Galaxy Camera: Android 4.1.2 a vzdálený hledáček

Android 4.1.2 u Galaxy Camery přináší kýžené vzdálené snímání obrazu, nové scény i trojici nových aplikací.

V recenzi Samsungu Galaxy Camera jsme si trochu postěžovali na absenci vzdáleného hledáčku (anglicky Remote Viewfinder), tzn. že Galaxy Camera nešla použít pro vzdálené snímání obrazu. Samsung v době psaní recenze skutečně nabízel aplikaci pro vzdálené snímání obrazu, byla ale určena jen pro fotoaparáty Smart Camera. Včera se ale na SamsungApps objevila aplikace Remote Viewfinder for Galaxy Camera, která slouží právě k tomuto účelu. Bohužel, funguje až s Androidem 4.1.2, který v menu fotoaparátu nově nabízí funkcí sdílení hledáčku. Modely Galaxy Camera v ČR jsou však zatím stále na Androidu 4.1.1, kdy přesně se u nás nový update objeví, zatím není jasné. Aktualizaci jsme proto vyzkoušeli aplikovat neoficiální cestou pomocí aplikace Odin, jako zdrojový firmware jsme použili britskou verzi GC100XXBLL7 s produktových kódem BTU.

Klepněte pro větší obrázek
Po najetí přístroje a načítání Androidu se ještě speciálně upgraduje samotný fotoaparát, na konci je třeba ještě jeden restart.

V případě zájmu na internetu naleznete několik návodů na nahrání nové verze FW do fotoaparátu, pokud jste však již updatovali některé starší modely Samsung, budete i zde jako doma. Největší změnou je spuštění Download režimu, které provedete současným stiskem zapínacího tlačítka, spouště fotoaparátu a otočením jezdce do polohy pro přiblížení. To musíte dále přibližovacím jezdcem potvrdit. Mějte ale na paměti, že za případný zásah do zařízení nesete plnou zodpovědnost, doporučujeme tedy spíše vyčkat na oficiální distribuci.

Nový systém, aplikace i režimy focení

První velký update Galaxy Camery s sebou přináší hodně zajímavého. V prvé řadě se jedná o vylepšený systém, který přešel z verze Android 4.1.1 na Android 4.1.2. Systém nám přijde stejně rychlý jako u předešlé verze, tou nejviditelnější změnou je zlepšený příjem GSM signálu. V místech kdy měla Galaxy Camera stabilně jednu čárku nebo hlásila nedostupnost sítě se nyní stabilně drží tři čárky ze čtyř.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
AccuWeather, Nápověda a S Poznámky - trojice aplikací přicházející s Androidem 4.1.2 v podání Galaxy Camery.

Změny se objevily také na aplikační úrovni, v zařízení přibyla Nápověda, což je vlastně grafický uživatelský manuál, který dobře poslouží zejména začátečníkům. Počasí od AccuWeather může pro zobrazování výhledů teplot použít pevně danou nebo dynamickou lokaci v závislosti na aktuální GPS pozici. S poznámka je okleštěná verze poznámek S Note z modelů produktové řady Note. Na výběr je řada kreslících nástrojů o různých tloušťkách a barvách. Poznámky je možno exportovat, synchronizovat (Dokumenty Google, Evernote), exportovat v několika formátech nebo tisknout na tiskárnách Samsung.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
tři nové fotografické režimy - Potraviny, Sníh a Úsvit, v menu sdílení přibyla položka Vzdálený hledáček.

V inteligentním režimu aplikace Fotoaparát přibyla nová trojice scén, které je možné při snímání využít. Jedná se o Úsvit (zdůraznění modré barvy při focení svítajícího slunce), Sníh (zdůraznění bílé barvy při focení zasněžených ploch) a Potraviny (pro focení snímků jídel s živými barvami).  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A protože je sněhu zatím stále dost, můžeme si porovnat snímky pořízené na automatiku (horní řada) a snímky v režimu Sníh (spodní řada) v maximálním rozlišení.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vzdálený hledáček je aktivní, ukončování vzdáleného připojení.

V nastavení fotoaparátu na kartě sdílení nalezneme novou položku Vzdálený hledáček, po její aktivaci Galaxy Camera vytvoří Wi-Fi připojení a čeká na připojení klienta. Na smartphonu tak stačí nainstalovat výše uvedenou aplikaci a spustit ji, po chvíli telefon informuje o tom, že se připojil k Wi-Fi síti fotoaparátu. V režimu vzdáleného hledáčku na fotoaparátu nefungují žádné hardwarové ovládací prvky, vše je přesměrováno na smartphone. Jen dodám, že komunikaci může na dálku ukončit, jak smartphone, tak i fotoaparát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Režim aplikace na výšku displeje - připojování k fotoaparátu, základní stav, zoomování, možnost ukládání a pořízení snímku na dálku.

Na dálku je možné nastavit chování blesku, samospoušť, rozlišení fotografie či ukládání fotek. Mohou být standardně ukládány je ve foťáku, případně v Galaxy Cameře i ve smartphonu. Jezdcem ve spodní části displeje pak na dálku zoomujete zobrazenou scénu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možnosti nastavení aplikace Remote Viewfidner.

Fotíte v univerzálním módu Program, který bohužel nijak nelze dále uživatelsky upravit. Jedná se o jiný Program, než v případě focení v režimu Odborník - P. To je možné vylepšení, které bychom mohli čekat v příštích verzích aplikace. Rozhodně by se hodilo přepínání mezi režimy focení (Odborník, Inteligentní, Automaticky) a rozšířené nastavení fotoaparátu.

Chystají se další Camery

Věřím, že si Galaxy Camera na trhu své zákazníky našel, rozhodně se ale nebude jednat o podobný mainstream, ze kterého se stal například Galaxy S III. Přesto již samotná aplikace Remote Wiewfinder od Samsungu pravděpodobně informuje o dalších modelech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mezi kompatibilními zařízení najdeme zmínku o modelech Galaxy Camera od roku 2012. Dočkáme se brzy dalšího přírustku do modelové řady Galaxy Camera?

Mezi kompatibilními zařízeními narazíme na „podporu Galaxy Camera modelů od roku 2012“. Máme rok 2013, veletrh MWC před sebou a možná je čas na další chytrý fotoaparát. U příštího modelu bych ocenil jiné umístění blesku (kvůli občasnému stínu objektivu ve snímané scéně s bleskem) a hlavně super makro režim pro focení detailů z minimálních vzdáleností. A podpora telefonování v sítích GSM (např. přes Bluetooth sluchátko) by rozhodně stála za zvážení...

Diskuze (3) Další článek: LG Activity Tracker: sportujte chytře a bezdrátově

Témata článku: Samsung, , , , , , Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Camera, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III, #Android, Hledáček, Makro režim, Nová trojice, Camera, Super Makro, Rozšířené nastavení, Velký update, BTU, Vylepšený systém, Galaxy c, Vzdálené připojení, GAL, Příští model,