Operační systém Tizen opět pozdržen, má vůbec budoucnost?

O operačním systému Tizen se začalo poprvé mluvit v lednu loňského roku jako o nástupnickém systému, který zaujme místo zastaralého systému Bada, na jehož vývoji se podílí Samsung společně s Intelem. První telefon měl být původně představen na podzim loňského roku, nakonec jsme se loni v srpnu dozvěděli, že Samsung definitivně ukončuje Badu a Tizen posouvá až do roku 2013. Původní spekulace hovořily o začátku roku 2013, později se objevila informace o tom, že Samsung představí Tizen ve třetím čtvrtletí. Jako ideálním místem se jevila vývojářská konference v San Franciscu, která se koná nyní, koncem října. Na oficiální keynote žádné zařízení představeno nebylo, navíc se objevily zprávy o dalších odkladech.

Podle nich se šéf divize IT a mobilního businessu, Jong-gyoon Shin, pod nějž Tizen spadá, vyjádřil ve smyslu dalšího pozdržení Tizenu. Ten měl zaúkolovat vývojový tým, aby před oficiálním představení ještě vylepšil samotnou vlajkovou loď Tizenu. Ta byla doposud koncipována na hardwarové úrovni srovnatelné se Samsungem Galaxy S III, po zvážení konkurence však bylo rozhodnuto, že má být hardware a výkon z něj plynoucí ještě patřičně vylepšen. Doposud je jediným známým smartphonem model PD-RQ, tedy referenční vývojové zařízení podobající se Galaxy S III, s procesorem Exynos 4412 a postavené na Tizenu 2.0, avšak se zamknutým modemem. Přístroj tedy slouží jen čistě k vývojářským účelům. Před několika dny se navíc objevil i první tablet, ten je však opět určen jen do rukou vývojářů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Screenshoty z aplikačního obchodu Tizenstore. Obchod je zatím uzavřen, vývojáři ale mají přístup k nahrávání aplikací. Otázkou je, jak dlouho je bude bavit tvorba aplikací pro doposud „mrtvou“ platformu?

Situace již nyní trochu připomíná dřívější vývoj okolo platformy Bada. Ta byla v portfoliu Samsungu, i díky použitým kovovým materiálům, výrazným zpestřením jinak uniformního portfolia. Bohužel byla u Samsungu odsunuta na druhou kolej, prioritně byl řešen Android a tak celá Bada záhy skončila. Vývoj Tizenu sice pokračuje, vypadá to však, že ne dostatečně rychle. Navíc to opět vypadá, jako by Samsung Tizenu tolik nevěřil a stále jej odsouvá do nedohledna. To může být kritické zejména v současné době, kdy se na trh chystají smartphony dalších alternativních operačních systému, se kterými bude Tizen v začátcích primárně bojovat - Firefox, Ubuntu a Sailfish OS. 

Klepněte pro větší obrázek
Poslední možností letošního představení prvního Tizen smartphonu je listopadový Tizen Developer Summit v Koreji

Pokud se na celou situaci podíváme z druhé strany, Samsung nemá problém z otestováním Tizenu na zákaznících, protože mu stabilně rostoucí příjmy generuje Android. Podle agentury Strategy Analysis byl každý třetí prodaný smartphone v uplynulém čtvrtletí právě Samsung. Oči fanoušků Tizenu, a potažmo vývojářů, se upírají na chystaný Tizen Developer Summit 2013, který se uskuteční 11. - 12. listopadu v Koreji, což je zřejmě poslední letošní možnost na odhalení prvního smartphonu s OS Tizen. Podpůrné služby se zdají být připraveny, vývojáři již několik měsíců plní aplikační obchod Tizenstore a jistě budou chtít své aplikace brzy distribuovat mezi uživatele. Samsung nabízí vývojářům i vzdálené testování aplikací na Tizen zařízeních ve své Remote Test Lab, takže zbývá položit si jen dvě zásadní otázky. Jak dlouho ještě budeme čekat? Á propos, dočkáme se vůbec?

Diskuze (17) Další článek: Google zavádí své „Zkusím štěstí“ do hudby

Témata článku: Samsung, , , Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III, Budoucnost, Kovový materiál, Vývojový tým, Vývojářská konference, Systém, Sailfish OS, Operační systém, RTL, Remote Test Lab, System