Here for Gear: (ne)navigace na zápěstí [test]

Navigace v hodinkách - to tu ještě nebylo. Jaké jsou možnosti navigační aplikace a zvládne vůbec fungovat i bez připojeného smartphonu?

Navigace v chytrém mobilu je dnes samozřejmostí. U různých operačních systémů se nabízí využití online (mapy a itinerář stahovány z internetu) i offline navigací, kdy si body zájmu, mapová data a mapové podklad stáhnete s předstihem do interní paměti telefonu. V redakci však testujeme chytré hodinky Samsung Gear S s Tizenem, které sice umí využívat GPS připojeného mobilu, navíc ale mají i vlastní A-GPS čip. Pokud k tomu přidáme předinstalovanou aplikace Here for Gear, nabízí se otázka: „Jak moc využitelná bude navigace na zápěstí“? Jen je třeba dodat, že navigace pro Gear S je cílena na pěší turistiku, nečekejte tedy běžnou autonavigaci, i když v nouzi ji samozřejmě můžete použít i v autě.

Samostatně nebo s mobilem

První fragmentaci pocítíte hned ze začátku používání hodinek, konkrétně při spuštění navigace Here for Gear. Pokud v nich nemáte nanoSIM kartu, slouží jako vaše prodloužená ruka smartphonu, se kterým jsou spojeny přes Bluetooth. Pokud však hodinky chcete mít napojené na smartphone i využívat jejich integrovanou navigaci, využívá se GPS i datové připojení telefonu (přes Wi-Fi nebo mobilní data). Na displeji hodinek se případně objeví informace o tom, že poloha v mobilním zařízení není dostupná, tj. nemáte v telefonu povolenou Polohu. Pokud tedy chcete skutečně využít interní GPS čip, musíte s telefonem přetrhat veškeré bezdrátové vazby, přičemž samozřejmě hodinky nebudou fungovat jako notifikační centrum do té doby, než je zase s telefonem spojíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První spuštění aplikace

Navigační aplikaci najdeme v seznamu aplikací pod označením Navigátor. Při spuštění začne vyhledávání vašich souřadnic, a to přes GPS v telefonu nebo hodinkách. Co se týká propojení s telefonem, hodinky přejímají kvalitnější informace o poloze, v případě samostatného vyhledávání souřadnic na hodinkách se poměrně hodně načekáte. Vyhledávání vždy trvá zhruba minutu, pokud nebyla poloha určena, budete muset hledání opakovat. A to i několikrát.

Připočítat k tomu musíte i zhasínání displeje hodinek, nejkratší interval může být nastaven na 10 vteřin. Displej pak probudíte jen stisknutím domovského tlačítka, čímž si ale někdy minimalizujete samotnou navigaci, takže se k ní musíte vrátit. A to buď přes hlavní nabídku nebo dotykem dvou prstů na displej, které otevírá nabídku posledních spuštěných aplikací. Pokud si však nastavíte, aby hodinky po odemčení zůstaly, tam kde skončily, máte po problémech.

Mapy online i offline

Na pravé obrazovce navigace najdeme vstup do nastavení. To je poměrně jednoduché, můžete zde vybrat metrické jednotky, případně aktivovat vibrace. Položka Offline mapy se zpřístupní, až jakmile se odpojíte od telefonu a připojíte se samostatně s hodinkami na Wi-Fi. Největší výhodou navigace je samozřejmě možnost využití offline dat, které si musíte s předstihem stáhnout do interní paměti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Úvodní obrazovka, při připojení k telefonu musí být na něm aktivní i GPS, jinak se pozice nevyhledá. Hlášku o hledání budete při samostatném využívání hodinek vídat poměrně často, GPS čip má špatnou citlivost, takže často pomůže až sundání hodinek ze zápěstí. Jinak vás uzemní obrazovka s nápisem „Nemůžeme vás najít“

I na rychlé Wi-Fi (zdrojem je optika od UPC) však načítání dostupných map i jejich samotné stažení (ČR má 184 MB balík) trvalo velmi dlouho. Na vině je i přílišná hospodárnost displeje, který zhasíná po krátkém intervalu a navigace na pozadí se někdy ukončuje, někdy běží na pozadí. Pokud displej vyžaduje pozornost (což výběr mapy rozhodně je), byla by vhodná výjimka, aby displej tak rychle nepohasínal. Pro plynulou instalaci tedy doporučujeme krátkodobě nastavit interval displeje na maximum, tedy 5 minut. Do hodinek si pak můžete stáhnout mapové podklady pro různé země z celého světa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pro stažení offline map se s hodinkami musíte připojit k Wi-Fi. Z map celého světa si můžete stáhnout jen ty oblastí, které vás zajímají, vlastně musíte, protože všechny mapy do hodinek Gear S nevměstnáte

Jakmile je vaše pozice určena, zobrazí se na prostřední obrazovce navigace ikona s šipkou, vaší pozicí (ulice a č.p.) a s kruhovou ikonou pozice. Pokud telefon nezafixuje vaší pozici, bude se vám snažit podstričt dřívější platnou pozici, takže na to si dejte pozor. Pokud kliknete na šipku, zadáváte do navigace cíl. A to na miniaturní QWERTZ klávesnici, přičemž stačí zadat jen kousek názvu a hodinky v databázi vyhledají možné cíle. Poslední vyhledané cíle jsou pak vedeny v samostatném levém okně aplikace. Po výběr cíle dochází k vyhledání trasy a vytvoření itineráře.

Itinerář a vibrační pokyny

Pokud používáte hodinky samostatně nebo je máte odpojeny od telefonu, je toto bohužel vaše konečná. Pozice je vyhledána jen jednou, vidíte textový itinerář a můžete si vaši pozici zobrazit na mapě, včetně modře vykreslené trasy do cíle. Jakmile se dáte do pohybu, GPS pozice se nijak neaktualizuje (předpokládáme že by to mělo velký vliv na baterii), a tak pokud chcete aktuálnější údaje o další trase, musíte svoji pozici opět jednorázově aktualizovat. Celé samostatné navigační řešení tedy sklouzává spíše k „nouzovému“ využití.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Navigovat můžete na poslední nebo na nově zadané cíle, pokud máte staženy mapy do hodinek, probíhá vyhledávání offline. Bez připojení k telefonu ale počítejte pouze s jednorázovým vyhledáním GPS, itinerářem trasy a s jejím jednorázovým vykreslením

Pokud však máte hodinky spojeny se smartphonem a na něm aktivní GPS, po zobrazení itineráře se zpřístupní tlačítko Play, kterým zahájíte navigaci. Na displeji vidíte kompas, který ukazuje směr vaší chůze, na horních pozicích se zobrazuje blízká akce (odbočení, změna trasy, odbočení z kruhového objezdu, atd.), jakmile se stane aktuální, hodinky zavibrují.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Pokud jste připojeni k telefonu, můžete počítat s možností spuštění navigace (modré tlačítko Play), následně je třena kalibrovat kompas. Trasy pro pěší si navíc můžete vygenerovat v telefonu a až pak je zaslat do hodinek. Mimo kompasu je přítomen i itinerář a mapové podklady s vaší aktualizovanou pozicí a vykreslenou trasou. Místo hlasových povelů se však objevuje pouze vibrační upozornění

Pokud používáte i aplikaci Nokia Here beta pro Android, můžete si trasu naplánovat ve smartphonu a poté ji odeslat do hodinek. Zde ji jen přijmete a můžete začít navigovat. Hodinky tedy neslouží jako plnohodnotná navigace, spíše jen jako prodloužená ruka smartphonu, který může klidně zůstat v tašce nebo pouzdře.

Závěrem

Navigační aplikace Here for Gear má, stejně jako Here beta pro Android, co dohánět. Současnou verzi navigace vidíme jako ranou betaverzi, protože minimálně možnost pravidelné aktualizace GPS a tedy reflektování aktuální GPS pozice by v hodinkách neměla chybět. Současná navigace tedy nefunguje samostatně ale jen s připojeným smartphonem, v opačném případě si jen zobrazíte itinerář a mapu s trasou. Aplikace zatím bohužel není k dispozici na aplikačním portálu Gear Apps, takže ani není jasné, zdali se v brzké době objeví její případná aktualizace. Určitě by se ale hodila.

Plusy:

  • bezplatné mapy
  • možnost stažení map celého světa pro použití v offline režimu
  • navigace na zápěstí je rychle po ruce
  • upozornění před změnou směru vibracemi
  • možnost naplánovat trasu v Android aplikaci a pak ji odeslat do hodinek

Mínusy:

  • navigace není funkční bez Bluetooth propojení s telefonem, jinak je zobrazen pouze itinerář
  • určena pouze pro pěší navigaci
  • možno kombinovat s MHD, což je jen částečně funkční pouze v Brně a Praze
  • horší citlivost na příjem GPS, vyhledání pozice trvá dlouho (někdy je hodinky lepší sundat)
  • bez hlasových povelů
Diskuze (1) Další článek: Nokia: Kdo vyrobí příští smartphone slavné značky?

Témata článku: Nokia, Samsung, Mobilní aplikace, Příslušenství, Tizen, Rychlá Wi-Fi, Případná aktualizace, Test, Navigační aplikace, Plnohodnotná navigace, Vyhledávání offline, Aktivní GPS, Velký vliv, Zápěstí, Modré tlačítko, Prodloužená ruka, F +, Gear, Vibrační upozornění