Poklepání dvěma prsty není unikátní funkcí Apple Watch. Samsung ji u svých hodinek používá dva roky

  • Apple u nových hodinek vychvaluje gesto Double Tap
  • U Galaxy Watch už ji minimálně dva roky
  • Skrývá se v nabídce Usnadnění, Apple ji však umí daleko lépe „prodat“

Největší novinka hodinek Apple Watch Series 9? Rozhodně gesto Double Tap sloužící pro potvrzování voleb na displeji pomocí poklepáním dvojice prstů. Apple novou funkci přisuzuje inovativnímu procesoru S9, ovšem první hands-on videa nazačují, že gesto nemusí fungovat vždy tak plynule a bezchybně, jako na promo videu od Applu. Hodinky letmé poklepání prstů často nerozpoznají, takže musíte prsty klepnout o sebe daleko výrazněji, a už vůbec jej Apple Watch na trhu nemají jako první. Najdeme jej např. u dva roky starých hodinek Galaxy Watch4 od Samsungu.

Applu nelze upřít marketing a snaha zaujmout „unikátní“ funkcí, která je už u konkurence dávno používaná. Jediné, co Apple udělal oproti Samsung jinak, je to, že funkci přidal přímo do základní podoby systému. U hodinek Galaxy Watch si musíte tato gesta samostatně aktivovat v Nastavení, což rozhodně každý z uživatelů neudělá. Ještě, když tuto funkci najdeme v nabídce Univerzálních gest pod položkou Usnadnění. Jak gesta fungují, si můžete ukázat např. u loňských Galaxy Watch5 Pro, které byly hned začátkem září aktualizovány na Wear OS 4 s nadstavbou One UI 5 Watch.

Klepněte pro větší obrázek
Hodinky od Samsungu mají v nastavení ovládání gesty už minimálně dva roky. Funkce čtyř základní ovládacích gest si detailně upravíte, zapnutí gest zajišťuje jeden ze třích aktivačních „pohybů“

Samsung podobná dotyková gesta přidal do hodinek už dříve, ovšem nadstavba One UI Watch 5, která se dostala nejprve do Galaxy Watch6, a začátkem září i do starších modelů, je všechna sjednotila. Najdete je přes Nastavení - Interakce a obratnost - Univerzální gesta. Poklepáním prstu přejdete na další položku, dvojitým poklepáním prstu se vrátíte na předchozí položku nebo zpět. Sevření ruky v pěst slouží jako náhrada klepnutí na položku. Dvojitým sevřením si zobrazíte akční nabídku, ve které můžete třeba rolovat obraz nebo provádět specifické akce.

Samsung má oproti Applu bonus v tom, že si jednotlivá gesta můžete ručně upravit. Váše popsaná gesta tak mohou dělat úplně něco jiného, než to, co nastavil výrobce. Univerzální gesta navíc mohou být aktivní neustále, nebo až po specifickém gestu. Samsung k tomu využívá gesto souhlasu (pohyb zápěstí s hodinkami dvakrát nahoru a dolů), nesouhlasu (otočení zápěstí dvakrát nabok) nebo gestu „ťuk ťuk“, které má hodně blízko imaginárnímu ťukání na dveře. 

Představení hodinek Galaxy Watch6:

Hodinky od Samsungu však mají tu nevýhodu, že jejich funkce neumí jihokorejský výrobce „marketingově prodat“. O gest Double Tap tak za týden od premiéry ví řadově více lidí, než kolik je uživatelů gest u několika posledních generací hodinek od Samsungu. V tom je Apple nedostižný král.

[********************].

Diskuze (40) Další článek: Francie zakázala prodej iPhonu 12, prý kvůli vysokému SAR. Apple slíbil rychlý update, který má dostat celá EU

Témata článku: Apple, Samsung, Galaxy Watch, Apple Watch, Galaxy Watch5 Pro, Galaxy Watch6, Hodinky, Galaxy Watch4, Gesta, Poklepání, FUN APP, Gesto, Funkce, Prst, Apple Watch Series, Double tapa, Apple Watch na Heureka.cz