Špičkový Dynamic AMOLED 2X displej
Stylus zabudovaný do těla telefonu
Zvýšená odolnost IP68
Variabilní foťáky, dva teleobjektivy
Exynos 2200 má vysoký výpočetní výkon
Okolo fotoaparátů se usazují nečistoty
Chybí sluchátkový jack i microSD karty
Minimální vývoj fotoaparátů
45W nabíjení je spíše zklamáním
Předfinální software s nedodělky
Nejvýkonnější Samsung současnosti, Galaxy S22 Ultra, je nástupcem hned dvou telefonů zároveň. Funkčně vychází z loňského Galaxy S21 Ultra, designově však můžeme hledat jeho kořeny u, o rok mladšího, Galaxy Note20 Ultra. Jihokorejský výrobce konečně sjednotil dvě modelové řady do jedné, a navrch přidal šachtici pro dotykové pero S Pen. Univerzální špičkový smartphone tak zdědil po Notech to nejlepší a k tomu přidává několik svých vlastních ingrediencí.
Testovaný smartphone by měl v řadě Galaxy S22 stát osamoceně, vedle něj totiž působí základní dvojice telefonů tak, jako by snad patřila úplně do jiné modelové řady. Je to v první řadě design, kterým se telefon výrazně odlišuje. Byť se jedná o vzhled, který Samsung ukázal již před dvěma lety, stále vypadá neokoukaně. Na špičkový AMOLED displej si rychle zvyknete, stejně jako na povedené fotoaparáty. Grafický výkon daný čipsetem vypadá velmi slibně, stejně jako baterie, která k jednomu dni přidá i pár hodin navíc.
Tenhle topmodel se jednoznačně povedl. Některá „ale“ sice zůstávají, jako celek však Samsung (opět) nasadil laťku hodně vysoko. Byť nezastíráme, že po testování telefonu s předfinálním firmwarem je jasné, že bugy a chyby ještě musí výrobce vyladit předprodejní aktualizace softwaru.
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 78 × 8,9 mm, 227 g displej: 6,8", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 440 × 3 080, 500 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Samsung Exynos 2200 (8× Cortex-X2, 4nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 108MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Celou recenzi Samsung Galaxy S22 Ultra si přečtěte na dalších listech.
Pokračování 2 / 8
Design
Osobitý design v hranatém podání. Osobně se mi hranatější rysy zamlouvají více, než zakulacené tvary, čímž mě testovaný Note, tedy Galaxy S22 Ultra, zaujal již na první pohled. Telefon na první pohled vypadá jako obyčejný kvádřík, ale jsou to zakřivené kraje displeje kopírující zakřivení zad, které mu přidávají plusové body. Telefon díky tomu, i přes své obří rozměry, dobře padne do dlaně a jen tak z ní nevyklouzne.


Samsung Galaxy S22 Ultra jsme otestovali v černé barevné variantě, jinak je na výběr ještě vínová, zelená a bílá
Jeden větší rozdíl oproti poslednímu Notu zde přeci jenom je. Telefon přibral v pase, už není tak moc tenký, což je vidět i u zadních fotoaparátů. Ty už nevyčnívají v masivním fotomodulu z těla ven, ale samostatně. Netradiční designový prvek má i svou stinnou stránku. Zvláště u námi testované černé verze se okolo fotoaparátů usazují smítka prachu a drobné nečistoty. U ostatních barevných variant (vínová, zelená a bílá) to však zřejmě nebude až tak horké.


Pohled na netradiční fotomodul, do prostoru vystupují jen objektivy a kolem nich se u černé verze hojně usazují nečistoty a prach
Displej a záda kryje odolné sklo Victus+, na nějž má Samsung v současnosti přednostní právo užívání. Jedná s o ještě více vyztužené sklo Victus, takže by vás neměly nemile překvapit škrábance na displeji a zádech. S pády na zem už to ale tak veselé není. Samsung však sklu věří natolik, že do základní krabice na telefon nenalepil ani základní ochrannou fólii. Záda jsou po vzoru Notu matná, takže na nich neulpívají otisky prstů a krytu se dobře daří eliminovat i zbytkovou vlhkost. Rám je vyroben z odolného hliníku Armor Aluminium, který je přerušen jen vývody antén.

Nový Note, tedy Galaxy S2 Ultra, je pořádný macek. Není to nic pro milovníky drobných telefonů...
Tělo splňuje zvýšenou odolnost IP68. Novinku tak můžete bez obav, stejně jako my, ponořit do vody, a to až jeden a půl metru pod vodní hladinu po dobu třiceti minut. S22 Ultra v běžném životě přežije náhodný pád do vody či telefonování na dešti, do sauny nebo do mořské vody jej rozhodně neberte. Jinak byste se mohli hodně divit...






Spíše než loňské Ultře, se novinka podobá předloňskému Galaxy Note20 Ultra
Konstrukčně je telefon zpracován na výbornou, nikde nic nevrže, unibody telefon působí skvělým zpracováním. Regulátory hlasitosti se zamykacím tlačítkem na pravém boku jsou i přes dost zúženou hranu dostatečně široké, vystouplé a velmi dobře ovladatelné a dohmatatelné palcem.



Galaxy S22+ je oproti Ultře nepatrně menší a daleko více zaoblený. Telefony působí jinak i díky (ne)zakřivenému displeji a zadnímu krytu
Spodní hrana telefonu schovává USB-C konektor, šuplík pro dvě fyzické nanoSIM (v systému se počítá i s eSIM), hlavní reproduktor a mikrofon. Z levé části spodní hrany vysouváte dotykové pero S Pen, které je vycvakávací a v našem případě ve stejné barvě jako samotný telefon.

Telefon, špendlík, uživatelská příručka a USB-C kabel. To je vše. Nic jiného v základní krabici telefonu nenajdete, chybí dokonce i vyměnitelné hroty pro stylus S Pen s kovovou pinzetou, které byly u Notů přibalovány od nepaměti
Testovaný Samsung navazuje na ekologickou notu loňské řady, a tak z krabice zmizela, nejen sluchátka, ale také nabíječka. Až 45W adaptér si musíte dokoupit samostatně, v krabičce z recyklovaného papíru najdete jen telefon, špendlík, rychlou uživatelskou příručku a USB-C kabel.
Pokračování 3 / 8
Displej
AMOLEDová špička, co chcete víc? Dynamic AMOLED 2X displej využívá úhlopříčku 6,8 palců, na které vykresluje matici 3 080 × 1 440 pixelů. Jedná se o vůbec nejjemnější displej v řadě Galaxy S22, a jeho kvality podtrhuje i povedené boční zakřivení po vzoru posledního Notu. A je třeba dodat, že zakřivené hrany, nejen působí povedeným vizuálním dojmem, ale také při běžném držení telefonu negenerují náhodně dotyky na displej (tzv. Ghost touch). Displej kryje sklo Victus+, ochranná fólie od výroby na něm tentokrát chybí. Musíte si pomoci ze svých vlastních zdrojů nebo vsadit na origiální kryty, které ochrání i displej.


Dynamic AMOLED 2X displej narostl do úhlopříčky 6,8 palce, na pravém a levém kraji je příjemně zakřiven
Bude stačit prvních pár minut s telefonem, a displej si prostě zamilujete. Byť tentokrát musíte nejprve přejít do nastavení a ručně si nastavit jeho plné rozlišení. Naopak dynamická obnovovací frekvence je aktivní již po vybalení z krabice.


Ve vývojářském menu lze aktivovat aktuální framerate displeje, a co jsme si mohli vyzkoušet, panel se pod 24 Hz zatím nikdy nedostal. Možná i na toto bude třeba systémový update...
Displej se dokáže, dle zobrazeného obsahu, dynamicky přepínat od 1 do 120 Hz, a tím v případě statičtějších scén pošetřit baterii. Ať jsme ale dělali, co jsme dělali, ani při zobrazení statického textu se panel nepřepínal na deklarovaný 1 Hz. Zkušenosti s používáním telefonu ukázaly, že se panel zatím nejníže dokáže přepnout na 24 Hz, je však velmi pravděpodobné, že Samsung 1Hz režim odemkne v chystané předprodejní aktualizaci.



Součástí panelu je průstřel pro 40Mpx selfie, a ultrazvuková čtečka otisků prstů, systémové ovladače jsou umístěny ve spodní liště
Uživatelsky však toto chování nijak neovlivníte, aktuální snímkovací frekvenci si můžete ověřit aktivací jednoho z přepínačů ve Vývojářském menu. V tomto režimu je však systém daleko plynulejší, než kdybyste zapnuli základní 60Hz mód. Při hraní her se displej automaticky přepíná na 240Hz touch sampling rate. Panel je certifikován na 100% pokrytí barevného prostoru DCI-P3.
Barvy si upravíte jedním ze dvou displejových režimů. Živý překypuje barvami, Přirozený se zase snaží o co nejvyšší barevnou věrnost. Jenže je u něj třeba počítat s fialovými pruhy, tedy alespoň do té doby, než je Samsung opraví FW updatem. Adaptivní filtr modré může být aktivní třeba neustále a v noci vám sám odstíny bílé převede výrazně do žluté. Při práci v noci se hodí i režim Extra ztlumený, který dokáže minimální jas ještě o něco snížit, takže při práci na mobilu v noci nebudete oslňovat vedle spící manželku.






Tmavý a světlý režim, nastavení jasu, plynulosti pohybu, filtru modrého světla a rozlišení displeje
Na sluníčku je to úplně jiná písnička. Při automatice nastoupá jas displeje až na 1 750 nitů (o 250 nitů více než S21 Ultra), takže vše bez problémů přečtete. Díky funkci Vision Booster displej i na přímém světle dokáže zachovat barevný odstup mezi jednotlivými odstíny, takže obsah na displeji vypadá velmi podobně, jako byste byli v interiéru nebo se na displej dívali v noci. Pouze jednou jsme si při testování všimli, že se zrovna před našima očima lehce proměnila barevná paleta, v ostatních případech jsme změny nezaregistrovali.



Volba zobrazovacího režimu
Pozorovací úhly displeje jsou skvělé, ani na zakřivených plochách nedochází k nějaké vizuální degradaci obrazu. Do něj zasahuje pouze průstřelová 40Mpx selfie, i přesto se však veškeré aplikace otevírají tak, aby byly zobrazeny pod průstřelem. Volitelně je můžete roztáhnout na celý displej. Ultrazvuková čtečka je umístěna možná trochu výše, než bychom čekali, každopádně fungovala skvěle a prst odemkla vždy na první přiložení. Čtečka si občas dokáže vybrat slabší chvilku, celkově jsme ale byli spokojeni.





Další nastavení zobrazení - zvětšení UI, font, roztažení aplikací a nastavení tlačítek
Až dosud posbíral displej vavříny, kde se dalo. Navíc máte ještě přímo v útrobách telefonu dotykové pero S Pen, jímž můžete ovládat prostředí telefonu, črtat texty, kreslit, a mnoho dalšího. Stylus, jehož konec v barvě telefonu vycvakáváte z těla a následně vysunete, je u všech barevných variant černý. Detekce dotykového pera sice dobře funguje i na bočních hranách (přiblížení stylusu k displeji značí malá tečka), Samsung však nenechal nic náhodě. Poznámky můžete kreslit jen na rovné části displeje, i tak pro ně však máte spoustu místa.



Displej podporuje dotykové pero S Pen, které vysouváte ze spodní hrany telefonu. Na jeho těle nechybí ani jedno akční tlačítko. Detekce pera funguje i na zakřivených částech displeje, poznámky však lze kreslit jen na rovné části displeje
Už první minuty se stylusem Noutařům prozradí, že došlo k dalšímu snížení latence (nově jen 2,8 ms). Budete si tak skutečně (ještě více) připadat, jako byste kreslili na skutečný papír. To hlavní se však týká bočního tlačítka, jehož dvojklikem spustíte psaní poznámky, podržením zase gumujete, stisknutím a pohybem můžete využít bezdotyková gesta pro ovládání telefonu, a mnoho dalšího. Funkce stylusu se od řady Galaxy Note20 příliš nezměnily, takže ortodoxní „Noutaři“ budou jako doma.





Nastavení pera S Pen, bezdotyková gesta, vzdálené odemknutí a seznam zástupců Bezdotykového příkazu
Součástí stylusu je baterie, která je skoro neustále na kapacitě 100 procent. Pokud necháte stylus dvě a půl hodiny mimo tělo telefonu a vzdálíte se, bude při návratu u stylusu svítit kapacita 40 procent. Pero navíc budete muset přes systémové nabídky k telefonu znovu připojit. S Pen se dobíjí rychlostí cca 10 % za půl minuty.


Stylus je vždy černý, jeho vycvakávací konec je v barvě telefonu. Rámcově se jedná o stejné pero, které se nachází v útrobách Galaxy Note20 Ultra
Zatím si však všímáme drobné prodlevy při otevření poznámek, takže displej na zlomek vteřiny neregistruje hrot pera. To se však, doufáme, s vydáním finální verze firmwaru změní k lepšímu. A to platí i pro aplikace otevírající dokumenty, které přímo vybízí k podpisu. Často hledáte tlačítka pro vepisování stylusem opravdu dlouho (u S22 Ultra už dokumenty nepodepisuji jinak), větší intuitivnost by rozhodně neuškodila!



Poznámka na zamknutém displeji, stylusem můžete přímo vypisovat text třeba i do adresního řádku prohlížeče. Převod ručně psaného textu do elektronické podoby funguje i v češtině, jen musíte psát po slovech a nikoliv po větách, což dost zdržuje
Displej podporuje i režim Always On, který vykresluje čas a notifikace na vypnutém displeji. Stačí vytáhnout stylus a můžete rychle psát poznámku na tmavém displeji. Hotová poznámka se následně uloží do aplikace Samsung Notes. Pokud se chcete stylusem naučit profesionálně kreslit, můžeme jen doporučit předinstalovanou aplikaci PEN.UP. Aplikace poslouží jako zdroj inspirace i jako bezedný výukový materiál.
Pokračování 4 / 8
Hardware
Exynos 2200 a grafika od AMD. I letos se evropský Galaxy S22 srovnává s americkou variantou, a i letos evropská varianta zřejmě trochu ztrácí. Jedná se však o benchmarky předfinálních verzí softwaru, takže rozdíly mezi americkými modely (se Snapdragonem 8 Gen 1) a evropskými telefon zase nemusí být až tak velký. S rozdělením čipsetů dle regionů nic neuděláme, ovšem Exynos 2200, který v Antutu získal přes 900 tisíc bodů, rozhodně není na odpis. Ba naopak!





Antutu, Geekbnech, Androbench, GFXbench a AI Benchmark
V testu Wild Life Stress Test, který je součástí aplikace 3D Mark, se opakovanými testy ve smyčce simulují dopady zahřívání čipsetu na jeho výkon. Letošní Ultra začíná poblíž osmi tisíc bodů, a její výkon stabilně klesá a finišuje při dvacátém opakování mezi pěti a šesti tisíci body. A to je v ostrém kontrastu s loňským Galaxy S21 Ultra, který startuje na šesti tisící a po osmé smyčce padá na metu čtyř tisíc bodů.



3D Mark Wild Life Stress Test (zleva): Galaxy S22 Ultra, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Note20 Ultra
V tomto srovnání pak vypadá čipset Exynos 990 z Galaxy Note20 Ultra jako totální propadák. Čipset se drží po deset opakování na stejné hodnotě (cca 5 tisíc bodů), a pak zasáhne velmi výrazný thermal throttling. Pokud můžeme srovnávat s těmito dvěma smartphony, není zahřívání zad při hraní her nijak zásadní, resp. se s ním čipset dokáže i díky novému systému chlazení velmi dobře popasovat. Telefon samozřejmě trochu výrazněji topí do dlaně, ale to dnes platí snad o každém výkonnějším telefonu.
Nový systém chlazení u Galaxy S22 Ultra:
Hry si drží stabilní framerate bez výpadu rámců, hratelnost je i na maximální kvalitu skvělá bez artefaktů a sekání obrazu, což můžeme potvrdit i u graficky náročnějších her Asphalt 9, PUBG New State, Titan Quest, Frotnite či Genshin Impact. U všech her jsme nastavili maximální kvalitu, Fortnite měl běžet až na 90 fps, Genshin Impact na 60 fps.




Genshin Impact a PUBG: New State měly maximální framerate 40 fps, v této disciplíně kraloval Titan Quest. Karetní hry nedělaly čipsetu žádné problémy
V praxi však měly všechny hry, zřejmě softwarově, omezený framerate. PUBG a Genshin Impact měl trop na 40 fps, Frotnite pouze na 30 fps. Vymykal se pouze Titan Quest, který se v průměu dostal k 60 fps, u exponovaných scén ale padal k 24 fps, takže to v chystaném updatu bude určitě chtít i optimalizaci grafiky.


Asphalt 9 a Fortnite byly i přes maximální grafickou kvalitu omezeny na 30 fps
Je ale škoda, že na Google Play zatím neexistuje žádná hra s podporou VRS (Variable Rate Shading) a Ray Tracingu, takže Samsung v tomto případě předběhl i samotné vývojáře her a aplikací. A nemá tak ani demo, u něhož by mohl ukázat klíčové funkce nové grafiky



Těsně před startem prodejů začal být telefon kompatibilní i s herními pluginy Game Plugins, ty vám např. ukážou reálný výkon procesoru, spotřebu RAM či aktuální framerate
Všechny hry jsme si zahráli s výbornou zvukovou kulisou. O tu se stará spodní reproduktor společně se sluchátkem nad displejem (oba dodala firma AKG), které zahrají v režimu stereo. Je tedy velmi malá šance, že si při hraní her ucpete oba výduchy, protože sluchátko, byť velmi tenké, směřuje směrem kupředu. Při hraní her i při poslechu hudby můžete aktivovat režim Dolby Atmos se slušným prostorovým efektem. Hlasitost repráků je vysoká, telefon bez větších problémů ohluší i větší místnost, S21 však hrála ještě nepatrně hlasitěji.




Hudební přehrávač, zvukové efekty, Dolby Atmos a ekvalizér
Musíte počítat i s tím, že basy jsou velmi mělké a téměř neznatelné. Výšky jsou lehce přebuzené, ale můžete si je stáhnout v systémovém ekvalizéru. Celkově je kvalita audia srovnatelná s Galaxy S21 Ultra i s Galaxy Note20 Ultra. Jenže po letech přešlapování na místě by to chtělo konečně nějaký posun kupředu.


Ke spodnímu repráku se v režimu sterea přidává i miniaturní sluchátko nad displejem
Ve sluchátkách je samozřejmě kvalita přehrávání úplně někde jinde, jenže, si je musíte dokoupit samostatně. Hudbu jsme poslouchali v USB-C headsetu ze starších modelů řady Galaxy a také v Galaxy Buds 2 a Buds Pro. Ve všech případech nemáme ke zvukové reprodukci co vytknout. Snad jen to, že jakákoliv sluchátka bude třeba si připlatit, pokud vám tedy v šuplíku žádná starší nezbyla. Na ta s 3,5mm jackem však zapomeňte.
Musíme však zmínit, že hudební přehrávač na pozadí i při náhodném přehrávání pustí dvě vteřiny skladby, která na předchozí přímo navazuje, a až poté přepne na skladbu náhodnou. A toto chování telefonu při poslechu hudby při zamčeném telefonu není dvakrát příjemné.



Telefon jsme otestovali s 12GB operační pamětí, ke které můžete přidat až 8GB virtuální paměť
Operační paměť u telefonu má tentokrát strop na 12 GB, což je oproti loňské generaci krok zpět (S21 Ultra nabídla až 16GB RAM). Fyzickou RAM však můžete doplnit virtuální pamětí RAM Plus až o dalších 2 - 8 GB. Potřebný prostor se ukousne z interního úložiště, a po výběru požadované kapacity RAM je třeba restartovat telefon. V praxi jsme však ani s 12GB RAM (+ 8GB virtuální RAM) nenarazili na žádné výpočetní limity. Za 24 hodin je RAM zaplněna zhruba z 63 procent.


Správce zařízení a statistiky úložiště
Úložiště je tentokrát k dispozici v kapacitách 128, 256 a 512 GB, jedná se o rychlé paměti typu UFS 3.1. Konkrétně v námi testovaném modelu s 256GB pamětí zabírá systémová ROM 31,33 GB, takže máte k dispozici přes 224 GB volného místa. To je sice obrovská paměť, kvůli absenci microSD karet však toto úložiště po čase přeci jen nemusí stačit.






Nastavení konektivity, správce SIM karet, režim Váš Telefon
Konektivita telefonu je na špičkové úrovni. Máte k dispozici Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6E, 5G, NFC i UWB. To se může hodit např. při komunikaci s lokátorem SmartTag+. Komunikace počítače s telefonem může obstarat aplikace Váš Telefon, popř. je tu ještě desktopový režim DeX. Ten naběhne ve Windows jako samostatné okno, popř. jej spustíte v televizi. Funguje, jak drátová forma připojení (DeX kabel, DeX Pad či DeX Station), ta i ta bezdrátová.




Aplikace DeX for PC zobrazí prostředí telefonu jako aplikaci ve Windows. S telefonem můžete i nadále běžně pracovat
Telefon je Dual SIM, takže do spodního šuplíku vložíte dvě fyzické karty, popř. si vystačíte s jednou fyzickou SIM a jednou eSIM. Ve správci můžete oběma kartám delegovat přístupy k mobilním datům, psaní zpráv a obsluze hovorů.





Přidáváme sken obličeje (funguje i s brýlemi) a otisk prstu
Biometrický přístup k telefonu zastává ultrazvuková čtečka otisků prstů a alternativně i 2D skener obličeje. Čtečka týden fungovala bez problémů, poté jeden den zlobila a od té doby zase odemyká telefon na první přiložení. Práci s telefonem to tak značně usnadňuje, čtečku můžete použít i pro přihlášení do bankovních aplikací, pro přihlášení do Tečky či pro vstup do Zabezpečené složky. Ta je vašim soukromým prostorem, který je překryt jakousi druhou ochrannou bariérou. 2D skener bychom brali spíše jen jako doplněk, který nemá tak výrazné zabezpečení.

Ultrazuvková čtečka otisků prstů si jen několikrát vybrala „slabší“ chvilku, jinak pracovala svižně a prsty vyhodnocovala velmi rychle
Od 5 000mAh baterie však nelze čekat zázraky, ani 4nm „úspornější“ čipset neznamená žádné rapidní zvýšení výdrže. Po testování můžeme konstatovat, že telefon zvládl jeden náročný den na jedno nabití, a druhý den startoval s patnácti až dvaceti procenty zbývající baterie. Výdrž na jedno nabití je velmi podobná loňské Ultře, je pravděpodobné, že se výdrž časem ještě o něco zlepší, protože si umělá inteligence zvykne na váš styl používání a podle toho bude optimalizovat aplikace, které využíváte často nebo vypne ty, které nespouštíte.



Nastavení baterie. I při náročném pracovním dni byl telefon druhý den ráno nabitý ještě na 15 procent
Nabíječku si musíte koupit samostatně, a na výběr máte 25W a 45W modely. Lákadlem je samozřejmě výkonnější adaptér, který dobijte telefon z nuly na sto zhruba za hodinu a sedm minut, každopádně s 25W adaptérem se dostanete téměř na stejná čísla (1h 15 min)! 45W adaptér má rychlejší nástup, 50 procent kapacity baterie dobijete za 24 minut, ale poté už se výsledky mezi oběma nabíječkami stírají. Situace je tedy stejná jako u Galaxy Note10+, který při dobíjení 25 a 45W adaptéry vykazoval stejné (čti minimální) časové rozdíly.
Telefon dobijete i bezdrátově 15 Watty, ze zad lze zase zpětně nabíjet nositelnou elektroniku, např. sluchátka nebo chytré hodinky. Pokud nemáte po ruce nabíjecí podložku, můžete telefon v terénu využít jako „nouzovku“.
Pokračování 5 / 8
Software
Galaxy S22 dostane až Android 16! V telefonu běží samozřejmě již od vybalení Android 12 včetně nejnovější grafické nadstavby One UI 4.1 od Samsungu. Hned na začátku musíme Samsung pochválit za příkladnou softwarovou podporu. Jihokorejský výrobce totiž pro řadu Galaxy S22 (i zpětně u loňských topmodelů) slibuje čtyři nástupnické generace Androidu a pět let bezpečnostních aktualizací! Jako jediný z Android výrobců tak dokáže konkurovat Applu. Pokud se tedy budete chystat Ultru používat dlouhodobě, software bude dlouhodobě aktuální.





Domovská obrazovka, výběr widgetů, lišta se zástupci rychlého spuštění a přehledné Nastavení
Za zmínku však stojí fakt, že jsme telefon otestovali s předprodukční verzí softwaru XXU1AVA7. Finální varianta má do telefonu dorazit až začátkem března, takže s ohledem na software lze ještě očekávat výrazné změny či dokonce nové funkce, které v současné variantě softwaru chybí. Je tedy nad slunce jasné, že i ne příliš lichotivý test v Dxomarku vznikl na telefonu, který měl předfinální verzi softwaru. A za tím lze mezi řádky hledat cokoliv...
Prostředí jinak vypadá hodně podobně jako u Samsungů, které již byly aktualizovány na nejnovější verzi Androidu. Domovská obrazovka nově podporuje i vrstvené widgety, v rámci personalizace prostředí se počítá se schématy, tapetami, balíky ikon i se vzhledy Always On displeje. Ještě, když k tomu přidáme výběr palety barev á-la Material design, volbu fontu, jeho velikosti a zvětšení prvků uživatelského rozhraní, je „personalizační balíček“ kompletní.





Výběr palety barev, ke stažení jsou připraveny tapety, schémata, balíky ikon i vzhledy AOD
Navíc si můžete na telefonu zapnout tmavý systémový režim, který převezmou i některé aplikace (předinstalované i apky třetích stran), dále je tu ještě Snadný režim, který dokáže prostředí přetvořit do podoby velkých tlačítek. Rychlý přístup k aplikacím je k dispozici z bočního panelu Edge, stačí jen prstem posunout od pravého kraje. Do tohoto seznamu si můžete přidat vlastní aplikace, a přetáhnutím je rychle otevřít v režimu Multidisplej.




Boční lišta s aplikacemi se hodí pro režim Multidisplej, úprava chování bočního tlačítka, Dual Messenger a Bixby Routines
V jednu chvíli můžete pracovat až ve dvou aplikacích najednou, dvojice oken si můžete uložit k budoucímu rychlému otevření celého páru. Boční tlačítko podržením spouští asistenta Bixby, můžete mu však vrátit vypínací obrazovku. Dvojklik spouští libovolnou aplikaci, v základu se jedná o fotoaparát.

Softwarové doplňky pro ekosystém Galaxy
Prostředí zobrazuje aplikace standardně pod průstřel, protože je však panel protažený do výšky, ani vám vizuálně nepřijde, že by vám nějaká část displeje scházela. Pokud chcete, můžete nechat zobrazit aplikace přes celý displej, takže část padne přímo do průstřelu. U O2 TV je např. obraz ve formátu 16:9 doplněný postranními černými pruhy, dvojklikem roztáhnete obraz na celý displej, přijdete však o okraje televizního vysílání. Při sledování sportovních klání to však nijak výrazně nevadí.


Základní a přiblížené přehrávání O2 TV
Nastavení je řazeno přehledně, žádné převratné novinky nečekejte. Animace systému jsou při 120Hz režimu absolutně plynulé, pokud však přepnete na systémová gesta, mohou se zdát animace trochu trhané. Tady bude třeba update systému, nebo si můžete ve vývojářském režimu přechodovou animaci zkrátit, zrychlit či kompletně vypnout. U dotykových ovladačů systému pak můžete prohodit pozici levé a pravé šipky.




Základní aplikační výbava a povinné aplikace od Samsungu, Googlu a Microsoftu
Aplikační výbava je taktéž, na Samsung, zcela běžnou záležitostí bez jakéhokoliv překvapení. Komplexní sada aplikací se stará o monitoring zdraví, správu souborů, organizaci času, a o mnoho dalšího. Jako hlavní aplikace pro zprávy je tentokrát použita aplikace od Googlu, na úkor aplikace od Samsungu. Ta sice v telefonu nechybí, ale je „uklizena stranou“ do samostatné složky. To proto, aby mohl telefon lépe kooperovat s hodinkami Galaxy Watch4.
Celkově vzato není prostředí telefonu moc co vyknout. Když budete v koncích, můžete vsadit na integrované vyhledávání, dlouholetá softwarová podpora je výrazným bonusem stejně jako celá spousta bonusových funkcí. K dispozici máte samostatný herní režim, funkci Dual Messenger, jednoruční režim, rychlé sdílení Quick Share, automatizaci přes Bixby Routines, Android Auto, sdílení postupu v aplikacích mezi zařízeními, propojení s ekosystémem řady Galaxy a mnoho dalšího.





Galaxy Store, Google Play a Diagnostika v aplikaci Samsung Members
Do telefonu dostanete data ze starého smartphonu přes aplikaci Smart Switch, Samsung Members zase zajistí základní diagnostiku - to kdyby bylo s telefonem něco v nepořádku. Zdrojem aplikací a her budou portály Galaxy Store a Google Play. Na zajetých pořádcích se nic nemění.
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
Podobné foťáky, vylepšený software a lepší noční fotky. Jak se změnily fotoaparáty oproti loňské Ultře? Typově se jedná o stejné objektivy, které však dostaly nepatrně zmenšené snímače. Jako hlavní je i tentokrát použit 108Mpx snímač ISOCELL HM3 (F1.8), který je opticky zastabilizován. S ostřením mu pomáhá laser a umělá inteligence, která při focení detailů automaticky přepíná na 12MPx ultraširokoúhlý objektiv (F2.2), který dokáže automaticky zaostřovat (Dual Pixel PDAF). Základ je tedy stejný jako u loňské Ultry.

Mezigeneračně se specifikace foťáků prakticky nijak nezměnily, pouze snímače jsou nepatrně menší
Teleobjektivy jsou na těle hned dva, 10Mpx snímač se světelností 2.4 pořizuje 3× opticky přiblížené fotografie, druhý 10Mpx snímač (F4.9) nabídne až 10× optický zoom. Postupným skládáním obrazových dat za přispění výřezů a umělé inteligence vzniká až 100× přiblížený obraz, Samsung pro hybridní zoom využívá označení Space Zoom. A mezigeneračně lze v kvalitě zoomů vidět výraznější rozdíly, zvláště u 10× přiblížení, které má o dost více detailů, než dříve, a také u maximální stovky.





Přiblížení 1×, 3×, 10×, 30× a 100× v podání Galaxy S21 Ultra
Dalším rozdílem jsou vylepšené fotografie za horších světelných podmínek. Samsung fotky tituluje jako „Nightography“, rozdíly sice nejsou mezi loňskou Ultrou až tak výrazné, i tak je ale určité zlepšení vidět. Co do kvality, i do ryychlostu ukládání fotek. A to jde na vrub zejména umělé inteligenci, která je u čipsetu Exynos 2200 až 2× výkonnější, než u Exynosu 2100. AI si výrazně polepšila i u portrétů. Algoritmy AI Stereo Depth Map se snaží lépe oddělit popředí a pozadí s povedeným „soft focus“ efektem.





Přiblížení 1×, 3×, 10×, 30× a 100× v podání Galaxy S21 Ultra
Měli jsme tak možnost vyzkoušet jeden z nejpovedenějších portrétových režimů na smartphonech. A není vázán jen na osoby, lze jej nově použít i na zvířecí mazlíčky, na různé další objekty, a ti i v noci, kdy se automaticky aktivuje noční režim.


Ukázka 100× Space Zoomu při zachycení měsíce. Umělá inteligence dělá divy, stačí pár větví před měsícem, a už není jeho povrch tak detailní, jako na první fotografii
Ten dokáže nabídnout delší expozici, takže se na fotky dostane více světla. Při focení z ruky se čas dostane maximálně na tři vteřiny, pokud budete telefon upnutý na stativu, může být čas snímání o něco delší. Hlavní foťák slučuje devět pixelů do jednoho, a tak v základu z telefonu lezou 12Mpx fotografie. Pokud chcete využít výhod plného rozlišení, změníte jej přes nabídku „Formát fotografie“.






12Mpx snímek, 108Mpx fotografie a 108Mpx snímek s vylepšenými detaily, výřez identického místa na všech třech fotografiích
V plném rozlišení je nově k dispozici funkce pro vylepšení detailů (anglicky Adaptive Pixel), která taktéž využívá umělou inteligenci. A to při skládání 12Mpx a souběžně pořízené 108Mpx fotografie. Výsledná fotka má plné rozlišení, vyšší jasovou složku, kvalitnější detaily ale také ještě o pár MB naroste. 108Mpx snímky zabírají často i více než 40 MB!




Hledáček fotoaparátu a funkce Zoom Lock, dostupné fotorežimy, Pro Foto a Pro Video
Za dobrého osvětlení nemáme s venkovními fotografiemi žádný problém, snímky mají široký dynamický rozsah, jsou slušně prokreslené a úroveň detailů je na vysoké úrovni. Tedy až na okraje snímků, kde je patrná určitá ztráta detailů daná samotnou širokoúhlou čočkou. Barevné podání na automatiku také někdy není úplně ideální, fotografiím chybí dostatečná saturace barev a jakýsi „šmrnc“ navíc, Fotky z S21 Ultra s vyladěným softwarem nám připadají o něco „živější“. Nepatrné vylepšení kvality fotek je patrné i při focení v interiéru. Na detaily do 10cm od telefonu hlavní snímač zaostřit nedokáže.




Další nastavení fotoaparátu
Širokáč má velmi podobný barevný profil jako hlavní snímač, a jeho výstupy můžeme zařadit k tomu kvalitnějšímu, co lze dnes na trhu najít. Vzato kolem a kolem je hlavním přídavkem umělá inteligence, kvalita fotografií však zůstává velmi blízko loňské Ultře. Nejedná se tedy o žádnou fotografickou revoluci, jen o velmi drobnou evoluci, která vděčí i novějšímu čipsetu a novému ISP.


Aplikace Expert RAW je dostupná k dodatečnému stažení z Galaxy Storu, což platí i pro editor Adobe Lightroom s dvouměsíční bezplatnou zkušební verzí
Fotoaplikace jinak nedoznala žádných výraznějších změn, nechybí populární režim Single Take, mód Pohled režiséra nebo režim Pro Foto a Pro video. Rychlé volby máte vyneseny do postranních nabídek, zbytek si nastavíte přes Nastavení fotoaparátu. Samostatnou aplikaci Expert RAW, která pořizuje multiframe HDR snímky v RAWu (formát DNG) pro kvalitnější editaci, si však musíte stáhnout samostatně z Galaxy Storu. Stejně jako editační program Adobe Lightroom for Samsung.




Šikovný editor fotek dokáže přidat portrétový efekt nebo vymazat některé objekty a stíny (před a po)
I tentokrát musíme vyzdvihnout šikovný editor fotek, který je sice nenápadný, zato však nabitý funkcemi. Jednou z nich je i známé mazání objektů, které tentokrát doplňuje mazání stínů a odrazů. Výsledky mazání se samozřejmě liší dle rozlišené fotky a světelných podmínek, každopádně při mazání drobnějších objektů jsou výsledky často dost velmi povedené. Při mazání větších objektů je umělý zásah do fotografie patrný dost výrazně.
V Galerii se nově objevuje i položka Návrhy, která dokáže remasterovat staré fotografie, vylepšit kvalitu pořízených snímků (zlepšit jas, barvy a ostrosti, popř. snížit zbytečně vysoké rozlišení) nebo k fotkám přidat portrétový efekt rozmazání. Vyhledání fotek vhodných k úpravám obstarává umělá inteligence.



Umělá inteligence v galerii nabídne vylepšení některých stávajících fotek
Fotografická kvalita telefonu je už teď na slušné úrovni, ale při srovnání s Galaxy S21 Ultra se nemůžeme ubránit dojmu, že telefonu ještě „něco“ chybí. To něco by mělo dorazit právě s úvodní verzi systému, která by měla na OTA servery dorazit začátkem března.
Ukázkové fotografie:







Fotografie pořízené za slunečného počasí








Základní fotografie a ultraširokoúhlý snímač





Základní fotka postupné přiblížení: 3×, 10×, 30× a 100×




Ukázkový režim Portrét s 1× a 3× zoomem. Až na podivně rozostřené stromy na první fotografii vypadají portrétní snímky skvěle. Oddělení popředí od pozadí je (téměř) bez chybičky. Portrétní režim využijete i na různé další objekty


Foťáku nedělá problém ani protisvětlo






Detaily v interiéru i exteriéru




Hlavní foťák vs. vylepšené zaostření








Automatika vs. noční režim








Další noční fotografie
Do průstřelu se schovala 40Mpx selfie (F2.2), která však v základu pořizuje pouze 6Mpx fotografie (2 944 × 2208 pix) s užším úhlem záběru a pak širší 10Mpx fotografie v rozlišení 3 648 × 2 736 pix. Selfie kamerka s autofocusem sice upřednostňuje rozpoznávání obličeje, ale můžete ji „donutit“ i automaticky zaostřovat. Selfie slučuje čtyři pixely do jednoho, pokud budete chtít fotit na maximálním rozlišení, budete to muset foťáku explicitně nastavit.
Kvalita selfíček je velmi dobrá, bude se vám líbit barevné podání i povedené oddělení popředí od pozadí (bez využití portrétového režimu). Prvních pár dní se selfie tvářila, jako by měla fixní focus a na pokusy o přeostření nereagovala, v posledních dnech testování se kvalita selfíček díky funkčnímu zaostřování výrazně zlepšila. Většina uživatelů bude s kvalitou fotek sebe sama spokojena.
Ukázkové selfie:






Ukázkové selfíčka za šera, v noci, v interiéru, při zatažené a slunečné obloze. Jenže na těchto fotkách ještě selfie úplně dobře neostřila...
Videa může telefon natáčet až v rozlišení 8K s 24 fps, popř. UHD videa s 60 fps. Stabilizace obrazu je k dispozici i při maximálním rozlišení. Její přínos je velmi dobře vidět. Superstabilizaci pak můžete využít jen maximálně v rozlišení Full HD, ale na úkor ztráty obrazové kvality. Stabilizace videí je v záznamu poznat, a za dobrého světla natočíte velmi povedené videozáznamy. Funkce Autoframing navíc dokáže postupně zaostřovat až na deset lidí v záběru.




Automatické zaostřování se u S22 Ultra nakonec potvrdilo...
Při natáčení ve Full HD či v UHD s 30 fps je možné v průběhu natáčení přepnout mezi objektivy. Pokud na to zapomenete, zbude vám jen velmi nekvalitní 6× in-sensor zoom. Ultrazpomalená videa s 960 fps jsou natáčena maximálně v HD rozlišení.
Ukázková videa:
Pokračování 7 / 8
Závěr
Až Galaxy S22 Ultra evidentně nepřišel až tolik revolučních novinek, ve finálne se jedná o skvělý smartphone, který vsází na unikátní mix funkcí z řad Galaxy S a Galaxy Note. Mezi tři klíčové vlastnosti telefonu patří skvělý displej, výkonný čipset a dotykové pero S Pen. Pokud zvažujete upgrade na novou řadu Galaxy S22 a nemáte aktuálně v ruce loňský Galaxy S21 Ultra, určitě můžeme S22 Ultra jednoznačně doporučit. V opačném případě bude záležet hlavně na tom, jak vnímáte design, a jak moc potřebujete (resp. využijete) stylus S Pen.
Galaxy S22 Ultra je něco jako „iPhone“ mezi Androidy. Funkce jsou špičkové, design i po dvou letech stále lákavý. Co chtít více?
Pokud však máte v rukou Galaxy S21 Ultra, novinek není tolik, aby se nový model vyplatil. Vzato kolem a kolem nasadil Samsung opět laťku o něco výše, byť je třeba některé věci ještě doladit za pochodu. Samsung pro Galaxy S22 Ultra chystá velký update, který by měl „vyžehlit“ drobné nedodělky a bugy. Třeba fialový pruh na displeji, zmenšující se nabídku Bezdotykový příkaz, 1Hz režim displeje či omezení frameratu. Telefon je skvělým pomocníkem do kanceláře i pro hraní her, a špičkovou softwarovou podporu mu už nikdo neodpáře.
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 78 × 8,9 mm, 227 g displej: 6,8", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 440 × 3 080, 500 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Samsung Exynos 2200 (8× Cortex-X2, 4nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 108MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Galaxy S22 Ultra se jednoznačně povedl. Z celé řady nás zaujal nejvíce, ale Samsung si za něj nechá patřičně zaplatit. Ceny startují na částce 31 999 Kč, a pozor, letos už si nepořídíte verzi s 16GB RAM ani variantu s 1TB pamětí. Kvůli absenci microSD karet je třeba brát volbu správné kapacity interní paměti opravdu vážně...
Verdikt:
Špičkově vybavený topmodel od Samsung dostal unikátní mix hardwaru a softwaru. S Pen a displej jsou zatím jasné jedničky, foťák a prostředí zatím trochu doplácí na nefinální software.
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 147 × 72 × 7,9 mm, 206 g displej: 6,1", kapacitní OLED, 1 179 × 2 556, 461 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 200 mAh procesor: Apple A16 Bionic (6× Everest, 3,5 GHz, 4nm) operační systém: Apple iOS 16 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 76 × 8,9 mm, 228 g displej: 6,8", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 440 × 3 200, 516 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 12 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Samsung Exynos 2100 (8× Cortex-X1, 2,9 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,9 mm, 210 g displej: 6,7", kapacitní LTPO OLED, 1 440 × 3 120, 513 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 12 GB, baterie: 5 003 mAh procesor: Google Tensor (8× Cortex-X1, 2,8 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Plusy:
- špičkový Dynamic AMOLED 2X displej s výbornou čitelností na slunci
- stylus zabudovaný do těla telefonu
- variabilní fotoaparáty včetně dvou teleobjektivů, kvalitnější zoomy
- Exynos 2200 má vysoký výpočetní výkon
- 50% kapacity baterie dobijete za půl hodiny
- zvýšená odolnost IP68
- virtuální RAM přidá dalších 2 až 8 GB paměti
- zakřivený displej negeneruje náhodné otisky dlaní
Minusy:
- okolo zadních fotoaparátů se usazuje prach a nečistoty
- chybí sluchátkový jack i microSD karty
- mezigeneračně nižší kapacita RAM (strop je 12 nikoliv 16 GB)
- 45W dobíjení je spíše zklamáním, 25W je skoro stejně rychlé
- telefon nebyl otestován s finální verzí softwaru
- základní krabice bez sluchátek i nabíječky
- minimální vývoj fotoaparátů
- vyšší pořizovací náklady
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně
5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.
Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.