Australská pobočka Samsungu musí zaplatit pokutu, v přepočtu, 227 milionů korun za klamavou reklamu týkající se voděodolnosti svých smartphonů. Samsung v reklamách mezi březnem roku 2016 a říjnem 2018, které se týkaly modelů řad Galaxy S7, Galaxy S8 a vybraných „áček“.
Tyto telefony měla zvýšenou odolnost IP68, která udává, že telefon „přežije“ až 30 minut maximálně jeden a půl metru pod vodní hladinou. Jenže, tato IP ochrana se týká pouze sladké vody. Výrazně chlorovaná či dokonce mořská voda je úplně něco jiného. Přesto reklamy od Samsungu naznačovaly pravý opak, tedy že je úplně v pořádku, když si půjdete s telefonem zasurfovat či potápět se pod mořskou hladinou. Na webu přitom Samsung uváděl a stále uvádí realitu, tedy to, že se odolnost nevztahuje při použití telefonů na plážích ani v bazénech.
Australská pobočka Samsungu dostala přes prsty za reklamy, které navozovaly dojem, že je možné používat telefony s odolnosti IP68 bez problémů pod mořskou hladinou či v bazénu
V roce 2019 si na Samsung posvítila australská organizace ACCC pro ochranu práv zákazníků. Ta reagovala na četné stížnosti uživatelů, kteří své telefony vystavili vodě, a poté se nestačili divit. Ukázalo se, že nejslabším místem celého řetězce je nabíjecí konektor. Pokud tedy uživatelé dali do nabíječky telefon, jehož konektor ještě nebyl úplně proschlý, bylo zaděláno na problém. Velmi brzy totiž telefon nebylo možné znovu nabít, popř. oxidace pokročila dál do telefonu, který záhy přestal fungovat.
Jak jsme před pár lety nahlíželi na voděodolnost telefonů:
Australská pobočka připustila porušení zákona a vyzývá všechny dotečené uživatele, aby ji kontaktovali. A to je před létem důležité varování i pro vás. I přesto, že váš smartphone, ať je již jakékoliv značky, splňuje odolnostní normy IP67 či IP68, mějte na paměti, že je chráněn jen proti sladké vodě. Slaná mořská voda totiž naruší jinak nepropustné membrány či dokonce poškodí konektory, které nejsou před vnějšími vlivy nijak chráněny.
Samsung popisuje, co znamená v řadě Galaxy norma IP 68 (Zdroj: Samsung)
Pokud se chcete s telefonem skutečně podívat pod mořskou hladinu, existují univerzální pouzdra pro potápění, které vás vyjdou je na několik stovek. A to, že je na telefon nasadíte, vám v konečném důsledku ušetří tisíce...
Zdroj: accc.gov.au