Samsung dnes oficiálně představil druhou generaci platformy Artik, která je určena pro segment IoT (Internet of Things). První generace spatřila světlo světa loni v září a jednalo se o moduly určené k přímému nasazení v segmentu „internetu věcí“. Jednalo se tedy o miniaturní desky osazené čipy, procesory, paměťmi, bezdrátovými technologiemi a přípravami na možné periferie. A zatímco Samsung loni použil mobilní čipsety Exynos, letos pro IoT vyvinul samostatné specializované čipsety.
K modulům Artik 1, Artik 5 a Artik 10 se tak přidávají další dva nové. Artik 7 má být výkonově postaven mezi „pětku“ a „desítku“, a určen zejména pro multimediální využití a také pro cloud computing. Deska má integrován osmijádrový 64bit. procesor Cortex-A53, a podporuje konektivitu přes Wi-Fi, Bluetooth či ZigBee.

Porovnání rozměrů Artik 0 (vlevo) a Artik 7
Artik 0 má být na druhou stranu tím nejzákladnějším modelem. Svými specifikacemi má sedět spíše nízkoenergetickým zařízením, tj. různým biosnímačům, senzorům osvětlení či průmyslovým čidlům. Desku řídí microcontroller ARM Cortex-M, nízkoenergetickou bezdrátovou komunikaci zajišťuje ZigBee, Thread či Bluetooth.
O vývoj platformy Artik se stará instituce SSIC (Samsung Strategy and Innovation Center), a mezi podporované systémy zařadila Fedoru, Nucleus, Snappy Ubuntu a také „vlastní“ Tizen. A protože je Artik kompatibilní i se službami Microsoft Azure a SAMIIO, očekává se jeho brzká expanze. Samsung již údajně obdržel velkou objednávku na moduly Artik 5 od celosvětové IT společnosti, a dva nové moduly mu mohou pomoci před konkurencí, kterou tvoří Intel, Qualcomm a Texas Instruments.
Via Etnews