Plusy
- Kompromis mezi S22 a S22 Ultra
- Špičkový 120Hz Dynamic AMOLED 2X displej
- Vysoký výkon Exynosu 2200 bez výrazného zahřívání
- Variabilní fotoaparáty, vylepšení noční fotky
- Svižné prostředí včetně dlouhodobé podpory
Minusy
- Poloprázdná základní krabice
- Postrádáme microSD, 128 GB v základu je málo
- Victus+ půjde zřejmě velmi snadno poškrábat
- GOS cíleně snižuje grafický výkon
- Vyšší koncová cena vzhledem k menší paměti
Po Samsungu Galaxy S22 Ultra jsme v redakci otestovali i „prostřední“ Galaxy S22+. Pokud nevyužijete stylus S Pen, nevoní vám zakřivené displeje, nevyužijete foťáky s vysokým optickým zoomem, a chcete současně ušetřit, vypadá „plusová“ varianta jako zajímavá alternativa. Dá vám ochutnat z obou světů, základní Galaxy S22 jen narostl do větších rozměrů a navrch dostal větší baterii. A to by mohlo mnohým zájemcům stačit.
Po testování Ultry, která nás „namlsala“, je Galaxy S22+ trochu „nuda“. Možná za to může i, pro pány, méně atraktivní růžová, možná je to tím, že telefon nevypadá tak atraktivně jako Ultra, protože má rovný přední a zadní kryt, který splývá s konkurencí či s loňským Galaxy S21+. Změn skutečně není tolik, aby bylo nutné loňské „plusko“ vyměnit za to letošní, i tak si alw svou práci udělá. Nové foťáky jsou slušným bonusem, všímáme si i kvalitnějších fotografií za horšího osvětlení. K žádné revoluci však v nejvýše postavené řadě smartphonů od Samsungu nakonec nedošlo.
|
 | rozměry a hmotnost: 157 × 76 × 7,6 mm, 195 g displej: 6,6", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 080 × 2 340, 390 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Samsung Exynos 2200 (8× Cortex-X2, 4nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 26 989 Kč |
Celou recenzi Samsung Galaxy S22+ si přečtěte na následujících listech.
Design
Tak trochu jako „iPhone“ s Androidem. Zatímco Ultra byla dle dřívějších Samsungů řady Note na displeji i bočních hranách příkladně zakřivená, Galaxy S22+ vychází z loňské řady Galaxy S21. A to znamená rovný displej, rovná záda a kovový rám, který je oproti loňsku možná ještě o něco výraznější. Samsung tak nijak neexperimentuje, jen vylepšuje loňské designové pojetí. Vzhled „pluska“ s masivním kovovým rámem má něco do sebe, jenže to tak trochu vypadá, že testovaný model patří do jiné řady, než Galaxy S22 Ultra. Designově jsou oba telefony úplně někde jinde. Jenže, sto lidí, sto chutí...


Samsung Galaxy S22+ jsme otestovali v růžovo-zlaté barevné variantě. Výrazný boční rám a symetrické tenké rámečky okolo displeje? To se nám líbí
Materiálově to i Samsung i tentokrát zvládl na výbornou, byť odolnější hliník na bocích by mohl být matný, aby zahladil stopy po otiscích prstů. Přední a zadní část telefonu kryje odolné sklo Victus+. Záď testování obstála bez jakýchkoliv problémů, sklo displeje však bylo již poškrábáno drobnými škrábanci od předchozího testera. Použití krycí fólie na displej, či rovnou flipového krytu, tedy rozhodně doporučujeme. Při prvním vybalení telefonu z krabice na displeji není nalepena ani základní fólie, což je velká škoda.


Samsung Galaxy S22+ vypadá po boku Galaxy S22 Ultra jakoby patřil do jiné modelové řady
Do redakce se nám dostala růžová barevná varianta, která u pánského osazenstva moc ovací nesklidí. Ženy v mém okolí ale na barvu ve stylu „soft pink“ reagovaly až překvapivě kladně, takže se Samsungu sázka na růžovou určitě vyplatila. Pro pány (až na výjimky) bude určitě atraktivnější univerzální černá a bílá nebo zelená. Ta ve finále vypadá opravdu „zeleně“, podobný odstín u skládacího Galaxy Z Fold3 působil téměř jako černá.

Galaxy S22+ je k dispozici v těchto barevných variantách
Regulátory hlasitosti a zamykací klávesy jsou pohodlně dostupné palcem na pravém boku. A to, aniž byste se museli nějak výrazně natahovat nebo telefon přechytávat. Tlačítka jsou dostatečně vystouplá a mají jistý stisk. Protější dlouhou stranu zdobí jen vývody antén. USB-C hledejte poblíž hlavního reproduktoru na spodní straně. V režimu stereo se přidá i sluchátko nad displejem.



Detail fotoaparátů, regulátorů hlasitosti a zamykacího tlačítka, pohled na spodní hranu. Pod záda se schovala 4 500mAh baterie
Uspořádání dvou zdířek na spodní hraně je tentokrát rozumnější, než u předchozích řad. Na první pohled je patrné, že přiložený špendlík zasunete do levé, zatímco pravá slouží jako primární mikrofon. Sekundární mikrofon spočívá na horní hraně. Do šuplíku vložíte až dvě nanoSIM karty, žádný ze slotů není hybridní, takže je třeba zapomenout na microSD karty. A chybí i sluchátkový jack, jenž Samsung v řadě Galaxy S už několik let nenabízí. Škoda, telefon by jinak v testu dopadl o něco lépe...

Galaxy S22+ není nic pro milovníky kompaktních telefonů, ale je určen spíše těm, kteří ocení velkou displejovou plochu bez výstřelků
K drobnému designovému zásahu došlo i na zadní straně, protože samotný fotomodul už není součástí bočního rámu, ale je k němu jen přilepený. Samsung do řady Galaxy S22 dostal nový hlavní snímač s rozlišením 50 Mpx, doplňuje jej známý širokáč a teleobjektiv s 3× optickým zoomem. Záda mají matnou povrchovou úpravu, na které lze vidět otisky jen přímo proti světlu. Leskne se pouze logo výrobce.

Základní krabička je tentokrát dosti útlá, chybí v ní sluchátka i nabíječka
Základní krabička je tentokrát dosti útlá, protože v ní najdete jen samotný telefon, USB-C kabel, špendlík a uživatelské příručky. Sluchátka či nabíječku si musíte dokoupit samostatně. Její maximální výkon může být až 45W, ovšem, jak si dále v recenzi ukážeme, zřejmě si bohatě vystačíte se základním 25W adaptérem. Rychlonabíjecí konkurence Samsungu již dříve utekla, a stále si před jihokorejským výrobcem drží velmi velký náskok.
Displej
Povedený panel ve zcela rovné podobě. Na první pohled vás upoutá použitý 6,6" Dynamic AMOLED 2X displej. Na jednu stranu mu na prémiovosti ubírá fakt, že není dvakrát zakřiven, na druhou stranu je rovný panel se zakulacenými rohy zřejmě praktičtější. Rozlišení displeje je sice jen Full HD+, jemnost displeje (390 ppi) je však stále dostatečná. Na druhou stranu jsme ve vlajkové řadě Galaxy S, a na tak velké úhlopříčce by mělo být jemnější rozlišení displeje určitou samozřejmostí. Jedním dechem je však třeba dodat, že ani při pohledu z blízka žádné vizuální nedostatky nepocítíte.

Samsung vsadil na 6,6" Dynamic AMOLED 2X displej s minimálními rámečky
Ba naopak. Displeje, ty Samsung umí na výbornou, a mohli jsme se o tom i tentokrát přesvědčit na vlastní oči. Na přímém slunci je panel velmi dobře čitelný (jas až 1 200 nitů), Samsung si navíc pohrál i s adaptivními barvami, které se nastavují podle míry okolního osvětlení. O úpravu barevných odstínů podle okolního osvětlení se stará umělá inteligence na pozadí, barevných změn jsme si všimli pouze několikrát, a to ve webovém prohlížeči. Jinak o barevných posunech zřejmě ani nebudete vědět.

Součástí displeje je průstřel pro 10Mpx selfie, ovladače se dostaly do spodní lišty displeje
Černá je absolutní, displej má v základním nastavení syté barvy (režim Živý), u nichž si můžete upravit vyvážení bílé a jednotlivé odstíny RGB. Na můj vkus měl displej výraznější zelenou, ale tento pohled je ryze individuální. V režimu Živý jsou barvy „koukatelné“ ale trochu nepřirozené. Pokud budete chtít na displeji vidět fotografie „1:1“ (zvláště, pokud je budete chtít vytisknout), raději displej přepněte na Základní displejový režim s co možná nejreálnějšími odstíny dle standardu DCI-P3. Vyhnete se tak budoucím barevným nesrovnalostem.

Součástí displeje je ultrazvuková čtečka otisků prstů, která funguje skvěle
Displej dokáže běžet až ve 120 Hz, obsah se adaptivně přepíná mezi 24 - 120 Hz dle toho, co máte na displeji aktuálně zobrazeno. V praxi vlastně ani není důvod se vracet k 60 Hz, protože je při 120Hz frekvenci nadstavba maximálně plynulá, a to včetně rolovacích a přechodových animací. Při testování jsme si ověřili, že se systém snaží neustále běžet na 120 Hz, stačí však dvě vteřiny nečinnosti a panel se přepíná na 24 Hz, po stisku tlačítka panel přepne na 60 Hz a je připraven při jakémkoliv dotyku na displej skočit na dvojnásobek. V Galerii při nečinnosti padá obnovovací frekvence na 30 Hz.





Nastavení tmavého a světlého schématu, režim displeje, volba písma
Součástí displejového panelu je i ultrazvuková čtečka otisků prstů, která odemyká „na první dobrou“. Měla sice občas slabší chvilky, za celou dobu testování tvrdošíjně nechtěla telefon odemknout jen jednou, a to je velmi dobré skóre. Škoda, že Samsung nevsadil na větší čtečku 3D Sonic Max, ale na stejnou čtečku, jako v případě loňské řady. Odemykání by mohlo být ještě rychlejší.




Adaptivních 120 Hz v praxi. Displej je na 120Hz, pokud se panelu nedotknete, přepíná se za pár vteřin na 30 Hz. V galerii s animacemi videí jede displej na 30 Hz, v Always On režimu na 60 Hz
Jas displeje si můžete zvýšit v horní liště nebo naopak utlumit, pokud budete pracovat v noci. To oceníte i adaptivní filtr modrého světla, který se může zapnout ve stanoveném intervalu podobně jako Always On režim. V noci vás tak nepatrně svítící displej nebude rušit ani trochu. To platí i o průstřelové selfie, u protaženého displeje se aplikace standardně zobrazují těsně pod něj, a uživatelsky to nijak zásadně nevadí. Pokud budete chtít, může průstřel padnout i do zobrazovaného obsahu. Výběr je na vás.
Hardware
Exynos 2200, nová grafika a GOG... I Plusko běží v Evropě na 4nm Exynosu 2200, jehož součástí je grafický čip Xclipse 920 od AMD, což je mobilní grafika typu RDNA2. V benchmarku Antutu telefon získal 913 tisíc bodů, což je výkon více než dostatečný, byť rozhodně ne rekordní. Jenže, je tu služba GOS (Game Optimizing Service), která startuje s jakoukoliv spuštěnou hrou, a která preventivně omezuje grafický výkon.



CPU-Z, Antutu a Geekbench
V benchmarcích je sice vše v pořádku, u her si však můžete nastavit větší grafickou kvalitu, ovšem GOS vás k ní nepustí. Příkladem budiž Genishin Impact, u něhož si můžete nastavit framerate 60 fps, jeho framerate však často padá až na 37 fps. Hra Titan Quest je zástupcem hry, která službou GOS není ovlivněna, a je to vidět i na frameratu, který se občas dostává i k hranici 80 fps.




Testované hry MTG Arena, Genshin Impact, Titan Quest a Fortnite byly hratelné, ovšem na maximální detaily, buď nebyl framerate takový, jako jsme si nastavili (Genshin Impact), nebo se objevovalo sekání při načítání textur (Fortnite). S finálním verdiktem na grafiku je třeba počkat až na úpravy služby GOS
Fortnite vás pustí až na nastavení Epic při 60 fps, či na High s 90 fps, v praxi je však framerate maximálně na 50 fps. Telefon se při hraní her nijak extrémně nezahřívá, stropem je cca 44 stupňů, ovšem Samsung navrch přidal efektivnější chlazení, takže ani při delším hraní telefon vyloženě „netopí“ do dlaně.
Herní výkon je tedy celkově slušný, ale stále trochu omezený. Navíc se ukazuje, že jeho omezení ani není třeba, protože ve stress testu 3DMark Wildlife vypadá křivka dosti optimisticky. Jinými slovy, ani při opakovaných testech nedochází k zahřívání čipsetu, které by vynutilo snížení výkonu CPU a GPU. Zvláště ve srovnání s jinými modely od Samsungu vypadá letošní „plusko“ jako jasný vítěz.
Po aktualizaci služby GoS stačí přepínačem vypnout správu her a v Genshin Impact rázem framerate vyskočil na rozmezí 50 až 60 fps. Výrazného vylepšení se dočkal i Fortnite, připravte se ale na to, že telefon bude po půl hodině hraní do dlaně topit výrazněji. Chcete raději nižší výkon a nižší teplotu nebo úplný opak? Po aktualizaci funkce Game Booster si můžete vybrat. Nemůžeme se však ubránit dojmu, že tento výběr měl být v telefonu k dispozici již od jeho uvedení na trh. A ne až po masivní negativní odezvě uživatelů...




3D Mark Wild Life Stress Test (zleva): Galaxy S22+, Galaxy S22 Ultra, Galaxy S21 Ultra a Galaxy Note20 Ultra
RAM telefonu je u obou paměťových variant vždy 8GB, při běžném využívání telefonu je za 24 hodin v průměru zaplněna z 66 procent, takže rezerv je v paměti nepočítaně. Ještě, když si můžete navolit vlastní kapacitu virtuální operační paměti v rozmezí 2 až 8 GB. Po každé změně je vyžadován restart.





Správce zařízení, operační paměť a její průměrně využití, virtuální RAM, statistiky úložiště
Úložiště námi testované varianty má kapacitu 128 GB, na trhu však můžete narazit i na 256GB verzi. V obou případech má systémová ROM zabírá 22,5 GB, takže zbytek je určen pro vaše soubory. A protože dvojitý slot není hybridní, je třeba věnovat výběru kapacity paměti náležitý prostor. Do šuplíčku na spodní hraně vložíte maximálně dvě nanoSIM karty, popř. jednu fyzickou SIM a druhou v podobě eSIM. Jejich chování si detailně upravíte ve Správci SIM.





Správce SIM karet, nastavení mobilních dat, NFC, Váš Telefon a Samsung DeX
Maximem telefonu jsou sítě 5G, pokud však nejste v jejich dosahu, můžete si je na telefonu vypnout, a zbytečně tak neplýtvat baterii. NFC využijete pro mobilní platby, Wi-Fi 6 zase zajistí rychlou lokální bezdrátovou konektivitu. Z telefonu můžete zrcadlit obsah na domácí televizi nebo zrcadlit přes DeX celé prostředí do domácí televize či do aplikačního okna ve Windows. A to, buď přes kabel, nebo bezdrátově. Telefon také dokáže snadno komunikovat s Windows aplikací Váš Telefon.


Galaxy S22+ v aplikaci DeX for PC
Bezpečnost telefonu zaštiťuje předinstalovaný antivir od McAfee, Zabezpečená složka může využít biometrický přístup k tomu, abyste měli pod ještě větší kontrolou citlivé soubory a vlastní oblíbené aplikace. Složka může být navíc skryta, aby nikdo nepojal podezření, že v telefonu vůbec něco skrýváte.



Zabezpečená složka, přidávání nový otisk a sken obličeje
Přístup k telefonu i k Zabezpečené složce primárně obstarává ultrazvuková čtečka, která v 90 procentech odemyká na první přiložení prstu. Typově se jedná o stejný model, který Samsung využíval již v loňské generaci, a je škoda, že Samsung nepřemýšlel nad integraci pokročilejší čtečky 3D Sonic Max. Skener obličeje se dokáže obstojně poprat i s brýlemi, doporučíme jej spíše jako doplňkovou metodu odemykání, která však není až tak bezpečená.


Hudební přehrávač a nastavení zvukových efektů
Sluchátkový jack u telefonu samozřejmě chybí, hlavní reproduktor dokáže společně se sluchátkem nad displejem zahrát v režimu stereo. Hlasitost je dostatečná, v oblasti kvality budete muset překousnout zejména téměř úplně chybějící basy. Prostorový efekt Dolby Atmos je na výstupu z repráčku dost poznat. Mnohem kvalitnější je však samozřejmě poslech v drátových či bezdrátových sluchátkách, která si však musíte dokoupit samostatně.


Detailní statistiky baterie ukáží, která aplikace baterii telefonu nejvíce vybíjí
Telefonu mezigeneračně poklesla kapacita baterie o 300 mAh. Akumulátor o kapacitě 4 500mAh znamená, že máme tu čest s celodenním smartphonem. Při běžném používání vám druhý den zbude ještě 10 až 15 % kapacity baterie. Samsung do základní krabice žádný adaptér nepřibalil, a tak jej budete muset dokoupit nebo vsadit na některý ze svých vlastních zdrojů. Maximální dobíjecí výkon je 45 W, oproti 25W nabíječce je však čas dobíjení téměř stejný. V průměru telefon z nuly na sto dobijete cca za hodinu a deset minut. U 25W nabíječky si přičtěte zhruba pět minut navíc...


Optimalizace telefonu a další nastavení baterie
Bezdrátové dobíjení má maximální výkon 15W, ze zad můžete dále zpětně dobíjet nositelnou elektroniku, např. hodinky nebo sluchátka. Pokud vám však baterie poklesne pod nastavenou úroveň, dobíjení se pozastaví. Celkově je na tom telefon hardwarově velmi dobře, čipset se je slibný, a až Samsung odstraní preventivní blokování výkonu, nebude mít telefon hardwarově, až na trochu nižší kapacitu baterie a neefektivní 45W dobíjení, prakticky žádný velký nedostatek.
Software
Galaxy S22+ dostane až Android 16! V telefonu běží od vybalení Android 12 včetně nejnovější grafické nadstavby One UI 4.1 od Samsungu. Hned na začátku musíme Samsung pochválit za příkladnou softwarovou podporu. Jihokorejský výrobce totiž pro řadu Galaxy S22 (i zpětně u loňských topmodelů) slibuje čtyři nástupnické generace Androidu a pět let bezpečnostních aktualizací! Jako jediný z Android výrobců tak dokáže konkurovat Applu. Pokud se tedy budete chystat telefon používat dlouhodobě, nebude to žádný problém.




Domovská obrazovka, editační režim, lišta se zástupci rychlého spuštění a přehledné Nastavení
A zatímco Galaxy S22 Ultra jsme otestovali s předprodukční verzí softwaru XXU1AVA7, na S22+ nám v průběhu testování dorazila prodejní verze updatu XXU1AVBF. Samsung tak ještě před uvedením na trh (11. března) vyladil nedostatky, byť některé bugy, např. fialové pruhy na displeji, byly pozorovány jen u Galaxy S22 Ultra.
Prostředí jinak vypadá hodně podobně jako u Samsungů, které již byly aktualizovány na nejnovější verzi Androidu. Domovská obrazovka nově podporuje i vrstvené widgety, v rámci personalizace prostředí se počítá se schématy, tapetami, balík ikon i se vzhledy Always On displeje. Ještě, když k tomu přidáme výběr palety barev á-la Material design, volbu fontu, jeho velikosti a zvětšení prvků uživatelského rozhraní, je „personalizační balíček“ kompletní.





Výběr palety barev, ke stažení jsou připraveny tapety, schémata, balíky ikon i vzhledy AOD
Navíc si můžete na telefonu zapnout tmavý systémový režim, který převezmou i některé aplikace (předinstalované i apky třetích stran), dále je tu ještě Snadný režim, který dokáže prostředí přetvořit do podoby velkých tlačítek. Rychlý přístup k aplikacím je k dispozici z bočního panelu Edge, stačí jen prstem posunout od pravého kraje. Do tohoto seznamu si můžete přidat vlastní aplikace, a přetáhnutím je rychle otevřít v režimu Multidisplej.





Boční lišta s aplikacemi se hodí pro režim Multidisplej, úprava chování bočního tlačítka, jednoruční režim, Dual Messenger a Bixby Routines
V jednu chvíli můžete pracovat až ve dvou aplikacích najednou, dvojice oken si můžete uložit k budoucímu rychlému otevření celého páru. Boční tlačítko podržením spouští asistenta Bixby, můžete mu však vrátit vypínací obrazovku. Dvojklik spouští libovolnou aplikaci, v základu se jedná o fotoaparát.

Softwarové doplňky pro ekosystém Galaxy
Prostředí zobrazuje aplikace standardně pod průstřel, protože je však panel protažený do výšky, ani vám vizuálně nepřijde, že by vám nějaká část displeje scházela. Pokud chcete, můžete nechat zobrazit aplikace přes celý displej, takže část padne přímo do průstřelu. U O2 TV je např. obraz ve formátu 16:9 doplněný postranními černými pruhy, dvojklikem roztáhnete obraz na celý displej, přijdete však okraje televizního vysílání. Při sledování sportovních klání to však nijak výrazně nevadí.


Základní a přiblížené přehrávání O2 TV
Nastavení je řazeno přehledně, žádné převratné novinky nečekejte. Animace systému jsou při 120Hz režimu absolutně plynulé, a to platí i tehdy, jakmile se přepnete na systémová gesta. U dotykových ovladačů systému pak můžete prohodit pozici levé a pravé šipky.




Základní aplikační výbava a povinné aplikace od Samsungu, Googlu a Microsoftu
Aplikační výbava je taktéž, na Samsung, zcela běžnou záležitostí bez jakéhokoliv překvapení. Komplexní sada aplikací se stará o monitoring zdraví, správu souborů, organizaci času, a o mnoho dalšího. Jako hlavní aplikace pro zprávy je tentokrát použita aplikace od Googlu, na úkor aplikace od Samsungu. Ta sice v telefonu nechybí, ale je „uklizena stranou“ do samostatné složky. To proto, aby mohl telefon lépe kooperovat s hodinkami Galaxy Watch4.
Celkově vzato není prostředí telefonu moc co vyknout. Když budete v koncích, můžete vsadit na integrované vyhledávání, dlouholetá softwarová podpora je výrazným bonusem stejně jako celá spousta bonusových funkcí. K dispozici máte samostatný herní režim, funkci Dual Messenger, jednoruční režim, rychlé sdílení Quick Share, automatizaci přes Bixby Routines, Android Auto, sdílení postupu v aplikacích mezi zařízeními, propojení s ekosystémem řady Galaxy a mnoho dalšího.




Galaxy Store, Google Play a Diagnostika v aplikaci Samsung Members
Do telefonu dostanete data ze starého smartphonu přes aplikaci Smart Switch, Samsung Members zase zajistí základní diagnostiku - to kdyby bylo s telefonem něco v nepořádku. Zdrojem aplikací a her budou portály Galaxy Store a Google Play. Na zajetých pořádcích se nic nemění.
Fotoaparát
Variabilní snímače se základním zoomem. Samsung mezigeneračně vylepšil hlavní foťák, který má nově rozlišení 50 Mpx a světelností 1.8. Pomáhá mu známý 12Mpx širokáč (F2.2) a také 10Mpx teleobjektiv s 3× optickým zoomem. Protože hlavní snímač slučuje v základu čtyři pixely do jednoho, zase až tak moc se oproti loňsku nezměnilo. Hlavní přínos můžeme vidět u umělé inteligence, která hlavnímu snímači hojně vypomáhá.
Telefon ostří velmi rychle, ovšem hned v hledáčku si všimnete, jak rychle reaguje i umělá inteligence. U fotek z blízka se rychle snaží vykreslit bokeh i u automatického režimu, vylepšuje barvy a v noci zase snímky o něco více prosvětluje. Barvy v podání hlavního snímače odpovídají realitě, na fotkách si však všímáme lehké úrovně šumu. HDR si poradí i v protisvětle, fotky mají slušný kontrast i povedené detaily. To však platí až o úvodním softwaru, v předprodukčním detaily trochu chyběly.


Uživatelské rozhraní fotoaparátu, dostupné fotorežimy
Ultraširokoúhlý objektiv fotí kvalitně, pouze na krajích bývá obraz občas lehce rozmazaný, zvláště v případě horšího okolního osvětlení. Teleobjektiv má 3× optický zoom, který však ve finále nemusí stačit. Cokoliv více (až 30×) je však dílem digitálním, takže od 10× úrovně přiblížení už jsou fotky pro další editaci prakticky nepoužitelné. 30× zoom je už dost velká „nouzovka“. Zoomový objektiv má občas problém s adekvátním vyvážením barev, i detaily objektů občas trochu splývají, byť úvodní prodejní aktualizace už spoustu nedostatků předfinální verze softwaru vyřešila.


Fotorežimy Pro Foto a Pro Video
U telefonu musíme vyzdvihnout focení v noci, jehož výstupy jsou oproti loňsku o něco kvalitnější. Za vším hledejte delší uzávěrku, z ruky se nám podařilo dostáhnout na maximálně 7 vteřin, ve stativu vás telefon „pustil“ více. Výsledná fotografie je pak složena z více snímků za pomocí umělé inteligence. A výsledky jsou „koukatelné“, zejména nás překvapila úroveň detailů. Portrétové focení zase využívá nový mapovací algoritmus, a subjektivně nám portrétové fotky, resp. jejich rozmazání na pozadí, nepřipadají už tak umělé. I když, i mistr tesař se někdy utne...



Další nastavení fotoaparátu
Celkově patří barevný profil spíše k tomu mírnějšímu, co Samsung nabízí, škoda však, že se barevné podání mezi jednotlivými objektivy dosti liší. A ani detaily tentokrát nejsou úplně ideální, protože je vidět, že do jejich pořízení zasahuje umělá inteligence, která k nim nuceně přidává bokeh, což nevypadá moc dobře. Troufáme si tvrdit, že loňské modely řady Galaxy S21 měly fotky detailů o něco kvalitnější.



V galerii můžete v šikovném editoru mazat objekty na fotkách
Pokud jste od Galaxy S22+ čekali útok na fotografickou špičku, musíme vás zklamat. Telefon fotí velmi kvalitně, většina uživatelů bude spokojena, ale protože nám rukou projdou za rok desítky telefonů, po testování máme jasno v tom, že telefonu na absolutní špičku přeci jen něco chybí.

Režim Pohled režiséra
To však neplatí o fotoaplikaci, která je i tentokrát doslova přeplněna fotorežimy a možnostmi, navíc je zde režim Pro Foto a Pro Video, v nichž si detailně upravíte některé fotografické volby, počítá se i s ultrazpomalenými či superstabilními videi, s režimem Single Take nebo s Pohledem režiséra. Pokud jste měli některých z těchto módů u svého staršího modelu, budete zde jako doma. Pokud chcete primárně fotit v RAWu, je třeba si stáhnout samostatnou fotoaplikaci Expert RAW z Galaxy Storu.
Ukázkové fotografie:




Fotografie za slunečného počasí


Rychlý autofocus zachytí psa v pohybu i letící včelu

Ve stínech si všímáme výraznějšího šumu









Základní fotografie, širokáč, 3× zoom




Automatika vs. portrétový režim, umělá inteligence se někdy snaží i při běžném focení alespoň částečně rozostřit pozadí



Další portrétní fotografie






Základní fotografie a zoomy - 3×, 4×, 10×, 20× a 30×






Základní fotografie a zoomy - 3×, 4×, 10×, 20× a 30×




Ukázkové noční snímky byly foceny v absolutní tmě, umělá inteligence s delší expozicí si do fotek „vytáhly“ více světla a zpřístupnily tak daleko více ostrých detailů


Jak popsat noční focení nejlépe? Asi takto... vlevo je hledáček, vpravo výsledná fotografie v nočním režimu








Mezi automatikou a nočním režimem nejsou nijak velké rozdíly, i tak nás překvapila úroveň detailů

Blesk přisvětlí pouze blízké objekty


Umělou inteligenci vylepšující fotky si můžete vypnout. Fotka vlevo je pořízena bez Optimalizátoru scény, pravá zase s optimalizátorem, který viditelně zvedl sytost barev






Ukázkové detaily, loňská řada je měla o fous lepší








Ukázkové fotografie z interiéru
Selfie kamerka s rozlišením 10Mpx dokáže automaticky zaostřovat, a za dobrého světla dokáže pořídit velmi kvalitní fotky, které můžete bez obav nahrát na sociální sítě. Občas je na selfíčkách vidět nepatrný mlžný opar, který je však spíše daní za upatlaný displej, než že by selfie foťák fotil nějak špatně. Čas od času je třeba selfie kamerku očistit hadříkem. Bloggeři a YouTubeři budou se selfie kamerkou maximálně spokojeni.
Ukázková selfíčka:


Základní a ultraširokoúhlá selfie




Další ukázková selfíčka
Videa dokáže telefon natočit maximálně v rozlišení 8K s 24 fps, v praxi však zřejmě, i kvůli snadnější editace, zůstanete u Full HD či UHD videí s 60 fps. Snímač při natáčení rychle přeostřuje, vyzdvihnout musíme povedené HDR, efektivní optickou stabilizaci či úroveň detailů. Až do rozlišení UHD s 30 fps můžete při natáčení plynule přepínat mezi objektivy. Superstabilní video se hodí použít při natáčení pohybujících se objektů. Videa patří k tomu nejlepšímu, co můžete čekat u značky Galaxy. Superzpomalená videa mají HD rozlišení a framerate 960 fps.
Ukázková videa:
Závěr
Pokud vybíráte některý model z řady Galaxy S22, je plusová varianta něco jako „volba z rozumu“. Pokud vyloženě neprahnete po malém telefonu, je „plusko“ nejvýhodnějším zástupcem řady. U telefonu nemůžeme vyzdvihnout jednu funkci nad ostatní, ale spíše to, jak novinka funguje jako celek. Pokud Samsung vyladí problematickou službu GOS, která u her cíleně snižuje grafický výkon, a to zřejmě jen preventivně, mohl by telefon zaujmout i mobilní hráče.
|
 | rozměry a hmotnost: 157 × 76 × 7,6 mm, 195 g displej: 6,6", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 080 × 2 340, 390 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Samsung Exynos 2200 (8× Cortex-X2, 4nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 26 989 Kč |
Telefon byl navržen jako „sázka na jistotu“, vyloženě ničím výrazně nenadchne, ale také nezklame. A to může být pro některé uživatele málo, zvláště, když se mezigeneračně vizuálně ani hardwarově zase až tak moc věcí nezměnilo, jen spíše detaily. Mezi řádky je telefon skvěle vybaven, ale tak trochu „nuda“. Možná za to může i, pro pány neatraktivní, růžová, možná za to může existence vizuálně povedenějšího Galaxy S22 Ultra s lepšími foťáky a perem S Pen. Plusko prostě není hardwarově nejlepší, a to nemusí vyhovovat každému...
Galaxy S22+ vsadil na bezpečnou notu. Pokud nechcete zakřivený displej a stylus, máte stále k dispozici topmodel s velkým displejem.
Ultra poutá pozornost těch nejnáročnějších uživatelů. A u těch trochu méně náročnějších se musí S22+ o popularitu prát se základním Galaxy S22. Oba telefony navíc nepojí až tak moc rozdílů, základní verze má menší displej, menší kapacitu baterie a také přišla o UWB a o 45W dobíjení. U Galaxy S22+ jsme však přeci jen čekali o něco více od baterie, rychlejší dobíjení a také větší paměť v základu. 128GB u základní varianty, která vychází na 27 tisíc korun, vám brzy nemusí stačit...
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,9 mm, 210 g displej: 6,7", kapacitní LTPO OLED, 1 440 × 3 120, 513 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 12 GB, baterie: 5 003 mAh procesor: Google Tensor (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 22 990 Kč |
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 78 × 7,7 mm, 238 g displej: 6,7", kapacitní OLED, 1 284 × 2 778, 457 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 352 mAh procesor: Apple A15 Bionic (5-core GPU) (6× Avalanche, 3 GHz, 5nm) operační systém: Apple iOS 15 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 29 900 Kč až 43 107 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 78 × 8,9 mm, 227 g displej: 6,8", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 440 × 3 080, 500 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Samsung Exynos 2200 (8× Cortex-X2, 4nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 108MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 18 770 Kč až 40 160 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 146 × 71 × 7,6 mm, 167 g displej: 6,1", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 080 × 2 340, 422 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 3 700 mAh procesor: Samsung Exynos 2200 (8× Cortex-X2, 4nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 12 790 Kč až 31 316 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 7,9 mm, 177 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 10 350 Kč až 21 508 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 76 × 7,8 mm, 202 g displej: 6,7", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 800 mAh procesor: Samsung Exynos 2100 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 12MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 26 990 Kč |
Verdikt:
Skvěle vybavený smartphone od Samsungu, který stojí v řadě Galaxy S22 přesně uprostřed. Vyloženě nenadchne, ale rozhodně neurazí, svou práci udělá a také velmi dobře fotí.
Plusy:
- kompromis mezi Galaxy S22 a S22 Ultra
- špičkový Dynamic AMOLED 2X displej
- variabilní fotoaparáty s vysokou kvalitou
- zvýšená odolnost IP68
- slušné zvukové podání
- svižné prostředí One UI 4.1, dlouhá doba podpory
- podpora UWB
- zajímavé barevné varianty
Minusy:
- poloprázdná základní krabice
- postrádáme microSD karty
- na displeji chybí základní fólie
- Victus+ na displeji se zřejmě snadno poškrábe
- mezigeneračně vypadá stále stejně
- vyšší cena vzhledem k velikosti interní paměti
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium