže jej můžete uprostřed zhruba milimetr přimáčknout až k baterii. Inu, je vidět, že se pohybujeme u levnějším segmentu, ovšem lehké promáčknutí se objevuje i u Galaxy Note20, takže cena rozhodně není tím primárním parametrem.
Malý a velký - rozměrové srovnání se Samsungem Galaxy A41, který stojí úplně stejně jako testovaný Galaxy A31
Telefon nám do redakce dorazil z regionu východní Evropy, takže je možné, že české balení bude nepatrně odlišné, Každopádně v naší krabici je spolu s telefonem umístěn 15W síťový adaptér Adaptive Fast Charging, USB-C kabel, pecková sluchátka, špendlík pro vytažení bočního šuplíčku a uživatelské manuály.
Displej
Povedený AMOLED s pomalejší optickou čtečkou. Nebýt AMOLED displeje, zapadl by Galaxy A31 to šedého průměru. Takto se můžete těšit na 6,4" displej s rozlišením 2 400 × 1 800 pix, který disponuje výřezem pro 20MPx selefie. Zobrazovací panel je v rozích zakulacen a má velmi vysokou svítivost, zvláště na automatický režim. Na přímém slunci si tak na displeji vše velmi dobře přečtete, a pokud byste chtěli, můžete si jas doupravit ručně přes horní výsuvnou lištu.
Galaxy A31 dostal 6,4" Super AMOLED displej s výřezem pro selfie a ovladači ve spodní liště
Displej má opět dva zobrazovací režimy, u nichž volíte mezi sytými a reálnými odstíny. Intenzitu červené, zelené a modré, resp. vyvážení bílé, si můžete následně ručně doladit. V noci displej i přes nastavený minimální jas stále dost svítí, částečně vám s tímto problémem pomůže filtr modrého světla, který na maximum utlumí displej tak, že bílá bude zářit spíše žlutě. Always On režim je zase užitečnou náhradou chybějící notifikační diody, navíc si jej, stejně jako filtr modré, můžete nechat zapínat a vypínat automaticky podle předem nastaveného časového rámce.
Součástí výbavy je i optická čtečka otisků prstů
Displej má dostatečnou jemnost, výborné pozorovací úhly a absolutní černou (černá = vypnutý pixel). Vizuální výtku máme jen k širokému rámci pod displejem, který dost důrazně napovídá, že se pohybujeme u levnějších zařízení. A máme také jednu praktickou výtku. Snímač optické čtečky prstů je totiž až příliš blízko spodnímu okraji. Při častém skenování palce si můžete natáhnout palec, jednou mi navíc telefon při přechytávání ke čtečce málem vypadl z ruky. Pozor na to, společně s ne úplně ideálním vyvážením telefonu může být nízko umístěna čtečka zrádná.
Nastavení zobrazení, přidáváme otisk prstu
Samotná rychlost čtečky se nijak neliší od předchůdců, i když případů, kdy je čtečka „ úplně slepá“ notně ubylo. Občas musíte prst na čtečce podržet trochu déle, a problém ji dělají i vlhké prsty, když vylezete z vany nebo bazénu. Na první přiložení odemyká v sedmi z deseti případů, takže i to můžeme zařadit spíše do průměru. Ultrazvukové čtečky jsou přesnější a o dost rychlejší.
Hardware
Čipset pro ne-hráče. Stejně jako Galaxy A41 i níže postavený Galaxy A31 běží na MediaTeku Helio P65, který je slušným čipsetem pro levná zařízení, ovšem ne pro mobilní hráče. 12nm čipset nabízí dvě výkonná jádra Cortex-A75 o taktu 2 GHz a šest úspornějších jader Cortex-A55 taktovaných na 1,7 GHz. Není tedy s podivem, že v Antutu telefon získal pouze 159 494 bodů. Grafický adaptér Mali-G52 MC2 se s hrami pere srdnatě, většinou ale prohrává na plné čáře.
Benchmark Antutu naznačuje, že je výkon telefonu spíše průměrný
Abyste docílili jakžtakž slušné hratelnosti, bude třeba u her nastavit nižší, často vůbec tu nejnižší, grafickou kvalitu. Nejvíce je průměrný hardware vidět u akčních her Call of Duty a PUBG. Počítejte s delším načítáním a také s horší grafickou kvalitou. Call of Duty si zahrajete maximálně na střední grafickou kvalitu, i tak je hra ale občas trhaná. PUBG vám standardně nabízí grafiku Balanced Medium, při přepnutí na HD High registrujeme do delší době občasné sekání textur, takže budete muset grafickou kvalitu zase snížit.
Call of Duty i PUBG běží na nižší grafické detaily, od Game Boosteru nečekejte žádná viditelná herní vylepšení
Fortnite s telefonem kompatibilní není vůbec, k jeho instalaci se vůbec nedostanete. Mobilní hry tedy berte s rezervou, hratelnost je slušná až tehdy, jakmile snížíte grafickou kvalitu, u některých her se grafický adaptér i tak dost zapotí. Nepomůžete si ani výkonovými režimy (maximální výkon znamená položka „Optimalizováno“, která je v základu již aktivní) ani herním režimem Game Booster, který hry nijak výrazně nezrychluje ani neobohacuje.
Péče o zařízení, detaily vytížení RAM v rámci 24 hodin
Operační paměť je 4GB, což je pro běžné použití telefonu kapacita dostatečná, průměrně je RAMka v rámci celého dne využita na 60 procent. Z nabídky posledních spuštěných aplikací si můžete vybrané apky zamknout, aby se při hromadném ručním ukončení nezavřely. Dlouho nepoužívané aplikace i ty spotřebovávající nadměrné množství energie telefon převede do režimu spánku.
Správce interního úložiště
Úložiště je 64GB, pokud odečteme systémovou ROM, zbývá vám 50 GB volného místa, které ještě rozšíříte microSD kartami. K mobilnímu internetu se připojíte přes LTE sítě nebo přes Wi-Fi, lokální konektivitu obstará Wi-Fi Direct (sdílení Quick Share ale využijete jen s modely řady Galaxy), Bluetooth a NFC. Těšit se tedy můžete i na placení mobilem. Ve správci SIM si můžete navolit, která z karet bude defaultní pro mobilní internet a odchozí hovory a SMSky. Pokud primární SIM nezvolíte, bude třeba kartu vybrat vždy při vytočení čísla, resp. před odesláním textové zprávy.
V rámi konektivity nechybí NFC ani Správce SIM karet
Citlivost na mobilní signál byla bezproblémová, pouze příjem Wi-Fi byl ve větší vzdálenosti od routeru občas problematický. Tam kde jiné telefony přepínají mezi jednou až dvěma čárkami spojení u A31 často úplně vypadávalo. Kvalita hovorů však byla ve sluchátku bezproblémová. Repráček je na spodní hraně jen jeden, přesto je vcelku slušně hlasitý, takže ozvučí i menší místnost. U některých tišších skladeb bych si však dokázal představit i vyšší hlasitost, ovšem i u současného maxima už zní zvuk hodně plechově a slyšíte i šum na pozadí.
Hudební přehrávač, FM rádio, ekvalizér a nastavení Dolby Atmos
Přibalené pecky nejsou o mnoho lepší, v uších nám nedržela, proto si připravte jiná sluchátka s 3,5mm jackem. S aktivním režimem Dolby Atmos a patřičně upraveným ekvalizérem budete zřejmě spokojeni. A pokud si necháte zapojená sluchátka, můžete si pustit i FM rádio, z něhož můžete nahrávat i krátké úryvky ve spíše průměrně audiokvalitě.
Správce a statistiky baterie, nastavení výkonového režimu (nic více než „Optimalizováno“ nečekejte) a nastavení pravidel pro ukončování a omezení běhu nepoužívaných aplikací
5 000mAh baterie vypadá na papíře skvěle, ovšem ve spojení se žravým čipsetem je maximální výdrž den a půl, pokud přidáte více herního vytížení, bude maximem jeden den. S přibaleným 15W adaptérem se baterie dobije z nuly na sto za necelé dvě hodiny. S bezdrátovým dobíjením se nepočítá.
Software
Prostředí vyladěno lépe než u A41. Je to až s podivem, ale Galaxy A31 má daleko lépe vyladěné prostředí, než dříve testovaný Galaxy A41, který je nepatrně dražší, a přitom je postaven na stejném čipsetu a stejné kapacitě RAM. Některé systémové aplikace se sice načítají trochu déle, ovšem pro běžnou funkčnost ani nemusíte redukovat systémové přechodové animace, což byla u Galaxy A41 absolutní nutnost.
Pohotovostní režim, výsuvná lišta a hlavní nabídka
Prostředí jinak vypadá stejně jako u jiných letošních „áček“. Díky AMOLED displeji můžete s klidem přejít na tmavý systémový režim, který spoří baterii, a nebo si vzhled systému kompletně upravíte staženými schématy, tapetami, balíky ikon a vzhledy Always On displeje. Ten slouží jako náhrada chybějící notifikační diody, a je škoda, že Samsung pro notifikace nijak nevyužil půlkruh okolo výřezu pro selfie. Ten se rozzáří jen při přepnutí na selfie kamerku, pokud by však informoval o notifikacích, bylo by vše daleko přehlednější.
Obchod se schématy, tapetami a balíky ikon, aplikace na pozadí lze zamknout, aby se při hromadném ukončení nezavřely
U dotykových ovladačů ve spodní liště můžete prohodit pozici zpětné šipky nebo přejít na dotyková gesta. Je ale škoda, že hlavní ovladače nevibrují. Hlavní nabídka má poměrně velké ikony, v nastavení si však můžete mřížku zhustit, aby se na displej vešlo více aplikací najednou. Aplikační výbava je standardního rázu, ve které nečekejte žádná překvapení. Příjemným bonusem je FM rádio, které však potřebuje připojená sluchátka suplující anténu. V omezené kvalitě můžete z FM rádia i nahrávat.
Povinná skladba aplikací od Samsungu, Googlu a Microsoftu
Horní výsuvná lišta nabídne spoustu šikovných zástupců, které jsou rychle po ruce. Pro spoustu funkcí tedy nebudete muset zabrousit ani do systémového nastavení. V horní liště rychle aktivujete mobilní hotspot, režim nerušit, filtr modrého světla, svítilnu, spustíte dětský režim nebo třeba rychle naskenujete QR kódy. Nastavení je řazeno přehledně, v případě potřeby můžete konkrétní položky fulltextově vyhledat.
Jednoruční režim, Multidisplej a systémové nastavení
Podržením bočního tlačítka rychle spustíte fotoaparát nebo jinou aplikaci (Bixby Voice zde konečně nezaclání, v telefonu je jen modul Bixby Vision), telefon počítá i s rychlým propojením s Windows 10 prostřednictvím funkce Odkaz na Windows, resp. aplikace Váš Telefon. Pokud na vás bude displej velký, bude se hodit jednoruční režim, do něhož nejlépe přejdete trojitým stiskem domovského tlačítka. Pokud zase chcete plochu využít co nejvíce, můžete si z nabídky posledních spuštěných aplikací aktivovat režim Multidisplej, v rámci něhož máte na displeji zobrazeny dvě aplikace najednou.
V telefonu byla k dispozici nadstavba One UI 2.1 s červencovou záplatou zabezpečení, číselník a klávesnice zobrazená na výšku
V telefonní aplikaci se nám líbí potažení do stran přes kontakty, což znamená vytočení čísla nebo rychlé psaní textovky. Klávesnice je na výšku poměrně malá, takže jsme zaznamenali dost překlepů. Při psaní na šířku je situace o dost lepší, ovšem citelně nám chybí vibrační odezva. A ta chybí zcela uměle, protože telefon při vyzvánění dokáže celkem solidně vibrovat. Zvuková odezva při psaní spíše ruší.
Mnohem lépe se nám psalo na klávesnici v režimu i na šířku, i tak nám však citelně chyběla vibrační odezva
V telefonu v době testování běžel Android 10 s grafickou nadstavbou One UI 2.1 a s bezpečnostními záplatami z července. To znamená, že ve střední třídě nelze počítat s měsíčními záplatami jako u řad Galaxy S a Galaxy Note, ale pouze se čtvrtletními aktualizacemi. A jistí si nejsme ani budoucí aktualizací na Android 11, resp. neočekáváme, že by se v dohledné době na telefon dostala. Přednost zřejmě dostanou vybavenější stroje.
Fotoaparát
Fotografická výbava Samsungu Galaxy A31 je dost podobná modelu Galaxy A51. Do akce vstupuje známý 48MPx fotoaparát se světelností F2.0, který je doplněný 8MPx širokáčem, 5MPx kamerkou pro makro a 5MPx snímačem pro hrátky s rozmazaným pozadím. Oproti zmiňovanému Galaxy A51 dostanete širokáč s nižším rozlišením, A31 má i nepatrně horší světelnost u „depth“ senzoru a omezeno je také maximální rozlišení pořízených videí na Full HD s 30 fps (oproti UHD). Jinak jsou telefony po fotografické stránce téměř identické.
Uživatelské rozhraní fotoaparátu, všimněte si Auto HDR a aktivního optimalizátoru scény, dostupných fotorežimů není mnoho, ty nejčastěji používané si můžete vynést na boční lištu
U Samsungu můžeme brát čtyři objektivy jako jakýsi nepsaný standard střední třídy. Samsung vsadil na hlavní fotoaparát SLSI_GM2, který v základu slučuje čtyři pixely do jednoho, takže na snímač pronikne více světla. V základu lezou z fotoaparátu dvanáctimegapixelové fotografie. Rozlišení fotek si opět nijak neupravíte, je svázáno s poměrem stran. Základem je tedy poměr 4:3, při změně poměru stran na 4:3H se přepnete na maximální rozlišení 48 MPx, musíte však počítat s tím, že finální snímky budou mít kolem 23 MB! Při dvanácti megapixelech zabírají necelé 2 MB.
Ukázkové fotografie při slunečném počasí
Za příznivých světelných podmínek pořizuje telefon venku povedené fotografie s širokým dynamickým rozsahem (včetně auto HDR), dostatečnou úrovní detailů a s slušnou barevnou věrností. Pokud však budete fotit při zatažené obloze, zjistíte, že jsou fotky často ne úplně ostré, detaily slité do mazanice a barevná věrnost se částečně vytrácí. Pokud bude naopak fotit na přímém slunci, automatika si s ním občas neví rady a tak světlé objekty dost přepaluje.
12MPx a odpovídající 48MPx fotografie, u vyššího rozlišení je vidět více detailů, např. u detailu keřů při přiblížení. Abyste však mohli z focení vytěžit maximum, je třeba dostatek světla
Telefon podporuje automatické ostření, poměrně často mu však musíte pomoci dotykem, např. při focení bližších detailů rostlin proti jednotnému strukturovanému pozadí. Samotné ostření je pro běžné focení dostatečně rychlé, občas se vám podaří i zaostřená fotografie ptáka v letu. Při focení lze rychle přepnout na ultraširokoúhlý fotoaparát, Ten je sice papírově „proostřen“ v celém rozsahu, v praxi se však detaily dost ztrácejí, což je zřejmě i z nižšího rozlišení širokáče. Kvůli odlišné světelnosti počítejte s tím, že barvy mezi základním objektivem a širokáčem nebudou zcela identické.
Základní fotka a odpovídající ultraširokoúhlý snímek, výsledky nejsou zcela ideální
Třetí objektiv do party slouží k rozmazání pozadí při focení v režimu Živého zaostření, a výsledky jsou hodně povedené. Popředí a pozadí je jasně odděleno, občas sice najdete část uprostřed, u které telefon úplně adekvátně nerozpozná pozici, takže je část fotky rozostřená. Celkově jsme však s focením v režimu Živého zaostření dost spokojeni.
Ukázkové fotografie pořízené v režimu Živého zaostření
Zoom je pouze digitální (max 8×), mnohem lépe uděláte, když bude fotit na maximální rozlišení 48 MPx, a následně si detaily „přiblížíte“ výřezem.
Od digitálního zoomu moc kvality nečekejte
Tradičně silnou oblastí jsou makrosnímky a fotky detailů. Foťák sice ne vždy ideálně zaostří (občas musíte prstem přeostřit), detaily jsou však ostré a mají povedené barevné podání. Makro a snímky detailů jsou jednou ze silných stránek testovaného smartphonu...
Hlavní snímač si s detaily poradí bez větších problémů
...jenže musíte fotit hlavním snímačem nikoliv makroobjektivem. Ten je ve fotografické nabídce spíše do počtu. S fixním focusem musíte být od objektu vzdáleni na několik centimetrů a navíc dost úzkém intervalu, jakmile jste mimo něj, jsou fotky rozmazané nebo s velmi silným bokehem. Makroobjektiv je ve výbavě zcela zbytečně, ať jsem dělal, co jsem dělal, většina fotek z režimu Makro byla nepoužitelná. Do galerie níže přidáváme jen ty nejpovedenější kousky. Ke každé fotce ale připočtěte ještě minimálně pět identických fotografií po sobě, z nichž se většina vůbec nepovedla.
Ukázkové fotky pořízené makroobjektivem. V horní řadě jsou lepší fotografie, ovšem častěji z foťáku lezou spíše snímky podobné těm ve spodní řadě
Uvnitř klesá kvalita fotek poměrně rychle dolů. A nepomůže vám optimalizátor scény, jehož přínos je, vzhledem ke kvalitě fotek, diskutabilní, ani režim Pro, v němž si navíc prakticky upravíte jen ostření, korekci expozice, ISO a vyvážení bílé.
Ukázkové fotografie z interiéru
Chybějící noční režim znamená, že nelze čekat nějakou vyšší kvalitu nočních fotek. Snímač s absencí světla pere srdnatě, původně jsme totiž čekali daleko nižší kvalitu nočních fotek. Kde není alespoň pouliční osvětlení, tam neuvidíte zhola nic. Alespoň základní noční režim s vícenásobnou expozicí a skládáním fotek by určitě přišel vhod.
Ukázkové noční fotografie focené na automatiku, bleskem si pomůžete jen při focení blízkých objektů
Dvacetimegapixelová selfie v základu fotí pouze 8MPx fotografie, v případě potřeby můžete přejít na „širokou“ selfie, což neznamená nic jiného, než to, že telefon přestane používat výřez z celé fotografie. Pro focení v plných 20 MPx však musíte přejít na formát 4:3 20MP. Megapixely navíc však nijak nepomůžou, protože selfie neostří, má fixní focus a pouze rozpoznává tváře. Žádnou extra kvalitu na výstupu nečekejte.
Základní a široká selfie, na sluníčku selfie dost přepaluje. V interiéru však slévá detaily dohromady. Na videohovory vám asi bude stačit, na upload selfíček na Instagram a Facebook raději využijte digitální foťák nebo vybavenější smartphone
Videa mají maximální rozlišení Full HD, a protože chybí optická stabilizace i režim Superstabilní video, nemůžete od videí čekat zázraky. Natáčený záznam z ruky je dost roztřesený, videa točená v pohybu jsou často nekoukatelná. Snímač má občas problém správně zaostřit na objekt v prostředí, občas jsou videa dokonce zahalena v lehkém „mlhovém oparu“, což znamená, že natáčení videí je jen průměrnou doplňkovou funkcí. Někomu se může líbit i natáčení ultraširokoúhlých videí, ovšem během natáčení mezi objektivy nijak nepřepnete. I ve střední třídě bychom si dokázali představit o něco větší video kvalitu.
Ukázková videa:
Závěr
Samsung se u svých smartphonů stále, byť podvědomě, drží politiky „větší rozměry zařízení = větší výkon“. Jen tak si totiž dokážeme vysvětlit výrazněji pomalejší systémovou odezvu u menšího Galaxy A41, který používá stejný čipset jako testovaný Galaxy A31 i stejnou kapacitu operační paměti. Galaxy A31 je však určen spíše pro milovníky větších zařízení s velkými displeji, přínos 5 000mAh baterie se u poměrně žravého MediaTeku neukázal jako nijak zásadní. Nenároční uživatelé či občasní hráči budou s telefonem zřejmě spokojeni.
|
| rozměry a hmotnost: 159 × 73 × 8,6 mm, 185 g displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio P65 (8× Cortex-A75, 2 GHz) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Zarážející pro nás však byla stejná úvodní cena jako v případě Galaxy A41, která však po několika týdnech poklesla o sedm stovek na aktuálních 7 290 Kč. Podle našeho mínění se tak s uvedením Galaxy A31 stal Galaxy A41 téměř neprodejný, tedy pokud vyloženě nehledáte menší telefon. I když ani Galaxy A41 není žádný drobeček, a zapomenout nelze ani na mnohdy vybavenější konkurenci...
Hlavní konkurenti:
|
| rozměry a hmotnost: 150 × 70 × 7,9 mm, 152 g displej: 6,1", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 431 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Mediatek Helio P65 (8× Cortex-A75, 2 GHz) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 159 × 74 × 7,9 mm, 172 g displej: 6,5", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Samsung Exynos 9611 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 166 × 77 × 8,8 mm, 209 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSD, RAM: 6 GB, baterie: 5 020 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 720G (8× Cortex-A76, 2 GHz) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 159 × 76 × 8,7 mm, 183 g displej: 6,4", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 310, 398 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, NM Card (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 200 mAh procesor: Hisilicon Kirin 810 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,9 mm, 188 g displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 6 000 mAh procesor: Samsung Exynos 9611 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt:
Základní model od Samsungu, který je určen pro nenáročné uživatele a příležitostní hráče. Přínos 5 000mAh baterie hatí čipset od MediaTeku. Oproti A41, který je o něco dražší, však počítejte s odladěnějším softwarem.
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
Plusy:
- skvělý Super AMOLED displej je dobře čitelný na sluníčku
- slušná 5 000mAh baterie
- podpora dvou nanoSIM karet
- Android 10 a moderní prostředí s nadstabnou One UI 2.1
- Samsung nezanevřel na 3,5mm jack
Minusy:
- pomalejší čtečka otisků prstů
- čtečka otisků je umístěna až příliš blízko spodní hraně displeje
- čipset není stavěn pro mobilní hráče, počítejte s nižší grafickou kvalitou
- výdrž baterie je i díky čipsetu spíše průměrná
- od fotoaparátu jsme čekali větší kvalitu, chybí i noční režim
- v základní krabici jsou jen obyčejná sluchátka
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium