Galaxy S9/S9+ jsou první mobily, které mají fotoaparát s variabilní clonou (s výjimkou typu W2018, na kterém Samsung funkci zkoušel). V dospělých fotoaparátech je to technologie běžná, ale jak vypadá v miniaturizovaném podání? Samsung moc detailů nesdělil, a tak je odkrývají jiní: rozborka od iFixit a JerryRigEverything.
Teleobjektiv v Galaxy S9+ má clonu fixní, širokoúhlý objektiv mají S9 i S9+ stejný a clona se u něj mění mezi dvěma hodnotami f/1.5 a f/2.4 (u velkých foťáků se nastavuje plynule v daleko více krocích až do f/22). Samotný mechanismus čočky je vidět na animaci níže, postranní jezdec se stará o pohyb dvojice lamel umístěných před čočkou.
Jezdcem hýbou elektromagnety umístěné po obvodu fotoaparátu, ke kterým dosedají malé cívky uvnitř pouzdra. Přepnutí clony doprovází slyšitelné cvaknutí. (obr.: Phonearena)
Při focení s krátkým expozičním časem (a natáčení s vysokou snímkovací frekvencí) je potřeba na čip dostat co nejvíce světla, takže se clona za horších světelných podmínek otevírá na f/1.5. Díky tomu dostanete kratší čas a ostřejší fotku.
Rozdíl mezi zavřenou a otevřenou clonou je vidět pouhým okem, sledujte horní objektiv.
Problém širší clony může být horší kresba objektivu v rozích, a tak Samsung na f/1.5 přepíná, až když osvětlení klesne pod 100 luxů. Jinak fotí na f/2.4, což je ve srovnání s loňským Galaxy S8 (fixní f/1.7) poměrně úzká clona.
Dostupné položky v režimu Pro, snímaný objekt lze i ručně doostřit
Ukázkové snímky
Jaké jsou tedy přínosy variabilní clony u mobilních telefonů? Zkrátka fotoaparát u S9 se díky dvěma clonám může lépe přizpůsobit světelným podmínkám. V automatickém režimu si laik všimne kvalitnějších fotek za slabého osvětlení - méně šumu, vyšší ostrost.
V režimu Pro si můžete navíc vyhrát s manuálním nastavením clony, expozičního času, ISO, vyvážení bílé, kompenzaci expozice (+/-), lze nastavit měření (bod, střed, matice), oblast automatického ostření (střed, multipoint), příp. scénu doostřit ručně. Ta to zde máte i pomůcku - zaostřené hrany a části fotky na vás v hledáčku budou svítit zeleně.
Denní snímky při cloně f/2.4
Na přímém slunci si snímač zkracuje expoziční čas a nastavuje nízké ISO (až na 25 u teleobjektivu, 50 u širokoúhlého), protože má až přemíru světla. Díky krátkému času tak můžete „zmrazit“ pohyb, např. u tekoucí vody, nebo kola projížděného auta.
Ukázka nočních snímků pořízených s f/1.5
V neposlední řadě jsou výhody clony f/1.5 patrné u nočních snímků, na kterých se objevuje více detailů. Fotoaparát Samsungu Galaxy S9 je samozřejmě srovnáván i s loňskými modely řady Galaxy S8. A je to logické, protože Samsung opět použil fotočip s DualPixel AF, a pořizuje hodně podobné fotografie jako loňské modely, zejména z pohledu kresby a šumu.
Samsung Galaxy S9 fotí lépe při zhoršených světelných podmínkách:
Špetka teorie. Co je clona
Clona je komponenta zabudovaná do objektivu (v případě S9 před něj), která ovlivňuje průměr vstupního otvoru, tj. množství světla dopadajícího na snímač. Clonové číslo vídáme uvedené jako zlomek (např. f/2.8), nebo jako hodnotu (v tomto případě 2.8). Čím je clonové číslo menší, tím je otvor v objektivu větší a na snímač se dostane více světla.
Světelnost objektivu udává clonové číslo při maximálně otevřené cloně. Vzhledem k tomu, že mobily doteď měly clonu pevnou, oba parametry splývaly, kvůli Galaxy S9 teď budeme muset pojmy lépe rozlišovat.
Větší zaclonění –> větší hloubka ostrosti
Čím je objektiv více zacloněný, tím větší mají záběry hloubku ostrosti (tzn. jsou ostré různě vzdálené objekty). A naopak: otevřená clona znamená menší hloubku ostrosti, takže např. zaostříte na objekt blízko objektivu a pozadí je efektně rozmazané, což se v klasické fotografii využívá zpravidla u portrétů.
Clona u mobilů? Často lepší, než u foťáků
Clona však není vše. Do hry vstupuje i ohnisková vzdálenost objektivu a fyzická velikost čipu, stabilizace obrazu a další parametry. Clona v objektivech velkých fotoaparátů je typicky složená z až devíti srpovitých lamel, takže výsledný otvor je kruhový jen přibližně. Na tvaru otvoru clony a na počtu lamel pak závisí kvalita zobrazení mimo zaostřenou část, tzv. bokehu.
Hloubku ostrosti však ovlivňuje i ohnisková vzdálenost objektivu, čím větší číslo máte, tím je hloubka ostrosti menší. Zde smartphony tahají za kratší konec, protože v drtivé většině nabízí objektivy s pevnými ohnisky. Výjimkou je v tomto případě např. starší Asus ZenFone Zoom s periskopickým 3× zoomem nebo Samsung Galaxy Camera 2 s teleskopickým objektivem (spíše než mobil to byl foťák s Androidem). Běžnou praxí je dnes nasazení duálních objektivů s různými ohniskovými vzdálenostmi.
Zatímco pokusy s variabilními ohnisky u mobilů nedopadly valně (zoomovací objektivy zabírají mnoho místa), s variabilní clonou to vypadá nadějněji.
G960, Star |
| rozměry a hmotnost: 148 × 69 × 8,5 mm, 163 g displej: 5,8", kapacitní Super AMOLED, 1 440 × 2 960, 568 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Samsung Exynos 9810 (8× Exynos M3, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
G965, Star2 |
| rozměry a hmotnost: 158 × 74 × 8,5 mm, 189 g displej: 6,2", kapacitní Super AMOLED, 1 440 × 2 960, 531 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Samsung Exynos 9810 (8× Exynos M3, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Via Phonearena, YouTube, iFixit, PC Revue
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium