Najdou nepokrytá místa a doporučí vhodný kanál. Samsungy zjistí vše nejen o domácí Wi-Fi síti

  • Věděli jste, že mají Samsungy skrytou nabídku Connectivity Labs?
  • Prozradí statistiky, nastavení, pásma a Wi-Fi kanály
  • Pomocí ní dokonce vyhledáváte i hluchá místa bez pokrytí

Samsung do své nadstavby ve vší tichosti integroval funkci Connectivity Labs, která prozradí statistiky používaní Wi-Fi a přidá další detaily a informace, kvůli kterým nebude nutná instalace aplikace Wi-Fi Analyzer. Předesíláme, že je tato funkce k dispozici jen u telefonů od Samsungů s nadstavbou OneUI. Jak ji aktivovat? Přejděte do Nastavení – Připojení – Wi-Fi a zvolte tlačítko se třemi tečkami v pravém horním rohu. Zvolte Inteligentní Wi-Fi a pětkrát poklepejte prstem na položku Inteligence Wi-Fi. Jakmile tak učinit, objeví se hned pod ní položka Connectivity Labs.

Klepněte pro větší obrázek
Úvodní obrazovka Connectivity Labs se u smartphonů od Samsungu věnuje statistikám pásem a použitých standardů pro přenos

Ve zcela nové nabídce se dozvíte, jak dlouhou byl telefon dnes a v předcházejících dnech připojený na Wi-Fi, resp. jak dlouho měl Wi-Fi zapnutou. Dozvíte se průměrnou dobu, kterou telefon strávil na Wi-Fi, detaily sítě, ke které je telefon aktuálně připojený (a kdy se tak naposledy stalo) a dobu, po kterou byl telefon připojený k 2,4 a 5GHz pásmu. V samostatné tabulce vidíte časy, jak dlouho byl telefon od vybalení z krabice připojený k síti se specifikacemi Wi-Fi 4, Wi-Fi 5 a Wi-Fi 6.

Zjistíte volné kanály a najdete hluchá místa

Ze seznamu Wi-Fi sítí se vyfiltrují známé sítě, ty, které nejsou zabezpečené, a ty, k nimž se dlouhodobě nepřipojujete. Součástí této nabídky je i rádce, který vám pomůže s konfigurací domácí sítě. Jeho součástí je dokonce režim, který pomůže dohledat slabá místa v dokrytí sítě. A je pak na vás, jak s touto informací naložíte. Můžete posunout stávající AP, natočit antény nebo přidat další síťový prvek.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá výstup z modulu, který slouží ke kontrole nepokrytých míst v domácnosti

Poslední položkou jsou vývojářské možnosti Wi-Fi, ve kterých si zobrazíte detaily aktuálního připojení k síti, zjistíte pásma a kanály všech Wi-Fi sítí okolo vás (včetně doporučení volných kanálů pro 2,4 GHz a 5 GHz pásma), zjistíte historii připojení k Wi-Fi sítím, různé doplňkové parametry, změníte režim skenování Wi-Fi sítí nebo Wi-Fi subsystém restartujete. 

Klepněte pro větší obrázek
Bez nutnosti další aplikace zjistíte informace o blízkých Wi-Fi a o kanálech, které používají. Telefon vám následně doporučí kanál, který máte použít pro domácí Wi-Fi síť

Pokud tedy máte telefon od Samsungu a potřebujete nastavit nebo spravovat Wi-Fi síť, nebudete potřebovat žádnou další aplikaci navíc. Existenci modulu Connectivity Labs můžeme potvrdit v Androidu 14, zřejmě byla přístupná již v Android 13, jenže všechna zařízení se nám (a zřejmě už i vám) aktualizovala na novější verzi.

Diskuze (21) Další článek: Přechod na formát Micro 4/3 má být příští velkou věcí mobilní fotografie

Témata článku: , , , , , , , Telefon, Síť, Nastavení, Wi-fi síť, Hluché místo, Kanál, Pásmo,