Když Samsung v roce 2017 přišel s řešením Samsung DeX, mnozí si mysleli, že už za pár let nebudeme potřebovat počítače. Idea byla jasná, k mobilu připojíte klávesnici, myš a monitor, takže desktopový počítač vlastně už nebudete potřebovat. Na svou dobu to byla přelomová myšlenka, která však postupem času narazila na limitace operačního systému a také na nevoli uživatelů, kteří nechtěli až tak radikálně změnit své technologické návyky. S nadstavbou One UI 7 navíc skončí desktopová podoba aplikace, mobilní DeX ale bude (zatím) existovat dál.
Samsung společně s nadstavbou One UI 7 ukončí desktopovou aplikaci Samsung DeX. Pro mnohé to bylo jediné smysluplné využití tohoto režimu, který však má zdatnou konkurenci v podobě aplikace Propojení s telefonem od Microsoftu
Před sedmi lety jsme DeX skutečně viděli velmi optimisticky. Třeba jako náhradu Windows Continuum u dávno neexistujících mobilních Windows. Úvodní DeX Station byla dokovací stanice, do které jste vložili kompatibilní telefon od Samsungu a jen připojili potřebné periferie. Následovala podložka DeX Pad, ve které byl telefon položený, a který současně fungoval jako nouzový touchpad. Poté už přišel na řadu jen DeX kabel, který jste připojili k televizi nebo monitoru, a u myši a klávesnice se počítalo s bezdrátovými variantami.
Potenciál, který se nikdy nenaplnil
V době, kdy Samsung přestal nabízet samostatné DeX příslušenství, začínal skomírat i jeho vývoj. Topmodely jej sice podporovaly, ale už nedostával žádné nové funkce. Zajímavě vypadala funkce Linux on DeX, která by na mobilu spustila plnohodnotný operační systém, ne jen upravenou podobu Androidu do desktopové podoby. Ani ta však příliš dlouho nevydržela, a nevyšla ani avizovaná virtualizace Windows 10. Poslední významným krokem pak bylo oznámení aplikace DeX pro Windows (a Mac), kdy jste režim DeX používali v rámci aplikace v počítači. I ta však brzy skončí.
Samsung oznámil, že od nadstavby One UI 7 už DeX pro Windows nebude pro telefony řady Galaxy k dispozici. A je to vcelku logický krok, protože tyto funkce už máme delší dobu k dispozici v aplikaci Propojení s telefonem od Microsoftu. Zrušení desktopové aplikace DeX však zřejmě předznamená i pomalý ústup DeXu ze scény. Tedy, ne že by se někdy na výsluní nějak vyhříval, celé řešení totiž na papíře vypadá lépe, než ve skutečnosti.
Informace na webu Samsungu dokládají to, že aplikace DeX pro Windows společně s updatem na One UI 7 skončí
Už před sedmi lety jsem chtěl mobilem a DeXem nahradit počítač. U webových aplikací to bylo možné, ale pokud jste chtěli cokoliv jiného, velmi pravděpodobně k tomu Android neměl samostatnou aplikaci. Počítač s Windows měl navíc větší výkon a měl všechny periferie neustále připojené – stačilo jej jen zapnout. U DeXu jste museli shánět klávesnici, myš, ověřit zda jsou zapnuté a mají dostatečnou baterii, a pak také kabel a monitor, který jste nejčastěji odpojili od počítače, protože na televizi se reálně moc dobře pracovat nedalo.
Ne cesty jste si rovnou vzali notebook a nikoliv myš, klávesnici a kabel, abyste jen nevěřícně koukali na hotelovou televizi, která třeba žádný veřejně přístupný HDMI kabel neměla a bezdrátové spojení nepodporovala. Často byl problém i s rozlišením, kdy obraz na monitoru nebo televizi nebyl úplně přes celou obrazovku.
U telefonů je stále k dispozici
Samsung končí s DeXem ve Windows, to však nic nemění na tom, že je funkce stále k dispozici při připojení vybraných telefonů k televizím a monitorům přes kabel či bezdrátově. DeX je nadále součástí základní výbavy tabletů řady Galaxy Tab S, u nichž tento režim daleko lépe využívá displejový prostor, než klasické rozhraní Androidu. Tím to ale zřejmě brzy skončí, protože neočekáváme, že by se Samsung začal DeXu najednou nějak více věnovat.
Desktopové režimy u konkurence:
- Motorola – Ready For
- Huawei – EMUI Desktop
- Asus – Zen UI PC Mode
Za nás je to nevyužitý potenciál. Samsung už před lety ukázal zajímavou funkci, ale nepřesvědčil nás, že máme telefonem kompletně nahradit počítač a notebook. To by přineslo třeba rozběhání systémů Windows a Linux na mobilu, což se ale do dnešních dní nestalo.
Vyzkoušeli jste někdy režim Samsung DeX, nebo jej dokonce stále tu a tam používáte? Podělte se o váš názor v diskusi pod článkem.
Via: Androidauthority, Samsung