Nové Battery packy Samsungu [minitest]

Otestovali jsme nové externí baterie od Samsungu, které se na trh dostanou koncem ledna. Obě dokáží nabíjet dvě zařízení zároveň.

Samsung u nás začne koncem ledna prodávat dva nové battery packy. V krátkosti jsme se o nich již zmínili v samostatném článku, dnes se zaměříme na jejich využití a efektivitu nabíjení mobilních zařízení. Předesílám, že jsou oba battery packy myšleny jako nástupce prvního External Battery Packu s 9 000mAh baterií, který jsme testovali již v roce 2012.

Battery Pack EP-PG850BLE

První z testovaných modelů je menší battery pack s označením EB-PQ850BLE s kapacitou 8 400 mAh (31,752 Wh). Jedná se o krabičku s rozměry 98 ×73 × 21 mm, která je vyrobena z plastu. Horní část je vyrobena z šedé imitace kůže, která se nejblíže podobá zádům tabletofonu Galaxy Note 4. V centrální části jeu místěno logo výrobce, nad něj pak byly umístěn čtyři informační diody. Počet diod vždy značí aktuální nabití akumulátoru, rozsvízí se až po stisku tlačítka na levém boku. Čtyři svítící značí plné nabití, pokud bliká jediná, je to známka toho, že se akumulátor brzy vybije. K samotnému nabíjení můžete použít standardní nabíječku z sítě či USB kabel z počítače, akumulátor se z něj však bude nabíjet podstatně déle. Ze sítě jej nabijete přibližně za šest hodin.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Menší battery pack má kapacitu 8 400 mAh

Nejvýraznější změnou oproti předchozí generaci je integrace 6cm USB kabelu, který můžete z těla povytáhnout a nabíjet zařízení s microUSB konektorem. Současně je však zachován plnohodnotný USB konektor, do kterého lze zapojit datový kabel a nabíjet samostatně i současně jiné zařízení. To se týká např. nabíjení tabletů s nestandardním konektorem nebo i současného nabíjení dvou smartphonů najednou. Dobíjení z externí baterie jsme testovali na dvou smartphonech (Galaxy A5 a Galaxy Note 3), vždy jsme nabíjeli jen jeden z nich a zařízení jsme mezi sebou střídali a dobíjeli v rámci horizontu několika po sobě jdoucích dní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pohled na boky, konektory a zadní stranu

Díky rozdílným hodnotám napětí baterií v telefonech a v externím akumulátoru jsme museli veškeré hodnoty přepočítat z mAh na Wh. Z externí baterie jsme po započítání nabitých procent vzhledem ke kapacitě baterií obou smartphonů dostali na jedno nabití v průměru 21,3 Wh. Efektivita přenosu tedy činila 67 procent. Zbylá kapacita se podepsala na ztrátách při přenosu, ztrátách při nabíjení zapnutého zařízení a také v rámci běžného vybíjení nezatížené baterie.

Vzhledem k některým konkurenčním externím bateriím je hlavní výhodou možnost současného dobíjení dvou zařízení najednou, na druhou stranu nepotěší poměrně vysoká cena. Battery pack s kapacitou 8 400mAh bude stát 1 399 Kč.

Battery pack EB-PN915BLE

Druhý battery pack má větší rozměry (116 × 74 × 21 mm), pod které se podepsala zejména vyšší kapacita - 11 300 mAh (42,714 Wh). Zpracování je stejné jako u menšího modelu, záda a boky z matného bílého plastu doplňuje světle modrá imitace kůže na horním krytu, kde je mimo loga výrobce umístěna i čtveřice LED diod. Chování diod je identické, určují míru nabití baterie. Při nabíjení blikají, po stisknutí bočního tlačítka se na krátkou dobu rozsvítí patřičný počet diod. A pokud začne blikat jedna, baterie bude brzy vybitá. Samotné nabíjení externí baterie ze sítě se protáhne trochu déle, přibližně na osm a půl hodiny. Nabíjení s USB kabelu potrvá daleko déle.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Větší battery pack je vyroben v kombinaci bílého plastu s modrou imitací kůže

Nabíjení z externí baterie jsme testovali na Galaxy S5 a Galaxy Note 3. S5 byla nabita z nuly na sto, stejně tak Galaxy Note 3, který byl po úplném vybití dobit ještě na 63 procent. Celkem jsme z akumulátoru průměrně dostali 29,9 Wh, což se podepsalo na 70% efektivitě přenosu elektrické energie. Ztráty můžeme opět připočíst přenosu při nabíjení, nabíjením zapnutých zařízení či běžnému provoznímu vybíjení externí baterie.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stejně jako u menšího modelu, tak i zde najdeme nabíjecí microUSB, vytahovací microUSB pro dobíjení zařízení s microUSB a plnohodnotné USB pro připojení datového kabelu, kterým současně nabijete další zařízení

U obou baterií platí, že je můžete snadno přenášet v tašce, batohu, případně v kapse. Nejsou nijak extrémně těžké, mohou tak být při ruce, kdy je nejvíce potřebujete. Výhodou je integrace microUSB kabelu, takže s sebou nemusíte tahat microUSB kabel ze základní balení vašeho smartphonu. Pokud však používáte souběžně tablet, a přibalíte-li si k němu datový kabel, můžete z battery packu nabíjet obě zařízení zároveň. A to i při současném nabíjení externí baterie ze sítě. Zbývá už jen zmínit cena většího battery packu, ta je opět o něco vyšší, než bychom očekávali, 1 649 Kč. Na trhu se oba modely objeví koncem ledna.

Diskuze (7) Další článek: Sony uvedlo hodinky SmartWatch 3 s ocelovým řemínkem [CES]

Témata článku: Samsung, Příslušenství, Samsung Galaxy A5, Samsung Galaxy A5 (2016), Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 3, Samsung Galaxy Note 3 Neo, Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos, Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy S5, Pack, Min, No Battery, Mini, Battery +, Minitest, Battery, Úplné vybití, Nov, Battery pack, Externí akumulátor, Samsun, Současné nabíjení, Sam