Netušené možnosti úprav prostředí od Samsungu. V Česku je k dispozici aplikace Good Lock

  • Uživatelé Samsungů se konečně dočkali
  • V Česku je čerstvě dostupná aplikace Good Lock
  • Otevírají se tak zcela nové možnosti úpravy vzhledu a funkcí systému

Čekání trvalo rovných šest let. V Česku je konečně k dispozici aplikaci Good Lock od Samsungu se všemi doplňkovými moduly, která nabízí nejkomplexnější úpravu uživatelského rozhraní a funkcí systému ze všech OEM výrobců na trhu. V aktuální vlně rozšíření aplikace se dostalo třeba na Česko, Slovensko nebo Polsko. Aplikace je k dispozici k bezplatnému stažení na portálu Galaxy Store, a pokud si trochu chcete „pohrát“ se systémem, je rozhodně na co se těšit.

A zatímco dříve bylo třeba aplikaci stahovat přes VPN nebo moduly hledat pokoutně na internetu (Samsung jich samostatně zveřejnil jen pár), nově si aplikaci stáhnete oficiální cestou. Původně se přepokládalo, že Samsung u nás aplikaci nenabízí proto, že není v češtině, zveřejněná podoba aplikace na vás však stále mluví anglicky. To je však ten nejmenší nedostatek, který vyvažuje počet modulů a možností, kterými si můžete upravit vzhled a chování smartphonů od Samsungu, v nichž běží grafická nadstavba One UI.

Základní aplikace a doplňkové moduly

Aplikace Good Lock je od včerejší aktualizace dostupná i pro české uživatele. Stáhli jsme si ji v Galaxy Z Fold4, měla by však být dostupná i pro jiné modely jihokorejského výrobce, byť pro ně nemusí být dostupné všechny funkce. Přímo z mobilu se můžete ke stažení aplikace dostat přes tento odkaz

Klepněte pro větší obrázek
V modulu Theme Park si upravíte třeba i vzhled notifikační lišty

Stažením aplikace Good Lock to ale nekončí, protože její součástí je hned několik samostatných modulů. A vy si můžete stáhnout jen ty, které potřebujete, nebo chcete vyzkoušet. Už první modul Theme Park vám umožní výraznou personalizaci telefonu. Právě v něm můžete rychle vytvořit nové systémové schéma, upravit styl a barvy klávesnice od Samsungu, upravit barvy výsuvné lišty, vytvořit nový styl aplikačních ikon nebo upravit vzhled nabídky, která se ukáže při úpravě hlasitosti.

Prostředí tedy můžete maximálně upravit podle svého vlastního uvážení. Už jen díky tomuto modulu se vyplatí instalace aplikace Good Lock.

Představení modulu Pentastic:

Pentastic zase využijí jen uživatelé smartphonů s dotykovým perem S Pen. V aplikaci si můžete nastavit třeba takový detail, jako je styl a velikost ukazovátka při přiblížení stylusu k displeji. Standardní tečku můžete nahradit i svým vlastním obrázkem. V aplikaci lze změnit podobu nabídky Bezdotykového příkazu či nastavit volitelnou akci při dvojitém poklepání stylusu na displej při stisknutém tlačítku.

Modul Wonderland vám umožní vytvořit si vlastní tapetu s pohybovým efektem, kterou můžete použít na domovské obrazovce nebo na lockscreenu. Vybírat můžete z předpřipravených vzorů, u nichž si můžete pohrát s barvami, popř. lze navolit vlastní fotografii a přidat ji pohybový efekt na ose x či ose y. K pozadí můžete přidat další prvky, jako texty, videa, další fotografie nebo efekty, a to včetně detailního nastavení, kdy se mají na tapetě objevit.

Klepněte pro větší obrázek
V modulu Wonderland si zase vytvoříte svou vlastní animovanou tapetu

Lockstar vám zase umožní upravit prvky a jejich pozice na zamykací obrazovce. Pokud máte skládačku, tak si upravíte vzhled lockscreenu na obou displejích. Místo dvou zástupců na aplikace ve spodních rozích displeje můžete rozhraní přepnout na celou nástrojovou lištu až s šesti zástupci a tlačítkem, který zástupce vyroluje a zase schová.

KeysCafe se postará o kompletní personalizaci klávesnice od Samsungu. Můžete si vytvořit vlastní klávesnici, ve které vyměníte funkce některých kláves, změníte jejich pozici, barvu, velikost nebo je z klávesnice třeba rovnou odstraníte! Vybraným schématem navíc naskinujete nově vytvořenou či defaultní klávesnici, a to jedním kliknutím.

Díky KeysCafe si upravíte klávesnici do těch nejmenších detailů:

NavStar se zase točí jen okolo personalizace tlačítek ve spodní liště. Základní design trojice ikon můžete změnit do zcela odlišné podoby. To včetně stylu, barev a samotných ikon. U skládaček je pak možné dvojitým kliknutím na tečku v levé části taskbaru celý řádek s ikonami schovat, a dvojitým poklepáním jej zase zobrazit.

HomeUp se zase týká personalizace One UI launcheru. Nastavíte si mřížku, vzhled složek, animace, vzhled správce posledních aplikací, citlivost ovládání, prioritu gest, podobu panelu, který se objeví pří pokusu o sdílení, a mnoho dalšího...

Klepněte pro větší obrázek

ClockFace vám umožní pohrát si se vzhledem hodin na lockscreenu a Always On displeji. Vybrat si můžete z předpřipravených vzorů, a nebo si vytvoříte svůj vlastní vzhled hodin. QuickStar zase umožní samostatně upravit vzhled vysunuté horní lišty či hned po prvním vysunutí okamžitě zobrazit zástupce rychlého spuštění. V liště si upravíte třeba pozici hodin, můžete si nechat ukázat datum, nebo při jejím vysunutí zobrazit aktuální čas včetně sekund. Jsou to sice jen detaily, ale i díky nim je personalizace systému opravdu maximální.

Nejen design, ale také funkce

Všechny zmíněné moduly braly v potaz chování jednotlivých grafických prvků a samotný vzhled, který si můžete do detailů upravit. Druhá sekce modulů pro Good Lock se však věnuje spíše rozšíření funkcí, které nadstavba od Samsungu v základu přímo nenabízí. NiceShot vylepšuje základní systémové screenování. Do toolbaru, který se objeví po sejmutí obrazovky, třeba přibude tlačítko pro rychlé smazání screenshotu. Upravit si můžete také možnosti pro natáčení selfie videí.

Klepněte pro větší obrázek
NiceShot vylepuje práce se screenshoty a záznamy obrazovky

NotiStar zase eviduje historii vašich notifikací, které dokáže (i po jejich přečtení či vymazání) v paměti uložit až neomezeně dlouho. V historii notifikací můžete samozřejmě fulltextově vyhledávat či filtrovat aplikace, jejichž notifikace chcete ukládat. NiceCatch v podobném duchu monitoruje historii ovládání zvuků, vibrace telefonu, vzbuzení displeje, zobrazení reklam při odemknutí telefonu či vyskakovacích obrazovek (tzv. Toast).

One Hand Operation+ je jedním z mála modulů Good Locku, které Samsung již dříve zveřejnil k samostatnému stažení. Tento modul přidá užitečné a rychle přístupné úchyty gest na levou či pravou stranu obrazovky, aby bylo možné telefon ovládat jednou rukou. Samozřejmě si nastavíte pozici, tvar i funkci obou úchytů. Routines+ zase vylepšuje základní Bixby Rutiny o pokročilé možnosti a nové funkce při jejich tvorbě.

Klepněte pro větší obrázek
One Hand Operation+ pomůže s jednoručním ovládáním smartphonu

V modulu MultiStar můžete do těch největších detailů navolit chování telefonu v režimu Multidispleje. Bonusem jsou funkce pro skládací displeje, resp. pro automatické zobrazení aplikací ve full screenu při rozevření, a další drobné detaily, jako jsou gesta, efekty, pop-up animace, apod.

Modul RegiStar se zase zaměřil na úpravu systémového Nastavení. V nabídky můžete schovat jméno i e-mailovou adresu či přeskupit pořadí jednotlivých položek. Lze zde také nastavit zástupce při detekci dlouhého podržení prstu na displeji či při stisku a podržení bočních tlačítek. 

Posledním modulem je Sound Assistant, v rámci něhož si upravíte vzhled nabídky pro nastavení hlasitosti. Můžete si vyrobit její vlastní design, upravit rychlost kroku při změně hlasitosti, přizpůsobit vibrace, změnit hlas, který nahrává váš mikrofon, či využít rozšířená nastavení pro externí zvuková zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
Sound Assistant vám zase dokáže detailně upravit chování regulátorů zvuků

Modulů pro Good Lock je opravdu celá spousta a jako celek pokrývají snad všechno, co byste si u svého telefonu s Androidem mohli jenom nastavit. Pokud vám nestačí základní vzhled a funkce prostředí, konečně se můžete pustit i do stahování a zkoušení dostupných modulů, v nichž si nastavíte skutečně to, co vás jen napadne.

Diskuze (82) Další článek: One UI si už zobrazíte i na iPhonu. Samsung dává Applistům ochutnat, jak funguje jeho vlastní nadstavba

Témata článku: Samsung, Android, Mobilní aplikace, Good Lock, Internet, Galaxy Store, Nadstavba, One UI, Polsko, Uživatelské prostředí, Always On, VPN, Klávesnice, Styl, Netušená možnost, Česká republika, Aplikace, Theme Park, Displej, S PEN, Sound Assistant, Možnost úpravy, Modul, Slovensko, Always on displej, Telefony s Androidem na Heureka.cz
Máte nový smartphone? Toto jsou první kroky, které je třeba udělat hned po rozbalení

Máte nový smartphone? Toto jsou první kroky, které je třeba udělat hned po rozbalení

** Dostali jste do ruky nový smartphone? ** V tomto článku si ukážeme, jak vypadá úvodní nastavení ** Připojíme užitečné tipy k tomu, abyste přechod zvládli bez problémů

Martin Chroust
Jak...Chytrý telefonSmartphony
Proč nikdy v životě nepřejdu na iPhone. Opravdu jsem to zkusil, ale „jabko“ prostě nezvládne vše

Proč nikdy v životě nepřejdu na iPhone. Opravdu jsem to zkusil, ale „jabko“ prostě nezvládne vše

** Na Androidu jsem vyrostl, a nadále u něj zůstanu ** iPhony vypadají zajímavě, ale nikdy bych si na ně nezvykl ** Jaké jsou největší zádrhele při přechodu na iPhone?

Martin Chroust
iOSSmartphonyiPhone
Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

** Chytré hodiny a náramky jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Na výběr jsou náramky, sporttestery a komplexní chytré hodinky

Martin Chroust
Chytré náramkyChytré hodinky
Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
Fotomobily
Jak využít čtečku otisků prstů k odemknutí počítače s Windows. Toto řešení funguje u každého Androidu

Jak využít čtečku otisků prstů k odemknutí počítače s Windows. Toto řešení funguje u každého Androidu

** Systém Windows můžete odemknout z jakéhokoliv Androidu ** Budete potřebovat jeden modul a mobilní aplikaci ** Pokud překousnete reklamy, bude vám bezplatná verze stačit

Martin Chroust
Jak...Čtečka otisků prstůWindows
Proč jsem přešel na iPhone? Protože ani Android mi nenabídne vše

Proč jsem přešel na iPhone? Protože ani Android mi nenabídne vše

** Nikdo už nedělá dobré kompaktní androidy ** Přechod trochu bolel, ale iPhone má i výhody ** A jeho nevýhody nejsou tak klíčové, jsem zvyklý na ledacos

Lukáš Václavík
iOSiPhone
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Jak na jednoduché sdílení souborů mezi telefonem a počítačem? Vyzkoušejte tuto aplikaci od českého vývojáře

Jak na jednoduché sdílení souborů mezi telefonem a počítačem? Vyzkoušejte tuto aplikaci od českého vývojáře

** Dnes pro vás máme tip na aplikaci od českého vývojáře ** Řeší jednoduchý přenos dat mezi telefonem a počítačem ** Funguje na Androidu, iPhonu, iPadu, MacOS, Windows,...

Martin Chroust
iOSMobilní aplikaceAndroid
Tohle nejsou hodinky, nemají displej a chtějí vás od používání nositelností v první řadě odradit

Tohle nejsou hodinky, nemají displej a chtějí vás od používání nositelností v první řadě odradit

** Nowatch bojují proti hodinkám, přesto si je máte koupit ** Tomuto zařízení chybí displej, který nahrazuje drahý kámen ** Při pohledu na hodinky tedy čas nezjistíte...

Martin Chroust
HodinkyCESKuriozita
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Když energii měníte za pohodlí. Víte, kolik ukousne Always On displej z baterie každý den?

Když energii měníte za pohodlí. Víte, kolik ukousne Always On displej z baterie každý den?

** Dxomark provedl testování energetické náročnosti režimu Always On ** Telefon s aktivním režimem AOD se vybíjí až 4× rychleji ** Od optimalizací Applu by se mohli ostatní učit...

Martin Chroust
Always OnDxOMarkSrovnání
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída