Samsung do mobilů už roky dodává OLED displeje, které jsou považovány za špičku toho nejlepšího, co můžeme u smartphonů najít. Jejich masivní expanze sahá do roku 2010, kdy jihokorejská společnost nasadila Super AMOLED panel do telefonu Galaxy S. Od té doby se displejové panely neustále vylepšují, přesto však odborníci vyslovují znepokojivé varování. Jeho mobilní displeje jsou navrženy tak, aby se umístily na špici různých žebříčků, ale používají funkce, které nejsou v úplném harmonickém souladu s naším zrakem. Někteří tyto zobrazovací triky přirovnávají k dřívější detekci benchmarků, kdy výrobci při testech vypínali všechna omezení, aby telefony získaly co nejvyšší počet bodů.

Displej od Samsungu jsou považovány za špičku, ale podle expertů jsou navrženy pro nejlepší výsledky v testech, než pro komfort očí uživatelů telefonů
Standard HDR10 je na trhu již delší dobu, avšak ne všechny telefony dokáží přirozeně zobrazit 10bitové barvy. Do této kategorie patří i Samsung Galaxy S25 Ultra, jehož 8bitový displej zobrazuje 256 odstínů červené, zelené a modré. Samsung však k navýšení barevných odstínů využívá technologii FRC (Frame Rate Control), která rozšiřuje barevnou škálu z 16,7 milionu až na miliardu barev. Technologie pracuje na principu rychlého střídání dvou barevných odstínů, čímž pro naše oko „vytvoří“ barvu, která ve skutečnosti na displeji neexistuje – podobně jako vnímáme barvu při rychle se otáčejícím barevném větrníku nebo kolečku.
Na displejích by se nemělo šetřit
Samsung si tímto způsobem pomáhá vytvořit efekt hlubších a zářivějších barev. Loni například právě takto oživil barvy telefonu Galaxy S24 Ultra prostřednictvím softwarové aktualizace. Podle expertů může 8bitový displej s FRC technologií trpět takzvaným bandingem, kdy jsou v barevném gradientu zřetelné ostré přechody, a v přehrávaném obsahu se mohou objevit časové a plovoucí artefakty nebo pohybové rozmazání. Například stromy v dálce mohou vypadat jako pohybující se v nepřirozeném vánku, přičemž po zastavení videa tato anomálie odezní. A je otázkou, proč Samsung na displejích tak trochu šetří, a nenabízí ve svých telefonech rovnou 10bit panely, které dodává např. konkurenci.
Zdroj vysvětluje i takzvaný zrnitý displej loňského Galaxy S24 Ultra, za nímž stál Mura efekt. Ten připomíná jemnou zrnitou síť na pozadí, která je výrazněji patrná v tmavých scénách. K její eliminaci Samsung u letošního Galaxy S25 Ultra využívá dithering – metodu záměrného zmenšování počtu barev v obrazu, a to především proto, že OLED displej M13 zůstal mezigeneračně nezměněn.
„PWM dimming a FRC klamou oči a kalibrační zařízení. Vidí něco, co vlastně neexistuje“
Další diskutovanou záležitostí u telefonů je regulace jasu prostřednictvím PWM modulace. Některé oči mohou být na toto „blikání“ totiž velmi citlivé. Zatímco konkurence (mobilní displeje značek BOE a Visionox) dokáže při velmi nízkém jasu využívat frekvenci 4 320 Hz, respektive podporuje DC stmívání (které snižuje únavu očí, ale někdy ovlivňuje kvalitu obrazu), Samsung využívá 480 Hz ve všech úrovních jasu. U S25 Ultra navíc samotné pulzy (viditelné jako pruhy na obrazovce při ultrazpomaleném záznamu) mají různou šířku (240 a 480 Hz), což může u citlivých uživatelů ještě více zhoršit uživatelský komfort.
Proč tomu tak je?
Samsung používá popsané metody proto, že díky nim dosahují telefony téměř dokonalých výsledků v testech kvality displeje. Zdá se, že Samsung navrhuje své displeje spíše pro měřicí a kalibrační nástroje než pro uživatele smartphonů. Není to přitom jen Samsung – blikání „neuznávají“ ani Apple, ani Google. Řada firem již nevýhody PWM modulace a barevných úprav uznala a používá 10bitové displeje s DC stmíváním od společností BOE a Visionox. Konkrétně jde například o značky Nothing, OnePlus, Honor, Motorola a další.
Testování displejů Galaxy S24 Ultra a Galaxy S25 Ultra:
Řešení displejových panelů od Samsungu, které se dostávají do telefonů různých dalších značek, je však velmi jednoduché. Stačí do systému přidat možnost vypnout dithering nebo upravit frekvenci PWM modulace. Současně však Samsung musí přestat myslet jen na co nejlepší výsledky v žebříčcích zobrazovací kvality. Jinak se totiž vůbec nic nezmění.