Nenechte se napálit. Galaxy S23 Ultra z Číny vypadá jako „plusko“, má směšný hardware a cena to nezachrání

  • Na českých bazarech se hemží inzeráty na kopie telefonů z Číny
  • Nabízí je ti, kteří se nechali snadno napálit
  • Neudělejte stejnou chybu, telefon za 2 tisíce nebude žádný „zázrak“

Do Česka se stále častěji dostávají padělky drahých telefonů z Číny, které se snaží parazidovat na designu či jménu známých značek. Jenže je najdete jen na bazarových webech, a tyto telefony často nabízí uživatelé, kteří se nechali napálit. Pod vidinou obří úspory za telefon, který je jinak několikanásobně dražší, se snaží ušetřit. Jenže to, co jim dorazí domů, nesplňuje ani základní požadavky na telefon, a tak se jej snaží rychle zbavit. A to klidně za stejnou cenu, jako byla ta pořizovací. 

Důkazem může být kopie Samsungu Galaxy S23 Ultra, kterou si v Číně pořídíte za necelé dva tiísce. Specifikace jsou často „bombastické“, jenže realita je od fikce na webové stránce obchodu vzdálená mílovými kroky. Podařilo se nám spárovat nabídku na čínském e-shopu s tím, co zájemci dorazilo do Česka, a důsledně vám radíme, abyste se do této akce nepouštěli. Pokud vás zláká až směšně nízká cena oproti originálu, musíte počítat s tím, že vám dorazí telefon, který na tom bude výbavově úplně mizerně.

Klepněte pro větší obrázek
Čínští výrobci kopií si dávají záležet, any na první pohled vypadala prezentace poutavě, a aby se telefon co nejvíce podobal originálu. Popisky k fotkám však mají hrubky, chybí písmena a texty vůbec nedávají smysl

U této konkrétní nabídky tak vidíte telefon, jehož záda vypadají přesně tak, jako u Galaxy S23 Ultra, jenže už první pohled prozradí, že je v něco v nepořádku. Záda telefonu jsou úplně rovná, takže je telefon spíše podobný jako Galaxy S23+. Tato kopie má navíc displej až o úhlopříčce 7,3 palce s rozlišením 3 200 × 1 440 pix, a podle nabídky se má jednat o AMOLED. Ve skutečnosti je to obyčejný LCD s širokými rámečky a obří spodní bradou. V rámci kopie se dokonce dočkáte i průstřelu pro selfie, který se u kopií jen tak nevidí. Většinou prodejci dostanou do telefonů ten nejlevnější displej, který mají, tedy obstarožní LCD s výřezem.

V nabídce vidíte špičkové specifikace, tedy procesor Snapdragon SM8550, 16GB RAM, 1TB ROM, a k tomu samozřejmě 108Mpx zadní fotoaparát a 72.0Mpx selfie. Pokud vás tyto papírové specifikace i nadále přesvědčují i tom, že děláte „správnou věc“, musíme vypíchnout i další poznávací znamení kopií. A to konkrétně reproduktor „1511 Box Reproduktor“, který se u čínských kopií používá běžně, či zmínka neexistujícího 10jádrového procesoru. K tomu všemu je třešničkou na dortu 6 800mAh baterie, čtečka otisků prstů a Android 13.

Jaká je realita...

Mít toto všechno ve skutečnosti se částku okolo dvou tisíc korun, to je samozřejmě nereálné. A ani není divu, že lidé, kteří si tento „topmodel“ objednají z Česka, aby ušetřili za originál, jej obratem chtějí prodat. Jednoduše proto, že u specifikací a vzhledu telefonu nesedí nic, co prodejce avizoval. 

Začít můžeme u softwaru. Má se jednat o Android 13, který však vzhledově odpovídá maximálně Androidu Oreo. A protože se jedná o upravenou ROM s čistým Androidem, která se recykluje neustále dokola, může systém samozřejmě v Nastavení „reportovat“ specifikace, které telefon nesplňuje. V informacích o telefonu se dozvíte verzi systému 13.0 (originální modely mají označení 13), dále pak rozlišení displeje 3200*1400 (u originálu samozřejmě není hvědčika ale křížek), a výrobci mohou dát prakticky jakékoliv hodnoty i k údajům o RAM a ROM.

Klepněte pro větší obrázek
Po objednání dorazí tento telefon, výjimečně s průstřelem, častěji však s výřezem. Dostanete k němu stylus EPen, nabíječku, kabel, sluchátka, kryt a fólii na displeji. Jenže tím podobnost s inzerovanou nabídkou končí...

Stěžejní je také informace o procesoru, který má být MT6899Z. Ve finále se ta nejedná o výkonný Snapdragon, ani o uváděný Mediatek, ale o výběhový 16nm čipset neznámé provinience. Ve finále se s největší pravděpodobností bude jednat o telefon s 1GB RAM a 16GB interním úložištěm, které se „prozradí“ při připojení telefonu k počítači. Velmi brzy také zjistíte, že zadní kryt je odnímatelný, a až pod něj vkládáte dvě nanoSIM karty a microSD. Jenže, baterie má úplně jinou kapacitu, než kolik měla papírově mít. Samotné prostředí pak vypadá hodně genericky, a je na hony vzdáleno tomu, jak vypadá originální nadstavba od výrobce.

Pořizovat levné kopie známější telefonů, např. Samsungů nebo iPhonů, se nevyplatí. Na první pohled sice „ušetříte“, jenže to, co vám dorazí domů, je často složeno z dílů, které nikdo nechce. Pokud telefon najede, je extrémně pomalý, foťák má jiné rozlišení (ty další jsou uměle zaslepeny) a jeho kvalita je přímo katastrofální. Baterie má nižší kapacitu, a displej je absolutně nesrovnatelný s originálem. Zdánlivě tedy ušetříte, jenže brzy zjistíte, že jste peníze vyhodili oknem. Kopie má směšnou výbavu, a je prakticky neprodejná.

Pokud chcete při pořízení telefonu ušetřit, volte levnější, ovšem originální modely. Společně s nimi dostanete záruku a také jistotu toho, že specifikace na papíře budou odpovídat skutečnosti. Pomoci vám může i náš průvodce pro výběr levného telefonu

Diskuze (7) Další článek: Magentová předplacenka 100 GB je vyprodaná. Překupníci ji nabízejí v bazarech i za 20 tisíc

Témata článku: Samsung, , , , , , , , , , Samsung Galaxy S23 Ultra, Česká republika, Displej, Telefon, Originál, Bazar, Realita,