Samsung za svou dlouhou historii vydal celou řadu netradičních mobilních zařízení a příslušenství, ovšem řadu z nich potkal neslavný osud. Když už na trh přišlo něco zajímavého nebo opravdu revolučního, prakticky si zahrálo jen epizodní roli a následně skončilo v propadlišti dějin. Ze zašlapaných projektů od Samsungu jsme vybrali, a seřadili podle důležitosti, šest největších, které měly ambice změnit mobilní trh. Povedlo se to však jen jednomu, ovšem pouze částečně a po omezenou dobu, zbytek zajímavých produktů se svých nástupců už nedočkal.
Jaký je nejvýraznější ukončený počin od Samsungu z poslední doby?
Virtuální realita v brýlích Gear VR
Pokud budete hledat největší nedokončený nebo přerušený mobilní projekt, jsou jím jednoznačně brýle Gear VR pro mobilní virtuální realitu. Samsung se už v roce 2014 uvedl na trh Galaxy Note 4, který podporovat virtuální realitu v první generaci brýlí Gear VR Innovator Edition. Tu jsme si mohli v Česku vyzkoušet jako první online médium, a už tehdy bylo jasné, že má Samsung v rukávu něco, co budou chtít brzy nabídnout i ostatní. Jihokorejský výrobce se spojil s firmou Oculus (vlastněná s Facebookem), a výsledkem byly brýle kompatibilní s vybranými telefony, které vás s patřičným softwarem přenesly do VR světa.
Podpora brýlí pokračovala u řad Galaxy S6, Galaxy S7, Galaxy S8, Galaxy S9, Galaxy Note 8, Galaxy S10 a Galaxy Note 9. Samsung sice každým rokem vydával novou generaci brýlí, to aby se do nich stále zvětšující se telefony stále vešly (popř. jste potřebovali redukce), ovšem hardwarově mnoho novinek nepřibylo. Jistě, na Gear VR se objevil konektor, větráčky, příjemnější uchycení na obličej, později přibyl také jednoruční ovladač Gear VR Controller. Jenže, poslední verze Gear VR s doplňkovým ovladačem se datuje do roku 2017, od té doby je po Gear VR jako ticho po pěšině.
Tutoriál k poslední generací brýlí Samsung Gear VR:
Posledním podporované telefony jsou smartphony řady Galaxy S10, u kterých Samsung slovní spojení Gear VR vůbec nepoužil, přesto byly tyto modely s brýlemi ještě „tajně“ kompatibilní. Od Galaxy Note10 ale nastal konec veškerého snažení, nové modely se do brýlí nevešly, a to předznamenalo konec. Nejen Gear VR, ale mobilní virtuální reality jako takové. Z mobilních výrobců zůstalo segmentu VR věrné jen HTC, ovšem to má své brýle určené jen pro spojení s počítačem. Oculus následně představil své vlastní samostatné brýle Quest (dnes už je v prodeji druhá generace), a tím se uzavřela jedna velká mobilní kapitola.
Proč musel segment Gear VR skončit? Oficiálně to nemáme černé na bílém, ale zdá se, že za vším stály různorodé představy Samsungu a Oculusu. Samsung chtěl brýle vylepšovat o další doplňky, Oculus se zase vzhlédl v absolutně jednoduchém Google Cardboard. V praxi se však telefony v brýlích rychle vybíjely a často přehřívaly, takže místo optimalizace a větších baterií nakonec došlo ke konci platformy Gear VR. Je možné, že brýle ještě pár uživatelů starších zařízení tu a tam použije, ovšem mobilní VR je už několik let ukončenou záležitostí. Gear VR na trhu nahradily samostatné brýle, ucelená platforma (mimo Oculus Quest) však dodnes chybí.
Projektoromobil Galaxy Beam
V roce 2012 prodával Samsung v Česku velmi netradiční smartphone. Galaxy Beam byl první „projektoromobil“ od známé značky výrobců telefonů. Designově obtloustlý žluto-černý smartphone měl na horní hraně připravený nHD projektor, který ve své době strhával velkou pozornost. Dodnes si vzpomínám na kamaráda, který telefon používal, a v nedaleké hospodě, která kvůli častým večerním promítáním doslova praskala ve švech.
Na telefonu běžel stařičký Android 2.3.6, později aktualizovány na Android 4.1, výkon zajišťoval čipset NovaThor U8500 dnes už prakticky neznámého brandu, 4" TFT displej měl úhlopříčku 800 × 480 pix, baterie podprůměrnou kapacitu 2 000 mAh. Byl to však právě projektor, který byl hlavním prodejním artiklem. Svítivost projektoru byla 15 lumenů, na zdi jste vykouzlil obraz až s dvoumetrovou úhlopříčkou. Museli jste si jej sice doostřit ručně, každopádně jste mohli projektor využít i v kreslícím či prezentačním režimu.
Tiskové fotografie Samsungu Galaxy Beam
Přímo v základním balení telefonu jste dostali náhradní baterii a stojánek s dobíjením, pro telefon byl připraven i stojánek pro upnutí do stativu, který taktéž pasivní cestou zesiloval zvukový výstup. V roce 2014 došlo k premiéře modelu Galaxy Beam 2, který se však v Česku do prodeje nedostal. A s tím prakticky skončily jakékoliv snahy o to, aby se v mobilním segmentu mohl ve větší míře prosadit kompaktní vestavěný miniprojektor. Je to škoda, nebo by projektor našel u mobilů uplatnění i v dnešní době?
Platforma Bada
Samsung již před jedenácti lety, v roce 2010, představil a úspěšně uvedl na trh svůj vlastní operační systém Bada. Jednalo se o jakýsi předěl mezi dřívější dotykovou platformou TouchWiz a Androidem, který byl v té době daleko otevřenější, než dnes. Operační systém Bada byl v češtině, měl svůj aplikační obchod Samsung Apps, a na trhu se udržel tři roky.
Nešlo jen o systém samotný, ale také o telefony. Vlajková řada Wave byla designově oproti řady Galaxy S úplně někde jinde. Telefony měly kovovou konstrukci, jedinečný designový rukopis a k tomu dostaly do výbavy operační systém, který si mohl Samsung upravovat podle svého. Platformě však zřejmě ublížila podobnost s Androidem, na němž bylo už v té době k dispozici daleko více aplikací. Občas zlobila i stabilita systému a neochota jej udržovat, když se do popředí dral stále více využívaný Android. Pod koncem platformy se zřejmě podepsal i nepovedený upgrade na Bada 2.0.
Samsung před jedenácti lety nemyslel na žádná zadní vrátka, modelů s Badou postupně ubývalo a po třech letech nastal konec. Na troskách Bady vyrostl operační systém Tizen, který Samsung používal u chytrých hodinek (až do řady Galaxy Watch4), resp. jej stále využívá u svých chytrých televizí. Kdo ví, kde by dneska Bada byla, kdyby ji Samsung i do dnešních dní nechal stále „naživu“.
Hybrid telefonu a foťáku
Snahy o spojení telefonů a digitálních fotoaparátů ty byly od nepaměti. Byly to však až fotoaparáty Galaxy NX, Galaxy Camera a Galaxy Camera 2, které měly demonstrovat, že lze v určité míře spojit fotoaparát a telefon v jeden celek za přispění operačního systému Android.
Ve všech případech se jednalo o chytré fotoaparáty, které sloužily pro rychlé sdílení fotek z terénu přes Wi-Fi nebo mobilní sítě. U Galaxy NX jste mohli navíc přes vloženou SIM odeslat textovku, hovory podporovány nebyly. Operační systém Android byl zase zárukou toho, že si s fotografiemi můžete „pohrát“ přímo ve foťáku, nebo je rychle nasdílet. Nedostatkem byla ve všech případech nízká výdrž na jedno nabití a vysoká cena, bonusem byly vyměnitelné objektivy u Galaxy NX.
Prolínání se segmentem fotoaparátů můžeme vidět ještě u modelu Galaxy S4 Zoom z roku 2013, který se pyšnil 16Mpx fotoaparát s 10× optickým zoomem. Optika se při zoomování vysouvala z těla podobně jako u běžně dostupných kompaktů. Jenže, od té doby se už Samsung o spolupráci mobilní a fotografické divize nepokusil, v roce 2017 pak výrobu fotoaparátů ukončil úplně. Nejen foťáky s Androidem, ale i Galaxy S4 Zoom už měly ve své době něco, co výrobci v dnešní době dohání jen pomocí složitých periskopických mechanismů fotoaparátů. Haló! Kontinuální zoom 1 - 10× jsme měli v mobilech již před 8 lety!
Ekologický mobil Blue Earth
A současné ekologické snahy s odstraněnou nabíječkou? I to už tady bylo, i když v jiné podobě. V roce 2010 uvedl Samsung do prodeje „ekologický“ dotykáč Blue Earth, který se pyšnil solárním panelem na zádech. Ano, z dnešního pohledu to byl hodně troufalý pokus o dobíjení telefonu, protože panely měly velmi malý výkon a museli jste záda telefonu prakticky neustále nastavovat slunci, a tím tak upravit své běžné návyky. Jenže i pokus o změnu se počítá.
Už ve své době jste si za solární panel připláceli dva tisíce, a na jeho výrobu bylo vynaloženo více energie, než kolik jste mohli za celou životnost telefonu získat ze slunce. Ekologický přesah však měly i kryty telefonu, které tvořila směs recyklovaných látek. A Krabičku telefonu jste mohli přeskládat na fotorámeček nebo v box na tužky. Prostředí vám počítalo, kolik jste svou chůzí každý den ušetřili emisí CO2, pokud byste jinak cestovali autem. Tyto hodnoty apka přepočítávala i na zachráněné stromy či nabídla animované tapety s ekologickou tématikou.
Archivní video k Samsung Blue Earth od španělského Vodafonu:
V podání mobilních výrobců, a také Samusngu, to byl výstřel do tmy. Od té doby se už žádný „ekologický“ smartphone na pultech obchodů neobjevil. A určitě to není proto, že by ekologie ztratila na významu...
Foťák s variabilní clonou
Před dobou, kdy výrobci na zádech začali používat dva a více objektivů, přišel Samsung u Galaxy S9 s fotoaparátem, který měl variabilní clonu. V závislosti na světelných podmínkách, nebo ručně, mohl foťák pořizovat snímky s clonou f/1.5 nebo f2/4.
Jezdcem hýbou elektromagnety umístěné po obvodu fotoaparátu, ke kterým dosedají malé cívky uvnitř pouzdra. Přepnutí clony doprovází slyšitelné cvaknutí. (obr.: Phonearena)
Teleobjektiv měl u Galaxy S9+ clonu fixní, širokoúhlý objektiv pak měl Galaxy S9 i S9+ stejný a clona se u něj měnila mezi dvěma hodnotami f/1.5 a f/2.4. Samotný mechanismus čočky je vidět na animaci výše, postranní jezdec se staral o pohyb dvojice lamel umístěných před čočkou. Variabilní clona, běžná to záležitost fotoaparátů, se u telefonů krátce představila, a pak nadobro zmizela. Nenašla by své uplatnění i v dnešní „vícefoťákové“ době?
Skener oční duhovky
Ještě předtím, než covid ovlivnil dění na celém světě, měl Samsung v rukávu řešení, jak vizuálně odemykat telefon i s nasazenou rouškou. Samsung skener očí integroval do svých zařízení v letech 2016 až 2018, takže, když byl skener nejvíce potřeba, jihokorejci jej už u nových smartphonů nenabízeli.
Skeny oční duhovky byly unikátní mobilní biometrickou metodou. Přišel s ní Samsung, jenže veškeré snahy ukončil po dvou letech
Skener se u Samsungů objevil jako náhrada chybějící čtečky otisků prstů, která se při přechodu na „Infinity displeje“ musela přesunout na záda. Tam ji ostatní používali již dříve, u Samsungů však byla dlouhodobě v domovském tlačítku. Druhým důvodem pro její zavedení byla větší bezpečnost. Dobové skenery dokázaly rozeznat až 266 unikátních „stop“, zatímco tehdejší čtečky otisků prstů jich rozpoznaly jen čtyřicet. Samsung pro skenování duhovky používal infračervené záření, přijímací a vysílací části byly dosti velké, a tak byly součástí horního rámečku nad displejem.
Od skeneru oční duhovky jsme si slibovali revolucí mobilního ověřování, jenže realita trvala jen dva roky. Nepříliš vřelému přijetí čtečky nepomohl první telefon, v němž byla čtečka k dispozici, a to Galaxy Note 7. Tedy smartphony, který byl kvůli problémům s bateriemi stažen z trhu. Na něj navázaly Galaxy S8, Galaxy S8+, Galaxy Note 8, Galaxy S9, Galaxy S9+, Galaxy Note9 a tablet Galaxy Tab S4.
První pořádný debut zažil skener oční duhovky u Samsungu Galaxy S8. Skener se spolu s dalšími potřebnými snímači schoval do stále velmi výrazného rámečku nad displejem. Proč muselo skenování očí skončit? Zřejmě Kvůli éře postupného ztenčování, na potřebné snímače totiž nad displejem už nebylo místo
Duhovky se skenovali ve vzdálenosti 25 až 35 centimetrů od obličeje, popř. jste mohli naskenovat jen jednu z nich. Ve své době navíc rozpoznání duhovky chvíli trvalo, jenže ani čtečky otisků prstů na tom před lety nebyly nějak výrazně lépe. Nedostatkem skeneru bylo to, že nefungoval ve tmě ani na ostrém slunci, problémem byly i optické odrazy u těch, kteří nosili dioptrické brýle.
Samsung se však nikdy oficiální cestou nevyjádřil k tomu, proč z telefonů odebral tuto unikátní metodu zabezpečení. Můžeme se tak jen domnívat, že to bylo kvůli designu. V následujících letech začala éra zeštíhlování rámečků, a na tři velké prvky pro skener duhovky v horním rámu už místo nezbylo. A byly zde i obavy o možné zkopírování biometrických údajů či teoretická zdravotní rizika. Samsung měl sice ověřeno certifikací, že je oční skener bezpečný, někteří z uživatelů však byli na infračervené záření hodně citliví. Stěžovali si na „diskomfort“ levého oka, takže nelze brát zdravotní hledisko skeneru úplně na lehkou váhu...
Ostatně, bezpečnostních varování a pokynů bylo před využitím skeneru oční duhovky bylo docela hodně...
Pokud Samsungu o revoluci mobilní biometrie tak skončil neúspěchem. Samsung se snažil jen dva roky, a poté oční skener ze dne na den přestal používat. A jaké byly ty hlavní důvody, ví jen on sám...
Další ukončené projekty
Vymyšlených novinek, aplikací, funkcí a inovací, které byly na trhu maximálně několik let, a pak zmizely, měl Samsung nepočítaně. Vypíchnout můžeme komunikační aplikaci ChatOn nebo dvojité nalepovací kryty 2Piece Cover, které ve své době nikdo neměl. Ochránili jste rohy displeje, přičemž design zadního krytu zůstal zcela odhalený. Každá část zadního krytu mohla mít jinou barvu, takže se jejích kombinacím meze nekladly. Kryty se objevily u řady Galaxy S8 a u Galaxy Note8, poté už je Samsung z portfolia vyřadil.
Podobný osud potkal i mobilní aplikaci Soundcamp, která fungovala mezi roky 2015 až 2018 jako skladatel a syntetizátor hudby u topmodelů řady Galaxy s režimem Profesionální audio. Právě tento mód vyřešil dlouhodobý neduh Androidů - odstranil výraznou latenci, která znemožňovala skládání hudby na Androidu. Aplikace podporovala moduly, které vám rozšířily skladbu dostupných efektů, stylů a zvuků, navíc jste ji mohli propojit i s hudebními nástroji. Koncem roku 2018 aplikace bez udání důvodu skončila, na telefonech už ji nespustíte.
Výčet zašlapaných projektů zakončíme aplikací Linux on DeX, která umožňovala u Samsungů s režimem DeX spustit prostředí Linuxu. V případě DeXu byste tak na telefonu spustili plnohodnotný operační systém Linux. Betaverze aplikace fungovala pro běžnou kancelářskou práci bez problémů, jenže po konci bety nastal i konec aplikace Linux on DeX. Oficiálně kvůli chystané virtualizaci Windows 10 v DeXu...
Linux on DeX měl jen epizodní roli, Samsung jeho vývoj ukončil:
Který z dalších projektů od Samsungu brzy skončí v propadlišti dějin?
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium