Podívejte se, jak vidí Samsung chytré město připojené k 5G síti. Senzory budou na každém kroku

Závod o to, kdo jako první spustí komplexně fungující 5G síť začaly na celosvětové úrovni. Výrobci hardwaru, dodavatelé infrastruktury a operátoři se předhánějí v nejrůznějších ukázkách toho, jak by sítě 5G měly v ideálním případě fungovat. A není příliš pochyb, že tomu tak opravdu bude. Otázkou zůstává pouze kdy. Jako nejreálnější se zatím jeví termín druhé poloviny roku 2019, který potvrzují i naši operátoři.

Živé demo Samsungu ukazuje 5G město v praxi. Ukázka je instalovaná v části jihokorejského města Suwon v komplexu, kde má Samsung Electronics své sídlo a skládá se ze tří částí, které mají demonstrovat nejdůležitější vlastnosti a schopnosti sítí páté generace. Samsung využívá středního frekvenčního pásma 3,5 GHz a ultravysokého frekvenčního pásma 28 GHz.

„5G stadion“ ukazuje možnosti výrazně vyšší kapacity sítí nové generace proti stávajícímu LTE. I při velké kumulaci lidí na jedno místo bude možné díky technologii mMIMO (massive Multiple Input Multiple Output) přenášet na každém terminálu (tedy např. smartphonu) velký objem dat a například streamovat video ve vysokém rozlišení.

„5G síťový uzel“ bude základním kamenem chytrých měst. Připojí kamerové systémy, digitální značky a nejrůznější senzory do sítě 5G a vytvoří tak ekosystém, který dokáže monitorovat dopravu, kvalitu ovzduší ve městě a upozorní na hrozící rizika, např. chodce pohybujícího se po dálnici atd. Systém umělé inteligence (AI) bude pracovat s rozpoznáváním obrazu a bude tak náročný jak na výpočetní výkon, tak i na potřebu co nejrychlejší odezvy v síti.

„5G kiosek“ je místo s posílenou konektivitou, kde se každý může připojit k síti a stahovat data vysokou rychlostí. Je to vlastně veřejný hotspot budoucnosti, který by mohl být instalován v centrech měst, v obchodních centrech apod. Samsung dosáhl při testování rychlosti stahování mezi 1 až 3 Gbit/s. Ke stažení půlgigabajtového souboru například stačí, abyste kolem hotspotu projeli v autobusu. Tato místa v budoucnu poslouží třeba i k aktualizaci softwaru autonomních vozidel.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Váš názor Další článek: Nejočekávanější telefon se představí 21. srpna. Tipnete si značku?

Témata článku: Samsung, Technologie, 5G, Mobilní sítě, Sítě 5G, LTE, Umělá inteligence, Internet věcí, Demo, IoT, Chytrá města, Uzel, Ideální případ, Nová generace, Sít, Nejrůznější senzor, Samsung Electronics, GHz, Samsun, Suwon, Vysoké rozlišení, Síť, Hotspot, Vysoká kapacita, Autonomní vozidlo