Samsung spustil před startem prodejů skládacího hybridu Galaxy Fold masivní kampaň, ve které upřednostnil influencery na úkor novinářů. YouTube je plný dojmů z revoluční novinky. Sesbírali jsme ty nejzásadnější poznatky.
Spojovací prvek? Wow efekt!
Veškerá námi zhlédnutá videa spojuje „wow efekt“ a není divu, vždyť po letech testování nudných placek máme konečně něco nového. Celek je těžší, než se na první pohled zdá, protažené tělo připomíná dálkový ovladač. Tloušťku má jako dva smartphony položené na sobě, ale překvapivě není v kapse u kalhot cítit více, než třeba Galaxy S10+. Všichni byli u vytržení ze zavíracího mechanismu, rozevření je otázkou chvilky, stejně tak zavření, v obou případech na konci dopomáhají magnety.
Pro některé má dokonce zavření Foldu uklidňující či „uspokojující“ účinek, podobně, jako byste neustále mačkali propisku nebo v dlani tiskli antistresový míček. V zavřeném stavu si můžeme z pohledu na spodní hranu všimnout jakéhosi drobného trojúhelníku mezi oběma díly, strana s pantem je tlustší, než strana druhá, proto zde na sebe displeje úplně nedoléhají. Zhruba 3mm mezera jde na vrub použité konstrukci. Pro otevření a zavření budou vždy třeba obě ruce, jednoruč nepochodíte.
Galaxy Fold v Unbox Therapy:
Skvěle se Samsungu povedl přechodu z vnějšího displeje na vnitřní. Nejlépe to demonstruje YouTube video, které je na vnějším displeji titěrné, po otevření plynule přejde na velký vnitřní displej. Bez zaseknutí obrazu a či zvuku, vše působí přirozeně. Unbox Therapy o vnitřním displeji hovoří jako o nejlepším videozážitku na smartphonu, a není divu, protože větší displej u běžných smartphonů stěží nejdete.
Na ergonomii se rychle zvyká. Zaklapnutí Foldu je něco jako zavření notebooku, jen s tím rozdílem, že můžete pokračovat na malém displeji. Dvojitým poklepáním jej probudíte, čtečkou otisků na boku odemknete. Čtečka je podobná té použité u Galaxy S10e, a funguje na výbornou.
Samotný vnější displej je však určen spíše pro rychlou práci - např. pro napsání rychlé textovky, sledování příspěvků na sociálních sítích nebo pro vyřízení hovorů, a to pohodlně jednou rukou bez přehmatávání. S Foldem u hlavy si navíc budete připadat úplně přirozeně - jako s běžným, byť trochu tlustým, smartphonem.
Ano, uprostřed displeje je ohyb
Z videí je jasné, že i finální verze Galaxy Fold bude mít viditelný překlad v displeji. Na omak je cítit, při vypnutém displeji i jasně vidět, když je displej zapnutý, tak jen pod určitými úhly, za různých světelných podmínek.
Většina recenzentů se shodla na tom, že jim je to úplně jedno. Překlad je při používání Foldu neomezuje a ani si jej nevšímají, příp. jej brzo začali ignorovat. Zatím to tak vypadá, že překlad vadí všem, kteří Fold viděli na obrázku nebo na videu, nikoliv těm, kteří zařízení aktivně používají. I když je displej kryt flexibilní plastovou vrstvu, podle mnohých naomak působí jako běžné sklo.
Galaxy Fold u Marquese Brownleeho:
Na zádech je připravena trojice fotoaparátů, základní, ultraširokoúhlý a zoomovací objektiv. Nad vnějším displejem je umístěna 10Mpx selfie, nad vnitřním pak duální selfie (10 + 8 Mpx), a to ve výřezu, který je ohraničen zvýšeným plastovým rámem. Z této oblasti navíc nejde vysunout informační lišta, na potažení prstem zde Fold nereaguje. Další bonusem, pokud natáčíte a fotíte smartphonem? No přece obří hledáček!
V obou případech jsou selfíčka srovnatelná, s věrnými barvami a dostatečnou ostrostí. Testeři chválí i zvukový výstup, který je stereo, dostatečně hlasitý (někdy až moc) a přitom čistý bez rezonance. Sluchátkový jack na těle, jako u jednoho z mála Samsungů, chybí, i proto výrobce do základního balení přibalil sluchátka Galaxy Buds.
Futuristické hardwarové monstrum
Galaxy Fold je označován jako futuristické hardwarové monstrum. Výkon dodává Snapdragon 855 se 12GB RAM. Interní úložiště je 512GB bez možnosti rozšíření microSD kartami. A u toho všechna „hands-on“ videa zůstávají, nikdo se nepustil do hlubší analýzy hardwaru.
Představení Galaxy Fold u Caseyho:
Vzhled Galaxy Fold s Androidem 9.0 a nadstavbou One UI 1.2 jsme již proklepli v našem vlastním softwarovém „hands-on“, testeři však navíc ukazují možnosti režimu Multiwindow, do něhož můžete vysunutím z pravé hrany displeje přidávat další a další aplikace. Ke třem, které zaberou celý displej s volitelným poměrem stran mezi sebou, můžete přidat až pět plovoucích oken. A i samotné tři pozice aplikací můžete potažením prstu navzájem prohazovat.
Spouštěné hry a aplikace se budou muset vypořádat s nestandardním poměrem stran (má velmi blízko k poměru 4:3), a to stejné platí i o spouštěných videích. Ty v režimu na šířku displeje doplní černé pruhy a přehrávač vám nedá žádnou možnost, jak video roztáhnout nebo oříznout, aby se vešlo přesně na celý displej. Co se naopak displeji přizpůsobí, je QWERTY klávesnice, která se dokáže rozdělit na dvě poloviny, které se „přilepí“ ke krajům displeje. Psaní delších textů je pak rychlejší a přesnější.
Ano, je drahý...
Galaxy Fold je drahá záležitost, současně mezi běžné „placky“ přinesl potřebné oživení. A to zrovna v době, kdy si mnozí říkali, že mobilní segment začíná tak trochu stagnovat, resp. nepřinášet nic zásadně nového. A hodnocení Galaxy Foldu po pár desítkách minut používání? Ano, je drahý, ale podle všech je to krok správným směrem. Přesně taková (myšleno skládací) bude podle mnohých mobilní budoucnost, byť se na Fold spousta lidí dívá skrz prsty, podobně jako na první generaci tabletofonu Galaxy Note, který měl údajně „nesmyslně velký“ displej.
Galaxy Fold bude v Evropě stát 2 000 EUR (přes 51 tisíc Kč), a k dostání bude hned v několika barevných kombinacích, u nichž se liší barva těla a barva pantu:
- modrá se zlatým pantem
- zelená se zlatým pantem
- černá s černým pantem
- zelená se stříbrným pantem
- modrá se stříbrným pantem
- a další...
A co se nejvíce nelíbilo?
Mezi nejčastější zmínky toho, co by Samsung mohl do budoucna vylepšit, patřil jednoznačně vnější displej. 4,6" panel je pro mnohé malý i pro napsání textovky na miniaturní klávesnici, displej má také obří rámečky, a určitě mohl na vnějším krytu zaujímat větší prostor. Překlad ve vnitřním displeji je čistě estetickým důkazem toho, že fyziku nelze oklamat, což se ukázalo i na neúplném dovření obou dílů.
Mezi nejčastěji zmiňované nedostatky patřil chybějící 3,5mm jack, absence slotu pro microSD karty, chybějící voděodolnost a vysoká prodejní cena. Ne, Galaxy Fold skutečně levný nebude, ale také nebude určen pro masy, spíše pro technologické nadšence.
|
| rozměry a hmotnost: 161 × 63 × 17,0 mm, 263 g displej: 7,3", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 536 × 2 152, 362 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 512 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 380 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 855 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium