Vývoj displejů u Samsungu, klíčová byla technologie AMOLED

Samsung publikoval na webu SamsungTomorrow infografiku informující o postupném vývoji displejů v jeho telefonech a smartphonech. Monochromatický displej (tedy černobílý) Samsung poprvé použil u modelu SH100, což byl první analogový model datovaný do roku 1988. O šest let později se u Samsungu SH-770 začal používat třířádkový displej, přičemž byl prostor dělen na pás stavových ikon, pás pro zadávání číslic a umístění popisků tlačítek. Psal se rok 1998 a model Samsung SCH-800 uměl odesílat a zobrazovat textové zprávy, pro čtení bylo k dispozici několik řádků. V roce 2000 Samsung debutoval s véčkem SCH-A2000 mající dva displeje, každý z nich byl podsvětlen jinou barvou, vnější byl třířádkový, vnitřní zobrazil o dva řádky navíc.

Éra barevného displeje začala v dubnu roku 2002 u modelu SCH-X430. Vnější byl stále monochromatický, vnitřní už ale dokázal zobrazit 262 tisíc barev. O čtyř měsíce později přerostl barevný TFT-LCD displej metu dvou palců. Dnes úhlopříčka často nemyslitelná pro běžné použití, kdysi určitá magická hranice, kterou chtěli výrobci překonávat. V případě véčka SCH-B250 se jednalo o displej v rámci otočného kloubu, takže jste si jej mohli nechat zobrazovat na výšku i na šířku. TFT-LCD panelu vládlo rozlišení 320 × 240 pixelů, zůstává však i nadále podpora 262 tisíc barev.

První Samsung s dotykovým displejem a hned s AMOLED panelem. Model SCH-W850 přišel nejen s novou technologií displeje, panel měl úhlopříčku 3,5" a matici 800 × 480 pixelů, které se u modelů nižších a středních tříd používá dodnes. AMOLED panely prodělaly technologickou změnu a v roce 2010 debutovaly u Samsungu Galaxy S. Čtyřpalcový displej Super AMOLED měl rozlišení 800 × 480 bodů, přítomnost Androidu z něj ale udělala přelomový model, který u Samsungu raketově nastartoval prodeje. V roce 2012 narostla u Galaxy S III úhlopříčka na 4,8" a přibylo vyšší rozlišení 1280 × 720 obrazových bodů. V dubnu loňského roku pak byl další interací Galaxy S4 s 5" Full HD Super AMOLED displejem, u kterého došlo k vylepšení kontrastu a odezvy. Podle grafiky je zatím posledním článkem 5,7" Full HD displej u modelu Galaxy Note 3.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tiskové fotografie Samsungu Galaxy Round

Do přehledu bychom mohli zařadit i další vývojový stupeň, který je v současné době stále ve fázi velmi omezeného prodeje a testování. Máme na mysli model Galaxy Round, smartphone se zahnutým displejem, který se však na trh dostal pouze v omezeném množství a to ještě pouze na domácím trhu v Jižní Koreji. Tento smartphone disponuje 5,7" zahnutým Super AMOLED displejem s Full HD rozlišením. A jaký je výhled? Aktuální zprávy napovídají tomu, že se v letošních smartphonech Samsungu dočkáme dalšího kroku. Má se objevit Super AMOLED displej s rozlišením 2 560 × 1 440 pixelů a to hned u vlajkové lodi letošního roku, Samsungu Galaxy S5. Technologický vývoj u displejů v posledních letech pokračuje raketovým tempem, nezbývá než doufat, že se v obdobné rovině začne brzy řešit do hloubky energetický výdej smartponu, resp. vývoj akumulátorů s delší výdrží.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: SamsungTomorrow 

Diskuze (2) Další článek: Samsung pro Galaxy S5 chystá aplikace s jednotným vzhledem

Témata článku: Samsung, AMOLED, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 3, Samsung Galaxy Note 3 Neo, Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4-A, Samsung Galaxy S5, Technologický vývoj, Magická hranice, Klíč, Sam, Energetický výdej, Vývoj, Displej, Přelomový model, Letošní smartphone, TFT LCD panel, Barevný tft, Čtyřpalcový displej
To nejlepší z prezentace THQ Nordic: ELEX 2, Jagged Alliance 3 a další

To nejlepší z prezentace THQ Nordic: ELEX 2, Jagged Alliance 3 a další

Vydavatelství THQ Nordic oslavilo desáté výročí a k té příležitosti si uspořádali vlastní prezentaci. Stále ale mají co oznamovat. Prý mají jejich studia ve vývoji dalších 28 neoznámených titulů

Martin Nahodil
OznámeníTHQ Nordic
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Sherlock Holmes Chapter One má datum vydání. Verze pro starší konzole se opozdí

Sherlock Holmes Chapter One má datum vydání. Verze pro starší konzole se opozdí

Studio Frogwares, které můžete znát jako autory The Sinking City, konečně odhalilo, kdy se můžeme těšit na nového Sherlocka.

Martin Nahodil
Sherlock Holmes: Chapter OneDatum vydání
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

** Americká armáda poprvé úspěšně otestovala likvidaci hejna dronů vzdušným prostředkem, který nezahrnoval kinetický útok ** Proti hejnu 10 dronů byly použity malé tryskové drony Coyote Block 3 společnosti Raytheon ** Ty byly vybaveny systémem pro elektronický boj nebo nějakou energetickou zbraní

Stanislav Mihulka
ArmádaUSADrony
Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost