Galaxy S9 má variabilní clonu. Jak to funguje a k čemu je to dobré

  • Samsung má unikát, a to se ve světě mobilů počítá.
  • Reálný přínos variabilní clony? Méně šumu za šera.
  • Ukážeme vám, jak fungují miniaturní lamely.

Galaxy S9/S9+ jsou první mobily, které mají fotoaparát s variabilní clonou (s výjimkou typu W2018, na kterém Samsung funkci zkoušel). V dospělých fotoaparátech je to technologie běžná, ale jak vypadá v miniaturizovaném podání? Samsung moc detailů nesdělil, a tak je odkrývají jiní: rozborka od iFixit a JerryRigEverything.

Teleobjektiv v Galaxy S9+ má clonu fixní, širokoúhlý objektiv mají S9 i S9+ stejný a clona se u něj mění mezi dvěma hodnotami f/1.5 a f/2.4 (u velkých foťáků se nastavuje plynule v daleko více krocích až do f/22). Samotný mechanismus čočky je vidět na animaci níže, postranní jezdec se stará o pohyb dvojice lamel umístěných před čočkou.


Jezdcem hýbou elektromagnety umístěné po obvodu fotoaparátu, ke kterým dosedají malé cívky uvnitř pouzdra. Přepnutí clony doprovází slyšitelné cvaknutí. (obr.: Phonearena)

Při focení s krátkým expozičním časem (a natáčení s vysokou snímkovací frekvencí) je potřeba na čip dostat co nejvíce světla, takže se clona za horších světelných podmínek otevírá na f/1.5. Díky tomu dostanete kratší čas a ostřejší fotku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozdíl mezi zavřenou a otevřenou clonou je vidět pouhým okem, sledujte horní objektiv.

Problém širší clony může být horší kresba objektivu v rozích, a tak Samsung na f/1.5 přepíná, až když osvětlení klesne pod 100 luxů. Jinak fotí na f/2.4, což je ve srovnání s loňským Galaxy S8 (fixní f/1.7) poměrně úzká clona. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dostupné položky v režimu Pro, snímaný objekt lze i ručně doostřit

Ukázkové snímky

Jaké jsou tedy přínosy variabilní clony u mobilních telefonů? Zkrátka fotoaparát u S9 se díky dvěma clonám může lépe přizpůsobit světelným podmínkám. V automatickém režimu si laik všimne kvalitnějších fotek za slabého osvětlení - méně šumu, vyšší ostrost.

V režimu Pro si můžete navíc vyhrát s manuálním nastavením clony, expozičního času, ISO, vyvážení bílé, kompenzaci expozice (+/-), lze nastavit měření (bod, střed, matice), oblast automatického ostření (střed, multipoint), příp. scénu doostřit ručně. Ta to zde máte i pomůcku - zaostřené hrany a části fotky na vás v hledáčku budou svítit zeleně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Denní snímky při cloně f/2.4

Na přímém slunci si snímač zkracuje expoziční čas a nastavuje nízké ISO (až na 25 u teleobjektivu, 50 u širokoúhlého), protože má až přemíru světla. Díky krátkému času tak můžete „zmrazit“ pohyb, např. u tekoucí vody, nebo kola projížděného auta. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka nočních snímků pořízených s f/1.5

V neposlední řadě jsou výhody clony f/1.5 patrné u nočních snímků, na kterých se objevuje více detailů. Fotoaparát Samsungu Galaxy S9 je samozřejmě srovnáván i s loňskými modely řady Galaxy S8. A je to logické, protože Samsung opět použil fotočip s DualPixel AF, a pořizuje hodně podobné fotografie jako loňské modely, zejména z pohledu kresby a šumu. 

Samsung Galaxy S9 fotí lépe při zhoršených světelných podmínkách:

Diskuze (27) Další článek: HTC U12+ se poprvé ukazuje na fotkách. Zadní straně dominuje duální fotoaparát

Témata článku: Samsung, , , , , , , , , , , , , , Samsung Galaxy S9, Samsung Galaxy S9 256GB, Samsung Galaxy S9+, Samsung Galaxy S9+ 256GB, Lamela, Malá hloubka, Běžná praxe, F +, Jak, Multipoint, Expoziční čas,