Plusy
- Návrat otočné lunety
- Nejnovější verze Wear OS 4 a nadstavby One UI Watch 5
- Bohatou výbavu snímačů doplňuje teploměr
Minusy
- Oproti Watch5 Pro menší baterie
- Teploměr vám neukáže teplotu těla
- Málo změn oproti předchozí generaci
Samsung po roční odmlce vrátil zpět otočnou lunetu a je to rozhodně skvělá zpráva. Základní hodinky Galaxy Watch6 tak doplnil „klasický“ model Galaxy Watch6 Classic. Hodinky v tom nejlepším navázaly na loňskou generaci, ovšem tentokrát přidaly navrch jen málo novinek. I to jim však stačí k tomu, abychom o nich mohli hovořit jako o jedněch z nejlepších hodinek se systémem Wear OS.
Systém povýšil na novou verzi Wear OS 4, která vychází z Androidu 13. Systém tedy zase o něco dospěl, a nám se při testování zalíbila hned dvojice funkcí. Tou první je rychlé přepínání mezi spárovanými telefony. Pokud měníte telefon, jednoduše hodinky přepojíte bez jejich obnovení do továrního nastavení. Šetří to nejen čas, ale také data. Oblíbené aplikace totiž nemusíte instalovat stále dokola.
Hodinky Samsung Galaxy Watch6 Classic jsme otestovali ve stříbrné
U skvěle vypadajících hodinek, které vám i tentokrát na zápěstí změří „vše možné“, jsme ocenili i jeden výrazný přídavek - teploměr. Nezměříte si sice teplotu těla (hodinky tuto informaci úzkostlivě tají pro potřeby evidence ženského cyklu a pro monitoring spánku), ale zato změříte teplotu vody, ve které plavete, nebo teplotu okolních objektů. Ve vodě je přesnost srovnatelná se samostatnými teploměry, při měření objektů v okolí se však mohou teploty o pár stupňů lišit.
A to jsou bohužel všechny podstatné novinky Galaxy Watch6 Classic, které staví na základu loňské generace. Nepočítáme nový čipset W930, který u hodinek není až tolik podstatnou záležitostí jako u telefonů...
Samsung u nového modelu ještě nepatrně upravil uchycení silikonových řemínků, které pro mě byly pohodlné, ale podle zkušeností ostatních evidentně nesednou každému. Může na k nim však připojit jakýkoliv 20mm pásek se standardním uchycením. Jinak nechal Samsung kámen na kameni - tedy až na baterii.
Představení hodinek Galaxy Watch6:
Pokud jste namlsaní výdrží hodinek Galaxy Watch5 Pro, musíme vás zklamat. Baterie bude ubývat doslova před očima. Na druhou stranu, loňský Pro model zůstává stále v nabídce a čerstvě v něm běží stejná verze softwaru jako u testovaných hodinek. Stále je tak jedním z největších konkurentů Galaxy Watch6 Classic...
Design a displej
Luneta je zpět, konečně! Hodinky Galaxy Watch6 Classic dostaly do výbavy tělo z ocelového rámu s hmotností 59 gramů. Ta je v mém případě hraniční pro noční monitoring spánku, hodinky mě však na zápěstí netížily natolik, že bych kvůli nim nespal nebo se budil. Tělo splňuje odolnost IP68 a 5ATM (plavání v bazénu jim nedělá problém), kruhový displej kryje safírové sklo. V redakci jsme otestovali větší 47mm variantu hodinek, k dostání je však i menší 43mm varianta. Černá verze mi přijde hodně fádní, naštěstí to vyvažuje stříbrná se šedobílými řemínky. A přesně tu jsem si mohl na delší čas vyzkoušet.
Hodinky Watch6 Classic nabídnou hliníkové tělo, otočnou lunetu, nepatrně zapuštěný displej a silikonové řemínky s tlačítkem pro vycvaknutí
Na první pohled nečekejte žádnou revoluci. Displej je zapuštěný, a jeho vyvýšený okraj zdobí otočná luneta. Jedná se o skvělý doplněk, který pomůže s ovládáním hodinek a nastavováním položek. V neposlední řadě slouží i jako „antistres“. Pouhé bezmyšlenkovité otáčení lunety doprovází jemné cvakání, které je, bůhví proč, hodně uklidňující.
Masivní rám hodinek má na jedné straně dvojici tlačítek a mikrofon, na straně druhé je umístěn hlavní reproduktor
Rám hodinek je příjemně matný, a na bocích najdete vše, co potřebujete. Tedy dvojici ovládacích tlačítek, či reproduktor a mikrofon pro obsluhu hovorů na zápěstí. Dokonce ani leváci nejsou vyloučeni z používání hodinek, v systému si můžete snadno přenastavit orientaci displeje tak, aby vyhovovala i těm, kteří nemají primární pravou ruku.
Zeleným světlem se prozrazuje BioActive snímač na vnitřní straně hodinek
Vnitřní strana hodinek je černá, což znamená jejich časté a viditelné zapatlávání Naštěstí to však navenek není vidět. Občas však musíte vnitřní část hodinek vyčistit, už jen kvůli hygieně či přesnosti měření. V centrální části je umístěný měřič srdečního tepu, okysličení krve a krevního tlaku, okolo něj najdeme elektrodu pro natočení EKG, a společně s bočními tlačítky se počítá i s měřením stavby těla. To však nejsou žádné novinky, prakticky pouze opakujeme to, co hodinky uměly již vloni.
Černá tečka mezi středem hodinek a mou dlaní značí bezkontaktní teploměr
Novinkou je však nenápadná prohlubeň, ve které je umístěn infračervený teploměr. Teplotu těla nezměří, zato zvládá přesné měření teploty vody, do které jste spolu s hodinkami (nebo jen s rukou) ponoření, a nebo můžete s rozepnutými hodinkami měřit okolní objekty. I díky tomu kvitujeme změnu uchycení řemínků. Už sice nejsou magnetické, ale za to je můžete oba od sebe kompletně oddělit, takže teploměru pásky nezaclánější. Jenže, teploměr byl už i u loňských hodinek Watch5 Pro, jen jej Samsung aktivoval až nyní. Takže ani teploměr není funkce, kvůli které byste museli zahazovat loňský model a sahat po tom letošním.
Hodinky využívají velký 1,5" AMOLED displej s nepatrně vyšším rozlišením displeje
Samotné řemínky mají nový mechanismus pro jejich odpojení od těla, a to na tlačítko. Sociálními sítěmi proběhlo, že by se velkým tlakem na zápěstí mohlo tělo hodinek od pásku odpojit, v průběhu testování jsem však toto chování neregistroval. Pásky držely pevně, a stejný pocit jsem měl i při nasazených hodinkách na zápěstí. Přibalený řemínek M/L pohodlně pokrývá užší i širší zápěstí (které se pod nimi ani při fyzických aktivitách nijak extrémně nepotí), k hodinkám však připojíte jakékoliv 20mm řemínky. Třeba ty z loňské generace Watch5 Pro. Uchycení je univerzální.
Takto vypadá stříbrná 47mm verze hodinek nasazená na útlém zápěstí
Samotný Super AMOLED displej má úhlopříčku 1,5 palce a rozlišení 480 × 480 pix (tedy vyšší, než u Watch5 Pro), na slunci na něm přečtete drtivou většinu toho, co zobrazuje. Největším problémem paradoxně není jas displeje (ten je více než dostatečný) ale otisky prstů a šmouhy, které nejvýrazněji zhoršují čitelnost. Pokud jste ochotni investovat přebytečnou baterii, můžete si na hodinkách zapnout i režim Always On. Jak si ale přečtete v následujících kapitolách, moc bych to nedoporučoval.
V podlouhlé základní krabičce najdete jen hodinky, nabíjecí kabel a uživatelskou příručku
V základní podlouhlé krabici najdete mimo hodinek magnetickou podložku s USB-C koncovkou pro dobíjení (adaptér samozřejmě chybí), a základní uživatelské manuály. Samsung počítá s tím, že hodinky zapojíte do adaptéru s USB-C konektorem, pokud jej však nemáte (ani v portu notebooku či počítače), budete si jej muset dokoupit.
Hardware
Nový Exynos a baterie, která mohla být větší. V hodinkách běží čipset Exynos W930, který je nástupcem dříve používaného Exynosu W920. Ne, že by se u hodinek jednalo o stěžejní parametr, spíše než zvýšená frekvence dvou jader Cortex-A55 (1,4 GHz) je důležitý výrobní proces. Ten zůstává na 5 nm, a nic se nemění ani na grafickém čipu Mali-G68. Prakticky jedinou změnou v základním hardwaru je operační paměť, která má nově 2 GB, zatímco dříve mívaly hodinky od Samsungu o 512 MB operační paměti méně. Zůstává i interní 16GB úložiště pro uložení hudby a fotografií.
Spárování hodinek s Androidy zajišťuje aplikace Galaxy Wearable. Nejvíce funkcí však u hodinek zpřístupníte tehdy, pokud je připojíte k telefonu značky Samsung
V hodinkách je připraven akcelerometr, gyroskop, kompas, měřič srdečního tepu, barometr, infračervený teploměr a 3D hallův snímač. Ten je určen pro kvalitnější snímání polohy hodinek v prostoru, a pomáhá i s tím, že se hodinky při řízení auto spontánně rozsvěcují daleko méně častěji. Samozřejmě za předpokladu, že máte aktivní gesto pro rozsvícení displeje, jakmile si hodinky přiblížíte k obličeji. Pochválit musíme zejména vylepšené vibrace, které jsou velmi dobře poznat. V základu jsou nastavené na silnou intenzitou a krátké trvání, ovšem můžete si je ještě prodloužit.
Hodinky mají několik gest, správce obsahu hodinek (fotky a hudba), a aktualizace softwaru
Hodinky mají zabudovanou 425mAh baterii, což je oproti Galaxy Watch4 Classic (361 mAh) výrazněji zlepšení, jenže... Samsung nás vloni namlsal hodinkami Watch5 Pro s 590mAh akumulátorem, u něhož jste výdrž na jedno nabití „nemuseli řešit“. Letos to bohužel neplatí.
Správce hodinek a detaily úložiště, paměti a baterie
S nočním trackováním spánku, automatickým jasem, gestem pro aktivaci displeje hodinek a s běžným denním sledováním pohybu (maximálně dvě hodiny cvičení), jsme se při aktivním Bluetooth dostali na dva dny výdrže. Ze začátku se jednalo o den a půl, po týdnu však hodinky vysledovaly mé chování a výdrž se ještě trochu prodloužila. V případě aktivace Always On režimu však počítejte s poloviční výdrží, a to je hodně málo.
Nastavení hodinek, synchronizace režimu, správa notifikací a nastavení zvuků a vibrací
A to se bavíme o Bluetooth verzi hodinek, na trhu existuje i LTE varianta hodinek s eSIM. Připlatíte si u ní zhruba patnáct stovek, baterie však půjde směrem dolů ještě rychleji. Situací, kdy jsem se ráno chtěl podívat na hodinky, které byly evidentně vybité, bylo až nepříjemně hodně. Ukazatelem energetické náročnosti může být fakt, že devět procent baterie hodinkám nebude stačit k tomu aby „přežily noc“ i bez měření spánku. V tomto ohledu je to meziroční krok zpět.
Na dvojitý stisk horního tlačítka namapujete spuštění libovolné aplikace, stisknutím spustíte Bixbyho, Asistenta nebo otevřete vypínací nabídku. Spodní tlačítko může mít jednu ze dvou funkcí. Pokud otevírá menu poslední spuštěné aplikace, můžete pro pro návrat o úroveň výše využít potažení prstu po displeji
U základní varianty hodinek Watch6 to bude podobné, byť si tento model oproti loňsku u baterie polepšil o zanedbatelných 15 mAh. Nabíjení přes přibalený dock trvá necelé dvě hodiny.
Software
Přepojení hodinek konečně bez obnovení. Samsung už třetím rokem po sobě vsadil na operační systém od Googlu, tentokrát konkrétně má nejnovější Wear OS 4 s nadstavbou One UI Watch 5. Systém vychází z Androidu 13 a k tomu dostáváte i nejnovější verzi grafické nadstavby od Samsungu s drobnými přídavky. Nejdůležitější je však to, že jsou hodinky zase o něco svižnější a plynulejší, k čemuž mohla přispět i větší operační paměť.
Ciferníky mohou mít hodně podob, hlavní nabídka a výsuvná lišta
Prostředí však nějakých zásadních změn nedoznalo. V horní liště najdete zástupce rychlého spuštění, nalevo od ciferníku číhají notifikace, napravo pak aplikační „dlaždice“. Mezi obrazovkami můžete doslova „proletět“ díky skvělé otočné lunetě, na kterou osobně nedám dopustit. U jiných „ne Classic“ hodinek je sice přítomna v dotykové podobě, není ale tak přesná, jako luneta mechanická. Prostředí jinak samozřejmě ovládáte gesty (musíte je ručně povolit) či přesnými dotyky na displej, posuny prstů do stran a dvěma bočními tlačítky. Spodní vás vrací o úroveň zpět, horní pak na ciferník.
Aplikace Galaxy Wearable slouží k přehledné správě a úpravám ciferníků, hlavní nabídky, dlaždic a notifikační lišty
Ciferníků je nepřeberné množství, při jejich nastavování si budete muset pomoct aplikací Galaxy Wearable, která je nutným prostředníkem při komunikaci hodinek s Androidy (i jiných značek). Dopodrobna si zde upravíte lištu zástupců, hlavní nabídku, stáhnete si aplikace, spravujete paměť hodinek, stáhnete a upravíte ciferníky či aktualizujete software hodinek.
Hodinky vás průběžně upozorňují na pohyb, odmění vás odznaky nebo vás pochválí za dobře odvedenou fyzickou aktivitu
V mobilní aplikaci si také nastavíte, jaké notifikace chcete do hodinek dostávat. Můžete si zvolit všechny aplikace nebo jen vybrané. Notifikace se často zobrazují i s multimédii (např. fotky z Instagramu), na textové notifikace (zprávy, e-maily a messengery) lze rychle odpovědět. A to předpřipravenou odpovědí nebo můžete reakci vyťukat na miniaturní klávesničce. Pokud mají kontakty svou fotografii, uvidíte jejich mini podobiznu i na displeji hodinek. Pokud aplikace nepodporují propsání notifikací do hodinek, odkáží vás alespoň na displej telefonu. Někdy ukáží hodinky jen základní informace a podrobnosti čekají v mobilu.
Ukázkové notifikace
Za celou dobu delšího testování jsem nenarazil na žádnou softwarovou chybu či na nečekané zpomalení hodinek. Samsung se věnoval optimalizaci prostředí, a je to vidět. Nedostatek jsem zpozoroval pouze jeden - to špatný čas na ciferníku při návratu ze zahraničí (neseděly, nejen hodiny, ale také minuty), který hodinky trochu pobláznil. Stačil jejich restart, a správný čas byl zpátky.
Ukázkové dlaždice, ke kterým se dostanete vpravo od ciferníku
Aplikační obchod Google Play hodinkách je málo přehledný a dlouho mu trvá načítání. Mnohem lepší je stažení a nákup hodinkových aplikací (nebo ciferníků) přes mobilní aplikaci Galaxy Wearable.
Obsah do hodinek, např. aplikace nebo ciferníky, stahujte raději přes mobilní aplikaci. Google Play v hodinkách je dosti nepřehledný
S hodinkami si v Česku navíc bezkontaktně zaplatíte, aplikace Ovladač fotoaparátu může sloužit jako vzdálená spoušť pro natáčení videí a focení, a to včetně zobrazeného hledáčku z telefonu. Hudební přehrávač pustí hudbu, buď z reproduktoru, nebo do připojených bezdrátových sluchátek.
V nabídce aplikací je i Asistent Google, vzdálené ovládání fotoaparátu nebo hudební přehrávač. Hudbu vám pustí do reproduktoru nebo do sluchátek
Hudební soubory do hodinek pošlete přes apku Galaxy Wearable, popř. si můžete nainstalovat aplikace YT Music nebo Spotify. Pro hodinky je dále k dispozici např. aplikace Google Mapy (s podporou navigace na zápěstí), WhatsApp (pro předplatitele podpora offline hudby), webový prohlížeč Samsung Internet, Google Keep, Google Fit, Strava, Pocket Casts, Windy, a další. Skladba známých aplikací je rok od roku lepší.
Poslech hudby na hodinkách obstarají i další aplikace, které si můžete stáhnout, např. YouTube Music nebo Amazon Music
Na zápěstí obsloužíte i hovory přes hlasitý odposlech, odmítnete telefonát, přečtete textovou zprávu nebo na ní odpovíte. Na malé klávesnici, předpřipravenými texty nebo tahem prstu. Rozpoznávání hlasu funguje jen v angličtině, což platí i pro hlasového asistenta Bixby. V hlavní nabídce je připraven jako alternativa i Asistent Google.
Zadávání textů na hodinkách (rychlé odpovědi, psaní prstem po displeji, psaní na klávesnici) a rychlé přepojení k novému telefonu z nastavení
A líbit se vám bude i rychlé přepojení hodinek, pokud přecházíte na nový telefon, hodinky snadno přepojíte. Nebudete je tedy muset vymazat a instalovat všechny aplikace znovu. Minimálně nám v redakci to značně ulehčí práci.
Zdravotní data a cvičení
Navíc je bezkontaktní teploměr. Nedílnou součástí hodinek je samozřejmě měření zdravotních dat, kompletní sada je však odemknutá jen tehdy, pokud máte hodinky připojené k telefonu od Samsungu. Watch6 v tomto ohledu vychází z loňské řady, a tak můžete počítat s měřením srdečního tepu, okysličením krve, krevního tlaku, s natočením EKG nebo s detekcí stavby těla. Drtivou většinu těchto funkcí změří na hodinkách aplikace Samsung Health a přenese do identické aplikace v telefonu. Pouze pro natočení EKG a pro určení krevního tlaku (nutná kalibrace s manžetovým měřičem) potřebujete samostatnou aplikaci Samsung Health Monitor.
Samsung Health, evidence kroků, cvičení, srdečního tepu, složení těla a okysličení krve. Abyste se nedostali na nízké hodnoty SpO2 ve spánku, je nutné hodinky minimálně o jednu zdířku více přitáhnout k zápěstí. Se saturací pod 90 % bych na tomto světě už moc dlouho nepobyl, a měl bych viditelné problémy s dýcháním...
Stahuje se z Galaxy Storu a běžným vyhledáváním ji nenajdete. Po stažení je nutné pokračovat podle pokynů mobilní aplikace. U Krevního tlaku projdete kalibrací, po natočení EKG zase vidíte výstupy z měření přímo v telefonu. To ostatně platí i o všech cvičeních, která se synchronizují s mobilním zařízením.
Další samostatnou aplikaci Thermo Check potřebujete pro měření teploty. Infračervený teploměr na vnitřní straně hodinek umí změřit teplotu vody (hodinky nemusíte sundávat ze zápěstí), nebo okolních objektů. To už je ale nutné hodinky sundat ze zápěstí a namířit je na kov, plast, dřevo nebo vodní hladinu. Pokud objekt nesplňuje ani jedno, volte univerzální měření.
Rozhraní aplikace pro měření teploty. Volíte mezi okolními objekty nebo vodou, měření může být jednorázové nebo kontinuální. Teplota vody ve vyhřívaném bazénu seděla do puntíku
Teplotu vzduchu uvnitř jsem zjistil změřením teploty stěny (hodinky ukazovaly o dva stupně více), teplota vody byla zcela přesná. Ověřil jsem si ji samostatným teploměrem, který se stará o vyhřívání vody ve venkovním bazénu. Teplotu lidského těla hodinky měří jen pro svou vlastní potřebu (spánek, ženský cyklus), ale nikde se ji nedozvíte. A to je velká škoda.
Výběr cvičení, aktivní automatická detekce cvičení a nabídka pro jeho pozastavení a ukončení
Hodinky mají GPS, která slouží k záznamu trasy, stačí jen z dlaždice spustit cvičení. Rychle spustíte chůzi, běh nebo cyklistku, na výběr máte desítky dalších aktivit včetně např. trenéra běhu. Hlasové povely jsou však pouze v angličtině. A pokud se zastavíte (např. na semaforu), můžete se automaticky pozastavit i měření fyzické aktivity, aby vám prostoje nedělaly v naměřených datech paseku. Na automatickou detekci se příliš nespoléhejte, při ručním spuštění měření si navíc nastavíte řadu doplňkových parametrů, což u automatiky, která se ne vždy „chytí“, nelze.
Historie a detaily posledního spánku. Po sedmi dnech vám mobilní aplikace doporučí, jak váš spánek vylepšit, a přiřadí vám ikonu zvířete, jehož spánek se blíží tomu vašemu
Měření spánku mělo konzistentní časy usínání a vstávání, další parametry (cykly spánku, bdělost, fyzické zotavení či dušení zotavení) jsme si však ověřit nemohli. Okysličení krve bylo změřeno evidentně nepřesně, hodinky jsem si musel k zápěstí upnout těsněji. Z každého spánku získáte tzv. spánkové skóre, a po týdnu měření se aktivuje spánkový trenér, který vám napoví, jak kvalitu spánku patřičně vylepšit. K dispozici je i „trénink spánku“, který trvá tři až čtyři týdny. V noci hodinky monitorují, nejen váš telefon, ale také okysličení krve nebo volitelně i teplotu kůže. Hodinky mohou nahrát a upozornit na vaše chrápání a všechny tyto informace zanáší do přehledných grafů a tabulek.
Nastavení detekce pádů u testovaných hodinek
Hodinky dokáží upozornit na překročení limitů srdečního tepu nebo detekují pády. A to, jak při běžném nošení, tak i při cvičení nebo spánku (např. při pádu z postele). Jedním kliknutím a podržením dvojice prstů na tlačítkách můžete snadno zjistit složení svého těla.
Závěr
Hodinky Samsung Galaxy Watch6 Classic nepřinesly do světa chytrých hodinek nic světoborného, přesto se jedná o jedny z nejlepších hodinek se systémem Wear OS, a rozhodně jsou to nejlepší hodinky od Samsungu. Zejména, pokud zohledníme softwarovou nadstavbu, aktuální operační systém i dlouhou softwarovou podporu. Watch6 Classic dostaly navíc otočnou lunetu a bezkontaktní teploměr, ale jsou zde i dva nedostatky.
Tím prvním je výdrž baterie. Pokud je pro vás prioritou, můžete s klidným svědomím sáhnout po Galaxy Watch5 Pro. Ty na jedno nabití vydrží podstatně déle, navíc v nich běží Wear OS 4 a taktéž mají po roce pobytu na trhu konečně aktivní měření teploty. Pokud však prahnete po otočné lunetě, nemá smysl se vracet ke starším Watch4 Classic, které mají ještě menší kapacitu baterie. Jenže maximálně dva dny na jedno nabití je u hodinek s Wear OS prostě málo.
Druhým nedostatkem je vyšší cena. 47mm Galaxy Watch6 Classic seženete za 11 499 Kč, menší 43mm tělo stojí 9 999 Kč. Je však velká škoda, že mají obě velikosti těla stejnou baterii. K čemu je pak využit prostor navíc ve větším těle hodinek?
Pokud by testované hodinky měly stejnou kapacitu baterie jako Watch5 Pro, byly by jasným vítězem. Jenže nemají, a tak si před jejich koupí musíte položit jednoduchou otázku - chcete raději otočnou lunetu nebo delší výdrž na jedno nabití?
Verdikt:
Špičkově vybavené hodinky s Wear OS 4, které nově nabídnou teploměr a otočnou lunetu. Baterie hodinek by však měla mít vyšší kapacitu, protože tyto hodinky nabíjíte stejně často jako telefon.
Plusy:
- Jasný OLED displej krytý safírovým sklem
- Návrat otočné lunety
- Bohatou výbavu snímačů doplňuje teploměr
- Nejnovější verze Wear OS 4 a nejnovější nadstavba One UI Watch 5
- Svižné prostředí bez chyb a nedodělků
- S hodinkami zaplatíte nebo na dálku pořídíte fotky a videa z telefonu
- Univerzální 20mm řemínky, základní s tlačítkem snadno nahradíte
- Výrazné vibrace
Minusy:
- EKG, nepravidelný srdeční tep a měření krevního tlaku jen se Samsungy
- Oproti Galaxy Watch5 Pro zhoršení výdrže na jedno nabití
- Nudné barevné varianty (černá a stříbrná)
- Málo změn oproti předchozí generaci
- Hlasový asistenti, rozpoznávání hlasu a „trénink“ pouze v angličtině
- Teploměr měří i teplotu těla, ale hodinky vám ji neprozradí
- Vyšší prodejní cena
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium