Do Exynosů letos dorazí grafika od AMD. Bude postavena na architektuře RDNA2

AMD na veletrhu spotřební elektroniky Computex 2021 potvrdilo spolupráci se Samsungem při vývoji nového grafického čipu, který bude součástí nejvýkonnější řady čipsetů Exynos. Po prvním oznámení ze strany Samsungu tak AMD přidalo formální potvrzení a navrch přihodilo i několik zajímavých detailů.

Mobilní grafický adaptér bude postavený na nejnovější architektuře RDNA2, která slibuje pokročilý ray tracing a podporu technologie VRS (Variable Rate Shading) společně s dostatečnou energetickou efektivitou. Ředitelka AMD, Dr. Lisa Su, uvedla, že jihokorejský výrobce detaily procesoru oznámí ještě v průběhu letošního roku.

Potvrzeno, AMD dodá grafiku pro high-end čipsety Exynos:

Pro Samsung to znamená, že se u čipsetů řady Exynos konečně přestane zmiňovat slabší grafický výkon ve srovnání s konkurenčními Snapdragony. U Exynosu 2100 se sice Samsung výkonově přiblížil ke Snapdragonu 888, za čipsetem amerického giganta však i nadále zaostává. Připomeňme, že Samsung u svých čipsetů používá grafiky Mali, které nemají tak vysoký výkon jako Adrena od Qualcommu.

Nový čipset, kterému se přezdívá Exynos 2200, by mohl zavedené pořádky nadobro změnit. Zejména díky použité RDNA2 grafice od AMD. Mimo smartphonů se s ním počítá i v segmentu notebooků a chromebooků.

Představení architektury RDNA2 od AMD:

Diskuze (2) Další článek: Rekord pokořen. Bleskurychlý HyperCharge od Xiaomi nabije baterii z nuly na 100 % za 8 minut

Témata článku: Samsung, Exynos, Snapdragon, Qualcomm, Mobilní čipsety, Polovodiče, Grafika, AMD, RDNA2, Radeon, Čipset, Architektura, Adrena, VRS, Variable Rate Shading, Ray Tracing, Chromebook, RDNA, Veletrh, Mali, Grafické karty AMD na Heureka.cz