Galaxy S III: Střípky z uživatelského manuálu

Webová sekce podpory Samsungu předčasně na internet vypustila anglickou verzi uživatelského manuálu. Co z něj můžeme vyčíst?

Galaxy S III byl před svým představením jedním z nejočekávanějších telefonů tohoto roku. Z tiskové konference se přenášel živý stream, který jsme vám zprostředkovávali v textové podobě, napsali jsme první pohled na Galaxy S III a přímo v Londýně na konferenci jsme měli Honzu Lásku, který se svěřil se svými prvními dojmy z nově představeného smartphonu.

Galaxy S III se na českém trhu objeví 4. června, podle našich zpráv bude v oficiální české distribuci dostupná pouze 16GB verze, s vyššími kapacitami (32/64 GB) bychom se mohli dočkat u operátorů, do jejich oficiálního odhalení o tom ale můžeme jen spekulovat. Pojďme tedy nadcházející čekání vyplnit informacemi. Na internetu již byl zveřejněn uživatelský manuál ke Galaxy S III, ze kterého můžeme vyčíst zajímavé informace.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy S III na lifestylových tiskových fotogtrafiích

Vzhled, hardwarové prvky

Samsung Galaxy S III je nástupcem Samsungu Galaxy S II, oproti němuž je telefon daleko více zaoblen a nemá až tak drsné rysy. Na čelní ploše můžete očekávat řadu ovládacích prvků, snímačů a čidel, líbí se nám umístění informační diody do levého horního rohu, bude informovat o nabíjení, nízké kapacitě baterie nebo o zmeškaných událostech. Světelný senzor a čidlo přiblížení je pak umístěno blízko kamerce pro videohovory. Na zadním krytu je umístěn mikrofon pro nahrávání videa a pro poslouchání hlasových povelů. GPS anténa je umístěna pod krytem v levé horní části telefonu, spodní oblast, kde jsme u starších smartphonů vídali malou „bradu“, je vyhrazená mobilní integrované anténě. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vzhled a instalace microSIM karty

Další netradiční záležitostí je použití microSIM karty po vzoru iPhonu 4, vaše stávající SIMky běžné velikosti tak budete muset nůžkami zastřihnout na požadovaný rozměr. Trochu nechápu, proč je standard microSIM takové velikosti, že jej někteří mohou zaměnit za slot pro microSD karty a dokonce ji do něj úspěšně dostat. Zadní kryt schovávající 2100mAh baterii drží na šesti zámečcích. Akumulátor můžete nabíjet cestovním adaptérem nebo USB kabelem, v případě nutnosti jde systémově aktivovat úsporný režim, který ztlumí jas displeje, vypne nepotřebné periferie a nastaví CPU limit. Pod zadní skořápkou najdeme i slot pro paměťové karty microSD, v manuálu se hovoří o maximální kapacitě 32 GB, s 64GB kartou si už ale poradil i Galaxy S II, takže v tom bych problém neviděl.  

Dotykový displej a gesta

Dotykový displej u Galaxy S III rozezná řadu dotykových gest. Tapnutí, delší podržení prstu na displeji, posunutí a dvojité tapnutí patří mezi ty běžně používané. Flick pak slouží pro pohyb v nabídkách do všech světových stran, Pinch pro oddálení nebo přiblížení obsahu aktivity dvojicí prstů. Galaxy S III přináší i řadu gest, při zvednutí telefonu po delší době dokáže telefon s vypnutým displejem zavibrovat, pokud máte nějaké zmeškané události, musíte jej ale pokládat displejem dolů, což i vzhledem k možnému poškrábání asi nebude ta nejčastěji využívaná funkce. Pokud si budete prohlížet hovory, zprávy nebo kontaktní údaje, stačí dát telefon k uchu a automaticky začne vytáčení hovoru s daným kontaktem. Dvojicí prstů na displeji a naklápěním telefonu dopředu a dozadu můžete zoomovat v obrázcích a webových stránkách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní používaná gesta

Držením prstu a posouváním telefonu v různých směrech můžete přecházet mezi položkami, podplochami homescreenu nebo v rámci přiblíženého obrázku. Zatřepáním telefonu můžete buď vyhledat dostupná Bluetooth zařízení nebo aktualizovat e-mailové zprávy, informace od Yahoo nebo počasí AccuWeather. Dvojitým poklepáním na displej se posunete ve zprávách nebo kontaktech úplně na první pozici. Pokud telefon otočíte displejem dolů, utlumíte tím vyzvánění nebo zatavíte přehrávání hudby či rádia. To samé docílíte i tím, že kamerku telefonu přikryjete rukou. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozšířená nabídka gest

Pokud před displejem přejedete rukou zprava doleva, vytvoříte screenshot (alternativní možnost je soutisk klávesy Home a zamykacího tlačítka), v zamknutém stavu můžete ihned, bez odemykání, aktivovat fotoaparát. Novinkou je i motion unblock, kdy odemknete zařízení pohybem telefonu vpřed. Určitě není třeba dodávat, že určitá gesta půjde lokálně nebo globálně povolit. Jejich využíváním ale samozřejmě zvýšíte spotřebu zařízení.

Nestárnoucí TouchWiz

V telefonu je nainstalován operační systém Android Ice Cream Sandwich s grafickou nadstavbou TouchWiz, která je charakteristickým znakem pro Androidy od Samsungu. Při vysunutí stavové lišty se objevují zástupci pro rychlou aktivaci nebo deaktivaci Wi-Fi, GPS, zvuků, otáčení displeje, úsporného režimu a zobrazování notifikačních ikon. Na pozadí lze přidat několik podploch, na ty pak můžete umisťovat zkratky, widgety a složky. V rámci hlavní nabídky lze aplikace soustřeďovat do složek. Aplikace lze z hlavního menu přímo odinstalovat. V rámci systému můžete nastavit používaný font nebo pozadí lockscreenu a plochy. Při zamknutí telefonu je možné nastavit odemykání pomocí tváře nebo navíc i pomocí hlasu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadávání na klávesnici, odemykání tváří lze doplnit hlasem

Pro zadávání textů je připravena klávesnice Samsung, případně lze využít rozpoznávání hlasu (Google Voice Input). Pokud je aktivováno prediktivní psaní XT9, stačí po klávesách jen přejíždět a psát pohybem prstu (něco jako klávesnice Swype). Mimo QWERTY klávesnice je přítomná i softwarová alfanumerická klávesnice. Z textových polí lze kopírovat texty a vkládat je jinam.

Textová komunikace, multimédia

Co se týče textové komunikace, v telefonu najdeme vestavěnou aplikaci ChatON sloužící k instantní komunikaci s vašimi známými, to samé platí pro Google+ messenger a Google Talk. E-mailové zprávy si můžete nechat vytisknout přes Wi-Fi nebo USB, je to však možné pouze s vybranými tiskárnami Samsung.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát - režimy snímání a nastavení

Fotoaparát dokáže pořizovat snímky v rozlišení 3264 x 2448 pix a nahrávat videa až v rozlišení 1920 x 1080 pix. Zoomovat při focení můžete dvojicí prstů (pinch zoom) nebo klávesami pro regulaci hlasitosti, spoušť je pouze softwarová. Po vyfocení snímku můžete fotku nasdílet, přehrát slideshow nebo detekovat tváře osob na fotografii (automaticky pomocí Face tag nebo manuálně), funkce Buddy photo share pak dokáže odeslat fotografii jen těm lidem, kteří jsou na snímku zvěčněni. Fotky dále můžete otočit, ořezat nebo upravit v obrazovém editoru. Přímý tisk fotek je opět možný jen s vybranými tiskárnami Samsung.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Video a hudební přehrávač a možnosti při ovládání

K dispozici je řada režimů snímání - Burst shot vyfotí rychle za sebou několikrát snímanou scénu a vy si pak sami (nebo automaticky pomocí funkce Best shot) vybere ten snímek, který je z nabízené palety fotek nejlepší. To se bude hodit převážně pro focení objektů v pohybu, např. jedoucí auta nebo hrající si děti. K dispozici je i rozpoznávání úsměvů, režim Beauty, který skryje nedokonalosti snímané lidské tváře, či režim panorama. Fotoaparát má řadu dalších voleb, namátkově můžeme vybrat stabilizátor obrazu, nastavení vyvážení bílé nebo režim ostření (makro nebo automaticky). Při natáčení videa můžete i fotit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
FM rádio a podpora nahrávání, podporované multimediální formáty

Nativní přehrávač videa si poradí i s titulky, k dispozici jsou zvukové efekty SoundAlive, film si můžete nechat zobrazit v jenom z několika barevných schémat. U hudebního přehrávače nás nejvíce zaujala možnost zobrazování textu písní v průběhu jeho přehrávání, texty se budou pravděpodobně stahovat v reálném čase z internetu. Nakupovat hudbu můžete skrze MusicHub. Z FM rádia je možné pořizovat audio nahrávky. Podporovaných multimediálních formátů je celá spousta, např. u videa nechybí MP4, AVI, WMV, FLV ani MKV.

Organizační a doplňkové funkce

K vytvoření události nebo úkolů slouží aplikace S Plánovač, naplánované události můžete sdílet s ostatními. S poznámky slouží k návrhu poznámek, do kterých se vměstná psaný text, náčrty i fotografie. Poznámky můžete mít sesynchronizovány s účtem Samsung. Pokud rychle načrtnete nějaký text, můžete si jej později nechat převést do psané podoby, algoritmu ale dělá porblém přítomnost slov z několika různých jazyků i současná přítomnost znaků a číslic. Poznámky jde přímo v telefonu exportovat do PDF soubor nebo obrázku, můžete si je tak snadno přenést a pracovat s nimi na počítači. Poznámky můžete pro větší efektivitu řadit do složek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Místa, Play Books, Play Movies, Samsung Apps

Spolu s Google mapami je k dispozici navigace, která však bude potřeba stahovat mapy v internetu v reálném čase. V nabídce aplikací se, v závislosti na oblasti prodeje, mohou objevit i aplikace Místa (vyhledávání firem a zajímavých bodů), Play Books (prostor pro stahování elektronických knih) a Play Movies (sledování a stahování filmů). Zdrojem aplikací bude Google Play nebo Samsung Apps, aplikace zvláště vhodné pro použití u Galaxy S III se budou zobrazovat v nabídce S Suggest.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Wi-Fi direct, Allshare Play (názorná prezentace zde), Dropbox

Konektivita je zajištěna s aplikací Kies (na PC i Macu) i s Windows Media Playerem. K PC se navíc můžete připojit v režimu Media (MTP) nebo Camera (PTP). Pod položkou Nastavení - Wi-Fi - Upřesnit si můžete upravit požadované kmitočtové pásmo, ve kterém má telefon komunikovat. Pomocí Wi-Fi Direct můžete propojit hned několik zařízení přes Wi-Fi bez toho aby byl potřeba Access Point. Při posílání dat tak můžete vysílat data hned na několik telefonů najednou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
NFC a funkce Android Beam a S Beam

Baterie telefonu obsahuje vestavěnou anténu NFC (Near Field Communication), což otevírá vrátka ke čtení tagů a placení mobilním telefonem. Mezi dvěma zařízeními s NFC můžete napřímo posílat data přes funkci Android Beam, nabízí se posílání webových stránek nebo kontaktů. S funkcí S Beam lze zase posílat hudbu, videa, obrázky a dokumenty. Stačí dvojici zařízení přiblížit k sobě, začne přenos dat a po jeho ukončení se přenášený soubor zobrazí na druhém zařízení.

Pro hlasové ovládání telefonu je k dispozici aplikace S Voice a Google Voice. V nastavení displeje najdeme položku Smart stay, která při své aktivaci nepovolí zhasnutí displeje, pokud se na něj díváte. Systémově můžete změnit typ fontu i jeho velikost na úrovni systémových aplikací. Zbývající kapacita baterie může být zobrazena v procentech.

Kdy a za kolik?

Samsung Galaxy S III se na českém trhu začne prodávat 4. června 2012 v 16GB variantě za cenu 15 490 Kč. Telefon je možno předobjednat v bílé nebo modré barevné variantě. Celý uživatelský manuál v angličtině si můžete prohlédnout zde.

Samsung Galaxy S III pod drobnohledem:

Diskuze (12) Další článek: Fujitsu má inteligentní náramky pro psy, sledujte data o aktivitě v cloudu

Témata článku: Samsung, , , , Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Samsung Galaxy S III, Galaxy s, Manuál, Charakteristický znak, FLV, Strip, Dvojité tapnutí, Str, Near Field Communication, GAL, Prediktivní psaní, Nejočekávanější telefon, Ceramic White, Zbývající kapacita, Man, Metallic Blue,