Jak fotí Samsung Galaxy A41

Fotografická výbava Samsungu Galaxy A41 je dost podobná modelu Galaxy M21. Do akce se tak dostává obvyklá trojice s hlavním snímačem o vyšším rozlišení, jemuž sekunduje širokáč a kamerka s variabilní hloubkou ostrosti. Dodavatelem hlavního snímače a selfie kamerky je společnost Sony, foťáky jsou ještě doplněny přisvětlovací diodou. Oproti vybavenějšímu Galaxy A51 dostal telefon ultraširokoúhlý objektiv s nižším rozlišením a navíc mu chybí samostatné pětimegapixelové makro.

Sestavení fotoaparátu Samsung Galaxy A41:

  • primární objektiv: 48 Mpx, 1/2.0", světelnost F2.0, 0.8µm pixely, PDAF
  • ultraširokoúhlý objektiv: 8 Mpx, 1/4.0", světelnost F2,2, úhel záběru 123°
  • snímač hloubky ostrosti: 5 Mpx, světelnost F2.4
  • selfie: 25 MPx, 1/2.8", světelnost F2.2

Tip: Naše galerie ukázkové snímky standardně zmenšuje a komprimuje. Ve větší podobě je v ní uvidíte po kliknutí na lupu. Originály jsme uložili na Google Drive.

Základ, širokáč a portrétové focení

Samsung u levnějšího „áčka“ nijak zásadně neexperimentoval a na zádech přichystal trojici objektivů. Hlavní foťák s fotočipem IMX582 od Sony (tj. stejným jako u Galaxy A51) v základu aplikuje slučování čtyř pixelů do jednoho. Přednastaveno je tak focení 12MPx fotografií v poměru stran 4:3, pokud si však přepnete na formát 4:3H, budete fotit v maximálním rozlišení 48 MPx. Musíte však počítat s tím, že při focení v nativním rozlišení se zvýší prodleva mezi pořízením a uložením samotné fotografie.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie za slunečného počasí

Za příznivých světelných podmínek pořizuje telefon venku povedené fotografie s širokým dynamickým rozsahem, dostatečnou úrovní detailů a s věrnou barevnou věrností. Pokud však budete fotit při zatažené obloze, zjistíte, že jsou fotky často ne úplně ostré, detaily slité do mazanice a často neodpovídá ani barevná věrnost.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie při zatažené obloze

Foťák u Galaxy A41 podporuje automatické zaostřování, i když občas mu musíte pomoci dotykem správně určit hladinu ostrosti. Co však musíme vyzdvihnout, je rychlý autofocus, který vám umožní zachytit ptáka v letu.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud budete dostatečně rychlí, dokážete pomocí Galaxy A41 (těsně ale přece) zachytit i letícího ptáka

Při focení můžete rychle přepnout na širokoúhlý snímač, ovšem kvůli odlišné světelnosti musíte počítat se odlišnou teplotou barev. V rozích se objevuje neostrost a dost výrazně se ztrácejí detaily.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Základní fotka a odpovídající ultraširokoúhlý snímek

Poměrně povedené je focení v režimu Živého zaostření, v němž dokážete vykouzlit zajímavé fotografie. Stačí jen počkat na to, až je telefon v ideální vzdálenosti od objektu, nastavit úroveň rozmazání a stisknout spoušť. Jindy obyčejné snímky dostanou s rozmazáním úplně jinou dimenzi, i když u třetí fotky je vidět, že větvička na stejné úrovni jako strom, je jen částečně ostrá. I zde tedy narazíme na určité rezervy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Focenív režimu Živého zaostření dokáže vykouzlit snímky se zajímavým rozmazáním

Přiblížení je pouze digitální, a to maximálně osminásobné. Kvalita je však špatná. Mnohem lepší je fotit v maximálním rozlišení 48 MPx a pak si vybranou část „přiblížit“ formou výřezu. Budete však potřebovat ideální světelné podmínky, jinak bude 48MPx fotka pro výřezy nepoužitelná.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přiblížení je pouze digitální, a to nevalné kvality...

Tradičně silnou oblastí jsou makrosnímky a fotky detailů. Foťák sice ne vždy ideálně zaostří (občas musíte prstem přeostřit), detaily jsou však ostré, mají povedené barevné podání a snímač dokáže vyfotit ostře i objekty v pohybu, např. včelu procházející se po květu. Makro a snímky detailů jsou jednou ze silných stránek testovaného smartphonu

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V jednoduchosti je síla

Jenže, záhy zjistíte, že softwarová nadstavba jaksi chybí. Zatímco u jiných Samsungů máte k dispozici režimy superzpomaleného videa, hyperčas nebo noční režim, nic z toho se u Galaxy A41 nekoná. Fotky v interiéru, šeru nebo v noci tak musíte fotit na automatiku, a to znamená, že se z fotek vytrácí detaily a úměrně s úbytkem světla přibývá šum. Režim Auto HDR sice využijete venku, ovšem optimalizátor scény vám při focení nijak zásadně nepomůže. Při jeho vypnutí a následné aktivaci jsem nepozoroval žádnou výraznou změnu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie z interiéru

Selfie kamerka má rozlišení 25 MPx, přesto však na výstupu produkuje 8MPx (základní) nebo 12MPx (široká selfie) fotografie. Abyste fotili v maximálním rozlišení, musíte opět přepnout poměr stran na 4:3H. Díky chybějícímu autofocusu je jasné, že kvalita selfie pořízených uvnitř bude průměrná. A to bohužel platí i při venkovním focení. Detaily se stírají, vousy nemají jednotný tvar a jsou rozpixelované, což ostatní platí i o vlastech. Jsme však v segmentu zařízení nižší střední třídy, takže průměrně fotografické dovednosti nijak nepřekvapí ani nezaskočí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Základní a širokoúhlá selfie. Venku a uvnitř

I videonabídka je tentokrát dost omezená, Maximem je Full HD s 30 fps, stabilizace chybí, takže jsou pořízené videosekvence nanejvýš průměrné kvality. Při natáčení mezi objektivy nepřepnete, můžete však přímo natáčet pomocí širokáče. Při rychlejších pohybech hledáčkem vás však při přehrávání začne bolet hlava. Telefon má navíc často problém na snímaný objekt správně zaostřit. Foťák u Galaxy A41 je stvořen pro nenáročně uživatele, pokud budete chtít jen trochu něco navíc, poohlédněte se jinde.

Ukázková videa:

Váš názor Další článek: RedMagic chrlí novinky rychleji než Baťa cvičky. RedMagic 5S dostane Snapdragon 865+ a stříbrnou heatpipe

Témata článku: Samsung, Střední třída, Smartphony, Focení mobilem, Galaxy, Jak fotí, Bokeh, Nižší třída, Selfie, Trojitý fotoaparát, Samsung Galaxy A41, Full HD, Fotka, Samsun, Světelnost, MPx, Snímač, Maximum, Focení, PDAF, Google Drive, Objektiv, Foťák, F +