Upravte si klávesu Bixby
Hlasový asistent Bixby se do telefonů dostane v „předfinální“ verzi. Umí korejsky, angličtina bude až v průběhu jara, němčina koncem roku.
Jinými slovy, zatím bude Bixby na vedlejší koleji. Navíc se k němu dostanete i přes plochu, takže můžete boční tlačítko využít jinak. Stačí doinstalovat aplikaci bxAction z Google Play a v ní nastavit chování při stisknutí, dvojkliku a podržení.

Gesta na snímači otisků
Obdobným způsobem jsou k dispozici dotyková gesta na snímači otisků prstů, který se u „es osmiček“ nachází na zadní straně vedle fotoaparátu. Stačí stáhnout aplikaci Fingerprint Quick Action.


Aplikace Fingerprint Quick Action by měla na Galaxy S8 fungovat stejně jako u jiných modelů. Čtečka na zádi tak půjde využít k několika předvoleným akcím
Přes aplikaci nastavíte chování po jednotlivém tapnutí na snímač, jednotném a dvojitém poklepání. Podle screenshotu z Google Play byste si na čtečku mohli přiřadit systémové klávesy, multitasking, spustit režim Multidisplej, odrolovat panel s Notifikacemi nebo si zobrazit zástupce rychlého spuštění.
Klávesa Home je neustále k dispozici
Skutečné tlačítko typické pro předchozí generace je s Galaxy S8 pryč, trojice systémových tlačítek se přesunula na displej. Přitom klávesa Domů je citlivá na sílu doteku (alá Apple 3D Touch), ale opravdu jen tlačítko, nikoliv celý displej jako u iPhonu. A tlačítko funguje, i když není vidět, stačí v jejím místě „promáčknout“ displej a už jste na domovské obrazovce.
V nastavení můžete upravit citlivost tlačítka, nebo prohodit klávesy Zpět a Multitasking. Ovladače lze také podbarvit libovolným barevným odstínem.
Skenování očí i přes brýle
Skener očí nad displejem sestává ze dvou modulů, jeden vysílá IR zařízení (emitor) a druhý jej přijímá (receptor). Snímač se objevil již u Note 7, ovšem měl problém s rozeznáním očí přes brýle.
Samsung rozeznávání oční duhovky vylepšil, už při světové premiéře jsme vyzkoušeli, že je odemykání rychlé a spolehlivé i přes brýle. Snímači však vadí přímém sluneční světlo, takže budete muset slunce odstínit hlavou. Skener prý nebude fungovat pouze s barevnými kontaktními čočkami, čiré by vadit neměly.
Z pohledu bezpečnosti je sken oční duhovky jednoznačným identifikátorem, od 18. měsíce života člověka se již nijak nemění. I dvojčata mají „oční otisk“ různý, takže přístup k telefonu zůstane zachován jen jeho vlastníkovi. Sken očí bývá často nesprávně zaměňován za rozpoznávání obličeje, které se ukázalo jako lehce zneužitelné běžnou fotografií.
Telefon vás o tom již při nastavení zabezpečeného přístupu k telefonu informuje zprávou, Samsung však na květen chystá aktualizaci, která by měla rozpoznat, zdali se na telefon „dívá“ člověk nebo fotografie. Největší zabezpečení tak splňuje jen otisk prstů a sken duhovky, případně i PIN kódy a hesla.
Foťák fotí po trojicích (a pěticích)
Fotoaparát dostal nové generace snímačů, i v ČR se budeme setkávat se dvěma typy: IMX333 od Sony, nebo Isocell S5K2L2, který vyrábí polovodičová divize Samsungu. Oba mají být identické a disponují stejným post-processingem, kterému Samsung říká „multi-frame“.
Na jedno stisknutí spouště telefon vyfotí tři fotky, vybere nejlepší z nich a ze zbývajících dvou použije pomocná data. Celé řešení je podobné HDR režimu, probíhá automaticky na pozadí. Pokud použijete digitální zoom, telefon obdobným způsobem skládá hned pět fotografií.
Aplikace fotoaparát má také gesta pro jednoruční ovládání, pohybem palce se tak rychle přepínáte mezi hledáčkem, efekty, režimy i přední kamerou.
Selfie s ostřením a displejový blesk
Fotoaparát nad přední displejem dokáže automaticky zaostřovat. Pro hlavní fotoaparáty dnešních smartphonů je to samozřejmost, u selfie kamer je to jev výjimečný.
Ostřit můžete dotykem na displej, v základu však telefon ostří na blízké tváře. V Londýně jsme vyzkoušeli i focení s různými „nálepkami“. Přisvětlení probíhá stejně jako dříve, displej se před vyfocením přebarví do bíla a nastaví jas na maximum.
Bluetooth 5, Dual Audio a LTE Cat. 16
Samsung Galaxy S8 je prvotinou s Bluetooth 5.0, který má oproti Bluetooth 4.2 větší dosah a také větší datový tok. V systému je také nadstavba od Samsungu s názvem „Dual Audio“, která umožňuje z telefonu vysílat identický zvuk do dvou Bluetooth headsetů najednou.
|
Bluetooth 4.2 |
Bluetooth 5.0 |
Max. rychlost |
24 Mbps |
48 Mbps |
Propustnost |
1 Mbps |
2 Mbps |
Dosah až |
100 m |
300 m |
Smartphone je připraven na rychlé datové přenosy v sítích LTE (LTE cat. 16) a díky modulaci 1024-QAM i na rychlejší datové přenosy přes Wi-Fi sítě.
Rychlé nabíjení baterie
S8 má 3 000mAh baterii, „Plusko“ dokonce 3 500 mAh. Samsung u telefonu opět počítá s rychlým kabelovým nabíjením Adaptive Fast Charging.
Stále se počítá i s bezdrátovým nabíjením, ovšem tentokrát nabírá vyšší rychlost. Místo dřívějšího dobíjení proudem 1,5 A stoupáme ne 2,4 Ampéry. Bezdrátově budete sice stále nabíjet pomaleji, než kabelem, na druhou stranu se bezdrátové nabíjení můžete stát o něco běžnější a také dostupnější záležitostí.
DeX (Desktop eXperience)
Funkce, která S8 posouvá nad rámec dnešních smartphonů. Krabička DeX promění Galaxy S8 v „počítač“ s Androidem, stačí k ní připojit monitor, klávesnici a myš. V monitoru se vám pak zobrazí prostředí, které se zdánlivě podobá Windows, jedná se však o upravený Android, v němž si spustíte většinu aplikací z telefonu.
Některé z předinstalovaných aplikací od Samsungu mají k dispozici speciální DeX režim, takže je můžete roztáhnout přes celý displej. Aplikace běží v oknech, mezi nimiž můžete plynule přecházet. V systému funguje i notifikační centrum, přímo z DeXu můžete odpovídat na textovky nebo volat přes hlasitý odposlech.

Samsung Dex umožní používat smartphone jako počítač. Stále je to však telefon a lidé se vám dovolají i na velkou obrazovku. Prvně vyskočí notifikace...
Špičkový displej s živými barvami


Nejviditelnější inovace. Ale nejde pouze o vzhled.
Server DisplayMate zařadil displej Galaxy S8 mezi nejlepší na současném mobilním trhu. Nemáme sice přímé srovnání s konkurenčními topmodely (LG G6, Sony Xperia XZ Premium, chystané iPhony...), podle testů je vidět vylepšení oproti předchozí generaci AMOLED panelů použitých u Galaxy S7 a Note 7.
Podle testu DisplayMate má telefon v adaptivním režimu výrazný barevný odklon k líbivým, jasnějším barvám. Základní režim však kopíruje barevný prostor sRGB s minimálními odchylkami. Režim Kino AMOLED pak rámcově odpovídá barevnému prostoru DCI-P3, díky čemuž dostal telefon certifikaci Ultra HD Premium. Displej má dále adaptivní jas, velmi dobrou čitelnost na přímém slunci, Noční režim a rozlišení, které můžete v případě potřeby snížit o dvě úrovně.

Zakulacený displej Samsungů řady Galaxy S8 má netradiční poměr 18,5:9
Klíčová otázka ale zůstává. Bude nakonec poměr stran displeje 18,5:9 ku prospěchu věci nebo spíše překážkou? Nebo se ukáže, že je to úplně jedno?
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium