Samsungu se v letošním roce podařil husarský kousek, jeho polovodičová divize přešla na 14nm FinFET technologii, což se odrazilo v Exynosu 7420, který byl použit v modelech Galaxy S6 a Galaxy S6 Edge. Výkonnostní náskok daný 14nm technologií pak přiměl několik velkých hráčů na trhu, aby přesměrovali svou výrobu právě k Samsungu. Učinil tak, nejen Apple (čipy A9 pro nový iPhone), ale i Qualcomm, který si u Samsungu nechává vyrábět nové Snapdragony 820. Oba výrobci byli přitom dříve zákazníky taiwanského TSMC.

Polovodičová divize Samsungu zabodovala 14nm FinFET technologií, která přitáhla Apple a Qualcomm. TSMC chce ale příští rok poskočit rovnou na 10nm technologii. Konkurenční boj tak nakonec znamená rychlejší vývoj mobilních čipsetů, které budou výkonnější a také poměrně výrazně úspornější, než v předešlých generacích
Samsung tedy nyní využívá konkurenční výhodu toho, že přeskočil ve vývoji 20nm technologii a vrhnul se rovnou na 14nm proces. TSMC se však chce vrátit do starých kolejí, takže chce letos spustit testovací výrobu 10nm čipů, přičemž výrobce úplně přeskočí 14nm proces. A pokud se zadaří, může Samsung přijít o svou největší klientelu (Apple, Qualcomm), která by se tak příští rok stěhovala zpět k TSMC. Možné výhody 10nm procesu jsou totiž poměrně výrazné, čipy budou moci mít až 20% nárust taktu, jejich spotřeba bude navíc snížena až o 40 procent. Na stejné lodi je i Samsung, který na příští rok také chystá výrobu 10nm technologií. Mezitím plánuje polovodičová divize Samsungu navýšit kapacitu výroby 14nm technologií, aby pokryla rostoucí poptávku po čipsetech.
Zdroj: BusinessKorea