Mapy Here: oficiálně u Androidů od Samsungu

Ve středu se Mapy Here oficiálně dostaly na Android, Samsung si ale drží exkluzivitu. Vyměníte Nokia Here za online mapy Googlu?

O mapách Nokia Here pro Android jsme vás již nedávno informovali. Začátkem října se na internet dostala testovací verze, která měla omezenou platnost pro běžné používání, později unikla novější verze, která již přišla s částečným počeštěním a nebyla již dále nijak omezena. Uprostřed tohoto týdne se na portálu Galaxy Apps objevila aktualizovaná verze aplikace, která je již oficiálně dostupná pro několik smartphonů Samsungu s Androidem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia Here beta je k dispozici na aplikačním portálu Galaxy Apps

Vývojáři dodávají, že je aplikace navržena pro Android 4.1 a výše a s minimálně 1GB RAM, přesto o dostupnosti aplikace pro jednotlivé modely rozhoduje Samsung. Oficiální podporu tak můžete čekat u Galaxy S III, Galaxy S4, Galaxy S5, Galaxy Note II, Galaxy Note 3 a Galaxy Note 4. U Galaxy K Zoom či u nového Galaxy Alpha (zatím) nepochodíte.

A pokud nemáte Samsung, naše dřívější bleskovka napoví jak postupovat.

Intuitivní uživatelské rozhraní

Při prvním spuštění aplikace je vyžadováno přihlášení, bez něj nemůžete používat stahování mapových podkladů pro offline použití. Propojit se tak můžete přes Facebook nebo zaregistrovat pod vaším e-mailem libovolného poskytovatele. Následně se objevíte v Berlíně, mapové podklady jsou zatím načítány online. Jakmile však zapnete GPS a telefon zjistí vaší pozici, vycentruje ji, takže se rázem objevíte v Česku. Přes levý spodní roh můžete sledovat stav GPS, zelený kříž značí centrovanou pozici, zelená šipka zase značí směr k vaší známé poloze, kterou ovšem nevyužíváte, protože si jen procházíte mapové podklady. Po kliknutí se vrátíte zpět na vaše souřadnice. Šedý kruh značí vypnutou GPS nebo to, že zatím vaše poloha nebyla určena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Režim Mapy v 90 a 45stupňovém pohledu, dostupné informační vrstvy. Zobrazení stanic MHD, vlaků a metra, informace však nejde využít k plánování tras ani v Praze. Celosvětově je zatím podporováno jen 70 měst

Jakmile je nalezena pozice, objeví se na mapě váš zelený ukazatel. Pokud je okolo něj umístěn velký zelený kruh, značí to, že se k fixaci používají mobilní a Wi-Fi sítě, buď tedy máte GPS vypnutou nebo telefon neumí zjistit vaší pozici. Ikona v pravém spodním rohu slouží k přepínání vrstev, standardní vektorový podklad můžete obohatit o hromadnou dopravu, takže se zde zvýrazní metro, vlakové stanice a autobusové zastávky. Bohužel v online režimu chybí napojení na jízdní řády, takže se maximálně dozvíte, jaké linky z daného místa odjíždějí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Informace o hustotě dopravy jsou zakresleny do mapy, jen načítání barevných čar trvá trochu déle

Informace o dopravě se týkají jen silnic prvních tříd, resp. hlavních tahů a městských výpadovek. Zelená značí klidný průjezd, oranžová houstnoucí provoz a červená kolony až zácpy. Dopravními informacemi je pokryta větší část republiky mimo okrajových oblastí, samozřejmě musíte počítat s tím, že vybarvení silnic patřičnou barvou nějakou dobu potrvá, při přenosu přes Wi-Fi to trvá i několik desítek vteřin. Poslední možností je zobrazení satelitních map, které může být opět doprovázeno hromadnou dopravou nebo dopravními informacemi.

V rámci map přibližujete dvojitým tapnutím, případně pinch-zoomem. Dvojicí prstů můžete dále otáčet mapu, jak potřebujete. Potažení dvou prstu nahoru, resp. dolů, měníte úhel pohledu na mapu, může být 45 nebo 90stupňový.

Hledání a sbírky

V horní části map se zobrazuje vyhledávací políčko, po kliknutí se objeví vyhledávací obrazovka s posledními hledanými cíli. V rámci ní se nacházejí vybrané kategorie bodů zájmu, tlačítkem s třemi tečkami si můžete rozkliknout veškeré dostupné typy zájmových míst. Aplikace následně vyhledá dvacet nejbližších takovýchto bodů zájmu, pokud vám nestačí textová podoba, můžete výsledky potáhnout dolů a nechat si oněch dvacet míst zobrazit na mapě s patřičnými ikonami kategorií.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní nabídka, sbírky bodů zájmu a vyhledávání, v rámci kterého je první řádek věnován POI bodům. Po výběru kategorie se vždy vyhledá nejbližších 20 bodů daného typu

Po kliknutí se o bodech dozvíte detailnější informace (popis, telefon, webová stránka, otevírací doba), na bod můžete rychle navigovat, sdílet jeho polohu na Glympse či jinými cestami, případně uložit do sbírky. Těch můžete mít hned několik, ukládáte do nich oblíbené body zájmu pro budoucí rychlejší navigování bez nutnosti hledání. Nabídka sbírek je přístupná v pravém horním rohu na mapě. Při procházení mapy jsme si dále povšimnuli 3D modelů vybraných významných budov.

Prostředí v češtině

Levý horní roh slouží ke vstupu do hlavní nabídky. Přepínáte v něm režimy, standardně máte zapnut mód Mapy, pro čistě navigační účely je určen 3D mód Autem. Pokud máte telefon umístěn ve stojánku v autě, oceníte velké dotykové prvky pro nastavení cíle, výběr z posledních cílů cesty, pro nastavení aplikace a zobrazení informací o provozu. Okno s těmito ovladači musíte vysunout ze spodní lišty, ve které se zobrazuje trojice základních údajů. Rychlost, ujetou vzdálenost a směr v případě režimu bez navigování, v případě navigace zde najdete důležité informace o času příjezdu, zbývající vzdálenosti, apod. V nastavení si můžete aktivovat upozorňování na rychlostí limity, které si sami nastavíte a samozřejmě nechybí ani hlasová navigace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vyhledání trasy, nabízejí se i alternativní trasy. Navigační pohled v rámci denního a nočního režimu. Vaši pozici můžete sdílet přes Glympse

Hlasy si musíte stáhnout dopředu, jsou zdarma, pro češtinu je však k dispozici pouze základní varianta. Nejdůležitější položkou v Nastavení je samozřejmě stažení map a následné vynucení, aby aplikace zůstala v Offline režimu. V aplikaci můžete stáhnout mapy z celého světa, konkrétně vektorové podklady ČR zabírají okolo 354 MB, můžete si dokonce vybrat, zdali je chcete umístit do interní paměti nebo na paměťovou kartu. V rámci stažených dat můžete počítat i s offline vyhledáváním, o tom, že aplikace není online dostáváte poměrně často vědět na displeji. Možná by neuškodilo, kdyby se tato informace výhledově přestala zobrazovat, protože takto spíše jen zdržuje. Navíc, pokud některé položky vyžadují připojení k internetu, musíte jim to výslovně potvrdit v nově otevřeném okně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Správce map a možný výběr místa ukládání mapových podkladů. Nastavení rychlostního varování a informací na displeji při navigování

Navigování ale zřejmě bude začínat vždy z obrazovky mapy. Po stisknutí klávesy s šipkami se dostanete do nabídky pro zadání cíle. Navigovat můžete pro auta, pěší i městskou hromadnou dopravu, ta však není n našem území funkční. Nepochodili jsme v Ostravě ani v Praze. V rámci autonavigace dostáváte vždy s předstihem vědět o dalším manévru, v případě navigace při chůzi můžete telefon nosit v kapse. Jakmile se blíží změna směru, telefon zavibruje, abyste se na něj podívali.

Začátek konce Google Map na Androidu?

Mapové řešení Googlu je s Androidem spjato již od jeho počátku. Za několikaletou historii se aplikace téměř neustále vylepšovala, maximem však bylo možné stažení malé čtvercové oblasti v rámci sekce Laboratoř. Na plnohodnotné a bezplatné offline navigování uživatelé Androidu čekali několik let marně, vše tak nakonec vyřešily Nokia Here Mapy beta. Co se týká přesnosti navigování, zatím téměř vše pracuje k plné spokojenosti. U pěší turistiky v městské zástavbě se nám však občas stává, že na displeji aktuální pozice na desítky vteřin odskočí mimo, aby se pak zase vrátila zpět na správné místo.

Mapy Nokia Here beta jsou stále ve vývoji, takže je pravděpodobné, že se v budoucnu dočkáme dalších podporovaných funkcí i řady optimalizací. Aplikace je oficiálně dostupná pro vybrané Samsungy s Androidem, nic vám ale nebrání na internetu najít instalátor a nainstalovat si aplikaci i do vašeho Androidu. Pokud si mapy a hlasovou navigaci stáhnete přes Wi-Fi, nebudete potřebovat internet ani investici do komerčních navigačních softwarů. Více informací o mapách Nokia Here beta pro Android se dozvíte na stránkách 360.here.com.

Plusy:

  • bezplatné offline mapy na Androidu
  • offline vyhledávání cílů a bodů zájmu
  • hlasová navigace a prostředí v češtině

Mínusy:

  • stále v betaverzi, aplikace nemusí vždy fungovat stoprocentně
  • neustále se zobrazuje informace o tom, že je aplikace v offline režimu
  • oficiálně pouze na smartphonech Samsungu
  • někdy chvilkově vypadává zobrazení aktuální pozice
Diskuze (39) Další článek: Fitness aplikace Endomondo už si rozumí s Android Wear

Témata článku: Samsung, Android, Smartphony, Mobilní aplikace, Oreo, Samsung Galaxy Alpha, Samsung Galaxy K Zoom, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 3, Samsung Galaxy Note 3 Neo, Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos, Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy Note II, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4-A, Samsung Galaxy S5, Aby aplikace, Textová podoba, Cíl cesty, #Android, Hlasová navigace, Začátek konce, Telefony s Androidem na Heureka.cz