Samsung Galaxy S6 Edge pomalu dostává Android 5.1.1 Lollipop. Na videu si ukážeme veškeré podstatné novinky.
Necelý týden po zahájení aktualizací Samsungů Galaxy S6 a Galaxy S6 Edge na Android 5.1.1 u amerického operátora T-Mobile se stejná aktualizace dostává i do evropských variant s označením SM-G920F (Galaxy S6) a SM-G925F (Galaxy S6 Edge). My jsme si aktualizaci vyzkoušeli u dvojitě zahnuté varianty, jako zdroj nám sloužil britský firmware, který lze stáhnout z portálu Samfirmware. Pro nahrání do telefonu jsme použili aplikaci Odin 3.10.6. Jak postupovat při flashování se můžete dozvědět z našeho dřívějšího článku.
Nejvíce novinek ve fotoaparátu
Ty největší novinky Androidu 5.1.1 najdeme u fotoaparátu. Ve fotoaplikaci od Samsungu je nyní možná rychlá úprava expozice, stačí po dotyku na displej, po kterém dojde k zaostření, prstem pohnout nahoru a dolů, čímž dojde k zesvětlení nebo ztmavení snímku. Nakonec se nepotvrdily nízké hodnoty ISO, manuálně lze stále nastavit nejnižší hodnotu 100. Od první verze Androidu Lollipop v systému existuje nové Camera v2 API, které přináší podporu focení ve formátu RAW. Samsung jej neintegroval ve verzích 5.0.1 a 5.0.2, počkal až na Android 5.1.1.
Spokojeni jsme ale jen napůl, aplikace Fotoaparát od Samsungu na nové API není napojena, takže snímky v RAW pořizovat neumí. Stačí ale z Google Play stáhnout jinou aplikaci, např. Manual Camera nebo Snap Camera HDR, které možnosti focení RAW zpřístupní. Stačí jen přepnout režim focení, kdy se spolu s JPG obrázkem pořizuje i RAW obrázek ve formátu DNG. Ten můžete dále upravit k obrazu svému, buď v počítači, nebo přímo v mobilu, např. v aplikaci Photo Mate R2. Rozdíl mezi základním JPG a upraveným snímkem z RAWu může vypadat třeba následovně:
Foto v JPG a upravený snímek ve Photoshopu z RAWu (Zdroj: Sammobile)
V hlavní nabídce na moc novinek nenarazíme, zřejmě tou nejvýraznější je možnost řazení aplikací podle abecedy či možnost odebrat z lišty tlačítka S vyhledávač a Rychlé připojení. Při rychlém odinstalování aplikací pomocí kontextové nabídky z TouchWizu nově u aplikací rychle problikne odinstalovací obrazovka Androidu. Využití paměti RAM je stejné jako u předchozího Lollipopu, krátce po najetí telefonu je RAM zaplněna z 80 - 85 procent. Nutno dodat, že z pohledu Linuxu je nevyužitá RAM brána jako zbytečná RAM, přesto se nám 85% zaplnění jen naběhnutím samotného systému zdá stále poměrně vysoké.
U fotoaparátu můžete nově rychle upravovat expozici, ISO 50 a ISO větší než 800 společně s úpravou doby uzávěrky však v nativní aplikaci nečekejte. Musíte si pomoci některými aplikacemi z Google Play, které mimoto zpřístupní i focení v RAW
Klíčovou věcí, navazující na RAM, je však efektivní multitasking, tedy jak dlouho telefon udrží běžící aplikace v paměti. Nejlépe je to vidět na načtené webové stránce, která se při otevření několika aplikací stále drží v paměti. Vymaže ji z ní až otevření zhruba páté aplikace, zde tedy vidíme jen nepatrné zlepšení.
Správa RAM je stejná jako u dřívějšího Androidu Lollipop, novinkou je řazení aplikací podle abecedy či možnost odebrání tlačítek S vyhledávače a Rychlého připojení z horní lišty. Při rychlé odinstalaci z hlavní nabídky problikne odinstalační obrazovka
Samotný aktualizační OTA balíček bude mít velikost okolo 650 MB, takže lze předpokládat, že jeho součástí budou i drobné opravy chyb a optimalizace výkonu telefonu. Co se týká výsledků benchmarků, Antutu změřil podobné hodnoty jako v dřívější verzi Androidu Lollipop. Aktualizace byla zatím uvolněna pro S6 Edge zatím pouze ve Velké Británii, brzy by se měla rozšířit i do dalších zemí v Evropě. Jakmile se objeví v ČR, budeme vás informovat.