Gear S2: Hodinkový restart od Samsungu [video]

Testujeme chytré hodinky Gear S2. Jdou na věc jinak a mají být hlavní zbraní Samsungu proti Apple Watch. Přečtěte si naše dojmy.

O tom, že Samsung připravuje kruhové hodinky, se spekulovalo již dlouho předtím, než je jihokorejský výrobce představil. Stalo se tak na zářijovém veletrhu IFA v Berlíně, kde byly zlatým hřebem večera. Samsung představil dvě varianty: Gear S2 (Sport) s gumovými pásky odkazuje na předchůdce Gear S, Gear S2 Classic zase na běžné hodinky, kterým můžete vyměnit řemínky za jakékoliv jiné.

Při představení se spousta novinářů shodla na tom, že 1,2" displej hodinek je poměrně malý, a že se na ruce hodinky tak trochu ztrácejí. Nebo také jinak řečeno: „Dámskou verzi hodinek jste nám ukázali, a kde je ta pánská?“ Po vybalení z válcové základní krabice však už tento dojem nemáme. Ukázalo se, že displej není až tak malý, jak se zprvu zdálo, a že by to v konečném důsledku mohlo i stačit.

Napsali jsme:

Vyměnitelné gumové pásky

Do redakce nám zatím dorazila pouze sportovní varianta hodinek, která nám přijde pohlednější díky střídmějšímu designu a jemným křivkám. Varianta Gear S2 Classic se podle nás tváří trochu „agresivněji“ a to zřejmě díky „ozubenému“ kolečku po obvodu. U této verze však můžete nahradit základní kožený pásek jakýmkoliv jiným 20mm, který pořídíte v jakémkoliv hodinářství.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hodiny Samsung Gear S2 Sport v černé barevné variantě

Testujeme černou variantu Gear S2 Sport s šedými gumovými pásky, které můžete také nahradit jinými. Musíte ale vybírat pouze mezi příslušenstvím od Samsunugu, protože spony a uchycení nejsou univerzální. Hned v základu máte v hodinkách usazen pásek o velikosti L, který v krabici doplňuje stejně barevný pásek o velikosti S. První zmiňovaný nasadíte i na menší zápěstí dospělého, díky druhému můžete hodinky připnout i na dětskou ruku.

Samotné tělo hodinek je vyrobeno z tónované oceli (316L), v našem případě je na horní hraně a bocích matná, na spodní části pak najdeme skleněnou plochu. A v jejím středu je umístěn snímač srdečního tepu. Ten funguje s „widgetem“ aplikace S Health na jedné z obrazových ploch a měří tep bezproblémově vždy zhruba do 15 vteřin. Samotné tělo hodinek je pak voděodolné a prachotěsné dle normy IP68.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vnitřní strana hodinek s měřičem srdečního tepu a dokovací stojánek s bezdrátovým nabíjením

Zadní část je zajímavá i z hlediska nabíjení, Gear S2 se totiž nabíjí bezdrátově v drobném stojánku, ke kterému se magneticky přichytí. V tomto stavu můžete hodinky využít jako „stolní hodiny“, nabíjíte je ze sítě nebo USB, o čemž svědčí malá přední informační dioda. Přes dockovací stanici samozřejmě již není možné připojit hodinky k počítači jako externí zařízení, veškerý přenos dat probíhá bezdrátově přes aplikaci Gear Manager ve vašem smartphonu.

Kruhový Super AMOLED a prstenec

Hodinky jsou osazeny 1,2" Super AMOLED displejem s rozlišením 360 × 360 pix, které je více než dostatečné. Ještě více se nám zamlouvá velmi dobrá čitelnost displeje hodinek na přímém slunci. V základu je nastaven jas na úrovni 7/10, ovšem v případě potřeby si jej můžete ručně navýšit z „horní lišty“. Displej je proti nešetrnému zacházení chráněn odolným sklem Gorilla Glass 3.

Klepněte pro větší obrázek
Největší změnou prošel displej, u hodinek Samsungu je poprvé kruhový, čemuž se uzpůsobilo i uživatelské rozhraní

Poměrně velká změna se odehrála v rámci ovládacích prvků. Hodinky mají nově dvě tlačítka na pravém boku. To horní slouží jako zpětné tlačítko, ovšem někomu může přijít už trochu zbytečné. V hodinkách pro návrat zpět existuje gesto potažení shora dolů, které známe již z loňskýého Gear S. Tlačítko navíc ani nemá žádnou funkci při svém podržení a dvojkliku, minimálně by se pro tyto kombinace hodila nastavení rychlých přístupů k vybraným aplikacím.

Klepněte pro větší obrázek
Mimo otočného prstence mají hodinky i dva další ovládací prvky - zpětnou a domovskou klávesu na pravém boku

Tlačítko umístěné níže je domovská klávesa, která slouží k prvnímu zapnutí hodinek, rozsvícení hodinek, přechod na domovskou obrazovku a také ke vstupu do nabídky aplikací. Dvojklik můžete využít na spuštění libovolné aplikace, podržením pak otevřete klasické „vypínací“ menu, ze kterého lze navíc aktivovat úsporný režim. V něm hodinky fungují pouze v černobílém režimu a s omezenou funkčností. Vypínací tlačítko však tentokrát neumí zhasnout displej, pokud je tedy rozsvícen, můžete jen čekat, až zhasne sám.

To nejzajímavější jsme si nechali na závěr. Okolo displeje se nachází kruhový prstenec, který je asi největší inovací hodinek. Jeho otáčením okolo displeje můžete rolovat obsah na displeji, procházet mezi stránkami aplikací či mezi plochami, přepínat mezi vzhledy klávesnice nebo nastavovat hodnoty v číselnících. Přechod mezi pozicemi následuje jemné a nepatrně slyšitelné cvaknutí, samotné ovládaní je ale jisté a přesné.

Klepněte pro větší obrázek
Gear S2 s řemínkem ve velikosti L dobře padnou i na menší zápěstí. V základním balení navíc najdete i menší řemínek ve velikostí S

Prestenec za vás ale nevyřeší vše, protože mu do dokonalosti trochu schází. Za nás bychom ocenili, kdyby bylo ovládací kolečko, alespoň v místech umístění řemínků, klikatelné. Prstencem tak můžete procházet mezi nabídkami a nastavovat volby, pro potvrzení výběru se však stejně musíte strefit prstem na displej. Vzato z jiného úhlu pohledu, na jeho ovládání si velmi brzy zvyknete a bude to vždy první věc, na kterou na hodinkách sáhnete. A to i přesto, že můžete hodinky stejně dobře ovládat i dotyky na displeji.

Prostředí v kruhu

Poměrně velkou obměnou prošlo i samotné uživatelské prostředí. Pokud jste fanoušci Androidu, musíme vás hned úvodem odstavce zklamat, hodinky Gear S2 totiž neběží na Androidu Wear, ale na operačním systému Tizen. Ten je již po několik generací chytrých hodinek od Samsungu používán jako hlavní operační systém.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Editační mód a ukázka některých dostupných ciferníků

Byť je v hodinkách vše zobrazováno v kruhu, vidíme určité společné znaky z předchozích generací. Od hodin nalevo se na jednotlivých stránkách zobrazují poslední notifikace od aplikací, kterým jste informování do hodinek povolili. Na druhé straně najdeme předpřipravené obrazovky, ve kterých je vstup do nabídky aplikací, obrazovky s počtem kroků, kalendářem, počasím, vašimi fyzickými výkony, srdečním tepem a také další, které zde dodáte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Od ciferníku nalevo se zobrazují jednotlivé notifikace, od ciferníku napravo pak další tematicky zaměřené plochy. Najdeme zde vstup do aplikací, počítaní kroků, kalendář, počasí, ovladače hudby, měření srdečního tepu a vaší pohybové aktivity. Veškerá data se synchronizují s připojeným telefonem

Kruhová je i hlavní nabídka, mezi aplikacemi najdeme základní položky, které se týkají komunikace a organizace času. K dispozici je kalendář, budík, časovač, stopky, dálkové ovládání hudby v telefonu, e-mailový klient nebo hlasová poznámka. Komunikační funkce zajišťuje číselník a aplikace Zprávy. V prvním případě však, oproti předchozí generaci Gear S, nejde hodinky využít pro volání. A pokud z nich vytočíte nebo přijmete hotovr, musíte pro telefonování vzít do ruky spárovaný telefon. Alespoň že jde ze zápěstí nevhodné hovory hned odmítnout.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Otočný prstenec můžete využít k nastavování hodnot v různých částech systému. Takto vypadá horní lišta a Ultra úsporný režim, který prostředí přebarví do černobíla. Aplikace S Health při svižné chůzi, měření srdečního tepu, kalendář a vytočení čísla z hodinek

U zpráv je situace jiná. Na textovky můžete ze zápěstí hned odpovídat, a to, buď přednastavenými zprávami, nebo lze napsat i svou vlastní odpověď. K dispozici je alfanumerická klávesnice, která na malém displeji hodinek sice není tolik komfortní, pokud však budete psát krátké odpovědi typu „Opozdim se, za 5 minut jsem tam“, nebudete ani muset vytahovat telefon z kapsy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Takto vypadá připojení hodinek Gear S2 k Xperii Z1 Compact. V telefonu stáhnete Gear Manager, hodinky se pak sami nabídnou s připojením k telefonu. Následně se nainstaluje Gear S2 plugin a jinak vše pokračuje stejně jako u smartphonů Samsungu. Po přihlášení k Samsung účtu si můžete do hodinek stahovat aplikace, pro využití zdravotních dat je třeba dostahovat aplikaci S Health

A to nejdůležitější na závěr, hodinky Gear S2 jsou kompatibilní, nejen s high-end smartphony od Samsungu, ale také s modely konkurenčních výrobců, které mají Android 4.4+ a alespoň 1,5GB RAM. Hodinky jsme v redakci mimo Galaxy S6 Edge spárovali i se Sony Xperia Z1 Compact. V obou případech je třeba z Google Play stáhnout aplikaci Gear Manager a postupovat podle pokynů.

Odlišná koncepce oproti Gear S

Zatímco loňský Gear S byl koncipován jako další „samostatné“ mobilní zařízení s přenosem souborů přes USB, GPS, reproduktorem a slotem pro nanoSIM, Gear S2 se vrací do režimu doplňkového „companion“ zařízení. Model Gear S2 tak nemá nic z výše uvedeného, snaží se tedy být „jen“ jakousi prodlouženou rukou smartphonu s důrazem na rychlou reakci na zprávy, odmítání hovorů (s hodinkami si bohužel nezavoláte), měření ušlých kroků, spánku a srdečního tepu, a budou také stylovým doplňkem. 

V redakci právě začínáme testovat hodinky Gear S2 Sport, pokud máte jakékoliv otázky, směřujte je do diskuse pod článkem. Asi největší neznámou je výdrž hodinek, protože však za sebou zatím nemáme dostatečný počet nabíjecích cyklů a hodinky prakticky neustále zkoušíme, necháme si údaje o výdrži při běžném používání až do recenze.

]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.--> ]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->
Diskuze (19) Další článek: Krabice na pizzu poslouží jako filmový projektor. Stačí přidat smartphone

Témata článku: Samsung, , , , , Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 128GB, Samsung Galaxy S6 64GB, Samsung Galaxy S6 Edge, Samsung Galaxy S6 Edge 128GB, Samsung Galaxy S6 Edge 64GB, Samsung Galaxy S6 Edge+, Samsung Galaxy S6 Edge+ 64GB, Sony Xperia Z1, Sony Xperia Z1 Compact, Sam, Hod, Základní krabice, Dostatečný počet, Nešetrné zacházení, Spárovaný telefon, Dokovací stojánek, Rest, Samsun