Tizen do smartphonů? Samsung přesouvá pracovníky z Androidu

Nejdříve ne, pak zase ano, nakonec výrazné ne, které se mění na možná... Dva roky se Samsung zdráhal přijít k operačním systémem Tizen na trh, jakmile jsme se konečně dočkali modelu Samsung Z, byl krátce na to model odložen. Brzké zprávy hovořily o drobném zpoždění, nakonec byl model odložen na neurčito. Smarthpone, který se v těchto dnech měl pomalu blížit do prodeje v Rusku, byl však nakonec úplně zrušen. Korejci se rozhodli, že jako prvotinu vypustí levnější modely, u nichž uživatelé nebudou čekat bohatý aplikační obsah, který je, zdá se, největším problémem rozvíjející se platformy. Skoro to vypadá, že Tizen by měl u Samsungu nahradit levnější smartphony s Androidem, ale je však brán jako okrajová záležitost, a pokud nevyjde, nic se nestane.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V červnu představený Samsung Z se do prodeje zřejmě vůbec nedostane. Samsung Tizenu ale i přesto dá Tizenu ještě jednu šanci a začne s výrobou a distribucí levných modelů

V redakci jsme kompletní odstřižení Samsungu Z, který je stále k dohledání včetně fotografií na Press portálu Samsungu, viděli jako zakopání poslední šance, kterou si jihokorejský výrobce mohl zajistit zadní vrátka, kdyby nastaly problémy s Androidem. Ten je teď výhradně používaným mobilním operačním systémem napříč jeho portfoliem telefonů a tabletů. Tizen v tuto chvíli vítězí na plné obrátky u spektra nositelných zařízení a zdá se, že si Samsung konečně uvědomil, že mít svou softwarovou platformu se může v budoucnu ukázat jako klíčový prvek.

Oči mu otevřely zřejmě až poslední statistiky v segmentu nositelných zařízení, kde si modely s Tizenem vydobyly první příčku se 47,8% podílem na trhu. Na druhém místě se s 28,6% podílem umístil Android Wear, který teprve nedávno předstihl Pebble s 23,6 procenty. Co se týká aplikačního obsahu, v obchodě Gear Apps je přítomna již tisícovka aplikací, zatímco u Androidu Wear se hovoří o třech stovkách dostupných titulů. Víceprezident Samsungu Jay Lee se k Tizenu vyjádřil takto: „Je důležité mít vlastní software jako záruku do budoucna. Tizenu se nevzdáme."

Lee dodává, že „pro řádný vývoj operačního systému je třeba alespoň pět tisíc zaměstnanců", poslední zprávy hovoří o tom, že Samsung již pomalu začal přesouvat stávající programátory k vývoji na Tizen. To se v nedávné době týkalo zhruba tisícovky pracovníků, velká část se přitom podílela na vývoji pro smartphony řady Galaxy s Androidem. Podle zdroje měl aplikační portál Tizen Store ke konci června již šest tisíc her a aplikací, což samozřejmě nejde porovnávat z portálem Google Play, který již v loňském létě evidoval milion dostupných aplikací. Šest tisíc je však velmi dobré číslo, vezmeme-li v potaz, že obchod není otevřen veřejnosti a žádný smartphone s Tizenem v prodeji vlastně zatím neexistuje. 

Podle zdroje bychom se v září (zřejmě na veletrhu IFA) mohli dočkat znovu představení Tizenu a vytyčení konkrétního plánu zahájení prodejů smartphonů s tímto systémem. Z našeho pohled se Samsung zřejmě TIzenu nevzdává, ale rozhodně při jeho uvádění na trh nikterak nespěchá. A než se k tomu odhodlá, možná už bude pozdě, protože Firefox OS si vydobíjí stále lepší výchozí pozici a na Tizen by nakonec vlastně místo zůstat ani nemuselo.

Zdroj: Tizenindonesia

Diskuze (12) Další článek: Vodafone v září: hubené slevy a výkup mobilů

Témata článku: Samsung, Android, Smartphony, Wear OS, Spekulace, Ostatní, Tizen, Samsung Galaxy S, Samsung Z, #Android, Samsun, Sam, Dohledání, Drobné zpoždění, SMA, Pře, Klíčový prvek, Okrajová záležitost, Pracovník, Dobré číslo, Používaný mobil, Telefony s Androidem na Heureka.cz