Galaxy Grand Neo: návrat do dob Notu II [recenze]

Samsung starší koncepce se čtyřjádrem, dvěma SIM a velkým displejem spadá do střední třídy. Mimo ceny a odkazu na Note II ničím nevyčnívá.
Kapitoly článku

Samsung Galaxy Grand Neo je další recyklovaný model v řadě, který přízviskem Neo značí drobné vylepšení nad dřívějším modelem Galaxy Grand. To se týká zejména procesoru, kde bylo dvoujádro nahrazeno čtyřjádrem, a systému. V novince je přítomen novější Android 4.2.2. Nesmíme zapomenout ani na netradiční barevné varianty. Zatímco původní Grand byl vyráběn v bílé a černé, novější model experimentuje a k těmto barvám přidává limetkovou a oranžovou. Výběr barevných variant je tak poměrně široký, na testování jsme však dostali pouze „základní“ bílou verzi. Jak se nám v praxi osvědčila

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tiskové fotografie všech dostupných barevných variant Samsungu Galaxy Grand Neo

Samsung Galaxy Grand Neo
rozměry a hmotnost: 144 × 77 × 9,6 mm, 163 g
displej: 5,0", kapacitní TFT LCD, 480 × 800, 187 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 2 100 mAh
procesor: Broadcom BCM23550 (4× Cortex-A7, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.2 (Jelly Bean)
fotoaparát: 5MPx, video (1 280 × 720), autofocus, blesk
30 %
vybavenost
cena: už se neprodává

 

]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->

V prvních minutách testování...

  • „Další model s přízviskem Neo znamená jen drobnou úpravu specifikací“
  • „Návrat k designu Galaxy Note II“
  • „Záda nejsou lesklá, takže zde nebudou přibývat mikroškrábance“
  • „Poměrně slušná kvalita i jemnost displeje“
  • „Starší Android i TouchWiz, zázraky nečekejte“
  • „Na střední třídu slušný model, ovšem staré koncepce“

Vzor z minulosti

Samsung Galaxy Grand Neo se zcela jistě vzhlédnul ve starším tabletofonu Galaxy Note II. Z jeho dob model vlastně vychází, poznat to můžeme i ze staršího produktového označení GT-I9060. Čelní strana testovaného modelu je vyvedena v lesklém plastu, přesněji řečeno se jedná o krycí sklo, pod nímž se ukrývá pětipalcový TFT LCD displej s poměrně nízkým rozlišením 800 × 480 pixelů. To se samozřejmě promítlo i na kvalitě zobrazování, při běžné pozorovací vzdálenosti občas rozpoznáte jednotlivé body a zvláště menší texty se místy zdají neostré. U displeje postrádáme automaticky regulovatelný jas, musíte se jej ujmout manuálně, a to přes horní výsuvnou lištu. Na sluníčku však ani maximum nepomůže úplně stoprocentně. Pozorovací úhly jsou naproti tomu na slušné úrovni, téměř nedochází k degradaci barev.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy Grand Neo a pohled na přední panel

Domovské tlačítko se mačká jistě, slyšíte i hlasité cvaknutí. Vrací vás na domovskou obrazovku, případnou prodlevu klávesy můžete vyřešit deaktivací dvojkliku pro spuštění aplikace S Voice, která stejně hlasové příkazy v češtině neumí vyhodnotit. Senzorické ovladače po stranách postrádají vibrační odezvu, takže pokud si deaktivujete nepříjemnou zvukovou odezvu, nebudete mít jistotu, zdali jste tlačítka stiskli. Levá otevírá kontextové nabídky, podržením pak Chytré karty Google. Napravo je umístěna zpětná šipka, jejím delším podrženém aktivujete režim Multidisplej, tedy zobrazení až dvou vybraných aplikací najednou. Nad displejem je umístěn reproduktor, VGA kamerka pro videohovory a čidlo přiblížení k displeji. Stavová dioda chybí, nahradit se ji pokoušejí vibrace, pokud telefon se zmeškanými událostmi vezmete do ruky. Není to však příliš adekvátní náhrada.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bílé tělo se stříbrným pruhem po zaobleném obvodu nám hodně připomíná starší tabletofon Galaxy Note II

Po bocích zařízení je výrazným prvkem široká pokovená lišta. Regulátory na levém boku jsou, stejně jako zamykací klávesa na boku pravém i celá lišta, poměrně kluzké, takže moc nemáme jistotu v ovládání. Lišta je navíc lesklá a již teď na ní vidíme z blízka mikroškrábance. Na horní hraně vypadá prostor zdánlivě nevyužit, je zde pouze sluchátkový konektor, sekundární mikrofon redukující šum zde chybí. Primární najdeme na spodní hraně vedle microUSB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily ovladačů, naddisplejové části a regulátorů hlasitosti

Na zadní straně se nám líbí použitý matný plast s jemným vroubkováním, který do přenášení telefonu vnese alespoň trochu jistoty. V krytu je umístěna vystouplá čočka 5Mpix fotoaparátu, která má za cíl i to, aby při položení na stůl nebyl vedle umístěný hlavní reproduktor utlumen. A docela se jí to daří. Dvojici doplňuje již jen přisvětlovací LED, která se zapne při focení nebo z widgetu na domovské obrazovce.

Prototyp bez druhé SIM

Pod zadní skořápkou je netradičně umístěn ještě slot pro SIM kartu běžné velikosti, u SIM karet se však ještě zastavíme. Model Grand Neo (GT-I9060) je u nás koncipován jako Dual SIM, na českém trhu jej v jednosimkové variantě v oficiální distribuci vůbec nenajdeme. Námi testovaný model disponoval pouze jedním slotem pro SIM, jedná se tedy o prototyp, který po stránce hardwaru není úplně dotažen. V prodejní verzi tedy počítejte s dvojicí slotů pro SIM i s integrovaným Správcem SIM karet a s možností přepínání karet v horní výsuvné liště.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Matný zadní kryt v ruce neklouže a neobjevují se na něm mikroškrábance jako v případě Galaxy Note II

Slot pro microSIM (telefon si poradil i s 64GB kartou) je pak zpřístupněn až po vytažení baterie. Ta má kapacitu 2 100mAh. Při průměrném používání na dovolené jsme se dostali na tři dny výdrže. Po náročném pracovním dni, téměř nepřetržitém vyřizování hovorů budete telefon raději navečer připojovat do nabíječky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy Grand Neo v dlani, na výšku je telefon zhruba stejný jako Galaxy S5, je však o trochu širší, tlustší a těžší

Konstrukčně je zařízení zpracováno na velmi dobré úrovni, ani v násilném krutu nic nevrže. Stará koncepce se však odrazila na rozměrech 144 × 77 × 10 mm a hmotnosti 163 gramů. Telefon je tak větší a těžší, než vlajkový model Samsung Galaxy S5. Zapůjčenou barevnou variantu můžeme s klidným svědomím označit za „obyčejnou a nudnou“, protože telefon nijak na první pohled nevyčnívá z několika desítek stejných bílých Samsungů na trhu. Grand Neo lze na českém trhu pořídit i v černé a v extravagantních odstínech limetkově zelené a oranžové.

V základním balení spolu s telefonem najdeme nabíječku, USB kabel, sluchátka a uživatelskou příručku.

]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->

Témata článku: Samsung, , , , , Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Grand, Samsung Galaxy Grand Neo, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note II, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy S5, Systémový font, Integrovaný správce, Poslední snímek, Stavová dioda, Slušná kvalita, Neo +, Podporovaný systém, Návrat, Průměrný hardware, Rychlé vytáčení, Slušný základ, Stahování aplikací,