Testujeme příslušenství, které při focení přidá před snímač Galaxy S7 Edge jednu čočku navíc. Jak moc vylepší předsazená optika focení?
V rámci doplňkového příslušenství pro smartphony řady Galaxy S7 jsme si vybrali trojici toho nejzajímavějšího, s kterou se postupně seznámíme. Jako první na řadu se dostal Lens Cover, tedy „kryt s optikou“, který se bude prodávat pro Galaxy S7 i větší S7 Edge. Protože však kryt testujeme s předstihem, neznáme ještě přesné označení modelových variant, pod nimiž se bude příslušenství prodávat na českém trhu.
Příslušenství se skládá ze dvou součástí, tou první je plastový kryt s „koženkovým“ povrchem, který v dlaních moc neprokluzuje, vnitřek je přitom jemně vystlán. Skořápka trochu přidá na rozměrech, ovšem při focení se telefon daleko lépe drží. Kryt navíc přidává i malou „bradu“ na levé straně, za kterou můžete zapřít levou dlaň při focení.




Samsung Lens Cover bude dostupný pro Galaxy S7 i S7 Edge a skládá se z krytu a doplňkových objektivů uložených ve válečku. V něm je také možnost objektivy přenášet a brát s sebou na foto-cesty
Druhou součástí je samotná optika. Ta se dodává v formě válečku, které je přístupný z obou stran. Menší polovinu zabírá objektiv Wide-Angle Lens, tedy optika typu „rybí oko“, která má při stejném místu pořízení, proti focení bez čočky, na snímek dostat větší záběr scény.


Dvojice objektivů pro pouzdro Lens Cover
Větší polovinu pak zabírá objektiv Tele Photo Lens, který je určený pro focení vzdálenějších scén, které si chcete „přiblížit“, aniž byste při focení využívali softwarový zoom, který degraduje kvalitu fotek.
Wide-Angle Lens
První zmiňovaná čočka je menší, typu „rybí oko“, a našroubujete ji do kovového závitu v krytu. I samotná čočka je v kovovém obalu, samotná optika pak pojme až 180stupňové zorné pole. V praxi tedy eliminuje základní nedostatek nového 12Mpix snímače použitého v řadě Galaxy S7, který pořizuje snímky v maximálním rozlišení, netradičně, v poměru stran 4:3.






Čočka Wide-Angle Lens nasazená na Samsungu Galaxy S7 Edge
S tímto nasazeným objektivem tedy můžete na snímané fotky „dostat zpět“ širokoúhlý obsah. Na čočce se však poměrně dost objevují smítka prachu, takže doporučujeme vyrazit fotit s čistícím hadříkem.


A takto vypadá Galaxy S7 Edge při focení s nasazeným pouzdrem a širokoúhlou čočkou
A jaké jsou rozdíly při focení bez a s nasazenou čočkou? Podívejte se na níže umístěné ukázkové fotografie.






Porovnání snímku bez použité čočky a s nasazenou širokoúhlou čočkou
S nasazenými čočkami se trochu hůře vypořádává automatické ostření, takže doporučujeme pro jistotu ostřit dotykem prstu na displej.

Modrá znázorňuje oblast, kterou získáte „do šířky“, zelná zase oblast, kterou získáte „na výšku“ při focení s širokoúhlou čočkou, která je součástí Lens Coveru
Tele Photo Lens
Druhou z přibalených čoček je Tele Photo Lens, je rozměrnější, z telefonu tedy více vyčnívá, má však jednoduchý úkol - fixně přiblížit vzdálené předměty.






Čočka Tele Photo Lens nasazená na Samsungu Galaxy S7 Edge
Samsung se k detailům jednotlivých čoček nevyjadřuje, ovšem samotnou míru přiblížení můžete vidět na níže umístěných testovacích fotografiích.


A takto vypadá Galaxy S7 Edge při focení s nasazeným pouzdrem a čočkou Tele Photo Lens
A jak fotí Galaxy S7 Edge s touto čočkou? Objekty jsou poměrně kvalitně přiblíženy, byť by to na testovací snímky určitě chtělo o něco lepší počasí. V rozích snímků ale počítejte s poměrně výrazným rozmazáním. Na druhou stranu, pokud byste srovnávali s digitálním zoomem, čočka je jasným vítězem.














Fotografie pořízené ze stejného místa, bez a s „přibližovacím“ objektivem Tele Photo
Cena Lens Coveru v ČR je nám v tuto chvíli neznámá, stejně tak, jako dostupnost tohoto příslušenství. Jakmile se u nás začne prodávat, budeme vás informovat.
]: The file '/PubSystem.Controls.Run.Articles.2015/AddOn_Blank.ascx' does not exist.-->