Vývojářský summit Tizenu: poloprázdný sál a odklad Samsungu Z

Několikaleté čekání na smartphone s operačním systémem Tizenem skončilo začátkem června, kdy jihokorejský výrobce představil vlajkový model Samsung Z. Samsung v tiskové zprávě avizoval, že smartphone začne prodávat nejprve v Rusku a to ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Na Twitteru Tizen Asociace běžely s předstihem Tweety informující o blízkém Hackathonu a vývojářském summitu v Moskvě, kde měl být hlavním bodem programu Samsung Z a jeho oficiální zahájení prodeje.

Samsung Z
rozměry a hmotnost: 138 × 70 × 8,5 mm, 136 g
displej: 4,8", kapacitní Super AMOLED, 720 × 1 280, 306 PPI
sítě: GSM, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 600 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 801 (4× Krait 400, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Samsung Tizen 2.2
fotoaparát: 8MPx, video, autofocus, blesk
37 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Nakonec se opakovala situace z ledna, kdy operátor NTT DoCoMo odmítl světu představit první smartphone s Tizenem a místo toho jej přesunul na neurčito. Projekt Tizen nyní totiž nabírá další zpoždění, oficiálními kruhy to bylo zdůvodněno takto: „Samsung Z se objeví na trhu v Rusku později, kdy již budeme moci uživatelům nabídnout plnohodnotné portfolio aplikací". Vývojáři v Moskvě tuto novinku přijali se stoickým klidem, na průtahy a zpoždění při uvádění systému Tizen si již zvykli. Někteří se v Moskvě snažili sehnat kompetentní osoby, které by jim vysvětlily, kdy mohou konečně počítat se zahájením prodejů prvního zařízení s Tizenem. Ale bez úspěchu.

Dmitry Anosov, zástupce společnosti Samsung v Rusku přítomným ve, z poloviny zaplněném, sále pro 300 lidí sdělil hlavní výhody potenciálních vývojářů Tizenu: „Největší výhodou vývoje pro Tizen je to, že vaše aplikace mohou být na špici v poloprázdném obchodě, ale na slušném prémiovém zařízení."  Petrohradský vývojář Sergei Shipunov má však opačný názor „Poloprázdný aplikační obchod odrazuje vývojáře, protože jim neumožní žádný výdělek."  Někteří vývojáři však berou poloprázdný obchod spíše jako velkou příležitost. Denis Khitrov se společnosti MedM dodává: „Nyní můžete být u Tizenu velkou rybou v malém rybníku, ale soudě podle potenciálu, který vám může dát Samsung v aplikačním obchodě a potenciálního zisku, by vaše aplikace u platforem Android a iOS velmi rychle zapadla."  Khitrov zmiňuje stoprocentní podíl pro vývojáře za prodané aplikace po dobu jednoho roku od jejich uložení na aplikační obchod.

Celá záležitost ale značně připomíná problém toho, zdali byla dříve slepice nebo vejce. Bez naplněného aplikačního obchodu Samsung riskuje ztrátu potenciálních uživatelů, kteří by přešli z Androidu, ale může jim chybět nějaká podstatná aplikace. Nový systém Tizen a odklady s ním spojené zase odrazují vývojáře, protože ti vyvíjejí především kvůli zisku a ten je s neustálým odsouváním komerčního startu Tizenu v nedohlednu.

Klepněte pro větší obrázek 
Do Indie byly odeslány testovací kusy modelu SM-Z130H, Tizen smartphonu nižší třídy, spolu s náhradními díly a příslušenstvím

Na internet zatím vyplouvají informace o dalších chystaných smartphonech postavených na Tizenu. Do Indie se dostal na testování model SM-Z130H a portál Sammytoday jej označil za Tizen kopii Galaxy Young 2 Duos a Androidem (SM-G130H). Ten disponuje 3,5" displejem s rozlišením 320 × 480 pix, 1GHz procesorem a 512MB operační pamětí. Právě zmiňovaná novinka ukazuje, co s Tizenem dál. Možná by stačilo uvolnit pro několik smartphonů Samsungu alternativní Tizen ROM a počkat na reakci uživatelů a novinářů, vývojářům by se s otevřením aplikačního obchodu Tizen Store mohly začít generovat první zisky a celý ekosystém by se tak pomalu rozběhnul. Pak by do něj mohly vstoupit další smartphony již od základů běžících na Tizenu. V současné době však musí vývojáři čekat, jakmile jim ale dojde trpělivost, skončí Tizen v absolutním základu - bez aplikací.

Zdroj: wsj, sammytoday

Diskuze (40) Další článek: Lacie Fuel: Terabajt pro mobil či tablet [vyzkoušeno]

Témata článku: Samsung, , , Samsung Galaxy Young, Samsung Galaxy Young 2, Samsung Z, Potenciální uživatel, Celý ekosystém, Pol, Petrohrad, Odklad, Výdělek, Smartphone postavený, Samsun, Vývoj, Absolutní základ, Vývojář, Prémiové zařízení, Oficiální kruh, Komerční start, Summit, Chystaný smartphone, Hlavní bod, Celá záležitost, Sam