Minitest: QWERTY klávesnice pro Galaxy S6 Edge+

Otestovali jsme kontroverzní příslušenství pro Samsung Galaxy S6 Edge+. Jak se píše na doplňkové QWERTZ klávesnici, a má vůbec smysl?

První pohled na Samsung Galaxy S6 Edge+ jsme vám zprostředkovali v tomto článku, dnes se však zaměříme na jeho nejzajímavější, a současně zřejmě nejkontroverznější, příslušenství, na doplňkovou QWERTY klávesnici. Samotné příslušenství nese označení S6 Edge+ Keyboard Cover a díky svým rozměrům je určeno na míru pouze tomuto novému tabletofonu od Samsungu.

Samsung Galaxy S6 Edge+ 32GB
rozměry a hmotnost: 154 × 76 × 6,9 mm, 153 g
displej: 5,7", kapacitní Super AMOLED, 1 440 × 2 560, 515 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.1, GPS
paměť: 32 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh
procesor: Samsung Exynos 7420 (8× Cortex-A57, 2 GHz, 14nm)
operační systém: Google Android 5.1 (Lollipop)
fotoaparát: 16MPx, video, autofocus, blesk
53 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Pouzdro se skládá se dvou částí, tou první je zdrsněný kryt, který se nasazuje na zadní stranu, podobně jako Clear Cover. Druhou součástí je samotný díl s klávesnicí, který se zacvakne přes zadní díl. Tím je zaručeno, že klávesnice na telefonu drží a nijak z něj nesklouzne, přičemž samotný kryt na zádech se také nevyvlékne. Keyboard Cover má ve skutečnosti dvě možné pozice, kde je možné jej umístit. Tou hlavní je samozřejmě spodní část displejové plochy, kde klávesnice nasedne na stávající ovladače a překryje část displeje. Tou druhou je pak stejný prostor, ovšem na zadní straně zařízení, kam můžete klávesnici přemístit, pokud ji zrovna nechcete používat. Klávesnice drží na poměrně silných „pacičkách“, takže se její ztráty neobáváme, a to ani při nošení v kapse či v dalším pouzdře.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nasazená klávesnice na Samsungu Galaxy S6 Edge+

Klávesnice jako taková je pasivním příslušenstvím, o tom, že je umístěna na displeji, se telefon dozví díky zabudovanému magnetu. Po přiložení k displeji tak telefon téměř okamžitě překreslí uživatelské rozhraní tak, aby se přizpůsobilo menšímu displeji. Dostupná úhlopříčka displeje se z 5,7 smrskne na 4,6 palce, pod umístěnou klávesnici je na displeji „vyobrazena“ černá plocha. To proto, aby byla využita výhoda Super AMOLED displeje (černá = vypnutý pixel).

Ve skutečnosti je ale klávesnice kapacitní a vaše stisky kláves „propisuje“ na celočernou klávesnici na displeji. Některé weby uvádějí, že se klávesnice aktivuje stiskem domovského tlačítka, což pravda není, ovšem samozřejmě ji musíte umístit správně, protože ve spodní části klávesnice najdete trojici ovladačů, které musí na telefon správně „nasednout“. Nově tedy budete mít zpětnou šipku a klávesu posledních spuštěných aplikací v tlačítkové formě. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Příslušenství se skládá z klávesnice a zadního krytu. Pohled na nasazenou klávesnici zezadu, když je nepoužíváte, můžete ji nacvaknout na zadní část krytu

Samotný layout klávesnice nás vrací do dob Palmu nebo komunikátorů Sony Ericsson (P800, P990i), novodobě může klávesnice vzdáleně připomínat některé modely od BlackBerry. Na QWERTY klávesnici najdeme čtyři řady tlačítek, ve kterých se misí písmena s doplňkovými tlačítky. Klávesnice je určena k obouručnímu psaní, díky tomu jsou klávesy na pravé straně vyvýšeny nalevo, na druhé straně to platí obráceně. To abyste ji pohodlně ovládali oběma palci. Na toto různorodé vyvýšení kláves s vyšším zdvihem je ale třeba si nějakou dobu zvyknout, zpočátku budete psát s poměrně hodně překlepy „ob jedno“ tlačítko. Klávesnice má při psaní nepatrnou prodlevu (přepis z klávesnice na displej), není to ale nic výrazného.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Doplňkové symboly, hlasové zadávání, příchozí volání a focení při nasazené klávesnici. Konkrétně fotoaparát ve zmenšeném okně nabídne pouze několik nastavení. Pro plnohodnotné focení je třeba klávesnici sundat

Po stisku klávesy Alt píšete čísla z levé části klávesnice jednotlivě, pokud ji držíte, můžete psát pouze číslice či jiné alternativní znaky vyobrazené na klávesnici. A pokud nebudou stačit, je tu tlačítko Sym, které na displeji zobrazí okno s chybějícími symboly. Klávesa s mikrofonem poté slouží k hlasovému zadávání Google. Máme sice na testování model s QWERTY, ovšem po prvním připojení se layout nastaví na českou QWERTZ. Levým a pravým Shiftem můžete přepínat mezi automatickým psaním velkých písmen, jedním velkým písmenem se zbytkem malým nebo mezi psaní kapitálkami. 

Dobu, ve které lidé volali po QWERTY smartphonech, již pohltila doba dotyková (na trhu se stejně nic pořádného neobjevilo), první reakce na doplňkovou klávesnici ale byly hodně rozporuplné. Na papíře možná nevypadá příliš lákavě, náročným psavcům bychom ji ale klidně mohli doporučit. Po čtyřech dnech již na tlačítkové klávesnici píšeme možní i rychleji než na softwarové klávesnici. Zdá se nám však, že Samsung s klávesnicí nechce udělat díru do světa a prodávat ji v milionech kusů, jeho cílem bylo zřejmě rozpoutat diskusi a v neposlední řadě i otestovat uživatele, kterým by třeba v budoucnu mohl přímo nabídnout smartphone s QWERTY klávesnicí pod displejem.

A pokud nezadaří ani jedno, ani druhé, může Samsung externí klávesnici použít k větší propagaci nového smartphonu S6 Edge+. Protože právě toto příslušenství vyčnívá nad tím, že je novinka zvětšenou a jen drobně vylepšenou variantou staršího modelu. Otázka však zatím ještě visí na koncové ceně, podle zahraničních informací by se měla pohybovat vysoko, okolo 63 dolarů, což je v přepočtu 1 500 Kč.

Diskuze (19) Další článek: Mobil v českých e-shopech stojí v průměru 6 390 Kč. Ceny klesají

Témata článku: Samsung, Android, Video, Galaxy, Příslušenství, QWERTY, Klávesnice, Edge, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 128GB, Samsung Galaxy S6 64GB, Samsung Galaxy S6 Edge, Samsung Galaxy S6 Edge 128GB, Samsung Galaxy S6 Edge 64GB, Samsung Galaxy S6 Edge+, Samsung Galaxy S6 Edge+ 64GB, Sony Ericsson P800, Minitest, Galaxy s, Pro +, Samsung Galaxy s, Keyboard Cover, Stejný prostor, Černá plocha, Telefony s Androidem na Heureka.cz
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

** Odolné smartphony s logem AGM vždy něčím překvapí ** Nový Glory G1S dostal do výbavy zatím nejlepší mobilní termovizi ** Za zmínku stojí špičková odolnost i integrovaný laser

Martin Chroust
TermokameraZvýšená odolnostSnapdragon
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Tohle nám na keynote neřekli. Nové verze systémů od Applu přináší nejen novinky, ale i omezení

Tohle nám na keynote neřekli. Nové verze systémů od Applu přináší nejen novinky, ale i omezení

** Apple předvedl na WWDC působivé novinky ** U některých ale neřekl úplně všechno ** Toto je pět zásadních detailů, které byste měli vědět

Martin Miksa
WWDCiOSSoftware pro mobily
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware