Návod: nastavte si Adoptable Storage na Galaxy S7

Marshmallow jej umí, Samsungy Galaxy S7 jej oficiálně nemají. Přinášíme návod na aktivaci Adoptable Storage, byť u S7 skutečně není třeba.

Již na konci února jsme vás informovali o tom, že Samsung u modelů řady Galaxy S7 vrací zpět paměťovou kartu, ovšem v systému nevyužil implementaci Adoptable Storage. Ta je přitom novinkou v Androidu Marshmallow, a jejím principem je přetvoření microSD karty na další interní úložiště. Samsung se ale vyjádřil v tom smyslu, že nechce mást uživatele (při prvním použití Adoptable Storage je totiž třeba naformátovat vloženou kartu) a chce i nadále zachovat přenositelnost karty.

Pokud byste si aktivovali Adoptable Storage, microSD karta se napevno nastaví jako samostatná interní paměť, tzn. že po svém vyjmutí a vložení např. do čtečky karet v notebooku bude pro systém nečitelná. Na druhou stranu, funkce Adoptable Storage je součástí Marshmallow a Samsung ji pouze neimplementoval pro uživatelské využití. Pokud si ji však na svém Galaxy S7 či S7 Edge chcete nastavit, existuje jednoduchý, ovšem neoficiální, postup „jak na to“.

Úpravy paměti provádíte na vaše nebezbečí, telefon sice nerootujete, případný dopad na záruku je ale zatím neznámý. Neručíme za žádné škody způsobené manipulací s pamětí ve vašem smartphonu, návod je určen pro zkušenější uživatele, a pokud se do něj budete pouštět, zálohujte si dopředu všechna potřebná data z paměťové karty. Pokud budete upravovat paměti, čím rychlejší microSD karta bude, tím lépe.

UFS 2.0, microSD a tři režimy

Samsungy řady Galaxy S7 jsou osazeny rychlými paměťmi typu UFS 2.0, které mají rychlosti čtení okolo 480 MB/s a zápis okolo 140 MB/s. U paměťových karet jsou rychlosti čtení a zápisu daleko nižší. Samsung se ve svém odůvodnění proč nepoužít Adoptable Storage odkázal i na to, že odlišné rychlosti pamětí by mohly ovlivnit dobu spouštění některých aplikací.

Klepněte pro větší obrázek
Základní a jediný oficiální stav Galaxy S7 - interní paměť a volitelně vložená microSD karta

Adoptable Storage ve svém principu naváže paměťovou kartu k interní paměti, takže karta zůstává pro jiná zařízení nečitelná. Existuje ale také tzv. hybridní přístup, kdy na kartě vytvoříte dva oddíly, z nichž se jeden stane další interní pamětí, a druhému připadne úloha běžné microSD karty. Při ideálním rozdělení se tak karta bude tvářit v počítači jako vyměnitelný disk s poloviční kapacitou, než dříve.

A jdeme na věc

Ještě před úpravou úložiště důrazně doporučujeme zálohovat data na paměťově kartě, protože jinak o ně přijdete. Ve smartphonu dále nastavte Vývojářský režim. Neprve je třeba přejít do Nastavení - O zařízení - Informace o SW a zde pětkrát kliknout na položku Číslo sestavení. Následně se v Nastavení objeví položka Vývojářské možnosti, kterou necháte povoleno a dále v ní aktivujte režim Ladění USB.

Klepněte pro větší obrázek
Vývojářské možnosti a režim Ladění USB

Zbytek úkonů je třeba provést v počítači. V prvé řadě potřebujete nástroj ADB, přes který zadáte do telefonu potřebné příkazy. ADB je sice součástí Android Studia, ovšem pro naše potřeby je zbytečné jej stahovat celé, takže si vystačíme s minimal ADB. Následně telefon připojíme k počítači a na displeji telefonu potvrdíme autorizaci k počítači.

1. z plochy spustíme položku Minimal ADB and Fastboot, která spustí ADB v Příkazovém řádku

2. zadáme příkaz adb shell, který otevře možnosti komunikace s telefonem

Klepněte pro větší obrázek
Příkazy „adb shell“ a „sm list-disks“

3. zadáme příkaz sm list-disks, který vypíše ID paměť interního disku. I když mezi čísly najdete čárku, do samotného ID vypište dvojtečku. Interní paměť se v našem případě tváří jako disk:179,0. U vašeho modelu může být označení paměti jiné, proto si jej pečlivě poznamenejte.

4. nyní se dostáváme ke spojení paměti, ovšem máte na výběr dvě možnosti. Příkaz sm partition disk:179,0 private (místo 179,0 použijte vaše ID paměti) spojíte microSD a interní paměť v jeden celek. Pokud chcete připojit pouze polovinu a druhou nechat pro přenos dat mezi zařízeními (tj. dříve zmiňovaný hybridní režim), použijte tento příkaz: sm partition disk:179,0 mixed 50.

Klepněte pro větší obrázek
Příkaz sm partition, který do systému integruje microSD kartu jako druhé úložiště. Po opětovném připojení telefonu k počítači se změnila i adresa disku, protoje jeho označení ve druhé ukázce kódu jiné, než dříve

5. operace bude chvíli trvat, ovšem, jakmile bude hotová, je třeba restartovat telefon, protože jinak vám při přístupu do Nastavení - Úložiště bude „padat“ aplikace Nastavení. Po najetí se však již do nabídky Nastavení - úložiště můžete podívat, a uvídite v ní, že systém si vloženou microSD kartu „vzal pod svá křídla“

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Karta „přidružená“ k interní paměti a tzv. „hybridní režim“. Jedním přínosem Adoptable Storage je možný přesun na SD kartu i u těch aplikací a her, které běžně nefungují (např. Hearthstone)

Zatímco autor návodu informoval o tom, že telefon mu po „sloučení“ úložišť neukazuje správnou kapacitu jednotlivých pamětí, u redakčního Galaxy S7 Edge se nám obě paměti ukazují bez problémů. Pokud byste přeci jen měli problém, přesnou velikost jednotlivých svazků zjistíte např. v aplikaci FreeSpace.

Klepněte pro větší obrázek

Uvedené „operace“ s paměťmi by neměly ohrozit vaši záruku, protože se jedná o vratnou záležitost. Stačí „Adoptable“ kartu vyjmout naformátovat v počítači (nebojte se, že její velikost bude jen 16 MB), následně ji vložte do telefonu a přes Nastavení - Úložiště - SD karta vyberte položku „Formátovat jako přenosnou paměť“. Tímto jste ve stejném režimu jako dříve, ovšem samozřejmě přijdete o veškerá data z SD karty, pokud si s předstihem nevytvoříte zálohu.

A k čemu je ale vlastně Adoptable Storage dobrá? Pokud aplikujete výše uvedený postup, microSD karta, nebo její část, se v systému bude tvářit jako další interní úložiště. Nedojde tedy k fyzickému spojení interní paměti a SD karty v jedno úložiště, telefon instaluje aplikace nejprve do interní paměti, a pokud je plná, začne automaticky instalovat do přiřazeného „Adoptable“ oddílu z microSD. To se může hodit zejména u levných Androidů, které mají malou interní paměť.

Pokud byste v této situaci Adoptable Storage neměli aktivovanou, telefon by zahlásil při instalaci aplikace plnou paměť, takže byste nejdříve museli přenést data z telefonu na paměťovku nebo alespoň ručně přenést na kartu některé nainstalované aplikace. Adoptable Storage dále umožní na kartu dostat i ty tituly, u kterých běžný přesun nefunguje (např. Hearthstone).

Na druhou stranu paměťovku při připojení k počítači nevidíte, zřejmě proto Samsung zvolil řešení bez Adoptable Storage a po prvních zkušeností mu dáváme za pravdu. Stávající implementace práce s pamětí a s přesuny aplikací na kartu je u modelů Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge zřejmě zvolena správně.

Via Modaco

hce counter hce counter
Diskuze (2) Další článek: Nové vlajkové HTC znovu uniká. Premiéra je blízko

Témata článku: Samsung, Galaxy, Návody, NAS, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 64GB, Samsung Galaxy S7 Active, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Galaxy S7 Edge 64GB, První použití, Přejít do Nastavení, Mixed, Implementace, Galaxy s, Storage, Opětovné připojení, Ladění USB, Sto, Samsung Galaxy s, Návod, SD karta, Minimal ADB and Fastboot, ADB, Adoptable Storage
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Bodnou vám neomezená data? Kaktus je rozdává tento víkend pro všechny zdarma

Bodnou vám neomezená data? Kaktus je rozdává tento víkend pro všechny zdarma

** Neomezená data zdarma od Kaktusu platí do neděle 24.7. 23:59 ** Využít je může kdokoliv aktivací v mobilní aplikaci či na webu ** Součástí akce je i 3,5 GB volných dat v roamingu v rámci EU

Martin Miksa
Neomezená dataKaktusVirtuální operátoři
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 16 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny